پزشکی زنانپزشکی سلامت

بالا بودن گلبول سفید در بارداری نشانه چیست؟ + علت افزایش تعداد گلبول های سفید چیست؟

افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری

لکوسیت ها یا WBC ها به عنوان آگرانولوسیت ها (لنفوسیت ها و مونوسیت ها) و گرانولوسیت ها (ائوزینوفیل ها، نوتروفیل ها و بازوفیل ها) طبقه بندی می شوند که سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. آنها با عفونت مبارزه می کنند. اگر در دوران باردری قرار دارید و یا قصد باردار شدن دارید، این مقاله را بخوانید تا در مورد علل افزایش تعداد گلبول سفید (WBC*) در بارداری و عوارض مرتبط با این وضعیت بدانید.


فهرست مطالب


گلبول‌های سفید خون چه هستند؟

سلول‌هایی که در دستگاه ایمنی بدن حضور دارند، همان گلبول‌های سفید خون هستند. این سلول‌ها از بدن در برابر ذرات مهاجم محافظت کرده و هر ذره‌ای که باعث آسیب به بدن شود، از بین می‌برند. گلبول‌های سفید خون که با نام علمی «لکوسیت» نامیده می‌شوند، در سراسر بدن وجود دارند. بنابراین، گلبول‌های سفید خون نشان‌دهنده سلامتی یا بیماری جسمی فرد است.

میزان مناسب تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری چقدر باید باشد؟

برخی از اثرات بارداری بسیار واضح هستند، اما برخی از آنها بسیار ظریف تر هستند. برای مثال زنان باردار به طور متوسط ​​50 درصد افزایش حجم خون را تجربه می کنند. از آنجایی که شما به عنوان یک زن باردار خون بیشتری دارید، نظارت بر درصد سلول های خونی ضروری است. گلبول های سفید نوعی از سلول های خونی هستند که از مغز استخوان شما تولید می شوند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، آنها به بدن کمک می کنند تا سالم بماند و با بیماری مبارزه کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله یائسگی چیست را بخوانید.

 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری

معمولاً بالا بودن تعداد گلبول های سفید به این معنی است که بدن شما در برابر یک بیماری یا بیماری از خود دفاع می کند و تحت فشار است. با این حال، در دوران بارداری، بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون طبیعی است. از این گذشته، بدن شما فقط با باردار شدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بالا بودن تعداد گلبول های سفید به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

بیشتر بخوانید  هیرفیلر حاوی چیست و چه مزایایی دارد؟ + بررسی تزریق فیلر برای رشد و تقویت موی سر

تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری چقدر است؟

برخی از اثرات بارداری بسیار واضح هستند، اما برخی از آنها بسیار ظریف تر هستند. برای مثال زنان باردار به طور متوسط ​​50 درصد افزایش حجم خون را تجربه می کنند. از آنجایی که شما به عنوان یک زن باردار خون بیشتری دارید، نظارت بر درصد سلول های خونی ضروری است.

گلبول های سفید نوعی از سلول های خونی هستند که از مغز استخوان شما تولید می شوند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، آنها به بدن کمک می کنند تا سالم بماند و با بیماری مبارزه کند.

معمولاً بالا بودن تعداد گلبول های سفید به این معنی است که بدن شما در برابر یک بیماری یا بیماری از خود دفاع می کند و تحت فشار است. با این حال، در دوران بارداری، بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون طبیعی است. از این گذشته، بدن شما فقط با باردار شدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بالا بودن تعداد گلبول های سفید به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

در طول بارداری، پزشک باید به طور مکرر برای شما آزمایش خون تجویز کند. از آنجایی که بارداری یک زمان استرس زا برای بدن شما است، بررسی نحوه واکنش خون بسیار مهم است.

پس از بارداری، افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری طبیعی (لکوسیتوز)، با تغییر جزئی به سمت افزایش درصد نوتروفیل ها وجود دارد. لکوسیتوز یا افزایش افزایش WBC در بارداری در سه ماهه اول شروع می شود، در طول بارداری ادامه می یابد، در طول زایمان به اوج خود می رسد و معمولاً پس از چهار هفته عادی می شود.

بیشتر بخوانید  "چاقی" را موشکافانه تر بشناسیم

نقش گلبول‌های سفید خون چیست؟

گلبول‌های سفید خون در مغز استخوان ساخته می‌شوند و کاربردهای زیادی دارند. به طور کلی، وظیفه اصلی این سلول‌ها، محرکه سیستم ایمنی بدن است اما به طور خاص، مجموعه‌های مختلف گلبول‌های سفید، نقش‌های متفاوتی در بدن به عهده دارند.

 • نوتروفیل‌ها: این دسته شلوغ‌ترین گروه گلبول‌های سفید است که بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. آنها علیه عفونت‌های باکتریایی و قارچی مبارزه می‌کنند.
 • مونوسیت‌ها: این گروه با مکیدن ضایعات سمی و باکتریایی، در نهایت آنها را از بین می‌برند.
 • ائوزینوفیل‌ها: این گروه، سربازهایی هستند که از بدن در برابر انگل‌ها و واکنش‌های آلرژیک محافظت می‌کنند.
 • بازوفیل‌ها: این دسته شاید کمتر از یک درصد جمعیت گلبول‌های سفید را تشکیل دهند اما برای تنظیم جریان خون سخت تلاش می‌کنند و باعث افزایش سلول‌های سیستم ایمنی می‌شوند تا در زمان بیماری، بدن قوی بماند.
 • لنفوسیت‌ها: این دسته، با ساخت آنتی‌بادی‌ها (پادتن) با ذرات خارجی مبارزه کرده و آنها را نابود می‌کنند.

علت افزایش تعداد WBC در دوران بارداری چیست؟

بدن هر فرد و حتی دوران بارداری در زنان می تواند متفاوت باشد. هیچ دلیل قطعی برای افزایش تعداد گلبول های سفید خون در دوران بارداری وجود ندارد. همانطور که بدن شما پس از ورزش یا در هوای گرم به همان اندازه که برای خنک کردن شما نیاز دارد عرق تولید می کند، بدن شما به هر تعداد گلبول سفید که برای سالم ماندن نیاز دارد تولید می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دوره پری منوپوز چیست را بخوانید.

 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری

بسیاری از دلایلی که زنان باردار ممکن است تعداد گلبول‌های سفید خون غیرطبیعی داشته باشند این است که چرا افراد معمولاً تعداد گلبول‌های سفید خون بالاتری دارند.

بیشتر بخوانید  عوارض چاقی و راه های پیشگیری از آن

افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری نشانگر چیست؟

 • کم آبی بدن
 • غلظت خون
 • استفاده بیش از حد از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها
 • عفونت: از آنجایی که گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند، هر گونه عفونتی می تواند باعث شود تعداد گلبول های سفید خون بالاتری داشته باشید. هر چیزی از سرماخوردگی گرفته تا عفونت چشمی باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون شما می شود.
 • بیماری یا التهاب خود ایمنی: اگر شما یک بیماری خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس دارید ، باعث می شود بدن شما حجم بالایی از گلبول های سفید تولید کند. به طور مشابه، اگر شما هر گونه التهاب یا واکنش آلرژیک داشته باشید، تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش می یابد.
 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری
 • سرطان (مانند لوسمی مزمن): لوسمی یا سرطان خون با تولید نوع خاصی از گلبول های سفید خون توسط مغز استخوان شروع می شود. بنابراین، نرخ بالاتر از این نشان می دهد که شما ممکن است سرطان خون داشته باشید .تشخیص سرطان خون برای زنان باردار بسیار نادر است. با این حال، اگر در دوران بارداری با آن تشخیص داده شود، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی برای ایمن نگه داشتن شما و کودکتان وجود دارد.

چگونه می توان تعداد WBC را در بارداری تشخیص داد؟

به طور کلی، شمارش لکوسیت ها به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) ، یک آزمایش معمول در دوران بارداری اندازه گیری می شود. پزشک شما ممکن است خون شما را از نظر هموگلوبین،WBC  و تعداد پلاکت ها تقریباً در هر ویزیت قبل از تولد آزمایش کند تا به دنبال شرایطی باشد که ممکن است حاملگی را پیچیده کند.

بیشتر بخوانید  معرفی 5 متخصص برتر جراح زیبایی بینی تهران به انتخاب مجله پزشکی سلامت

علائم افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری چیست؟

برای اینکه بدانید تعداد گلبول های سفید خون شما بالاست یا خیر، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایشاتی را روی خون شما انجام می دهد تا تعداد سلول های خونی شما را تعیین کند. اگر باردار هستید، باید حداقل ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنید. در قرار ملاقات‌های شما، پزشک تعداد سلول‌های خونی شما را کنترل می‌کند.

تعداد بالای WBC ممکن است هیچ علامتی در بارداری نداشته باشد. با این حال، علائم افزایش تعداد WBC در افراد غیر باردار معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تب
 • تمایل به کبودی یا خونریزی
 • خستگی
 • سرکوب سیستم ایمنی
 • عرق شبانه
 • وزن از دست دادن

اگر هر یک از این علائم را در دوران بارداری تشخیص دادید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشانه عفونت یا عوارض بیماری زمینه ای باشد.

آیا افزایش تعداد گلبول های سفید باعث سقط جنین می شود؟

در حالی که لکوسیتوز در دوران بارداری شایع است، همچنین می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که آزمایش‌های معمول شمارش WBC قبل از تولد قادر به تشخیص آن نیستند. حتی نیاز به غربالگری بیشتری دارد. سه ماهه اول، سطوح بالاتر پلاکت و تعداد WBC با خطر بالاتر سقط جنین مرتبط است.

در طول بارداری، بدن شما دستخوش تغییرات مختلفی از جمله افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری می شود. در حالی که لکوسیتوز در بارداری طبیعی است، ممکن است به دلیل عفونت، کم آبی یا شرایط از قبل وجود داشته باشد که ممکن است بارداری شما را پیچیده کند. بنابراین، در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند تب، تعریق شبانه یا واکنش های آلرژیک در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید  معرفی انواع بیماری‌های دهان + بررسی درمان انواع بیماری‌ های دهان و دندان

سخن پایانی

شما در این مقاله با نشانه های بالا بودن گلبول سفید در بارداری آشنا شدید. همچنین از علائم و خطرات آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تعداد طبیعی گلبول‌های سفید در بارداری چقدر است؟

تعداد کل گلبول‌های سفید به طور متوسط و در زنان غیر باردار بین ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار در هر میلی‌متر مکعب از خون است. در دوران بارداری حداقل تعداد گلبول‌های سفید روی ۶۰۰۰ در هر میلی‌متر مکعب می‌ماند. در سه ماهه سوم بارداری، اگر تعداد گلبول‌های سفید در بازه ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار در میکرولیتر باشد، طبیعی محسوب می‌شود.

اگر تعداد گلبول‌های سفید در بارداری زیاد باشد، چه می‌شود؟

از آنجا که سیستم ایمنی بدن در طول بارداری خود را با موجود کوچک درون بطن مادر تطبیق می‌دهد، می‌توانید منتظر افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون در دوره‌های مختلف باشید. این موضوع به هیچ وجه غیرعادی نیست و فکر نیاز به بررسی سریع و اورژانسی را باید از سرتان بیرون کنید.
البته اگر دچار نشانه‌های نگران‌کننده‌ای مثل تب، فشار خون بالا، استرس حاد یا هر نوع مشکل دیگر مرتبط با ایمنی شدید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ دهید