نماد سایت مجله پزشکی سلامت

از عفونت مفصل چه می دانید؟

عفونت مفصل

آیا تا کنون نامی از عفونت مفصل شنیده اید؟ آرتریت عفونی Septic arthritis یا آرتریت چرکی به معنای التهاب مفصل به علت عفونت یا به زبان دیگر به معنای عفونت مفصل است. مشخصه عفونت مفصل درد شدید مفصل همراه با تب است.  شما تا کنون تجربه ی چنین علائمی را داشته اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا هر چه بیشتر با این بیماری آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز گوارش غذا در بدن


عفونت مفصل چیست؟

عفونت مفصل یا آرتریت سپتیک (Septic arthritis) عفونت دردناک مفاصل است. عفونت می‌تواند ناشی از میکروب‌هایی باشد که از بخش دیگری از بدن از طریق جریان خون به مفصل رسیده باشند. از طرفی دیگر گاهی یک جراحت عمیق باعث می‌شود که میکروب‌ها مستقیم به درون مفصل نفوذ کنند. 


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: معرفی کامل بیماری نقرس


علائم و نشانه ها آرتریت چرکی

شروع آرتریت عفونی معمولا سریع و ناگهانی است. مهمترین علائم عفونت مفصل عبارتند از


برای مطالعه بیشتر: آنچه باید درباره پرکاری تیروئید بدانید


میکروب چگونه به مفصل می رسد؟

هر گاه میکروب ها بتوانند خود را به طریقی به مفصل رسانده و در آنجا تکثیر یابند میتوانند ایجاد عفونت مفصل کنند. راه های رسیدن میکروب ها به مفصل عبارتند از:

نیمی از موارد عفونت مفصل در زانوست و ۲۰ درصد عفونت‌های مفصلی در مفصل ران اتفاق می‌افتد. مفاصل شانه، آرنج، مچ دست و مچ پا هم می‌تواند دچار عفونت شود.

عوامل افزایش احتمال ابتلا به عفونت مفصل 


درباره ی عفونت تتو چه می دانید؟


تشخیص عفونت مفصلی

انجام آزمایشات زیر می تواند به تشخیص بیماری کمک کند:

بررسی وضعیت مایع مفصلی

 عفونت ها می توانند رنگ، قوام ، حجم و فرم گیری مایعات موجود در مفاصل را تغییر دهند. برای انجام این آزمایش نمونه ای از مایع مفصلی با سوزن از مفصل آسیب دیده خارج شده و برای آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

این آزمایشات می تواند به تشخیص ارگانیزم های به وجود آورنده عفونت کمک کرده و پزشک بتواند داروهای مناسبی را با توجه به علت بروز عفونت تجویز کند.

آزمایش خون

 این آزمایش می تواند به تشخیص وجود علائم عفونت در خون فرد کمک کند. برای انجام این آزمایش نمونه ای از خون گرفته شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

آزمایش های تصویر برداری

 تصویر برداری اشعه ایکس و دیگر شیوه های تصویر برداری می تواند میزان آسیب دیدگی مفصلی را مشخص کند.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: عسل بخورید، لاغر بمانید


عوارض عفونت مفاصل


جهت آگاهی: رژیم کانادایی را بشناسیم


راه های درمان عفونت مفصل

روش‌های درمان آرتریت سپتیک شامل استفاده از آنتی بیوتیک‌های قوی و همچنین تخلیه مایع سینوویال عفونی از مفصل می‌شود. احتمالا برای پیشگیری از شیوع عفونت، آنتی بیوتیک‌ها بلافاصله تجویز خواهد شد.

آنتی بیوتیک‌های درون وریدی تجویز می‌شوند، اما به طور معمول برای درمان اولیه به بستری شدن در بیمارستان نیاز است. با این حال، ادامه روند درمان ممکن است در خانه صورت بگیرد. در ابتدا، آنتی بیوتیک‌های رایج برای پوشش طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها انتخاب می‌شوند.

در صورت شناسایی باکتری ها، آنتی بیوتیک‌های ویژه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. روند درمان با آنتی بیوتیک‌ها برای حصول اطمینان از ریشه‌کن شدن عوامل عفونی ممکن است چهار تا شش هفته ادامه یابد.


برای مطالعه بیشتر: پسوریازیس و هنجارهای غذایی آن


سخن پایانی

در این محتوا درباره عفونت مفصل خواندیم. باید این نکته را هم ذکر نمود که در نوزادان ممکن است علائم عمومی گفته شده وجود نداشته باشد. با این حال در این گروه سنی علائم دیگری مشاهده میشود. بطور مثال بچه دچار بیقراری شده، سینه مادر را نمیگیرد و وزن وی اضافه نمیشود و یا حتی کاهش وزن پیدا میکند و سعی میکند اندام مبتلا را اصلا حرکت ندهد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل