پزشکی سلامتزیبایی - آرایشیمشاوره پزشکی

هر آنچه که باید درباره عفونت تاتو بدانید + معرفی راه‌های درمان عفونت تتو بدن

تاتو یکی از راه‌هایی است که برخی افراد دوست دارند برای زیبایی از آن استفاده کنند. در حال حاضر تاتو کردن طرفداران زیادی دارد. امروزه افراد بخش‌های مختلف بدن خود را ممکن است تتو کنند مانند تاتوی ابرو، خط چشم، خط لب و انواع طرح‌ها روی بدن از انواع تاتوها است. این کار توسط افراد مختلفی در آرایشگاه‌ها یا برخی متخصصین پوست و زیبایی انجام می‌شود. تاتو ممکن است عوارضی داشته باشد که شایع‌ترین آن آسیب سطحی پوست و عفونت تاتو است. از جمله عواملی که می‌تواند موجب بروز این مشکل شود می‌توان به تاتو کردن در محیط غیر بهداشتی و توسط افرادی که آموزش کافی ندیده‌اند، اشاره کرد.در این مقاله تصمیم داریم درباره‌ی عفونت تاتو، دلایل، عوارض و راه‌های درمان آن با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


عفونت تتو چگونه است؟

عفونت تاتو در ناحیه تاتو شده رخ میدهد. تاتو یا خالکوبی به دلیل جذابیت و ماندگاری آن در پوست برای بسیاری از افراد جذاب است، اما باید به خطرات و مشکلات پوستی آن هم توجه شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از زدن تاتو رخ دهد، عفونت است.

شایع ترین علامت عفونت تاتو، بثورات پوستی در اطراف ناحیه تاتو است. درمان بستگی به علت عفونت دارد، اما اغلب با استفاده از آنتی بیوتیک تجویز شده قابل درمان است. خالکوبی به طور فزاینده ای رایج است. دور و بر از هر ۱۰ آمریکایی ۴ نفر اکنون یک یا چند خالکوبی داشته باشید. (w.b.c در بارداری)

عفونت تاتو یک بخش ناخوشایند انجام خالکوبی است که در اکثر اوقات عفونت قابل درمان است اما در بعضی موارد نادر عفونت شدید و نیازمند درمان طولانی مدت است. استریل بودن وسایل و رعایت کردن مسائل بهداشتی حین انجام خالکوبی و مراقبتهای پس از آن موجب پیشگیری از عفونت می‌شود.

تاتو یا خالکوبی اخیرا به شدت مورد توجه افراد جامعه به خصوص جوانها قرار گرفته‌ است. به طوری که تقریبا به یک مساله کاملا عادی در جامعه تبدیل شده است و بسیاری از افراد با طرز فکرهای گوناگون از تاتو استفاده می‌کنند. محبوبیت تاتو ممکن است این طرز فکر را بوجود بیاورد که تاتو خطر ندارد. اما در واقع زدن تاتو روی پوست چندین خطر را ایجاد می‌کند: وارد کردن یک سوزن رنگی درون پوست خطر بالقوه ورود ماده‌ای خارجی یا عفونت را به درون بدن دارد. انجام تاتو توسط شخص یا مرکزی که ابزارش را تمیز نمی کند یا تنها دستورالعملهایی برای تمیز نگه داشتن تاتوی جدید به شما می دهد ممکن است منجر به مشکلات پوستی، عفونت‌ها یا سایر مشکلات بهداشتی شود.

عکس عفونت تاتو بدن

عفونت تاتو بدن

علت عفونت تتو چیست؟

علت عفونت تتو معمولا می تواند به دلیل استفاده از وسایل غیر استریلی که به پوست نفوذ می‌کنند رخ می‌دهد. سوزن‌هایی که برای تاتو استفاده می‌شوند، به دلیل خطر ورود عفونت به پوست، باید به شدت استریل شوند. اگر این ابزار‌ها به درستی استریل نشوند، باعث ورود باکتری‌ها و ویروس‌ها به پوست می‌شوند و باعث عفونت می‌شوند. علاوه بر این، مراقبت نامناسب از ناحیه تاتو شده نیز می‌تواند عاملی در ایجاد عفونت باشد. تزریق جوهر موادی را به بدن معرفی می کند که معمولاً با آنها مواجه نمی شود. چه این اجزای جوهر باشد یا باکتری، ویروس یا سایر عوامل بیماری زا، خطر عفونت یا واکنش وجود دارد. (تورم غدد لنفاوی گردن)

بیشتر بخوانید  معرفی 2 مقاله برتر از مجله آموزشی سلامت دندان

1- باکتری ها و ویروس ها

تجهیزات و جوهرهای آلوده می تواند باکتری ها را به محل زخم معرفی کند (ببرد). گونه های مختلف باکتری ها می توانند بعد از خال کوبی باعث عفونت شود، از جمله:

 • استافیلوکوک
 • استرپتوکوک

برخی از این پاتوژن ها به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند، اما بعضی از آنها چنین نمی کنند. اگر فرد مبتلا به عفونت باشد و به دنبال کمک پزشکی نباشد، می تواند منجر به عوارضی مانند عفونت های عمیق تر و در موارد نادر سپسیس شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. هرکسی که علائم عفونت از جمله تب و لرز داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند. شرایطی که می تواند ناشی از عفونت باکتری یا ویروسی باشد، شامل موارد زیر است:

 • زخم های زرد
 • سلولیت (یک عفونت باکتریایی پوستی شایع و گاهی دردناک است)
 • هرپس سیمپلکس (تبخال)
عفونت تتو
عفونت تتو بدن
 • زگیل های ویروسی
 • عفونت مایکوباکتریوم غیرایزیک (باکتریهای مسبب سل ریوی)
 • سیفیلیس
 • هپاتیت ویروسی
 • اچ آی وی

2- جوهر آلوده

در برخی موارد، استفاده از جوهر آلوده یا جوهر آلوده شده با آب بدون استریل می تواند منجر به عفونت شود. یک شیوع که در ژانویه ۲۰۱۲ ظاهر شد که شامل باکتری مایکوباکتریوم چلونا، که یک عامل عفونت های پوستی و بافت نرم است. این شیوع ۱۹ نفر در ایالات مختلف ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داده است. علائم آن شامل بثور مداوم (محل خارش یا تحریک روی پوست) با قرمزی، تورم و کورک در ناحیه خال کوبی بود. در این حالت، قبل از خرید، هنرمندان مختلف از جوهر غلیظی استفاده می کردند که در آن آلودگی داشت. (چرا هوس شیرینی میکنیم)

3- سایر واکنشها

عفونت بعد از خال کوبی نسبتاً نادر است، اما واکنشهای مختلف دیگری نیز ممکن است رخ دهد. این واکنشها شامل موارد زیر است:

 • علائم جدید یا بدتر وضعیت پوستی موجود، مانند پسوریازیس.
 • واکنش های پوستی مانند درماتیت تماسی آلرژیک و درماتیت فتالرژیک.
 • بسته به واکنش، یک پوستی ملتهب، قرمز و پوسته پوسته شده است.

تشخیص عفونت تتو بدن چگونه است؟

یک نشانه واضح برای تشخیص عفونت تاتو، قرمزی پوست و برآمدگی‌های اطراف ناحیه تاتو است. در برخی موارد، پوست تنها به دلیل استفاده از سوزن مصرفی تحریک می‌شود و اگر دارای پوست حساسی باشید، بروز این اتفاق برای شما محتمل‌تر است. در این صورت، علائم شما باید پس از چند روز از بین بروند.

عفونت تتو
درمان عفونت تتو

اما اگر این علائم به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه یافت، بهتر است در ابتدا به مرکزی که در آن خالکوبی انجام داده‌اید مراجعه کنید. بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید  که مشاهده یک یا چند مورد از علائم زیر، نیاز شما را برای مراجعه به یک متخصص عفونی دوچندان می‌کنند.

 • تب
 • دوره‌های گرمی و سردی
 • لرزش غیرطبیعی
 • تورم ناحیه خالکوبی‌شده
 • خروج چرک از ناحیه تاتو‌شده
 • ضایعات قرمز در اطراف ناحیه تاتو
 • مشاهده خطوط قرمز
 • مناطق بافتی سخت و برجسته
بیشتر بخوانید  غدد لنفاوی متورم چیست؟ + بررسی علائم، راه های تشخیص سرطان غدد لنفاوی گردن و روش‌های درمان

یکی از عوارض جانبی احتمالی میکروبلیدینگ، عفونت های پوستی است که می تواند به دلیل تحریک یا واکنش آلرژیک به رنگدانه های موجود در تتو ایجاد شود. داشتن مقداری درد و ناراحتی در حین انجام عمل میکروبلیدینگ طبیعی است و ممکن است پس از انجام تتو ابرو، احساس سوزش خفیفی در ناحیه ابرو ایجاد شود. اما درد شدید در ناحیه آسیب دیده پس از خروج از مطب یک روند طبیعی در ابروهای شما نیست. ابتدا به ناحیه تتوی ابروی خود توجه کنید و ببینید آیا برآمدگی یا ورم در آن وجود دارد یا خیر. هر گونه ترشح زرد رنگ یا قرمزی بیش از حد ممکن است نشانه عفونت باشد. (رژیم فستینگ رایگان)

اگر بعد از دو هفته این ناحیه متورم شد و سوزش ادامه داشت یا ترشحات چرکی شروع شد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت در ناحیه ابرو به جریان خون شما برسد، می تواند هشدار دهنده باشد، زیرا این ناحیه بسیار نزدیک به چشم و مغز شما است. در صورت عفونت تتو ابرو، نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک دارید.

آیا احتمال عفونت استافیلوکوک وجود دارد؟

عفونت استافیلوکوک یک نوع عفونت احتمالی از طریق تاتو می باشد. اگرچه عفونت های استافیلوکوک قابل درمان هستند اما باکتری استافیلوکوک اغلب می تواند نسبت آنتی بیوتیک ها مقاوم شود و درمان های تجویزی را بی فایده سازد. باکتری استافیلوکوک مخصوصا مقاومت متی سیلین استافیلوکوک اورائوس (MRSA) می تواند وارد جریان خون و ارگان های داخلی تان شود. وقتی که این اتفاق رخ می دهد مشکلات دیگری مانند سپسیس (عفونت خونی) ، آرتریت و سندروم شوک سمی هم می تواند بروز پیدا کند. بعضی از علائم رایج عفونت استافیلوکوک عبارت اند از:

 • تشنگی زیاد
 • درد در استخوان ها و عضلات
 • تب شدید 102درجه فارنهایت یا بیشتر(9/38درجه سانتی گراد)
 • تورم ناحیه تاتو شده
 • زخم هایی که در اطراف ناحیه تاتو به وجود امدند پر از چرک و مایع هستند.
 • زرد زخم (بثورات عسلی رنگ)
 • اسهال

درمان عفونت تتو چگونه است؟

معمولا می توان جوش های کوچک و خفیف را در خانه با پماد ضد باکتری، شستشوی مناسب و استراحت درمان کرد. درمان عفونت به علت بروز آن بستگی دارد. ممکن است پزشک از بافت نمونه برداری کند تا باکتری یا ویروسی را که باعث بروز عفونت شده تشخیص دهد. در اکثر موارد، پزشکان متخصص بیماری های عفونی برای برطرف شدن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر عفونت شدید باشد، درمان از طریق آنتی بیوتیک چند هفته یا چند ماه طول می کشد.

اگر علت بروز عفونت باکتری MRSA باشد، آنتی بیوتیک موثر نخواهد بود. اگر این باکتری باعث بروز دمل شود، پزشک به جای تجویز آنتی بیوتیک دمل را تخلیه می کند. (دوره پری منوپوز چیست)

در موارد نادر، لازم است برای ترمیم پوست جراحی انجام شود. اگر بافت در اثر عفونت دچار مردگی (نکروز) شود، به کمک جراحی بافت عفونی کاملا برداشته می شود. برآمدگی های مداوم و دردناک روی خالکوبی که گاهی می خارد می تواند نشانه ی نوعی عفونت غیر عادی میکوباکتری باشد. در این صورت باید در بلند مدت مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید  انسداد روده، یک تهدید جدی و پرخطر

درمان هایی که ممکن است بعد از انجام خال کوبی در بروز التهاب و ناراحتی به شما کمک کند عبارتند از:

 1. داروهایی که نیاز به نسخه ندارند: به عنوان مثال، تیلنول و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) می توانند به درد و التهاب کمک کنند.
 2. داروهای آنتی هیستامین: به عنوان مثال، بنادریل می تواند علائم یک واکنش آلرژیک جزئی مانند برآمدگی های کوچک، قرمز یا بثورات ضعف اطراف محل خال کوبی را کاهش دهد.
 3. پماد برای عفونت تتو: یک کرم بدون رایحه ای و ضد حساسیت می تواند جلوی خشک شدن پوست را بگیرد.

درمان خانگی عفونت تاتو

زمانی که محل انجام تاتو دچار عفونت شود، معمولا با علائمی همچون: خونریزی بسیار اندک، درد، خارج شدن مایع زرد و یا سفید رنگ از محل تاتو، ملتهب ماندن محل تاتو و … همراه است که اگر با این علائم مواجه شدید، باید دریابید که محل تاتو دچار عفونت شده است.

در این خصوص میتوانید از روش های زیر برای درمان خانگی آن استفاده کنید تا بهبودی خود را به دست آورید:

استفاده از پماد برای عفونت تاتو از خانواده آنتی سپیتک ها:

بهترین و مناسب ترین راهکار برای درمان خانگی عفونت تاتو، استفاده از پماد های موضعی یا پماد برای عفونت تاتو است که در گروه پماد های آنتی سپتیک قرار دارند. این نوع پماد ها می توانند به سرعت باعث بهبودی عفونت زخم تاتو شوند و به بهبودی شما کمک کنند. پماد نام برده شده را میتوانید از داروخانه بدون نیاز به نسخه تهیه کنید و روش مصرف و زمان به کار بردن آن را نیز از فروشنده در داروخانه بپرسید.پماد های انتی سپتیک تاثیر بسیار چشم گیری در این زمینه خواهند داشت.

سعی کنید که محل تاتو را از گرد و خاک و کثیفی دور نگه دارید:

تاتوی انجام شده در هر بخش از بدن چنانچه دچار عفونت شده باشد و یا نه، باید از گرد و غبار و آلودگی دور باشد. اگر این مساله را برای تاتویی که هیچ مشکلی در آن نیست رعایت کنید از بروز این مشکل در امان می مانید اما اگر عفونت کرده باشید نیز باید حتما زخم را از آلودگی حفظ کنید تا عفونت ایجاد شده تشدید نشود. (کپسول سنگ صفرا)

استفاده از وازلین:

یکی دیگر از روش های درمان خانگی عفونت تاتو استفاده از وازلین است که التهابات پوستی را کاهش می دهد. به این منظور میتوانید یک لایه نازک از وازلین را بر روی محل تاتو بزنید و سپس روی آن را با یک باند تمیز بپوشانید.

استفاده از آلوئه ورا:

آلوئه ورا یک گیاه بسیار مفید و موثر بر روی انواع مختلف مشکلات پوستی است که در خصوص عفونت تاتو نیز میتوانید از آن استفاده کنید. به این منظور باید آلوئه ورا را بر روی محل عفونت قرار دهید تا سوزش آن تسکین داده شود و زخم ایجاد شده با سرعت بیشتری بهبود پیدا کند.

معرفی بهترین پماد برای عفونت تتو

برای درمان رخم تاتو بدن می توانید از پماد هایی استفاده کنید. عده زیادی از افراد به دنبال بهترین پماد بعد از تاتو بدن هستند. به همین منظور ما دراین بخش چند نمونه از بهترین پماد بعد از تاتو بدن را به شما معرفی می کنیم. برخی از این پماد ها شامل: پماد ترمیم کننده تاتو (ویتامین آ+د)، پماد ویتامین آ می باشد. همچنین کپسول های ژله ای ویتامین ( E ) و کرم سیکالفیت، فیس دوکس، میموزا سی گل، سینره نیز برای تاتو بدن مناسب هستند.

بیشتر بخوانید  هر آنچه درباره بیماری‌های پره منوپوز، پری منوپوز و منوپوز + دوره پری منوپوز چیست؟

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم شدید یا مداوم عفونت وجود داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است یک یا چند عمل زیر را انجام دهد:

 • برای آزمایش باکتری یا ویروس از یک نمونه پوست یا بیوپسی استفاده میکند
 • آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی را تجویز میکند
 • بستری شدن در موارد شدید را توصیه می کند

FDA یادآور می شود كه برخی افراد برای چندین ماه نیاز به استفاده از آنتی بیوتیك ها دارند. آنها اضافه می كنند كه اگر فرد دارای واکنش (حساسیت) آلرژیک باشد، ممکن است علائم از بین نروند، زیرا جوهر خال کوبی دائمی است. (عکس دندان پرمولر)

چگونه از خود در برابر عفونت تاتو بدن محافظت کنیم؟

قبل از انجام تتو، مطمئن شوید که به هر یک از مواد موجود در جوهر خالکوبی حساسیت دارید. برای اطمینان از اینکه به این مواد حساسیت ندارید، از تتوکار در مورد نوع ماده استفاده شده سوال کنید. اگر به هر یک از ترکیبات آلرژی دارید، جوهر دیگری بخواهید یا به طور کلی از خالکوبی خودداری کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که دانستن مواد دقیق موجود در جوهرهای خالکوبی احتمالاً دشوار است زیرا آنها به هیچ وجه تنظیم نمی شوند.

اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که با پوست شما تماس دارد به درستی استریل شده باشد. هرگز از پرسیدن نحوه استریل کردن تجهیزات و رعایت استانداردهای ایمنی نترسید، زیرا همه این موارد به سلامت شما مربوط می شود.

عفونت تاتو بدن معمولاً به راحتی قابل درمان هستند. اکثر عفونت ها را می توان در عرض یک هفته با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، برخی از عفونت ها می توانند بسیار جدی باشند و نیاز به استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها داشته باشند. لطفاً توجه داشته باشید که اگر زخم، بریدگی، سوختگی یا بثورات پوستی دارید، لطفا قرار ملاقات خالکوبی خود را به تعویق بیندازید. از آنجایی که شما به اثر حکاکی روی بدن خود حساس هستید، باید به وضعیت سلامت مرکز ارائه دهنده این خدمات نیز توجه کنید. (هزینه ایمپلنت بدون جراحی)

عفونت‌های بد می‌توانند منجر به درمان طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیکی شوند، اما معمولاً مشکلات سلامتی طولانی‌مدتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، اگرچه این وضعیت نادر است، اما ممکن است از طریق سوزن خالکوبی آلوده به بیماری هایی مانند هپاتیت یا HIV مبتلا شود. در این موارد ممکن است نیاز به درمان شدیدتر و طولانی تری داشته باشید. یکی از موارد بسیار مهم در سلامت افراد برای انجام تتو یا خالکوبی استفاده از تجهیزات با کیفیت در این زمینه است. به تتوآرتیست ها پیشنهاد میکنیم بهترین جهیزات تتو را با بهترین قیمت تنها و تنها از تتوبومرنگ تهیه کنند!

بیشتر بخوانید  بی اشتهایی چیست؟ بررسی راه های درمان و مقابله با آن

بررسی نکاتی برای بعد از انجام تتو

سعی کنید اگر دستورالعمل‌های مراقبت بعد از تاتو به شما داده شده، آن دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید. اگر دستورالعمل واضحی به شما ارائه نشده، این موضوع را از مرکز تاتو جویا شوید. تتو آرتیست باید بتواند اطلاعات لازم برای مراقبت‌های بعد از تاتو را به شما ارائه دهد.

عفونت تتو
درمان خانگی عفونت تاتو

به طور کلی، برای اطمینان از بهبود صحیح ناحیه زخم خالکوبی، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. ۳ تا ۵ ساعت پس از انجام تاتو، بانداژ آن را بردارید.
 2. دستان خود را با آب و صابون ضد باکتری بشویید.
 3. از یک دستمال تمیز و خشک یا حوله کاغذی برای خشک کردن ناحیه تاتو و برداشتن خونابه‌ها، سرم یا رنگدانه اضافی استفاده کنید.
 4. اجازه دهید منطقه زخم برای چند دقیقه در هوای آزاد خشک شود. ناحیه تاتو شده را خشک نکنید. انجام این عمل می‌تواند به پوست شما آسیب جدی وارد کند.
 5. از پمادهایی مانند وازلین بر روی ناحیه زخم استفاده کرده و مقدار اضافی پماد را پاک کنید. دقت کنید که لوسیون‌ها جایگزین مناسب پماد برای مصرف شما نخواهند بود.
 6. این مراحل را به مدت حداقل ۴ روز و هر بار حدود چهار مرتبه تکرار کنید.

آیا عفونت تاتو خطرناک است؟

عفونت تاتو می‌تواند برای شخص مشکلاتی را برای شخص به همراه داشته باشد. در برخی موارد عفونت‌ها با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شوند اما در صورتیکه عفونت باکتریایی با عامل استاف اتفاق بیفتد ممکن است در برابر آنتی‌ بیوتیک‌های معمولی مقاومت و درمان را بی‌اثر کند. اگر علت بروز عفونت، باکتری MRSA باشد این باکتری موجب بروز دمل می‌شود و پزشک به جای تجویز آنتی بیوتیک دمل را تخلیه می‌کند. در بسیاری از موارد مشکل با مصرف آنتی‌ بیوتیک و تخلیه دمل حل می‌شود اما در موارد بسیار نادری که درمان جواب ندهد پزشک برای ترمیم پوست جراحی انجام می‌دهد و آن قسمت از بافت که بر اثر عفونت دچار مردگی شده است را کاملا برمی‌دارد. (تزریق چربی به سینه)

با توجه به نکات گفته شده می‌توان گفت که عفونت تاتو می‌تواند خطرناک باشد پس می‌توان به ضرورت این نکات که تاتو باید در جای بهداشتی و توسط یک فرد ماهر انجام شود و مراقبت‌های بعد از تاتو باید به درستی صورت گیرد، پی می‌بریم.

سخن پایانی

شما در این مقاله با علت عفونت تاتو آشنا شدید. همچنین از راه‌های درمان عفونت تتو بدن و راه تشخیص آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

قبل از انجام تاتو چه کنیم؟

اگر مبتلا به بیماری هستید، قبل از انجام این کار آن را با تاتو آرتیست در میان بگذارید. اگر سابقه ابتلا به تبخال دارید، توصیه می‌کنیم دارو مصرف کنید تا احتمال بروز آن به حداقل برسد.

آیا ورم پوست بعد از تاتو طبیعی است؟

در روزهای اول، هر گونه ورم جزئی، التهاب و قرمزی پوست طبیعی است و به تدریح از بین می‌رود. اما اگر این ورم بسیار شدید یا همراه با تب بود، به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا