پزشکی زنانپزشکی سلامتزیبایی - آرایشی

تزریق چربی به سینه چگونه انجام می شود؟ + بررسی عوارض های آن

تزریق چربی به سینه

یکی از روش‌های ایمن که موجب جوانسازی و حجم دهی به سینه‌ها می‌شود، تزریق چربی به سینه است. در این روش با استفاده از عمل جراحی ظاهر پستان‌ها بهبود پیدا می‌کند و انحنای غیر طبیعی از تزریق‌چربی هم اصلاح می‌شود. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی انجام این جراحی، عوارض و هزینه‌های آن در اختیار شما قرار دهیم.


فهرست مطالب


تزریق چربی به سینه چیست؟

تزریق چربی به سینه یکی از روش‌های زیبایی سینه بوده که در بین بانوان رواج پیدا کرده است. دلیل جراحی‌های زیبایی سینه متفاوت هستند. این موضوع صحیح است که هدف پایانی همه جراحی‌های زیبایی، بهتر و زیباتر شدن بدن و چهره بیمار می‌باشد و این‌که جراحی‌های زیبایی اختیاری هستند.

تزریق چربی به سینه

اما باید به این نکته هم اشاره کرد که گاها بیمار، چار‌ه‌ای جز جراحی‌ زیبایی ندارد. برای مثال، بیمار مبتلا به سرطان که جراحی برداشت سینه را انجام داده است، چاره‌ای جز بزرگ کردن سینه از طریق تزریق‌چربی یا دیگر روش‌ها ندارد.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: کمبود کدام ویتامین باعث هوس شیرینی می شود

به طور کلی، انواع جراحی‌های زیبایی که توسط پزشکان انجام می‌گیرد را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

 • جراحی‌های فرم‌دهی سینه با کاشت پروتز
 • جراحی‌های کوچک‌کردن و کم کردن سایز سینه
 • ماستوپکسی و یا جراحی لیفت سینه‌ها
 • تزریق ژل در سینه‌ها
 • تزریق چربی در سینه‌ها
 • بازسازی سینه در بیماران سرطانی و یا کسانی که به هر دلیل سینه‌شان فرم عادی خود را از دست داده است.
 • برداشت و یا ترمیم پروتزهای به کار رفته‌شده در بدن بیمار (تعویض پروتز سینه)

در این بین، تزریق‌چربی به سینه جای خود را در بین جوانان و افرادی که می‌خواهند سینه‌هایی خوش‌فرم و زیبا داشته باشند، باز کرده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله یائسگی چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید  افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری چقدر است؟ + اگر اضافه وزن در دوران بارداری بیش از حد باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

تزریق چربی به سینه چگونه انجام می‌شود؟

در اولین مرحله برای تزریق‌چربی لازم است با روش لیپوساکشن از نقطه‌ای از بدن بافت چربی برداشته می‌شود تا برای تزریق در سینه مورد استفاده قرار بگیرد. نقاطی از بدن که چربی از آن برداشته می‌شود در جلسات مشاوره قبل از عمل توسط پزشک مشخص می‌شود؛ معمولاً پزشکان از ران، باسن یا بازو چربی برداشت می‌کنند.

  برای برداشت چربی، منطقه‌ی جراحی بی‌حس می‌شود و سپس یک برش کوچک روی آن ایجاد شود و با دستگاه لیپوساکشن برداشت چربی انجام می‌شود.

برشی که برای برداشت چربی انجام می‌شود بسیار ریز است و بعد از مدتی کوتاه محو می‌شود و جای آن روی بدن باقی نمی‌ماند.اما مسئله‌ی قابل اهمیت این است که چربی برداشته شده به همان صورت قابل استفاده نیست و باید ناخالصی‌های آن حذف شود. به همین منظور از سانترفیوژ استفاده می‌شود تا ناخالصی‌های چربی گرفته شود.

در نهایت چربی آماده شده با استفاده از سرنگ مخصوص یا کانولا به سینه تزریق می‌شود. این فرایند با چندین مرتبه تزریق انجام می‌شود و تکنیک مورد استفاده در انجام آن بستگی به نظر جراح دارد.عکس و فیلم تزریق‌چربی به سینه نی نی سایت، می‌تواند اطلاعاتی را در مورد نحوه‌ی انجام تزریق و نتیجه‌ی آن در اختیار شما قرار دهد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به سینه هستند؟

 • کسانی‌که سینه‌ی نامتقارن یا سینه‌ی افتاده دارند.
 • خانم‌هایی که به دلیل سرطان سینه، جراحی شده اند.
 • افرادی که می‌خواهند سینه‌های خوش فرم‌تر یا بزرگ‌تری داشته باشند.
 • خانم‌هایی که بعد از بارداری، شیردهی یا با افزایش سن، حجم سینه‌ی آن‌ها کوچک شده است.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بالا بودن گلبول سفید در بارداری

البته باید به این نکته توجه داشته باشید فقط کسانی می‌توانند از این شیوه جراحی استفاده کنند که وضعیت سلامت مطلوبی داشته باشند و به بیماری‌های قلب و عروق مبتلا نباشند. به همین دلیل دکتر پوست قبل از جراحی حتماً وضعیت سلامت فرد را بررسی می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی پره منوپوز، پری منوپوز و منوپوز را بخوانید.

چرا از تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه ها استفاده کنیم؟


استفاده از پیوند چربی خود ایمن ترین و سازگارترین روش برای تغییر شکل و حجم دادن به سینه ها است. بنابراین بهترین جایگزین برای پروتز سینه است. تعداد زنانی که تصمیم می‌گیرند برای بهبود عزت نفس خود تحت عمل جراحی از این نوع قرار گیرند و در نهایت از خود احساس رضایت کنند، از جمله بیماران مبتلا به سرطان سینه، رو به افزایش است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هیرفیلر حاوی چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید  آشنایی با مفهوم بهترین رژیم لاغری + اصول رژیم لاغری چیست؟

میزان چربی تزریق شده به سینه چقدر است؟

حجم متوسط چربی تزریق شده ۲۳۶ سی سی در پستان راست و ۲۵۰ سی سی در پستان چپ بود.میانگین تغییرات حجم بر اساس تصاویر سه بعدی در سمت راست ۱/۸۵ (۳۶ درصد چربی تزریق شده باقی مانده بود) و در سمت چپ ۱/۹۸ سی سی بود (۲/۳۹ درصد چربی تزریق شده باقی مانده بود). تصاویر بیماران (قبل و بعد از تزریق) به افرادی که از جزئیات مطالعه اطلاعی نداشتند، نشان داده شد و تنها در یک مورد از ۱۰ مورد بهبود قابل توجه را گزارش کردند. آرتیفکت (artifact) ایجاد شده در اثر تزریق‌چربی مورد بررسی قرار گرفت، در ۵ بیمار از ۱۰ بیمار نیاز به پیگیری از طریق تصویر برداری گردید. نکروز چربی در تصاویر ماموگرافی۲۵ درصد بیمارانی که تحت عمل تزریق چربی قرار گرفته بودند،مشاهده شد. کیست های روغنی (oil kyst ) در ۱۵ تا ۲۵ درصد بیماران بوسیله سونوگرافی یا ماموگرافی مشاهده شد. معمولا تکرار تزریق‌چربی (۲ تا ۳ مرحله) برای بدست آوردن نتایج بهتر مورد نیاز می باشد.

تزریق چربی همزمان با تعویض پروتز سینه و نیز تزریق چربی به سینه با استفاده از چربی شکم گزارش شده است. از تزریق‌چربی به سینه می توان به عنوان یک روش تکمیلی در حین جراحی پروتز سینه برای برطرف کردن نا منظمی های شکل و فرم پستان و تغییر شکل سینه به فرم دلخواه استفاده کرد. تزریق‌چربی به سینه نمی تواند نتایجی مشابه جراحی پروتز سینه را ایجاد کند، اما در بیماران غیر معمول که نمی توانند تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار بگیرند، ممکن است تنها روش جایگزین برای بزرگ کردن سینه باشد.

بهبودی بعد از تزریق چربی به سینه چقدر طول می‌کشد؟

تزریق چربی یک روش جراحی سرپایی است که بیمار می‌تواند بعد از عمل بیمارستان را ترک کند. دوره‌ی نقاهت بعد از این عمل کوتاه است و درصورتی‌که مراقبت‌های لازم انجام شود، بیمار دچار عارضه‌ی خاصی نمی‌شود.

بیشتر بخوانید  کاربردهای بایوفیلر در جوان سازی و زیبایی پوست

مراقبت‌های پیش از تزریق چربی به سینه چگونه است؟

پیش از تزریق‌چربی به سینه بهتر است تا در معرض نور آفتاب نباشید. همچنین، نداشتن استرس نیز می‌تواند به شما کمک کند تا در طول جراحی و پس از آن، نتایج مطلوب‌تری را کسب کنید. بهتر است تا محدوده وزنی خود را در حد نرمال قرار دهید. شاخص توده بدن یا BMI به شما کمک خواهد کرد. ورزش مداوم پیش از جراحی باعث می‌شود تا دوران نقاهت خود را ساده‌تر و راحت‌تر طی کنید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: گوارش غذا از کجا شروع میشود

مصرف مشروبات الکلی یک هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی ممنوع است. افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند نیز کاندیداهای مناسبی برای این جراحی نیستند؛ چرا که مصرف دخانیات باعث از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست بدن می‌شود. آمادگی‌های لازم برای انجام این جراحی به شرح زیر است:

 • از لحاظ جسمی باید آمادگی انجام جراحی را داشته باشید.
 • نیاز است تا میزان چربی لازم برای تزریق‌چربی به سینه در بدن شما وجود داشته باشد
 • مصرف سیگار و دخانیات را باید تعطیل کنید!

عوارض تزریق چربی به سینه چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد، این روش یکی از کم عارضه‌ترین روش‌های زیباسازی سینه است. اگر شما به پزشکی متخصص در این زمینه مراجعه کنید که نمونه کارهای موفق بسیاری دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بالا بودن گلبول سفید در بارداری نشانه چیست را بخوانید. بدون شک با کمترین عارضه جراحی شما انجام خواهد شد؛ اما اگر بخواهیم به عوارض احتمالی این جراحی اشاره کنیم، فهرست زیر بیان‌کننده این موضوع خواهد بود:

 • یکی از مهم‌ترین عوارض این جراحی، عدم موفقیت است. به این معنا که چربی تزریق‌شده، دفع شده و نیاز به تزریق مجدد چربی می‌باشد.
 • بعضا و در برخی موارد، چربی تزریق‌شده به چربی ناصاف و سفت در زیر پوست تبدیل خواهد شد. این موضوع دلیل مشخصی ندارد و تنها تبحر پزشک می‌تواند از این قضیه جلوگیری کند.
 • یکی دیگر از مسائل پیرامونی تزریق چربی به سینه، عدم تقارن سینه‌ها پس از تزریق چربی است. تبحر پزشک می‌تواند از بروز این مشکل برای بیمار جلوگیری کند.
 • ایجاد آمبولی چربی یکی دیگر از عوارض این جراحی است. هر چند این موضوع بسیار نادر است اما در صورت وقوع می‌تواند موجب سکته مغزی، حمله قلبی و یا حتی مرگ شود.
 • کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم) چربی در سینه یکی دیگر از عوارض این جراحی است که می‌تواند موجب سفت و سخت شدن سینه شود.
بیشتر بخوانید  عوارض چاقی و راه های پیشگیری از آن

ماندگاری تزریق‌چربی چقدر است؟

تزریق چربی به سینه یک روش دائمی با ماندگاری بالا است، فقط ممکن است با افزایش سن تا حد کمی اثرات آن کاهش پیدا کند. البته میزان مهارت و توان جراح در ماندگاری تزریق چربی تاثیرگذار است.

هزینه‌ی تزریق‌چربی به چه عواملی بستگی دارد؟‌

فاکتور اصلی در هزینه بزرگ کردن سینه با روش تزریقیچربی طبیعی بدن، پیچیدگی جراحی در این روش است. در ابتدای این روش، عمل لیپوساکشن برای برداشت چربی مورد نیاز برای سینه انجام می‌شود. با توجه به اینکه لیپوساکشن روش جراحی پلاستیک از خود بدن بیمار است، با این وجود به دلیل دو مرحله‌ای بودن این روش هزینه کلی شما را در مقایسه راهکار ایمپلنت سینه افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: معرفی انواع رژیم غذایی

همچنین این هزینه با میزان مساحت مورد نیاز برای برداشت، انتخاب منطقه مناسب، تعداد نواحی و میزان حجم چربی منتقل شده افزایش می‌یابد. حجم بیشتر چربی قبل از تزریق نیاز به آماده‌سازی بیشتری دارد.

عامل دیگری که در هزینه انتقال چربی تاثیر گذار است، تعداد دفعات مورد نیاز برایانتقال است. زیرا همانطور که اشاره شد تمامی سلول‌های منتقل شده زنده نمی‌مانند و نتایج همیشه مطلوب پیش نخواهد رفت. در اینصورت در برخی مواقع ممکن است نیازمند چند روش پیوند چربی برای رسیدن به نتیجه دلخواه‌باشید.

از طرفی انتخاب درست و مناسب یک پزشک فوق تخصص پوست و زیبایی که بتواند بهترین انتخاب و بهترین روش‌ها را در انجام جراحی زیبایی شما داشته باشد، عامل بسیار مهمی است که این اطمینان را به بیمار می‌دهد که بهترین نتایج را تجربه خواهد کرد. برای آشنایی با ویژگی های بهترین دکتر تزریق چربی به سینه این مقاله در سایت دکتر نجف بیگی را مطالعه کنید.

عامل وابسته دیگر نیز انتخاب محل درمان و انتخاب نوع بی‌هوشی (موضعی یا بی‌هوشی عمومی) است. اگر بیمارستان یا کلینیک خصوصی باشد، اگر بی‌هوشی عمومی و نیازمند شرایط، لوازم و پرسنل متخصص باشد، این هزینه برای شما گران قیمت‌تر خواهد بود.

تزریق‌چربی به سینه بهتر است یا پروتز؟

تنها راه حجم‌دهی به سینه، تزریق چربی نیست. پروتز سینه هم یکی از روش‌های رایج است که موجب ایجاد تناسب اندام می‌شود. در این روش ایمپلنت‌های مصنوعی با استفاده از روش جراحی، زیر پستان قرار می‌گیرد و سایز آن را بزرگتر می‌کند. برای آگاهی بیشتر مقاله زایمان در آب چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید  پرخوری قبل از پریودی چه دلیلی دارد و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

با اینکه ماندگاری تزریق ژل زیاد است، اما این احتمال هم وجود دارد که ژل جذب بدن شود، درحالی‌که چنین مشکلی برای پروتز پیش نمی‌آید. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو روش این است که در روش تزریق چربی هیچ اثری از بخیه روی پوست فرد باقی نمی‌ماند، درحالی‌که برای پروتز سینه ممکن است یک سال طول بکشد تا جای بخیه بهبود پیدا کند.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه‌های تزریق چربی و جراحی پروتز سینه با هم تفاوت دارند و با توجه به سخت‌تر بودن پروتز قاعدتاً هزینه‌های آن بالاتر است. بیشتر بخوانید: حاملگی پوچ چیست

سخن پایانی

شما در این مقاله با تزریق چربی به سینه آشنا شدید. همچنین از مراحل انجام همل و عوارض های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چقدر چربی برای افزایش حجم سینه لازم است؟

هیچ بیماری برای عمل بازسازی و یا بزرگ کردن سینه خیلی لاغر نیست. به ندرت پیش می‌آید که بیماران به دلیل نداشتن چربی کافی از انجام این روش زیبایی منع شوند. حتی اگر بیمار دارای هیچ منطقه‌ی چربی اضافی نباشد. امروزه تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که به پزشکان فوق تخصص پوست و زیبایی این اجازه را می‌دهد تا مقدار بسیار کمی چربی را از یک سطح بزرگ برداشت کنند.
پیشنهاد می‌شود وزن خود را قبل و بعد از جراحی سینه ثابت نگه دارید زیرا سلول‌های چربی طبیعی و کوچکتر برای انتقال مناسب‌تر از کیسه‌های چربی کاذب ناشی از افزایش وزن است. همچنین میزان جذب و تغییرات پس از تزریق آن‌ها کمتر خواهد بود.

برای تزریق چربی به سینه از بی حسی موضعی استفاده می شود یا بی حسی عمومی؟

برای تزریق چربی، بسته به ناحیه ای که نیاز به تزریق دارد، شرایط جسمانی فرد و تشخیص پزشک فوق تخصص، هم میتوان از بی حسی موضعی استفاده کرد هم بیهوشی عمومی.

پاسخ دهید