پزشکی زنانپزشکی سلامتمشاوره پزشکی

بالا بودن wbc در بارداری نشانه چیست؟ + علت افزایش تعداد گلبول های سفید چیست؟

بدون شک در دوران بارداری نیاز است که چند مرتبه آزمایش خون انجام دهید و از وضعیت سلامت بدنتان در سه ماهه های مختلف حاملگی مطلع شوید. می دانید که هر یک از آیتم های ذکر شده در برگه آزمایش شما معانی متفاوتی دارند و بالا یا پایین بودن هرکدام نیاز به بررسی بیشتر و دقیق تر خواهد داشت. افزایش WBC در بارداری تا حدودی رایج و طبیعی است اما برای علل و علائم افزایش تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری و شرایطی که باید با پزشک مشورت کنید، ادامه مقاله را بخوانید. در دوران بارداری، حجم خون شما تا 50 درصد افزایش می یابد. با کاهش سطح هموگلوبین و هماتوکریت (به ویژه در سه ماهه آخر)، تعداد پلاکت ها نیز اندکی کاهش می یابد. با این حال، گلبول های سفید خون (WBC) در خون پس از بارداری افزایش می یابد که به آن لکوسیتوز می گویند. این مقاله را بخوانید تا در مورد علل افزایش تعداد گلبول سفید (WBC) در بارداری و نگاه دقیق تری به این موضوع که آیا بالا بودن گلبول سفید در بارداری خطرناک است داشته باشیم، در ادامه همراه ما باشید.


فهرست مطالب


گلبول‌های سفید خون چه هستند؟

سلول‌هایی که در دستگاه ایمنی بدن حضور دارند، همان گلبول‌های سفید خون هستند. این سلول‌ها از بدن در برابر ذرات مهاجم محافظت کرده و هر ذره‌ای که باعث آسیب به بدن شود، از بین می‌برند. گلبول‌های سفید خون که با نام علمی «لکوسیت» نامیده می‌شوند، در سراسر بدن وجود دارند. بنابراین، گلبول‌های سفید خون نشان‌دهنده سلامتی یا بیماری جسمی فرد است. (علائم سرطان غدد لنفاوی گردن)

چند نوع گلبول سفید داریم؟

گلبول‌های سفید، سلول‌های خونی هستند که در مغز استخوان ساخته می‌شوند. مغز استخوان بافت اسفنجی شکلی است که در داخل بعضی از استخوان‌های بدن وجود دارد. این سلول‌های خونی از نظر ساختار، عملکرد و تعداد با گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها متفاوت هستند.

انواع گلبول سفید
انواع گلبول سفید

برای بررسی آنها از آزمایش cbc یا شمارش کامل سلول‌های خونی استفاده خواهد شد. فاکتور wbc در آزمایش cbc به معنای شمارش همه سلول‌های سفید خون است. در صورتیکه نیاز باشد پزشک برای بررسی دقیق‌تر می‌توند آزمایش cbc diff را تجویز کند. در این آزمایش سلول‌های سفید جزء به جزء شمارش خواهد شد.

سلول‌های سفید به پنج دسته اصلی تقسیم می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به نوتروفیل‌ها اشاره کرد. اگر می‌خواهید بدانید neutrophils چیست؟ باید گفت آنها نسبت به سایر گلبول‌های سفید فضای بیشتری در خون را به خود اختصاص داده‌اند. وجود آنها برای مبارزه با انواع باکتری و قارچ ضروری است. بالا بودن سطح آنها می‌تواند نشان‌دهنده عفونت‌های جدی باکتریایی باشد. از دیگر انواع گلبول‌های سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مونوسیت
 • ائوزینوفیل
 • بازوفیل
 • لنفوسیت

نقش گلبول‌های سفید خون چیست؟

گلبول‌های سفید خون در مغز استخوان ساخته می‌شوند و کاربردهای زیادی دارند. به طور کلی، وظیفه اصلی این سلول‌ها، محرکه سیستم ایمنی بدن است اما به طور خاص، مجموعه‌های مختلف گلبول‌های سفید، نقش‌های متفاوتی در بدن به عهده دارند.

 • نوتروفیل‌ها: این دسته شلوغ‌ترین گروه گلبول‌های سفید است که بیشترین فضا را اشغال می‌کنند. آنها علیه عفونت‌های باکتریایی و قارچی مبارزه می‌کنند.
 • مونوسیت‌ها: این گروه با مکیدن ضایعات سمی و باکتریایی، در نهایت آنها را از بین می‌برند.
 • ائوزینوفیل‌ها: این گروه، سربازهایی هستند که از بدن در برابر انگل‌ها و واکنش‌های آلرژیک محافظت می‌کنند.
 • بازوفیل‌ها: این دسته شاید کمتر از یک درصد جمعیت گلبول‌های سفید را تشکیل دهند اما برای تنظیم جریان خون سخت تلاش می‌کنند و باعث افزایش سلول‌های سیستم ایمنی می‌شوند تا در زمان بیماری، بدن قوی بماند.
 • لنفوسیت‌ها: این دسته، با ساخت آنتی‌بادی‌ها (پادتن) با ذرات خارجی مبارزه کرده و آنها را نابود می‌کنند.
بیشتر بخوانید  تکنیک ریل تایم پی سی آر (reel time pcr)+ اصول کار و مزایای آن

WBC در آزمایش خون چیست؟

WBC یکی ازتست‌های مکمل و بسیار حائز اهمیت در آزمایش CBC به‌شمار می‌رود. در این تست تعداد لکوسیت‌ها یا همان گلبول‌های سفید مورد بررسی و شمارش قرار گرفته و نتایج این آزمایش می‌تواند به تشخیص به موقع بسیاری از بیمار‌ی‌ها در بدن انسان کمک کند. (میل به شیرینی کمبود چه ویتامینی است)

انجام این تست بنابر تشخیص متخصص توصیه خواهد شد و معمولا با مشاهده علائم مشکوک انجام این تست ضروری و حیاتی خواهد بود. چراکه این تست تعداد گلبول‌های سفید که سربازان مقابله با عوامل بیماری‌زا هستند و از بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها مراقبت می‌کنند را شمارش می‌کند.

میزان مناسب تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری چقدر باید باشد؟

برخی از اثرات بارداری بسیار واضح هستند، اما برخی از آنها بسیار ظریف تر هستند. برای مثال زنان باردار به طور متوسط ​​50 درصد افزایش حجم خون را تجربه می کنند. از آنجایی که شما به عنوان یک زن باردار خون بیشتری دارید، نظارت بر درصد سلول های خونی ضروری است. گلبول های سفید نوعی از سلول های خونی هستند که از مغز استخوان شما تولید می شوند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، آنها به بدن کمک می کنند تا سالم بماند و با بیماری مبارزه کند.

 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری
تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری

معمولاً بالا بودن تعداد گلبول های سفید به این معنی است که بدن شما در برابر یک بیماری یا بیماری از خود دفاع می کند و تحت فشار است. با این حال، در دوران بارداری، بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون طبیعی است. از این گذشته، بدن شما فقط با باردار شدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بالا بودن تعداد گلبول های سفید به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری چقدر است؟

برخی از اثرات بارداری بسیار واضح هستند، اما برخی از آنها بسیار ظریف تر هستند. برای مثال زنان باردار به طور متوسط ​​50 درصد افزایش حجم خون را تجربه می کنند. از آنجایی که شما به عنوان یک زن باردار خون بیشتری دارید، نظارت بر درصد سلول های خونی ضروری است. گلبول های سفید نوعی از سلول های خونی هستند که از مغز استخوان شما تولید می شوند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، آنها به بدن کمک می کنند تا سالم بماند و با بیماری مبارزه کند. (رژیم فستینگ)

معمولاً بالا بودن تعداد گلبول های سفید به این معنی است که بدن شما در برابر یک بیماری یا بیماری از خود دفاع می کند و تحت فشار است. با این حال، در دوران بارداری، بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون طبیعی است. از این گذشته، بدن شما فقط با باردار شدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بالا بودن تعداد گلبول های سفید به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

در طول بارداری، پزشک باید به طور مکرر برای شما آزمایش خون تجویز کند. از آنجایی که بارداری یک زمان استرس زا برای بدن شما است، بررسی نحوه واکنش خون بسیار مهم است. پس از بارداری، افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری طبیعی (لکوسیتوز)، با تغییر جزئی به سمت افزایش درصد نوتروفیل ها وجود دارد. لکوسیتوز یا افزایش افزایش WBC در بارداری در سه ماهه اول شروع می شود، در طول بارداری ادامه می یابد، در طول زایمان به اوج خود می رسد و معمولاً پس از چهار هفته عادی می شود. (پره منوپوز چیست)

پس از بارداری، افزایش تدریجی تعداد WBC طبیعی (لکوسیتوز)، با تغییر جزئی به سمت افزایش درصد نوتروفیل ها وجود دارد. لکوسیتوز یا افزایش افزایش WBC در بارداری در سه ماهه اول شروع می شود، در طول بارداری ادامه می یابد، در طول زایمان به اوج خود می رسد و معمولاً پس از چهار هفته عادی می شود.

سه ماههتعداد WBC (لکوسیت).
محدوده مرجع غیر باردار4.8–10.8 x 10 ۳ /mm ۳
سه ماهه اول و دوم۶-۱۶ × ۱۰ ۳ / میلی متر ۳ (۳.۵ × ۱۰ ۳ / میلی متر ۳ افزایش)
سه ماهه سوم20–30 x 10 ۳ /mm ۳

با این حال، چندین مطالعه لکوسیتوز در سه ماهه اول را با حاملگی پیچیده، پره اکلامپسی و دیابت بارداری (GDM) مرتبط می کنند. بنابراین، تعداد لکوسیت ها باید در طول ویزیت های قبل از زایمان و مراقبت های پس از زایمان به درستی تفسیر و مرتبط شود.

بیشتر بخوانید  رژیم فستینگ چیست؟ + همه چیز درباره رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری + نمونه رژیم فستینگ

چگونه می توان تعداد WBC را در بارداری تشخیص داد؟

به طور کلی، شمارش لکوسیت ها به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) ، یک آزمایش معمول در دوران بارداری اندازه گیری می شود. پزشک شما ممکن است خون شما را از نظر هموگلوبین، WBC و تعداد پلاکت ها تقریباً در هر ویزیت قبل از تولد آزمایش کند تا به دنبال شرایطی باشد که ممکن است حاملگی را پیچیده کند.

علت افزایش تعداد wbc در بارداری چیست؟

بدن هر فرد و حتی دوران بارداری در زنان می تواند متفاوت باشد. هیچ دلیل قطعی برای گلبول سفید بالا در بارداری وجود ندارد. همانطور که بدن شما پس از ورزش یا در هوای گرم به همان اندازه که برای خنک کردن شما نیاز دارد عرق تولید می کند، بدن شما به هر تعداد گلبول سفید که برای سالم ماندن نیاز دارد تولید می کند.

 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری
wbc در بارداری

بسیاری از دلایلی که زنان باردار ممکن است تعداد گلبول‌های سفید خون غیرطبیعی داشته باشند این است که چرا افراد معمولاً تعداد گلبول‌های سفید خون بالاتری دارند. (قرص پاکسازی کیسه صفرا)

افزایش گلبول سفید در بارداری نشانگر چیست؟

 • کم آبی بدن
 • غلظت خون
 • استفاده بیش از حد از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها
 • عفونت: از آنجایی که گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند، هر گونه عفونتی می تواند باعث شود تعداد گلبول های سفید خون بالاتری داشته باشید. هر چیزی از سرماخوردگی گرفته تا عفونت چشمی باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون شما می شود.
 • بیماری یا التهاب خود ایمنی: اگر شما یک بیماری خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس دارید ، باعث می شود بدن شما حجم بالایی از گلبول های سفید تولید کند. به طور مشابه، اگر شما هر گونه التهاب یا واکنش آلرژیک داشته باشید، تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش می یابد.
 افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری
گلبول های سفید در بارداری
 • سرطان (مانند لوسمی مزمن): لوسمی یا سرطان خون با تولید نوع خاصی از گلبول های سفید خون توسط مغز استخوان شروع می شود. بنابراین، نرخ بالاتر از این نشان می دهد که شما ممکن است سرطان خون داشته باشید .تشخیص سرطان خون برای زنان باردار بسیار نادر است. با این حال، اگر در دوران بارداری با آن تشخیص داده شود، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی برای ایمن نگه داشتن شما و کودکتان وجود دارد.

آیا بالا بودن گلبول سفید در بارداری خطرناک است؟

آیا بالا بودن گلبول سفید در بارداری خطرناک است؟ در پاسخ باید گفت که بالا بودن گلبول‌های سفید در بارداری یکی از موضوعاتی است که ذهن بسیاری از بانوان را درگیر می‌کند. همه ما می‌دانیم که گلبول‌های سفید به عنوان بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن به‌شمار می‌روند. بالا رفتن سطح آنها نشان‌دهنده مبارزه بدن با عوامل خارجی است. عوامل خارجی می‌توانند انواع ویروس، باکتری، قارچ و انگل باشند. اما باید بدانید به طور طبیعی بارداری سبب می‌شود تا سطح این سلول‌های خونی در بدن افزایش پیدا کند. (آناتومی دندان)

لکوسیتوز یا بالا بودن گلبول سفید در بارداری می تواند نشان دهنده طیف وسیعی از شرایط از جمله عفونت، التهاب، آسیب و اختلالات سیستم ایمنی باشد. شمارش کامل خون (CBC) معمولاً برای بررسی لکوسیتوز انجام می شود. درمان بیماری زمینه ای معمولا تعداد گلبول های سفید شما را کاهش می دهد.

چگونه می توان تعداد WBC را در بارداری تشخیص داد؟

به طور کلی، شمارش لکوسیت ها به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) ، یک آزمایش معمول در دوران بارداری اندازه گیری می شود.

نشانه های گلبول سفید
تعداد WBC در بارداری

پزشک شما ممکن است خون شما را از نظر هموگلوبین،WBC  و تعداد پلاکت ها تقریباً در هر ویزیت قبل از تولد آزمایش کند تا به دنبال شرایطی باشد که ممکن است حاملگی را پیچیده کند.

آیا برای آزمایش w.b.c در بارداری باید ناشتا باشیم؟

جهت آماده شدن برای آزمایش خون کاری لازم نیست انجام دهید. بعد از آزمایش خون، اگر هدف از انجام این آزمایش فقط و فقط بررسی تعداد w.b.c در بارداری باشد نیازی به ناشتایی ندارد. اما اگر آزمایش خون شما یک بررسی جامع باشد، که شامل قند و چربی نیز هست و نه فقط برای گلبول های سفید خون، ناشتا بودن 12 تا 14 ساعت ضروری خواهد بود.

آیا هنگام wbc بالا در بارداری باید به متخصص زنان اطلاع دهیم؟

برای دانستن اینکه آیا wbc بالا در بارداری شما طبیعی است یا خیر، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت نیاز آزمایشات تکمیلی درخواست می کند و یا شما را تحت نظر می گیرد. پزشک شمار سلول های خونی شما را کنترل می کند و اگر فکر کند تعداد سلول های خونی شما بیش از حد است و طبیعی نیست، به شما اطلاع می دهد. (ایمپلنت دندان بدون جراحی)

بیشتر بخوانید  اسپری تاخیری چیست و چه تاثیری روی بدن می‌گذارد؟

البته اگر به بیماری زمینه ای مبتلا هستید، عفونت یا بیماری خودایمنی دارید اگر واکنش آلرژیک دارید یا التهابات نامنظمی را تجربه می کنید، باید به پزشک اطلاع دهید.

علائم افزایش گلبول سفید در بارداری چیست؟

برای اینکه بدانید تعداد گلبول های سفید خون شما بالاست یا خیر، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایشاتی را روی خون شما انجام می دهد تا تعداد سلول های خونی شما را تعیین کند. اگر باردار هستید، باید حداقل ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنید. در قرار ملاقات‌های شما، پزشک تعداد سلول‌های خونی شما را کنترل می‌کند. تعداد بالای WBC ممکن است هیچ علامتی در بارداری نداشته باشد.

wbc بالا در بارداری

با این حال، علائم افزایش تعداد WBC در افراد غیر باردار معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تب
 • تمایل به کبودی یا خونریزی
 • خستگی
 • سرکوب سیستم ایمنی
 • عرق شبانه
 • وزن از دست دادن

اگر هر یک از این علائم را در دوران بارداری تشخیص دادید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشانه عفونت یا عوارض بیماری زمینه ای باشد.

برخی از علل شایع wbc بالا در بارداری عبارتند از:

1. خود بارداری

استرس زیادی همراه با بارداری بر بدن بانوان تحمیل می گردد، هم از نظر روحی و هم از لحاظ جسمی، که خود می تواند تعداد گلبول های سفید خون را افزایش دهد. هنگام بارداری، مهم است که آرامش خودتان را حفظ کرده و به خودتان زمان و فضای کافی برای مدیریت استرس دهید. برای این کار روش های مدیریت استرس را یاد بگیرید.

2. عفونت

از آنجا که گلبول های سفید بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما هستند، هر گونه عفونت می تواند باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون در شما شود. هر چیزی اعم از سرماخوردگی تا عفونت چشم باعث می شود که تعداد گلبول های سفید خون شما بالا رود. (عفونت تتو)

3. بیماری یا التهاب خود ایمنی

اگر به بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس مبتلا هستید، این عارضه ها خود باعث می شود بدن شما حجم بالایی از گلبول های سفید تولید کند. به همین ترتیب، اگر هر گونه التهاب یا واکنش آلرژیک داشته باشید، تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش می یابد.

4. سرطان خون

لوکمیا یا سرطان خون با اختلال در تولید نوع خاصی از گلبول های سفید در مغز استخوان شروع می شود. بنابراین میزان بسیار بالایی از این موارد نشانگر ابتلا به سرطان خون است.

البته توجه داشته باشید، بسیار نادر است که دلیل wbc بالا در بارداری شما سرطان باشد و زنان باردار با عارضه سرطان خون تشخیص داده شوند. با این حال، اگر هم چنین تشخیصی برای شما مطرح شود، گزینه های درمانی متنوعی برای ایمن نگه داشتن شما و نوزادتان وجود دارد.

علل گلبول سفید بالا در بارداری چیست؟

دلایل افزایش یا کاهش انواع گلبول های سفید خون برای یک زن باردار یا غیرباردار مشابه است. یک افزایش شدید ناشناخته باعث ایجاد یک بیماری جدی می شود و بهتر است از برخی موارد خاص و عوارضی که باعث افزایش آن می شود، جلوگیری شود.

گلبول سفید بالا در بارداری چهار علت اصلی دارد :

 • استرس

استرس در دوران بارداری فقط احساسی نیست بلکه از نظر جسمی نیز وجود دارد. این امر باعث می شود که تعداد گلبول های سفید خون بیش از میزان معمول باشد تا بدن را از آسیب محافظت کند. بنابراین، باید یوگا و مدیتیشن را برای استرس زدایی تمرین کنید. (تزریق چربی به سینه)

 • عفونت

هرگونه عفونت باکتریایی یا قارچی متفاوت از سرماخوردگی تا عفونت ادراری باعث افزایش گلبول های سفید خون می شود. اقدامات احتیاطی را برای در امان ماندن از چنین عفونت هایی انجام دهید. سیستم ایمنی بدن شما بیش از هر زمان دیگری مشغول محافظت از شما است، بنابراین به خوبی از خود مراقبت کنید.

 • التهاب

بیماری های التهابی و واکنش های آلرژیک مرتبط نیز منجر به افزایش گلبول های سفید خون می شود. گلبول های سفید خون به مناطقی می رسند که نیاز به کمک و بلوغ دارند. تکنیک های تنفس و پرهیز از مناطق آلرژیک به طور کامل کمک می کند.

 • سرطان خون یا بیماری خود ایمنی
بیشتر بخوانید  ویژگی‌های مردان و زنان ترنس!

بیماری های خود ایمنی مانند بیماری های کرون، بیماری گریوز یا لوسمی باعث افزایش گلبول های سفید خون غیرفعال می شود. برخلاف سایر موارد، این سلول ها کاری نمی کنند فقط به مقادیر نگران کننده ای افزایش می یابند.

خطرات بالا بودن wbc در دوران بارداری چیست؟

افزایش یا کاهش این ۵ دسته از گلبول‌های سفید خون می‌تواند باعث بروز تغییراتی در بدن شود. همین عامل کلیدی است که باعث تغییرات همولیتیک در طول بارداری شده و منجر به عدم تعادل می‌شود.

وقتی سیستم ایمنی بدن با یک عفونت مبارزه می‌کند، شمار گلبول‌های سفید خون افزایش می‌یابد. بالا رفتن جمعیت این سلول‌ها نشان دهنده نیاز سیستم ایمنی بدن به چنین حمایت‌هایی است. علت این اتفاق می‌تواند تروما (هر نوع آسیب‌دیدگی)، بارداری، واکنش‌های آلرژیک یا اختلالات خودایمنی باشد. از جمله علائمی که با افزایش شمار گلبول‌های سفید خون مرتبط هستند می‌توان به تب، سرگیجه، واکنش مکرر آلرژیک و التهاب اشاره کرد.

بالا بودن wbc در بارداری

زمانی که عفونت بر سلول‌های گلبول سفید خون غالب می‌شود، تعداد این گلبول‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه سیستم ایمنی و بدن ضعیف می‌شود. علتش می‌تواند اشکال در عملکرد مغز استخوان، عفونت‌ها و عفونت خون باشد. بعضی علائم مرتبط با کاهش گلبول‌های سفید خون عبارتند از: بی‌حسی، خستگی و مجموعه خطرناکی از عفونت‌های ساده.

در طول یک بارداری سالم، لکوسیتوز به طور کلی به عنوان افزایش درصد نوتروفیل در خون نامیده می شود. با این حال، انواع زیادی از WBC وجود دارد، و سطوح بالا از WBC های دیگر ممکن است نشان دهنده تشخیص های مختلف باشد. این تغییرات برای هر فردی ممکن است رخ دهد. زنان باردار هم ممکن است در بیشتر موارد، تغییرات مشابهی را تجربه کنند؛ این تغییرات بی‌خطر هستند:

۱. نوتروفیل‌ها

این گروه در طول بارداری افزایش می‌یابند اما این تغییر برای بدن مادر یا جنین خطرناک نیست. فقط نشان می‌دهد که مغز استخوان نسبت به افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون واکنش نشان می‌دهد.

۲. مونوسیت‌ها

اوایل بارداری، سیستم ایمنی بدن مادر با به کارگیری روش‌های جایگزین، مانع از حمله به جنین می‌شود. یکی از این راه‌های جایگزین، افزایش مونوسیت‌هاست. البته از عوارض این اتفاق می‌توان به بروز برخی اختلالات بارداری از جمله پره اکلامپسی اشاره کرد. برای کنترل این ترس‌ها احتمالا پزشک‌تان با مشاهده افزایش بیش از حد مونوسیت‌ها، آزمایش دیگری تجویز می‌کند.

۳. ائوزینوفیل‌ها

تداد این دسته از سلول‌ها هیچ تغییری در بارداری نخواهد داشت. هر نوع تغییری در تعداد این دسته از گلبول‌های سفید می‌تواند نشان‌دهنده ضعف سیستم ایمنی یا حمله عفونی باشد.

۴. بازوفیل‌ها

تعداد بازوفیل‌ها تغییر خاصی نمی‌کند.

۵. لنفوسیت‌ها

طی سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری، شمار لنفوسیت‌ها کاهش می‌یابد و در سه ماهه سوم و بعد از زایمان، تعداد این گروه از گلبول‌های سفید افزایش پیدا می‌کند. این تغییرات همان سرکوب فعالیت‌های ایمونولوژیک در طول بارداری است.

همچنین میتوان به یکی دیگر از خطرات بالا بودن wbc در دوران بارداری که احتمال سقط جنین است اشاره کرد:

در حالی که لکوسیتوز در دوران بارداری شایع است، همچنین می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که آزمایش‌های معمول شمارش WBC قبل از تولد قادر به تشخیص آن نیستند. حتی نیاز به غربالگری بیشتری دارد. سه ماهه اول، سطوح بالاتر پلاکت و تعداد WBC با خطر بالاتر سقط جنین مرتبط است.

در طول بارداری، بدن شما دستخوش تغییرات مختلفی از جمله افزایش تعداد WBC در خون (لکوسیتوز) می شود. در حالی که لکوسیتوز در بارداری طبیعی است، ممکن است به دلیل عفونت، کم آبی یا شرایط از قبل وجود داشته باشد که ممکن است بارداری شما را پیچیده کند. بنابراین، در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند تب، تعریق شبانه یا واکنش های آلرژیک در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا افزایش تعداد گلبول های سفید باعث سقط جنین می شود؟

در حالی که لکوسیتوز در دوران بارداری شایع است، همچنین می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که آزمایش‌های معمول شمارش WBC قبل از تولد قادر به تشخیص آن نیستند. حتی نیاز به غربالگری بیشتری دارد. سه ماهه اول، سطوح بالاتر پلاکت و تعداد WBC با خطر بالاتر سقط جنین مرتبط است.

w.b.c در آزمایش خون

در طول بارداری، بدن شما دستخوش تغییرات مختلفی از جمله افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری می شود. در حالی که لکوسیتوز در بارداری طبیعی است، ممکن است به دلیل عفونت، کم آبی یا شرایط از قبل وجود داشته باشد که ممکن است بارداری شما را پیچیده کند. بنابراین، در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند تب، تعریق شبانه یا واکنش های آلرژیک در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید  کمک به درمان سرطان ریه با داروی اپدیوو

درمان بالا بودن wbc در بارداری چگونه است؟

بالا بودن گلبول سفید در بارداری بسیار محتمل است. حامله بودن از نظر جسمی و روحی فوق العاده استرس زا است. بدانید که بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می کند و اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی استراحت می کنید.

در حقیقت برای بالا بودن wbc در بارداری باید متخصص علت اصلی آن را پیدا کند. اگر تشخیص داده شود علت استرس بدن ناشی از بارداری است نیازی به درمان نیست و فقط باید تحت نظر باشید. اگر علت اصلی این یافته آزمایشگاهی عفونت خاصی باشد، درمان باید بر روی از بین بردن عفونت و کاهش التهابات ناشی از آن معطوف شود.

نوتروفیل ها چیستند و چه کاری انجام می دهند؟

نوتروفیل ها نوعی گلبول سفید هستند که به بهبود بافت های آسیب دیده و رفع عفونت کمک می کنند. سطح نوتروفیل می تواند در پاسخ به عفونت ها، جراحات، درمان های دارویی، شرایط ژنتیکی خاص و استرس افزایش یا کاهش یابد.

بالا بودن نوتروفیل در بارداری
 • نوتروفیل ها رایج ترین نوع گلبول سفید در بدن هستند که آنها را به اولین خط دفاعی برای التیام جراحات و مبارزه با عفونت تبدیل می کند.
 • مقدار نوتروفیل‌ها در خون معمولاً در صورت بیمار یا زخمی شدن برای کمک به بهبود بدن افزایش می‌یابد.
 • اگر فردی مبتلا به عفونت طولانی مدت، سرطان، بیماری خودایمنی یا مصرف برخی داروها باشد، سطح نوتروفیل ممکن است کاهش یابد.

neutrophils در آزمایش خون باید چند باشد؟

میزان  Neutrophils در آزمایش خون برای سنین مختلف به شرح زیر است: 

 • مقدار نرمال نوتروفیل در نوزادان: ۵۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ در هر میکرو لیتر
 • مقدار نرمال نوتروفیل نوزاد دو هفته‌ای: ۱۰۰۰ تا ۹۵۰۰ در هر میکرو لیتر
 • میزان نرمال نوتروفیل افراد بالغ: ۱۸۰۰ تا ۷۷۰۰ در هر میلی متر مکعب
 • مقدار نرمال نوتروفیل بانوان باردار سه ماهه اول ۳۶۰۰ تا ۱۰۰۰۰
 • میزان نرمال نوتروفیل بانوان باردار در سه ماهه دوم ۳۸۰۰ تا ۱۲۳۰۰
 • مقدار نرمال نوتروفیل بانوان باردار در سه ماهه سوم ۳۹۰۰ تا ۱۳۲۰۰

علت بالا بودن نوتروفیل در بارداری چیست؟

گلبول‌های سفید جزئی از سیستم ایمنی بدن ما هستند و در مبارزه برابر عفونت‌ها نقش دارند. این سلول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند و در خون و بافت لنفاوی جریان می‌یابند. وقتی بدن شما موجودی بیگانه را تشخیص می‌دهد سیستم ایمنی فعال می‌شود. نوتروفیل‌ها به عنوان اولین پاسخ دهنده در برابر موجود خارجی عمل می‌کنند. سیستم ایمنی می‌تواند جنین را به عنوان جسم خارجی تشخیص دهد. هر زمان که سیستم ایمنی بدن جسم خارجی را تشخیص دهد، میزان نوتروفیل‌ها در خون افزایش می‌یابد. بالا بودن نوتروفیل در بارداری و خون می‌تواند باعث التهاب شود.

میزان نرمال نوتروفیل در بارداری:

میزان نوتروفیل در دوره بارداری به سبب تغییراتی که در بدن رخ می‌دهد در خون مادر افزایش می‌یابد. در دوره بارداری، تعداد آن‌ها می‌تواند به میزان ۱۳۲۰۰ واحد در میکرولیتر افزایش یابد. بیشتر گلبول‌های سفید که در این دوره افزایش می‌یابند نوتروفیل هستند. افزایش نوتروفیل طبیعی است و نباید شما را نگران کند. پس از زایمان میزان این گلبول‌ها کاهش می‌یابد تا به مرور به میزان طبیعی برسد.

علائم بالا بودن نوتروفیل در بارداری:

افزایش نوتروفیل به خودی خود معمولا با نشانه خاصی همراه نیست؛ اما تعداد بالای آن ممکن است نشانه بعضی از بیماری‌های زمینه‌ای باشد که علائم زیر را ایجاد می‌کنند:

 • تب
 • احساس ضعف یا خستگی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • عفونت‌های مکرر
 • بهبود طولانی زخم‌ها
 • تورم و درد مفاصل

سخن پایانی

شما در این مقاله با نشانه های بالا بودن wbc در بارداری آشنا شدید. همچنین از علائم و خطرات افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تعداد طبیعی گلبول‌های سفید در بارداری چقدر است؟

تعداد کل گلبول‌های سفید به طور متوسط و در زنان غیر باردار بین ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار در هر میلی‌متر مکعب از خون است. در دوران بارداری حداقل تعداد گلبول‌های سفید روی ۶۰۰۰ در هر میلی‌متر مکعب می‌ماند. در سه ماهه سوم بارداری، اگر تعداد گلبول‌های سفید در بازه ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار در میکرولیتر باشد، طبیعی محسوب می‌شود.

اگر تعداد گلبول‌های سفید در بارداری زیاد باشد، چه می‌شود؟

از آنجا که سیستم ایمنی بدن در طول بارداری خود را با موجود کوچک درون بطن مادر تطبیق می‌دهد، می‌توانید منتظر افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون در دوره‌های مختلف باشید. این موضوع به هیچ وجه غیرعادی نیست و فکر نیاز به بررسی سریع و اورژانسی را باید از سرتان بیرون کنید.
البته اگر دچار نشانه‌های نگران‌کننده‌ای مثل تب، فشار خون بالا، استرس حاد یا هر نوع مشکل دیگر مرتبط با ایمنی شدید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا