رژیم لاغری

آیا راهکاری برای حفظ زیبایی صورت در رژیم وجود دارد؟ + بررسی راه‌های جلوگیری از لاغری صورت حین رژیم

با اینکه ابتلا به اضافه وزن به هیچ عنوان برای سلامتمان مفید نیست اما اگر مقدار زیادی وزن کم کنیم ممکن است مقداری از چربی صورت نیز آب شود و دیگر پری گذشته را نداشته باشد. گاهی خالی شدن گونه ها و چانه ای که همچنان مانند گذشته مانده می تواند سن یک شخص را بالا ببرد و چین و چروک های کوچکی را نمایان سازد، تعجب آور نیست که بیشتر ما دوست داریم از بروز چنین اتفاقی پیشگیری کنیم. اما همیشه حفظ زیبایی صورت در رژیم ممکن نیست. در این مقاله با ما همراه باشید تا راه های جلوگیری از لاغر شدن صورت حین رژیم گرفتن را بررسی کنیم.


فهرست مطالب


چه اتفاقی در پی کاهش وزن رخ می دهد؟

پناه بردن به دمنوش های لاغری، حذف یک ماده خاص غذایی، رژیم های غذایی طاقت فرسا و … روش های متداولی هستند. افراد برای آب کردن چربی های شکم، پهلو و ران ها به این روش ها پناه می برند. شاید اصلی ترین دلیل برای ارتکاب به این اشتباه، عدم آگاهی مردم از فرآیند کاهش وزن است. مقاله علت هوس شیرینی را بیشتر بخوانید.

رژیم چربی سوز

در واقع رژیم غذایی با هدف کاهش وزن، بدن را با کمبود انرژی دریافتی مواجه می کند. بدین ترتیب استفاده از ذخایر بدنی (کربوهیدرات، چربی و پروتئین) افزایش می یابد. در دسترس ترین ذخایر بدن، کربوهیدرات است. در واقع کربوهیدرات سوخت رایج بدن است و به راحتی در دسترس بدن قرار می گیرد. اما به خاطر داشته باشید که اگر رژیم شما کربوهیدرات کافی را به بدنتان نرساند، سوخت رسانی به بدن مختل می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر از بالا بودن گلبول سفید در بارداری این مقاله را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید  آشنایی با مفهوم بهترین رژیم لاغری + اصول رژیم لاغری چیست؟

وقتی ذخایر کربوهیدرات کاهش پیدا کرد بدن سراغ چربی ها و بعد از آن به سراغ پروتئین ها می رود. استفاده بیش از حد از پروتئین به عنوان سوخت اصلی، از حجم عضلات می کاهد. این رخداد واکنش های شیمیائی بسیاری را به تعویق می اندازد. بنابراین مصرف حداقل  0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، ضروری است. هر رژیم غذایی که مصرف هر یک از منابع بالا را به طور کامل منع کند، نادرست و غیر اصولی تلقی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیا اندومتریوز سرطان است؟ این مقاله را بخوانید.

فرآیند چربی سوزی چگونه است؟

چربی سوزی یک فرآیند کاملاً پیچیده است که در موضوع  کاهش وزن بدون لاغری صورت، می تواند بحث برانگیز باشد. سلول های چربی که آدیپوسیت نام دارند، با کاهش چربی بدن از بین نمی روند. حتی برای سوزانده شدن وارد عضله هم نمی شوند. پس چه اتفاقی برای آن ها می افتد؟! متاسفانه باید بدانید آن ها سر جایشان، یعنی روی عضله، زیر پوست و … باقی می مانند. به همین خاطر وقتی چربی بدنتان زیاد باشد، عضلاتتان دیده نمی شوند و یا سلولیت هایی که زنان همواره از وجود آن ها در شکم، بازو، باسن و… رنج می برند، حاکی از این حقیقت است.

رژیم لاغری

تخلیه سلول های چربی که باعث لاغری شما می شود، کار ساده ای به نظر می رسد. کاهش کالری دریافتی و افزایش میزان فعالیت باعت تحریک هورمون هایی از قبیل HSL  و LPL می شود که تاثیر به سزایی در آزاد شدن چربی از سلول های چربی را دارد. از طرف دیگر، ورزش و فعالیت بدنی، سرعت آزاد شدن چربی را افزایش می دهد.بیشتر بدانید: پری منوپوز چیست؟

آیا جلوگیری از لاغری صورت هنگام رژیم ممکن است؟

پاسخ این سوال پیچیده است. باید گفت تا حدود زیادی می توان مانع آن شد اما به طور کامل، نشدنی ست.

بیشتر بخوانید  رژیم مدیترانه ای حلال بیماری ها!

مطالعه کنید: رژیم فستینگ چیست؟

چربی سوزی موضعی اتفاق نمی افتد. مثلاً افرادی که از چاقی شکم و باسن رنج می برند، پس از شروع روند لاغری، ممکن است دست و پاهایشان لاغر شود در حالیکه همچنان شکم داشته باشند. بنابراین نمی توان گفت کاهش وزن بدون لاغری صورت کاملاً امکان پذیر است. چربی از همه نقاط بدن کم می شود، پس طبیعی است که صورتتان هم لاغر شود. اما همیشه برای پیشگیری از مواردی که برای ما خوشایند نیست راه حل هایی وجود دارد. 

عوامل موثر در لاغری صورت چیست؟

از دست رفتن کلاژن ها

کلاژن ها به طور کلی پس از 30 سالگی روند کاهشی در پیش می گیرند. اما رعایت یک رژیم غذایی درست در طول زندگی می تواند از میزان کاهش آن ها بکاهد.

نوسان وزن و رژیم های یویو

وقتی به طور مداوم چاق و لاغر می شوید، عضلات صورتتان سخت در حال انقباض و انبساط است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اندازه طبیعی سنگ کیسه صفرا این مقاله را بخوانید.

لاغری صورت حین رژیم

همین موضوع روی عضلات صورت تاثیر گذاشته و در ادامه کلاژن سازی را کند می کند.

استرس، بیماری و افسردگی

هر یک ازاین موارد با ترشح هورمون هایی خاص، سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهند. بدین ترتیب سرعت لاغری فرد را به شیوۀ نادرستی افزایش می دهند که در بسیاری موارد لاغری صورت را به همراه دارد. برای کاهش وزن بدون لاغری صورت، ابتدا باید سلامت روان خود را نیز تضمین کنید. مقاله بیماری پسوریازیس چیست؟ را بخوانید.

راه های جلوگیری از لاغری صورت چیست؟

 • با مشاوره دکتر یا مربی ورزش BMI بدن خود را محاسبه کنید. در هر رنجی که هستید، BMI متوسطی که سالم باشد و برای حفظ حجم صورت شما مناسب است انتخاب کنید.
 • روش آهسته و پیوسته برای کاهش وزن انتخاب کنید. این روش باعث حفظ حجم عضلات هنگام کاهش وزن می‌شود.
  رژیم های پروتئینی باعث کم آبی و دفع آب بدن می شوند.
  این موضوع به شدت روی بافت صورت تأثیر دارد و باعث گود افتادگی چشم ها و چروکیدگی پوست می شود.
 • کالری مورد نیاز برای حفظ وزن فعلی خود را محاسبه کنید. مقدار کالری محاسبه شده را ۲۵۰ کالری کاهش دهید و همزمان فعالیت روزانه خود را افزایش داده تا حداقل ۲۵۰ کالری در طول تمرین بسوزانید.
  با این روش در یک هفته تقریباً نیم کیلو وزن کم خواهید کرد.
 • حداقل در یک هفته ۱۵۰ دقیقه برنامه تمرینی طراحی کنید و از تمریناتی که شما را در رسیدن به هدف کاهش وزن یاری می‌دهند استفاده کنید.
جلوگیری از لاغری صورت
 • وزن بدن هدف خود را مشخص کنید. انتخاب وزن در پایین ترین مقدار معمولاً منتج به بدنی باریک تر می‌شود اما باعث لاغری بیش از انتظار صورت خواهد شد.
  وزن ایده الی در حد متوسط انتخاب کنید که سودمند و قابل دستیابی باشد.
  برای رفع افتادگی عضله‌های صورت می‌توانید صورت را ماساژ دهید، چون باعث تقویت عضلات صورت می شود و به بهبود شکل صورت کمک می کند.
بیشتر بخوانید  جایگاه آب در رژیم های لاغری

چند توصیه دیگر برای چاق کردن صورت

 1. آب میان‌بافتی را زیاد کنید! یکی از نکاتی که شاید بسیاری از ما ساده از کنار آن می‌گذریم نوشیدن آب در طول روز است. آب اثر معجزه‌گری روی پوست و چاقی صورت دارد. نوشیدن آب به ویژه در شرایطی که مشغول تمرینات ورزشی و بدنسازی هستید، بیشتر معنا پیدا می‌کند. چون معمولاً مردان و زنانی که تمرینات ورزشی پیوسته و منظمی دارند با لاغری صورت مواجه می‌شوند.
 2. یکی دیگر از روش‌های طبیعی برای پر کردن صورت و چاق کردن آن گنجاندن حب ۴ مغز به برنامه و رژیم غذایی‌ است.
  برای تهیه این حب نیاز به مغز پسته، بادام، فندق و خرما دارید.
  برای تهیه حب کافی است ۴ عدد از هر یک از این مغز‌ها را با ۲ عدد خرما ترکیب کنید و آن‌ها را به صورت خمیری نرم درآورید، می‌توانید به جای استفاده از خرما از شیره‌خرما نیز برای خمیر کردن این مغزها استفاده کنید و در طول روز۵ تا ۱۰ عدد از این حب‌ها را بخورید.

چگونه ورزش کنیم تا هم وزنمان کم شود و هم زیبایی صورتمان حفظ شود؟

1- برای کاهش وزن خود هدف گذاری کنید

برای اینکه به درستی وزن کم کنید، باید ابتدا BMI بدن خود را بدانید. وقتی بدانید که دقیقا باید از کجا شروع کنید اهدافتان نسبت به گذشته خیلی واقع گرایانه تر و دست یافتنی تر می شوند. با استفاده از این لینک می توانید BMI خود را بدست بیاورید. وقتی بدانید هدفتان چیست و یک برنامه غذایی متعادل و ورزش را در کنار هم داشته باشید می توانید هم صورتتان را سالم نگه دارید و هم وزن کم کنید. بیشتر بدانید: فاصله بین دو قاعدگی چند روز است؟

بیشتر بخوانید  کاهش فشار خون با رژیم دش

2- آهسته و پیوسته پیش بروید

از همان ابتدا هدفتان کاهش وزن بالا در مدت زمان کم نباشد. رویکردی آهسته و پیوسته داشته باشید. این کار کمک می کند در طول کاهش وزن بافت عضلانی خود را نیز حفظ کنید.

3- کالری دریافتی را کاهش دهید

قبل از اینکه با یک برنامه غذایی کارتان را شروع کنید ابتدا باید کالری مورد نیاز برای تثبیت وزن کنونی تان را بدانید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آشنایی با خواص دارویی، درمانی و زیبایی عسل را بخوانید.

سپس از این مقدار 250 کالری کم کنید. همچنین باید فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و کالری اضافی بسوزانید.

4- به ورزش خود تنوع دهید

همانطور که گفتیم ورزش می تواند به کاهش وزن کمک کند اما اگر پشت به پشته هم ورزش هوازی انجام دهید برای صورتتان مشکل به وجود خواهد آمد، بنابراین توصیه می کنیم بین ورزش های هوازی چند دوره یوگا، پیلاتس و ورزش قدرتی هم اضافه کنید. درباره بیماری کبد چرب چیست؟ بیشتر مطالعه کنید.

5- از ورزش های صورت استفاده کنید

گونه های خود را با وزش صورت تقویت کنید. چند ورزش ساده به شما کمک می کنند که برجستگی را به صورت خود بازگردانید. هر روز صبح و عصر جلوی آینه با ایستید و لبخند بزنید. اما نه یک لبخند معمولی. خنده ای که با زور باشد اغراق آمیز است و فشار می آورد. این حالت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس پنج مرتبه به همین شکل ادامه دهید. سپس به مدت حداکثر 10 ثانیه گونه های خود را باد کنید و این کار را هم پنج مرتبه تکرار کنید. با استفاده از دو دست به حالت دایره وار بالای استخوان گونه را ماساژ دهید و به آرامی پایین بیایید تا به مرکز گونه ها برسید، ورزش صورت خود را با این کار به پایان برسانید.

بیشتر بخوانید  سیر تا پیاز رژیم بنتینگ

سخن پایانی

شما در این مقاله با دلایل لاغری صورت آشنا شدید. همچنین از راههای جلوگیری از لاغری صورت هنگام رژیم آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چرا بعد از مدتی وزن کم کردن با کمک ورزش روند کاهش وزن متوقف می‌شود؟

معمولا در ابتدای شروع ورزش بیشتر نتیجه‌ آن را می بینیم و کاهش وزن را مشاهده می‌کنیم. بعد از مدتی فرد به برنامه ورزشی عادت می‌کند و روند کاهش وزن متوقف می‌شود. در این زمان شما باید برنامه خود را تغییر دهید. تغذیه خود را تغییر دهید و حتی در نحوه زندگی خود تنوع ایجاد کنید تا بدن از حالتی که به آن عادت کرده خارج شود.

آیا رژیم کتو رژیم مناسبی است؟

به نظر من این رژیم خیلی علمی نیست و توصیه می شود از آن استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا