چاقیرژیم لاغری

از رژیم یویو و عوارض آن چه می دانید؟

آیا کسانی را در اطراف خود دیده اید که همیشه درگیر رژیم هستند؟ افرادی که نمی توانند پایبند به رژیم خود بمانند و پس از مدتی کوتاه آن را رها کرده و دوباره چاق می شوند؟ شما تجربه چنین اتفاقی را داشته اید؟ در حقیقت‌ رژیم‌ یویو رژیمی‌ است‌ که‌ فرد مدتی‌ رژیم‌ گرفته‌، سپس‌ آن‌ را رها کرده‌ و مجدداً رژیم‌ می‌گیرد و این‌ رویه‌ مستمر تکرار می‌شود. در این مقاله تا پایان همراه ما باشید تا درباره این رویکرد از رژیم اطلاعات بیشتری کسب کنید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: رژیم دوکان، با سرعت لاغری را تجربه کنید!


به چه رژیمی یویو می گویند؟

رژیم غذایی یویو که به آن «چرخه‌ی وزن» هم می‌گویند، الگویی دارد که در آن شما مقداری از وزن خود را از دست می‌دهید. اما مجدداً وزن از دست رفته بر می‌گردد. این نوع رژیم در میان 10 درصد از مردان و 30 درصد از زنان متداول است.

رژیم غذایی یویو (Yo-yo) به وضعیتی اطلاق می‌گردد که در آن وزن و عادات غذایی شما به صورت ماهانه، فصلی یا سالانه در یک روند بالا و پایین، مثل یک یویو، تغییر می‌کند. این تغییرات در وعده‌های، می‌تواند عوارض جانبی منفی زیادی را برای بدنتان به همراه داشته باشد.

رژیم یویو

بعضی از متخصصان معتقدند که رژیم غذایی یو یو واقعا می‌تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد که تاثیر آنها بیشتر از چند کیلو اضافه وزن است! اغلب تغییر الگوهای متابولیک و متوسط وزن می‌تواند فشار زیادی را بر بدنتان وارد کند و به عوارض جانبی منفی زیادی نیز منتج گردد.

بیشتر بخوانید  راه های شناخت بهترین جراح چاقی در تهران

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: رژیم کانادایی را بشناسیم


عوارض جانبی رژیم یویو

رژیم می گیرید که وزن کم کنید نه اینکه کوهی از مشکلات جسمی را برای خود به ارمغان بیاورید. محدودیت شدید کالری و تغییرات چشمگیر در رژیم غذایی می‌تواند هورمون کورتیزول را افزایش دهد. نتیجتاً سلامتی شما را نابود کند.

1.کاهش وزن باعث افزایش اشتها در بدن می‌شود. به همین دلیل وقتی کسی از یک رژیم کوتاه مدت برای لاغری استفاده می‌کند، طی حدود یک سال از 30 تا 65 درصد از وزن از دست رفته خود را برمی گرداند.

2. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از رژیم غذایی یویو می‌تواند درصد چربی بدن را بالاتر ببرد. این امر باعث می‌شود که کاهش وزن دشوارتر از قبل شود.

عوارض رژیم یویو

3. کاهش وزن با این رژیم می تواند خطر ابتلا به دیابت، مشکلات قلبی و فشار خون را بالا برده و نه تنها از طرفی ممکن است باعث بدتر شدن وزن افراد شود، بلکه در آنها احساس نا امیدی ایجاد می کند.


برای مطالعه بیشتر: “رژیم فستینگ” با غذاها نه، با زمان بازی کنید!


متوقف کردن رژیم یویویی!

اغلب افرادی که قصد کاهش وزن دارند مدام با این رژیم سر و کار دارند، این امر به دلیل آن است که استراتژی خاصی برای کاهش وزن ندارند. به همین دلیل پس از گذشت مدتی وزن بدنشان دوباره به حالت قبل بر می گردد و یا حتی بدتر از زمانی می شود که رژیم گرفته اند. اثرات این رژیم، یک چرخه معیوب محسوب می شود و باید با استفاده از ترفندهای زیر از آن جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید  رژیم پالئو را دریابید

اولین گام: چشم ها را باید شست…

همه ما به نوعی درگیر این موضوع هستیم که در وهله اول به جای دیدن خودمان، اطرافیانمان را میبینیم. یعنی این که مدام در حال مقایسه زندگی خودمان با اطرافیان مان هستیم، خصوصاً از زمانی که شبکه های اجتماعی شکل گرفته اند، این مشکل دو چندان شده است. همه ما دوست داریم تناسب اندام داشته باشیم و از دیگران زیباتر به نظر برسیم، اما درک نمی کنیم که زندگی، خوشبختی و احساس آرامش فقط در داشتن یک بدن خوش فرم خلاصه نمی شود.

رژیم یویو

بسیاری از شما بخش عمده ای از زندگی خود را تحت رژیم های سخت و یا رژیم های ناکارآمد مثل رژیم یویو بودید.
اما باید همین جا دست نگه دارید. بهتر است به گذشته نگاه کنید و استراتژی و دید خود را نسبت به زندگی تغییر دهید. این بار اولویت بندی کنید. مواردی که واقعاً به شما احساس خوشبختی می‌دهند را لیست می کنید و طبق آن برنامه روزانه خود را ایجاد کنید. با خود تکرار کنید که چه چیزی می‌تواند شما را خوشحال تر کند… داشتن سلامتی یا وزن ایده آل؛ پس طبق آن عمل کنید.

عادت های درست برای خود تعریف کنید

اندام و هیکلی که دارید نتیجه چیزی است که می خورید و رفتاری است که در پیش می گیرید. بنابراین مهم است که درک کنید عادت های حال حاضر شما هیچ کمکی به داشتن یک زندگی سالم نخواهند کرد. تمام عادات خود را لیست بندی کنید. عادت های خوب و بد را از هم جدا کنید و برای جایگزینی عادت های بد با رفتارهایی که اثرات مفیدی دارند تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید  سیر تا پیاز رژیم بنتینگ

حذف وعده های غذایی ممنوع!

این رویا که هر چه دوست دارید بخورید، اما همچنان توهم یک فرم بدنی ایده آل داشته باشید را دور بریزید.

اگر دوست دارید در رده خوش استایل ها قرار بگیرید، باید قبول کنید که نمی توانید هر چیزی مصرف کنید. حتماً نیاز است دور بعضی از خوردنی ها را خط بکشید. برای اینکار نیز احتیاج به طبق بندی دارید. تمام خوراکی هایی که در طول یک روز مصرف می کنید را به اندازه کالری که دارند، لیست بندی کنید. سپس مصرف پرکالری ها را کاهش دهید. در عوض میوه و سبزیجات بیشتر جایگزین کنید. همچنین از مصرف غذاهای فرآوری شده، چرب، آماده و مصرف بیش از حد شیرینی جات خودداری کنید.

ورزش کلیدی ترین پارامتر است!

زندگی ماشینی این روزها همه ما را بی تحرک کرده است، دیگر نیازی نیست برای خاموش کردن تلوزیون تا پای آن برویم، چون کنترل داریم. دیگر نیاز به پیاده روی نیست، چون اتومبیل زیر پای ماست، پس زندگی مدرن به نوعی در بی تحرکی و در نتیجه افزایش وزن ما اثر گذار است.

تحرک و ورزش

از طرفی این روزها بسیاری از افراد مشغول انجام شغل هایی هستند که تحرک کافی ندارند. یا از خواب کافی بهره مند نیستند. تمام این عوامل در اضافه وزن موثر هستند. برای پشت سر گذاشتن آن ها باید تحرک خود را بیشتر کنید، ورزش را در دستور کار قرار دهید، کمتر به صورت متمادی در یک جا بنشینید و روزانه نوع جدیدی از تحرک را تجربه کنید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: رژیم پالئو را دریابید


سخن پایانی

در این محتوا درباره سبک رژیم یویویی خواندیم. همچنین مضرات و راهکارهای مقابله با این نحوه از رژیم را بررسی نمودیم. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. یادتان باشد که هرگاه وزن بدن شما، به سرعت زیاد شود، کبد مقدار زیادی چربی می سازد که این چربی اضافی با مسدود وسفت کردن رگ های بدن، احتمال حملات قلبی و فشار خون بالا را افزایش می دهد. کاهش سریع وزن هم، تشکیل سنگ های صفراوی را افزایش می دهد.شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید  چرا بی دلیل چاق می شوم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا