زیبایی - آرایشی

راهنمای کامل کشیدن سایه چشم برای تازه کارها

اگر چه سایه زدن و آرایش چشم کار آسانی نیست، اما برای خود‌آرایی لازم نیست که یک آرایشگر حرفه‌ای باشید. با ابزار مناسب و کمی تمرین، می‌توانید چشم‌های خود را بهترین نحو آرایش کرده و زیبایی خود را دو چندان کنید. اگر می‌خواهید روش سایه زدن چشم و یا به عبارتی نحوه سایه زدن چشم را یاد بگیرید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.


فهرست مطالب


آموزش سایه چشم برای مبتدی ها

انتخاب و استفاده از سایه چشم برای آرایش روزمره، با آرایش مهمانی‌های رسمی یا قرارهای خاص متفاوت است. اما روش سایه زدن چشم ، برای آرایش حرفه‌ای و ساده تقریباً یکسان است. کافیست با مراحل مختلف این کار آشنا باشید تا بتوانید به سادگی یک آرایش چشم فوق‌العاده انجام دهید.

آموزش سایه چشم

این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: زیر سازی

برای اینکه آرایش چشم زیبا و بی‌نقصی داشته باشید، در اولین مرحله بهتر است صورت و چشم‌هایتان را با شوینده مناسب بشویید تا پوست کاملاً تمیز و عاری از آلودگی و چربی باشد. پس از شستشو نیز از یک مرطوب کننده مناسب یا کرم دور چشم برای آبرسانی پوست این ناحیه استفاده کنید.

برای بالا بردن ماندگاری سایه پیشنهاد می‌کنیم در این مرحله مقداری پرایمر چشم بزنید و پس از گذشت ۵ تا ۱۵ دقیقه، سایه زدن را شروع کنید.

مرحله دوم: انتخاب مدل سایه چشم

در این مرحله، متناسب با مهمانی یا مجلس مورد نظرتان، مدل سایه را انتخاب نمایید. بهتر است برای آرایش روزانه از مدل‌های ساده‌تر و رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا آرایشتان مصنوعی به نظر نرسد.

مرحله سوم: زدن سایه چشم

در آموزش سایه زدن چشم بصورت ساده ، با استفاده از یک برس متراکم و کوچک، سایه را پشت پلک‌هایتان پخش کنید. برای داشتن سایه چشم ساده و طبیعی، از یک پالت سایه با رنگ‌های نود، روشن و مات استفاده کنید. برای بیس سایه، از یک رنگ متوسط استفاده کرده و از گوشه داخلی چشم تا ادامه استخوان زیر ابرو ادامه دهید و سایه را به‌خوبی پخش کنید.

اگر می‌خواهید پیگمنت‌های سایه روشن‌تر و شفاف‌تر به نظر برسند، می‌توانید به جای براش آرایشی از انگشت دستتان برای پخش کردن سایه استفاده کنید. برای گوشه‌های خارجی چشم‌ها نیز، رنگ‌های کمی تیره‌تر از سایه بیس را انتخاب کنید و آن‌ها را وسط پلک‌هایتان امتداد دهید.

مرحله چهارم: محو کردن سایه چشم

محو، فید یا پخش کردن سایه پشت چشم‌ها، یکی از مهم‌ترین مراحل آموزش سایه چشم است؛ چرا که کمک می‌کند تا آرایشتان زیباتر به نظر برسد. برای این کار باید براش سایه را از گوشه خارجی به سمت داخل چشم و برعکس بکشید و تا جایی ادامه دهید که مرز بین دو رنگ سایه از بین برود.

توجه داشته باشید که می‌توانید از سایه‌ای که در گوشه چشم استفاده کرده‌اید؛ زیر چشم‌هایتان هم بزنید و با یک براش گرد آن را کاملاً محو کنید. این آخرین مرحله‌ی آموزش سایه زدن چشم بصورت ساده است؛ اما اگر می‌خواهید سایه چشم مجلسی بزنید مراحل بعدی را نیز انجام دهید.

مرحله پنجم: سایه چشم حرفه ای

قسمت داخلی چشم‌هایتان را باید مطابق با مدل آرایش‌تان سایه بزنید. اگر می‌خواهید آرایش چشم بی‌نظیری داشته باشید بهتر است از کشیدن مداد چشم مشکی داخل چشم‌ها بپرهیزید و به جای آن از مداد سفید استفاده کنید؛ چرا که این کار چشمان شما را بزرگ‌تر و زیباتر نشان می‌دهد.

مرحله ششم: استفاده از هایلایتر

استفاده از هایلایتر، نقش مهمی در سایه زدن چشم دارد؛ زیرا باعث ایجاد سایه روشن شده و آرایشتان را جذاب‌تر می‌کند. به این صورت که هایلایتر را در گوشه‌های داخلی چشم و زیر ابروها بزنید تا این نواحی، روشن‌تر و براق‌تر شوند. البته به خاطر داشته باشید که در این کار زیاده روی نکنید؛ چرا که استفاده بیش از حد هایلایتر آرایش شما را مصنوعی می‌کند.

مرحله هفتم: استفاده از سایه تیره

به کمک یک براش، مقداری سایه تیره بردارید و آن را روی خط مژه بالایی، نزدیک به مژه‌هایتان بزنید. این کار را می‌توانید برای مژه‌های پایینی نیز تکرار کنید تا چشمانتان درشت‌تر به نظر برسد. کافیست براش را از قسمت وسط پلک پایین، به سمت بیرون بکشید.

به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از بیشتر دیده شدن چین و چروک چشم‌ها، سایه تیره را زیاد به زیر چشم نزدیک نکنید و آن را فقط روی خط مژه بزنید. با رعایت این هفت مرحله، شما آموزش سایه‌چشم حرفه‌ای و مبتدی را به طور کامل یاد گرفته‌اید و با استفاده از آن می‌توانید چشمانی جذاب و گیرا داشته باشید.

فیلم آموزش سایه زدن چشم مرحله به مرحله

آموزش سایه زدن چشم بصورت ساده

ممکن است، در نگاه اول آموزش سایه زدن چشم کار سختی به نظر بیاید. شاید فکر کنید که زدن سایه‌چشم نیاز به تخصص خاصی دارد یا این که حتما این کار را باید یک آرایشگر حرفه ایی انجام بدهد! اما این طور نیست. کشیدن سایه چشم و یادگیری طرز زدن سایه چشم به کمی تمرین و آگاهی از برخی ترفندها نیاز دارد. با یاد گرفتن این ترفندها می توانیم به جذابیت چشم هایمان اضافه کنیم.

 • با یک براش تخت، پشت هر دو پلک را پرایمر می زنیم.
 • بعد با کمک یک رنگ سایه‌چشم طبیعی و همرنگ با پوست خود، کل سطح پشت پلک ها را سایه می زنیم. این کار را می توانیم به کمک نوک انگشت یا براش آرایشی انجام بدهیم. (رنگ سایه چشمی که در این مرحله استفاده می کنیم باید از رنگ سایه قبلی کمی تیره تر باشد. استفاده از رنگ تیره باعث می شود تا چشم هایمان بزرگتر به نظر برسند.)
 • از سایه تیره باید در قسمت بالای پلک و جایی که پلک چشم به صورت عمیق و چین خورده است و همچنین گوشه خارجی چشم استفاده کنیم.
 • بعد از کشیدن سایه‌چشم، آن را فید می کنیم.
 • برای گوشه چشم بهتر است بیشتر از رنگ های مشکی، قهوه ای و کلا رنگ های تیره متناسب با رنگ لباس یا رنگ پوست استفاده کنیم.
بیشتر بخوانید  کاربرد انواع بیوتی بلندر چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

چگونه سایه چشم را فید کنیم؟

فید کردن سایه‌چشم به این معناست که مرز بین دو یا چند رنگ سایه را محو کنیم. برای این کار از یک براش آرایشی استفاده می کنیم و مرز بین دو یا چند رنگ سایه چشم را در یکدیگر محو می نماییم. براش مناسب برای فید کردن سایه، براشی است که سرش گرد باشد.

برای فید کردن سایه چشم ساده در قسمت روی پلک و لبه های چشم، براش را به صورت رفت و برگشتی حرکت می دهیم تا رنگ سایه چشم یکنواخت و یکدست بشود. فید کردن را باید با کمک براش به آرامی انجام دهیم و هیچ فشاری روی پلک چشم ها وارد نکنیم. برای فید کردن دو رنگ مختلف سایه چشم ساده براش را به شکل دایره های نزدیک و کوچک به هم روی پلک می چرخانیم، تا رنگ سایه ها با یکدیگر به خوبی ترکیب و به اصطلاح فید شوند.

اموزش سایه زدن با انگشت

اموزش سایه زدن چشم مجلسی

رایش چشم با سایه و انتخاب ترکیب رنگ مناسب و زیبا می تواند آرایش صورت را بسیار جذاب تر و حرفه ای تر از همیشه نشان دهد. اگر شما نیز دوست دارید آرایشتان بسیار زیبا و خاص باشد حتما از این آموزش مرحله به مرحله آرایش چشم استفاده کنید و مهارت خود را در زمینه سایه زدن و آرایش چشم افزایش دهید.

برای یک آرایش چشم حرفه ای به موارد زیر نیاز دارید: مرطوب کننده، کرم چشم، پرایمر چشم، سایه‌چشم، براش مخصوص آرایش چشم، مداد چشم، خط چشم و ریمل.

آماده کردن پلک برای آرایش چشم

آماده کردن پوست اطراف چشم یکی از اصلی ترین مراحل انجام آرایش چشم و سایه زدن است. یک زیرسازی خوب و درست می تواند به خوبی آرایش چشمتان را زیباتر نشان داده و ماندگاری ان را افزایش دهد. ابتدا یک مرطوب کننده یا کرم چشم مناسب با پوست خود را انتخاب کنید و به آرامی به اطراف چشم و پلک خود بزنید. سپس با استفاده از یک پرایمر روی پلک را بپوشانید تا آرایشتان ماندگارتر و زیباتر باشد. 

استفاده از یک کانسیلر مناسب نیز می تواند در متعادل شدن رنگ پوست اطراف چشم بسیار موثر باشد. کانسیلر را با براش مخصوص زیر چشم و روی پلک بزنید و سپس با یک اسفنج نرم آن را با ضربه های آرام و ممتد پخش کنید و سپس با پودر تثبیت کننده کانسیلر را روی پوست تثبیت کنید. با این کار علاوه بر اینکه یک پایه خوب و مناسب برای آرایش چشم تان ایجاد می شود، کمک می کند تا آرایش چشم ماندگاری تری داشته باشید.

انتخاب سایه چشم مناسب

در این مرحله باید ابتدا مدل چشم را تجزیه تحلیل کرده و سپس بر اساس ان تصمیم بگیرید که چه نوع ارایشی را برای چشم های خود انتخاب کنید. بهترین کار این است که سایه های روشن و پر زرق و برق را روی مرکز پلک استفاده کنید تا چشم هایتان درشت تر دیده شود و از سایه های مات و تیره برای گوشه خارجی چشم و قسمت هایی که دارای چین و چروک است استفاده نمایید.

آرایش چشم را با یک سایه‌چشم طلایی شروع کنید. مقداری از این سایه را با براش مسطح روی مرکز پلک بزنید.این سایه روشن باعث می شود تا پلک هایتان برجسته تر دیده شوند. این سایه را روی مرکز پلک بزنید و سپس مقداری به سمت گوشه داخلی و بیرونی چشم پخش کنید.

استفاده از سایه چشم تیره

برای اینکه شکل چشم به خوبی مشخص شود بهترین پیشنهاد این است که از سایه چشم تیره استفاده کنید. برای این منظور می توانید از سایه های قهوه ای تیره، مشکی، خاکستری، بنفش تیره و … استفاده کنید. از گوشه بیرونی چشم آغاز کنید و شکلی شبیه به V را در گوشه چشم ایجاد نمایید. این کار را به سادگی می توانید شبیه به حرکت شیشه پاکن ماشین روی پلک خود انجام دهید!

سایه‌چشم را با همین روش روی پلک پخش کنید تا به رنگ دلخواه خود برسید. برای برجسته کردن استخوان ابرو بهتر است از یک سایه روشن تر استفاده کنید. 

کشیدن سرمه یا خط چشم برای خط مژه پایین

اگر تمایل دارید آرایش چشمتان داراماتیک و خیره کننده شود بهتر است خط مژه پایین را نیز با استفاده از سایه مشکی، سرمه یا مداد چشم بکشید. اگر می خواهید این خط چشم حالت دودی داشته باشید بهتر است این کار را با سایه مشکی انجام داده و یا اینکه بعد از کشیدن مداد چشم، آن را با یک براش تمیز محو کنید و حالت اسموکی برای آن ایجاد نمایید. 

برای اینکه چشم هایتان درشت و زیباتر دیده شود بهتر است از یک مداد چشم سفید یا بژ برای خط اشک نیز استفاده کنید.

کشیدن خط چشم

در نهایت برای اینکه آرایش چشم تان کامل تر و زیباتر شود بهتر است از یک خط چشم مایع استفاده کنید و خطی صاف و زیبا را برای خط چشم بالا بکشید. اگر می خواهید آرایش و سایه چشم بسیار خیره کننده تر باشد بهتر است خط چشمتان را کمی بلندتر بکشید. در نهایت نیز مژ های خود را ریمل بزیند تا آرایش چشمتان کامل شود.

بیشتر بخوانید  متخصص ترمیمی و زیبایی کیست؟ + بررسی وظایف متخصص جراح زیبایی

کشیدن سایه چشم به صورت ساده و اصولی چگونه است؟

با وجود انواع سایه چشم جدید اکثر خانم ها سایه های لایت و ساده را انتخاب می کنند زیرا سایه چشم ساده هیچوقت از مد نمی افتد. همچنین اگر سایه را اصولی بزنید عیب چشم هایتان را می گیرد. در سایه چشم های ساده، معمولا از دو یا سه رنگ کم حال یا خنثی مانند صورتی، کرمی، یاسی و… استفاده می شود. این نوع سایه به دلیل طبیعی و ساده بودن برای تمامی مجالس و سنین مناسب است.

در ادامه با نحوه آرایش چشم ساده به صورت مرحله به مرحله آشنا می شوید.

 • مرحله اول:

ابتدا برای زیر ساز سایه از پرایمر استفاده کنید. مقدار مناسبی از پرایمر را به پشت پلک بزنید و چند ثانیه صبر کنید تا جذب پوستتان شود. سپس از کرم پودر یا کانسیلری که یک یا دو درجه روشن تر از رنگ پوست است به پشت پلک ها بزنید. افرادی که زیر چشمشان تیره است می توانند از کانسیلر برای زیر چشم ها استفاده کنند؛ به این صورت که با استفاده از کانسیلر یک مثلث برعکس زیر پلک بکشند و به وسیله براش یا پد با حرکات ضربه ای کانسیلر را در جای خود فید کنند.

 • مرحله دوم:

در مرحله بعد رنگ سایه را انتخاب کنید. بهتر است ابتدا یک رنگ روشن را به کل پلک بزنید و سپس رنگ های دیگر را استفاده کنید. به این صورت که رنگی را که تیره است به گوشه خارجی پلک، رنگ متوسط را به وسط پلک و رنگی که روشن تر است را به گوشه داخلی پلک بزنید. توجه داشته باشید که برای طبیعی تر شدن سایه باید مرز بین رنگ ها را فید کنید به طوری که خط جدا کننده رنگ ها مشخص نباشد. البته با توجه به سلیقه و یا دیگر عوامل می توانید رنگ ها را به شیوه دیگری با یکدیگر ترکیب کنید.

 • مرحله سوم:

خط چشم یکی از عوامل مهم در زیبایی چشم ها به شمار می رود ولی در این سبک سایه نباید از خط چشم های کلفت و دنباله دار استفاده کنید. برای کشیدن خط چشم در سایه ساده بهتر است خط چشم را روی خط رویش مژه ها بکشید. به این صورت مژه ها پرتر دیده می شوند. بعد از کشیدن خط چشم روی بن مژه ها می توانید آن را به مقدار کمی از گوشه خارجی چشم به بیرون بکشید.

 • مرحله چهارم:

آخرین مرحله برای آرایش کردن چشم ها به سبک ساده ریمل زدن است. برای اینکه ریمل بهتر روی مژه ها اثر کند پیشنهاد می شود برای مژه های بالا ریمل را به صورت افقی و برای مژه های پایین به صورت عمودی روی مژه ها بکشید. اگر می خواهید مژه ها پرتر شوند چند ثانیه صبر کنید تا لایه اول ریمل خشک شود و بعد می توانید به همین روشی که گفته شد لایه دوم ریمل را بزنید.

اصول سایه زدن به صورت زیر می باشد:

 1. قبل از سایه زدن روی پلک را با کرم یا پرایمر بپوشانید. این کار باعث ماندگاری و دوام سایه‌چشم می شود. همچنین این عمل از جمع شدن سایه در لا به لای چین و چروک پلک جلوگیری می کند و در نتیجه سایه تمیزتر به نظر می آید.
 2. بهتر است هنگام سایه زدن از رنگ های روشن برای گوشه داخلی پلک و از رنگ های تیره برای گوشه خارجی پلک استفاده کرد. اگر سایه تیره گوشه خارجی چشم را به سمت بالا امتداد دهیم باعت کشیده تر شدن چشم ها می شود.
 3. بهتر است رنگ سایه متناسب با رنگ پوست انتخاب شود. برای پوست های تیره استفاده از سایه با رنگ های روشن تر پیشنهاد می شود؛ استفاده از رنگ هایی مانند طلایی و نقره ای در زیبایی بیشتر چشم افرادی که رنگ پوست تیره دارند، تأثیر زیادی دارد. برای پوست های گندمی محدودیتی در انتخاب رنگ سایه وجود ندارد و این افراد می توانند متناسب با سلیقه یا دیگر عوامل، رنگ سایه خود را انتخاب کنند. همچنین افراد با پوست های روشن بهتر است از سایه تیره برای گوشه خارجی چشم استفاده کنند.
 4. برای بهتر شدن فرم چشم و ابرو میتوانید از رنگ های خیلی روشن مانند استخوانی در زیر ابرو ها استفاده کنید.
 5. برای بزرگ تر دیده شدن چشم ها می توانید از سایه با رنگ روشن روی خط مژه پایین استفاده کنید.
 6. استفاده از سایه‌چشم به عامل دیگری نیز بستگی دارد و آن هم حالت چشم ها است. افرادی که چشم های گرد دارند باید تمرکز سایه را برای گوشه های خارجی پلک بگذارند و ترجیحا به پشت پلک ها کمتر سایه بزنند. خانم هایی که پلک های کشیده و باریک دارند بهتر است سایه روشن تری به تمام سطح پلک بزنند. اگر چشمان کوچکی دارید و می خواهید چشم هایتان را درشت تر نشان دهید بهتر است سایه دودی بزنید و البته سایه شما نباید خطوط مشخصی داشته باشد. همچنین استفاده از سایه دودی برای چشم های گود نیز پیشنهاد می شود.
 7. بهتر است هنگام سایه زدن چشم ها را باز نگه دارید تا سایه منظم تری داشته باشید.
 8. می توانید از سایه چشم تیره به عنوان خط چشم نیز استفاده کنید. برای این کار باید از براش های کوچک و تخت استفاده کنید.
 9. برای پررنگ تر و شارپ نشان دادن سایه ها به خصوص سایه های اکلیلی بهتر است از براش خیس استفاده کنید.
 10. بهتر است از قلم مو های باکیفیت و مناسب استفاده کنید.

آموزش سایه چشم ساده و شیک

امروزه اغلب خانم ها تمایل دارند از آرایش ساده و شیک استفاده کنند تا سن شان کمتر جلوه دهد و همچنین جذابیت چهره طبیعی خود را نیز حفظ کنند. از این رو آموزش سایه زدن چشم ساده و شیک را خدمتتان ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید  چطوری شپش سر را درمان کنیم؟

ابتدا با استفاده از پرایمر، تمام قسمت های پلک و پشت چشم را پوشش دهید. سپس با کمک یک رنگ سایه‌چشم طبیعی و همرنگ با پوست، کل پلک را با آن پوشش دهید. این کار را می توانید با نوک انگشت یا قلم مو انجام دهید. برای کشیدن سایه‌چشم بعد از زیرسازی، بهتر است روشن ترین رنگ سایه را انتخاب کنید. همچنین می توانید از سایه‌چشم براق یا هایلایت نیز استفاده کنید.

در مرحله بعد از سایه‌چشمی استفاده می کنیم که تیره تر از رنگ سایه قبلی باشد. توجه داشته باشید که انتخاب سایه با رنگ تیره باعث می شود چشم ها دارای بعد و جلوه خاصی شود و پلک ها زیباتر به نظر برسند. از سایه تیره در قسمت بالای پلک و جایی که پلک چشم به صورت عمیق و چین خورده است، استفاده می شود. در مرحله بعد نیز از سایه تیره استفاده کنید و آن را در قسمت بیرونی چشم ها بکشید. هر چه رنگ های به کار برده شده در سایه‌چشم طبیعی باشد، آرایش چشم نیز زیباتر خواهد شد. بعد از کشیدن سایه‌چشم، از ریمل استفاده کنید تا مژه ها زیباتر به نظر برسند. در صورت تمایل می توانید از مژه مصنوعی برای میکاپ چشم ساده و شیک خود استفاده کنید.

پس از کشیدن سایه‌چشم بهتر است آن را به خوبی فید کنید. فید کردن سایه‌چشم یک مهارت است که می توانید از براش های آرایشی برای انجام آن استفاده کنید. بدین صورت یک یک براش آرایشی سرگرد برداشته و مرز بین رنگ های سایه را به خوبی محو نمایید.

در فید کردن سایه چشم بهتر است روی پلک و لبه های چشم را به صورت حرکات رفت و برگشتی انجام دهید تا رنگ سایه چشم شما یکنواخت به نظر برسد. توجه داشته باشید که حین انجام این کار هیچ فشاری روی پلک چشم ها وارد نشود. برای محو کردن سایه‌چشم در قسمت بالایی پلک نیز باید فید کردن را به صورت حرکت رفت و برگشتی انجام دهید. برای فید کردن دو رنگ مختلف سایه‌چشم نیز می توانید از حرکات چرخشی استفاده نمایید و این حرکت را باید به صورت دایره های نزدیک و کوچک انجام دهید تا رنگ سایه ها به خوبی با هم فید شوند. این کار را تا جایی ادامه دهید که رنگ بین دو سایه‌چشم از بین برود.

نحوه سایه زدن چشم دخترانه

هدف از آرایش چشم دخترانه و ساده که حالتی کاملا طبیعی و سبک است، صرفا برطرف کردن نقص های احتمالی ناحیه اطراف چشم همچون پف یا تیرگی اطراف چشم و همچنین حالت دادن به چشم و نشان دادن زیبایی و جذابیت آن است. برای این آرایش می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول در سایه زدن چشم دخترانه

برای آرایش چشم ساده در ابتدا باید رنگ پوست اطراف چشم خود را به کمک تصحیح کننده های رنگی یا کانسیلرها یکدست سازید تا تیرگی یا لکه های احتمالی این ناحیه کاملا پوشیده شود و زیبایی چشم ها بیشتر به نظر بیاید. سپس تصحیح کننده یا کانسیلر را در زیر چشم های خود به حالت مثلثی پخش نمایید. کانسیلر را می توانید به کمک اسفنج بلندر، قلم موی مخصوص و نوک انگشتان خود و با ضربات آرام بر روی پوست پخش کنید.

گام دوم، اطراف چشم

در این مرحله از آرایش چشم ساده باید از پرایمر یا بیس سایه استفاده نمایید زیرا بیس سایه نه تنها آرایش چشم ما را ماندگار و فیکس می کند، بلکه از سایه‌چشم نیز در برابر عوامل خارجی کاملا محافظت می کند، از پخش شدن آن جلوگیری می کند و در نهایت رنگ سایه را کاملا یکدست می سازد. برای استفاده از پرایمر می توانید از براش یا نوک انگشتان خود کمک بگیرید و آن را به خوبی در ناحیه پشت پلک ها پخش کنید.

گام سوم، سایه زدن چشم

اکنون که رنگ ناحیه اطراف چشم ها کاملا بی عیب و نقص و یکدست شد، می توانید شروع به سایه زدن کنید. برای آرایش چشم ساده، باید این نکته را رعایت کنید که رنگ سایه انتخابی شما تنها کمی تیره تر یا روشن تر از رنگ پوستتان باشد تا آرایش شما غلیظ نشود.

در تمام پالت های آرایشی سایه، طیف رنگ های روشن تا تیره یک رنگ موجود است. نکته بعدی آن است که ابتدا باید رنگ تیره پالت را در قسمت گوشه خارجی چشم خود استفاده کنید و کم کم که به گوشه داخلی چشم نزدیک می شوید، از رنگ های روشن پالت استفاده کنید. برای گوشه داخلی چشم نیز حتما از رنگ های روشن استفاده کنید زیرا این کار موجب می شود تا چشمان شما درشت تر به نظر آیند.

سایه را به صورت دورانی در پشت پلک های خود پخش کنید تا ظاهری کاملا یکدست و طبیعی داشته باشد. برای زیر چشم ها نیز می توانید تنها هاله ای از رنگ متوسط پالت سایه را نزدیک مژه های پایینی چشم های خود پخش کنید تا به چشمان شما حالت بدهد. این نکته را در نظر داشته باشید که در آرایش ساده چشم از سایه های اکلیلی برای آرایش روز استفاده نکنید.

گام چهارم در آرایش چشم ساده

پس از زدن سایه، می توانید با کشیدن خط چشم حالت چشمان خود را زیباتر سازید. باید توجه داشته باشید که در آرایش چشم ساده نباید خط چشم را ضخیم بکشید و خط چشم شما نیز نباید از چشم بیرون بزند زیرا این کار موجب از بین رفتن حالت طبیعی آرایش شما می شود.

اگر رنگ موهای شما روشن است، برای طبیعی تر شدن آرایش چشم ها بهتر است از خط چشم قهوه ای استفاده کنید و اگر در زدن خط چشم مهارت زیادی ندارید، بهتر است از مداد های آرایشی چشم استفاده کنید. به کمک مداد چشم می توانید حالت مورد نظر خود را بسیار آسان تر از خط چشم به چشمان خود بدهید.

بیشتر بخوانید  مراقبت پوستی چیست؟ و 15 نکته مراقبتی پوست کدامند ؟

گام پنجم

بعد از کشیدن خط چشم می توانید به کمک فر مژه به مژه های خود حالت دهید. این کار باعث می شود چشمان شما بازتر و درشت تر به نظر برسد. با اینحال اگر در ریمل زدن مهارت دارید به وسیله ریمل هم می توانید همین حالت را به مژه ها بدهید و لزوما برای آرایش چشم ساده از فر مژه استفاده ننمود.

گام ششم

در مرحله بعدی نوبت به ریمل زدن می رسد که در زیبا شدن نتیجه کار تاثیر بسیار زیادی دارد. ریمل را باید با حوصله و دقت زیادی به تک تک مژه ها بزنید، به طوری که مژه ها به هم نچسبد. اگر دوست دارید مژه های شما پر تر به نظر برسد، می توانید مژه های بالایی را دو مرتبه ریمل بزنید اما حتما دور دوم را باید زمانی بزنید که نه ریمل بار اول کاملا خشک شده باشد و نه خیلی خیس باشد. در نهایت نیز باید به مژه های پایینی ریمل بزنید اما میزان آن باید بسیار کم باشد تا حالت طبیعی آرایش چشم شما حفظ شود.

پس در مجموع می توان گفت که برای داشتن یک آرایش چشم ساده بهتر است ابتدا رنگ پوست اطراف چشم را یکدست نماید و نواقص احتمالی آن را برطرف کنید و پس از آن با رنگ های طبیعی و ملایم نزدیک به رنگ پوست، تنها به چشم ها حالت دهید و چشم ها را جذاب تر کنید تا آرایشی شیک و طبیعی داشته باشید.

آموزش سایه چشم روزانه

آماده‌سازی پوست

برای داشتن یک آرایش چشم به روز و بی‌ نقص، ابتدا باید پوست صورت و چشم‌ های خود را به دقت تمیز کنید. از یک محصول شوینده مناسب برای شستن صورت استفاده کنید تا پوستتان از آلودگی‌ ها و اضافی‌ های چربی پاک شود. پس از شستن، از یک مرطوب کننده یا کرم مرطوب‌ کننده خاص برای ناحیه چشم استفاده کنید تا پوست این ناحیه به درستی مرطوب شود.

برای افزایش ماندگاری سایه‌چشم، پیشنهاد می‌شود در این مرحله از پرایمر چشم استفاده کنید و بعد از آن، به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه منتظر بمانید تا پوست آماده برای استفاده از سایه شود. سپس می‌ توانید به مرحله بعدی ادامه دهید.

زدن سایه چشم

برای آموزش سایه‌چشم روزانه، ابتدا یک سایه خیلی ملایم روی کل پلکتان بزنید. سپس یک سایه قهوه ای ملایم روی خط کریس پلک بزنید. مقداری از همین رنگ قهوه ای به گوشه خارجی چشمتان هم بزنید. و با استفاده از براش آن را فید کنید و خطوط بین سایه ها محو کنید. حالا نوبت سایه تیره و مشکی است. سایه مشکی را در یک محدوده دایره ای در گوشه خارجی به سمت داخل و اواسط پلکتان بزنید. باید مقدار کمی از سایه را به پشت پلکتان بزنید و به خوبی فید کنید تا فقط یک هاله کم رنگ پشت پلکتان ایجاد کنید.

حالا به ترتیب یک سایه روشن براق و یک سایه تیره را در قسمت خارجی زیر چشمتان بزنید و خوب فید کنید. سپس یک مداد مشکی بردارید و داخل چشمتان را از گوشه خارجی تا وسط آن بکشید. در انتها یک خط چشم نازک بکشید و با زدن ریمل به مژه ها کار را به اتمام برسانید.

نکات مهم در آموزش سایه چشم روزانه

برای داشتن یک آرایش چشم جذاب و بی‌ نقص، علاوه بر مراحل اصلی، نکات مهم دیگری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشت:

 1. انتخاب مدل سایه: مدل سایه را با توجه به فرم و حالت چشم‌ هایتان انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر چشم‌ هایتان گرد هستند، از سایه‌چشم تیره در گوشه‌ های خارجی پلک استفاده کنید تا چشمانتان کشیده‌تر به نظر بیایند.
 2. انتخاب رنگ مناسب: رنگ سایه را بر اساس رنگ چشم‌ ها و پوست خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر چشم‌ هایتان قهوه‌ ای هستند، از رنگ‌ های آبی برای آن‌ ها استفاده کنید و اگر چشم‌هایتان سبز هستند، از رنگ‌های تیره برای زیبایی بیشتر استفاده کنید.
 3. ترتیب سایه زدن: بهتر است سایه‌چشم را در اولین مرحله بزنید و سپس به مراحل دیگر آرایش، مانند استفاده از کرم پودر، بپردازید. این کار باعث می‌شود که اگر سایه پودر زیر پلک بریزد، آرایشتان را آلوده نکند.
 4. استفاده از براش‌ های با کیفیت: حتماً از براش‌ های سایه با کیفیت و مناسب استفاده کنید. براش‌ های نامناسب ممکن است سایه را به درستی پخش نکنند و خطوط نامنظمی ایجاد کنند.

با رعایت این نکات، می‌ توانید ظاهر جذابی برای چشمان خود ایجاد کنید و از آرایش چشم نهایت استفاده را ببرید.

آموزش سایه چشم در سه مرحله و فوت و فن هایی که باید رعایت کنید

خط چشم و سایه و ریمل جزء وسایل ضروری برای آرایش چشم ها به صورت مجلسی محسوب می شوند و اگر مدل خط چشم و سایه چشم بدرستی انتخاب شود تغییرات مثبتی در چشم های شما ایجاد می شود.

مراحل کشیدن سایه چشم

زیرسازی

در مرحله اول آموزش سایه‌چشم ابتدا ناحیه اطراف چشم هایتان را پاک نمایید سپس مرطوب کننده یا کرم را دور چشم هایتان بزنید. در صورت تمایل می توانید در مرحله اول آرایش چشم ها از پرایمر استفاده کنید تا سایه چشم هایتان به مدت طولانی تری روی پلک چشم های شما بماند همچنین می توانید از کانسیلر نیز استفاده نمایید که در هنگام استفاده از کانسیلر باید رنگ آن با رنگ پوست دور چشم ها مطابقت و همخوانی داشته باشد. کانسیلر را می توانید به کمک برس روی پلک چشم ها بزنید سپس روی آن پودر ثابت کننده بزنید این کار باعث می شود تا پوست اطراف چشم های شما بدون چروک و صاف به نظر برسند و رنگ سایه نیز در پشت پلک ها یکدست شود و زمینه مناسبی برای کشیدن سایه‌چشم روی پلک ها ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید  راهنمای انتخاب رنگ رژ لب بر اساس رنگ پوست و مو

انتخاب نوع سایه

قبل از هر چیز بهتر است فرم چشم هایتان را در نظر بگیرید سپس با توجه به فرم چشم ها مدل سایه‌چشم مناسبی را انتخاب نمایید. چشم ها شامل نواحی نظیر پلک و خط چین پلک و زیر ابرو می باشند که بهتر است در قسمت پلک و زیر ابروها از سایه ها با رنگ های شفاف و براق استفاده شود و در قسمت خط چین پلک ها نیز می توانید از رنگ های مات سایه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که بهتر از سایه های تیره رنگ در قسمت چین پلک استفاده شود و از سایه های رنگ روشن نیز می توانید در قسمت میانی پلک ها استفاده کنید تا سایه‌چشم هایتان جلوه بی نظیری داشته باشند.
سایه‌چشم را می توانید به کمک برس صاف و با حرکات چپ و راست روی پلک هایتان بزنید. در صورت تمایل می توانید از سایه طلایی رنگ استفاده نمایید تا پلک چشم هایتان زیباتر به نظر برسند.

توجه داشته باشید که سایه زدن را باید از وسط پلک ها شروع کنید سپس به سمت گوشه های بیرونی و داخلی بروید همچنین بهتر است سایه را به صورت مساوی روی همه قسمت های پلک چشم های خود بزنید و اگر تمایل دارید سایه ای غلیظ در پشت پلک هایتان داشته باشید می توانید از میزان سایه بیشتری استفاده نمایید.

زدن سایه تیره در چین پلک

در این مرحله از آموزش سایه‌چشم می توانید از سایه تیره در قسمت چین پلک استفاده نمایید تا شکل چشم هایتان به خوبی مشخص شوند. برای چین پلک ها می توانید از سایه های تیره رنگ نظیر قهوه ای تیره و مشکی و خاکستری تیره و بنفش تیره و … استفاده نمایید همچنین برای این قسمت چشم‌سایه زدن را می توانید از قسمت بیرونی چشم ها شروع نمایید و یک V در پشت چشم هایتان بکشید سپس با کمک برس کرکی نیمی از سایه پلک ها را محو نمایید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که رنگ سایه ملایم شود. برای هایلایت کردن قسمت زیر ابروها نیز می توانید از سایه های براق و اکلیلی استفاده نمایید. بعد از کشیدن سایه‌چشم می توانید با استفاده از خط چشم و ریمل زیبایی میکاپ چشم هایتان را کامل کنید.

چند نکته اصلی برای سایه زدن چشم

۱. توجه به چین پلک یکی از مهم ترین نکات در هنگام کشیدن سایه است و بهتر است شما در قسمت چین پلک از برس مدادی استفاده نمایید سپس سایه را با کمک برس کرکی محو کنید.
۲. از سایه هایی برای کشیدن سایه‌چشم استفاده نمایید که برای پوست شما مناسب هستند. سایه ها در انواع مختلف نظیر کرمی و پودری و فشرده موجود هستند که از سایه های کرمی می توانید به عنوان پایه سایه پودری استفاده کنید.
۳. اگر پلک چشم هایتان افتاده است یا چشم های گودی دارید بهتر است با چشمانی باز سایه بزنید تا رنگ چین پلک هایتان به خوبی قابل مشاهده باشند.
۴. اگر نمی توانید روی قسمت بیرونی پلک هایتان علامت V را بکشید می توانید به جای این علامت با کمک مداد علامت # را روی پلک چشم ها بکشید سپس آن را محو نمایید.

۵. برای اینکه از ریختن سایه‌چشم در زیر چشم ها جلوگیری شود بهتر است قبل از کشیدن سایه روی پلک ها در ناحیه زیر چشم ها از پودر تثبیت کننده استفاده نمایید.
۶. سعی کنید برس های سایه را تمیز نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را در هنگام آرایش چشم هایتان بدست آورید.
۷. برای کشیدن سایه چشم می توانید از برس های صاف و سفت و برس مدادی و برس سفت هلالی و برس کرکی هلالی استفاده نمایید که هر یک از این برس ها کاربردهای خاص خودشان را دارند.

۸. از برس صاف و صفت می توانید برای کشیدن سایه روی پلک بالا و زیر پلک پایین استفاده نمایید همچنین این برس می تواند سایه را به راحتی روی سطح پلک چشم ها پخش کند. از برس های سفت همچنین می توانید برای کشیدن سایه های اکلیلی نیز استفاده نمایید.
۹. از برس های مدادی می توانید برای کشیدن سایه زیر پلک پایین استفاده کنید.
۱۰. برس سفت و هلالی نیز برای کشیدن سایه و محو کردن آن کاربرد زیادی دارد و اگر شما تمایل دارید برای آرایش چشم هایتان از چند رنگ سایه استفاده کنید و انتهای آن ها را به صورت ملایم با یکدیگر ترکیب نمایید این برس کاربردی تر است.
۱۱. برس کرکی هلالی برای محو کردن سایه‌چشم ها مناسب است و با این برس می توانید چند رنگ سایه را در کنار هم استفاده نمایید و خط های بین آن ها را محو کنید تا سایه‌چشم هایتان ظاهری ملایم و طبیعی تر داشته باشند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سایه زدن چشم آشنا شدید. همچنین از انواع مدل های سایه و تمام مراحل آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چگونه سایه چشم دخترانه بزنیم؟

رنگ‌های لایت و ملایم بهترین انتخاب برای سایه چشم دخترانه هستند. این رنگ‌ها را پشت پلک پخش کرده و سپس با سایه کرمی یا مایع، یک خط چشم ظریف بکشید.

چگونه ماندگاری سایه چشم را افزایش دهیم؟

برای افزایش ماندگاری سایه چشم و راحت‌تر پخش شدن آن پشت پلک، حتماً از پرایمر چشم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا