چاقیرژیم لاغری

انواع رژیم های غذایی برای لاغری سریع

چاقی، یکی از علل مهم و قابل پیشگیری مرگ و میر می باشد. چاقی می تواند به صورت جدی سلامت فرد را تحت تأثیر قرار دهد و باعث بیماری قلبی بخصوص بیماری عروق کرونر در افراد شود. با برنامه ی صحیح غذایی و استفاده از انواع رژیم های غذایی لاغری می توانید تا حد زیادی اضافه وزن را کاهش داده و بدن سالم تری داشته باشید. در ادامه ی متن سعی کرده ایم چند تا از محبوبترین رژیم های غذایی را که تاثیر زیادی در سلامت و لاغری دارند را نام برده و شرح مختصری از آن ارائه دهیم.

رژیم پالئو

طرفداران رژیم پالئو ادعا می‌کنند که ما باید همان غذاهایی را مصرف کنیم که اجداد شکارچی- گردآورندهٔ (hunter-gatherer) ما پیش از استفادهٔ بشر از کشاورزی مصرف می‌کرده‌اند. در این رژیم غذایی، بیشتر بیماری‌های امروز را با رژیم غذایی غربی و مصرف حبوبات، لبنیات و غذاهای فراوری‌شده مرتبط می‌دانند. البته این مسئله که آیا در رژیم پالئو واقعا همان غذاهای اجدادمان را مصرف می‌کنیم، جای بحث دارد. برخی عقیده دارند که این رژیم غذایی، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

رژیم پالئو

رژیم پالئو بر مصرف موادغذایی کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها، مغزها و دانه‌ها تأکید دارد و مصرف موادغذایی فراوری‌شده، شکر، لبنیات، غلات و حبوبات را منع می‌کند. در بعضی از انواع انعطاف‌پذیرتر رژیم پالئو می‌توان محصولات لبنی مانند پنیر و کره و همچنین سبزیجات غده‌ای مانند سیب زمینی و سیب‌زمینی شیرین را نیز مصرف کرد.

برای مطالعه‌ی جزئیات بیشتر به نوشته ی رژیم پالئو را دریابید مراجعه کنید.

نکات مثبت:

 • موثر در کنترل اشتها
 • موثر در کاهش فشار خون
بیشتر بخوانید  لاغر شدن با اسلیو معده؟

نکات منفی:

 • حذف لبنیات، غلات و حبوبات
 • تاثیر نامطلوب بر میزان کلسیم، فیبر و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن

انواع رژیم های غذایی لاغری – رژیم دوکان

این رژیم به دو مرحله تثبیت و دو مرحله کاهش وزن تقسیم می شود. در رژیم غذایی دوکان شما مجاز به غذایی مثل پروتئین بدون چربی، سبوس جودوسر و نوشیدن آب هستید. در حقیقت هدف این رژیم محدود کردن کربوهیدرات و محبور کردن بدن به چربی سوزی است. در حالی که بدن به تمام گروه های غذایی یعنی پروتئین، چربی و کربوهیدرات نیاز دارد.

نکات مثبت:

 • بدون نیاز به کالری شماری
 • موثر در کنترل اشتها
 • کاهش وزن سریع

نکات منفی:

 • مصرف مقادیر بالای پروتئین و احتمال آسیب به کلیه و استخوان‌ها
 • لزوم دنبال کردن برنامه غذایی دشوار برای مدت نسبتا طولانی
 • محدودیت غذایی قابل توجه

رژیم روزه داری متناوب

انواع دیگر رژیم‌های لاغری به شما می‌گویند چه غذایی بخورید و یا چه چیزی بنوشید، اما رژیمی داریم که پا را فراتر می‌برد و نه تنها به شما نوع غذایی که باید بخورید را دیکته می‌کند، بلکه به شما می‌گویید چه وقت بخورید یا نخورید. این رژیم لاغری اصطلاحاً با نام رژیم روزه‌داری یا فستینگ متناوب شناخته می‌شود. فستینگ متناوب بدن شما را در یک چرخه متناوب روزه داری و خوردن قرار می دهد که البته با روزه داری که ما میشناسیم تفاوت هایی دارد.

رژیم روزه داری متناوب

ثابت شده که روزه داری متناوب به طور کلی برای کاهش وزن بسیار موفق است. مطابق با نتیجه تحقیقات مشخص شده که طی یک دوره ۲ تا ۲۴ هفته ای افرادی که رژیم روزه داری را تجربه کرده اند به میزان ۳ تا ۸ درصد از اضافه وزن خود را از دست داده اند. دنبال کردند این برنامه های غذایی همچنین می  توان منجر به افزایش ۳.۶ تا ۱۴ درصدی سطح متابولیسم می شود.

بیشتر بخوانید  کبد چرب چیست؟ + بررسی علائم کبد چرب و راه های درمان آن همراه با ویدیو

برای آگاهی و نحوه ی انجام این رژیم نوشته ی “رژیم فستینگ” با غذاها نه، با زمان بازی کنید! را بخوانید.

انواع رژیم های غذایی لاغری – رژیم بنتینگ

رژیم بنتینگ کربوهیدرات ها را بسیار محدود می کند در حالی که بدن به هر گروه غذایی نیاز دارد. این رژیم شباهت زیادی به کتوژنیک، اتکینز یا پالئو دارد و بیشتر کالری های فرد از چربی دریافت می شود. در رژیم بنتینگ فرد نسبت به رژیم کتوژنیک پروتئین بیشتری مصرف می کند و مجاز به استفاده از سبزیجات برگ دار هستند. همچنین محدودیت غذایی بسیار بالاست و فرد مجاز به استفاده از چهار گروه غذایی است. ادامه‌ی مطلب

رژیم دش

رژیم دش (DASH) یک رژیم غذایی برای افرادی است که می‌خواهند در مقابل فشار خون بالا از خود محافظت و یا خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند. از آنجا که به نظر می‌رسد که رژیم غذایی، نقش مهمی در کنترل فشار خون بالا داشته باشد، به منظور کاهش آن، دانشمندان رژیم دش را طراحی کرده‌اند.

انواع رژیم لاغری - رژیم دش

این رژیم در حالی که غنی از میوه ها، سبزیجات و پروتئین‌های مفید است. گوشت قرمز، نمک، قندهای افزودنی و چربی را محدود می‌کند. رژیم غذایی دش در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 2 را کسب کرده است.

نکات مثبت:

 • جلوگیری از ابتلا به بیماری فشار خون
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 • بهبود وضعیت کلی و سلامت عمومی بدن در بین انواع رژیم غذایی

نکات منفی:

 • حذف کامل گوشت قرمز از برنامه غذایی

جهت آشنایی با نحوه ی اجرای رژیم دش بر روی کاهش فشار خون با رژیم دش کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  چگونه در کمترین زمان وزن بگیریم!؟ + بررسی راه‌های چاق شدن سریع کل بدن

انواع رژیم های غذایی لاغری – رژیم کانادایی

رژیم کانادایی یک رژیم لاغری سریع است که امروزه برای داشتن تناسب اندام، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افرادی که از این رژیم کاهش وزن سریع پیروی کرده‌اند، نتیجه مطلوبی را دریافت کردند. به همین دلیل Canadian Diet شهرت و محبوبیت خاصی برای لاغری پیدا کرده است. این رژیم لاغری بیشتر بر پایه پروتئین است و مصرف غلات و میوه را کاملا محدود می‌کند. این رژیم نکات مثبت و منفی زیادی به همراه دارد که در نوشته ی رژیم کانادایی را بشناسیم به آن اشاره شده است.

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای یک رژیم بر مبنای غذاهایی است که مردم در کشورها حاشیه مدیترانه مثل یونان و ایتالیا مصرف می‌کنند. دانشمندان پی بردند مردم مدیترانه در مقایسه با آمریکا وضعیت سلامتی بهتر، خطر کم‌تر مواجه با بیماری‌های خطرناک و نیز درصد چاقی پایین‌تری دارند. به همین دلیل اولین حدس این بود که مردم مدیترانه تغذیه‌ای بهتر از آمریکایی‌ها دارند. مواردی که در بین دو ملت بسیار متفاوت بود شامل وزن کم‌تر، سکته‌های ناگهانی پایین‌تر، طول عمر بیشتر و خطر کم‌تر ابتلا به دیابت نوع دوم بود.

رژیم مدیترانه ای

این رژیم توجه زیادی به غذاهای مدیترانه ای و سبزیجات دارد. رژیم غذایی مدیترانه ای علاوه بر کاهش وزن و تناسب اندام، تاثیرات شگفت انگیزی در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های مزمن و قلبی دارد. رژیم غذایی مدیترانه‌ای در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 1 را کسب کرده است. جهت آشنایی بیشتر با این رژیم جادویی، نوشته ی رژیم مدیترانه ای حلال بیماری ها! را مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید  درباره ی رژیم کتوژنیک چه می دانید؟

انواع رژیم های غذایی لاغری – رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بسیار کم و چربی بالا است که شباهت بسیاری با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد. رژیم های کتوژنیک می توانند باعث کاهش شدید قند خون و میزان انسولین شوند. هنگامی که سطح گلوکز به دلیل محدودیت شدید کربوهیدرات ها کاهش می یابد، بدن شروع به استفاده از چربیها کرده و تولید کتون در بدن افزایش می یابد. این کاهش در کربوهیدرات، بدن را به یک وضعیت متابولیک تبدیل می کند که کتوز نامیده می شود. بیشتر بدانید

سخن پایانی

در این نوشته در مورد انواع رژیم های لاغری به صورت مختصر سخن گفتیم. مهم ترین نکته در رژیم های غذایی پایبند بودن به آن ها می باشد. در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی خود، رژیم غذایی یویو را در پیش گرفته اید. عوارض این نوع رژیم کوهی از مشکلات خواهد بود. در نوشته ی – از رژیم یویو و عوارض آن چه می دانید؟ – شیوه ی متوقف کردن رژیم یویویی و عوارض این رژیم ذکر شده است.

سپاس که در مجله‌ی سلامت و پزشکی بهترین پزشکان تهران همراه ما بودید.  امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا