پزشکی سلامترژیم لاغری

رژیم کانادایی چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ + بررسی ویژگی‌های رژیم کانادایی

رژیم کانادایی

حتما اسم رژیم کانادایی به گوش‌تان خورده است. این رژیم مدعی است که می‌تواند شما را در کمتر از نصف ماه ۱۰ کیلو لاغر کند. مبدعان رژیم کانادایی، معتقدند که این برنامه غذایی، سطح متابولیسم بدن را در طول این مدت کوتاه به کلی تغییر می‌دهد و حتی چربیِ جمع‌شده زیر بافت‌ها را هم آب می‌کند. قطعا این رژیم سختگیرانه برای بدن مضر است. در این مطلب رژیم کانادایی را به طور کامل معرفی می‌کنیم و نمونه برنامه غذایی‌ هم برای آن می‌آوریم.


فهرست مطالب


معرفی رژیم کانادایی

رژیم لاغری کانادایی شامل سه وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام (غذاهای پروتئینی و کم‌چربی) است و هرکدام کاملاً با وعده قبلی تفاوت دارد. رژیم کانادایی کمتر از دو هفته (بین ۱۲ تا ۱۵ روز) زمان می‌برد، و شما را ۱۰ کیلو لاغر می‌کند.

رژیم کانادایی

این رژیم به علت سرعتی که در کاهش وزن دارد، افراد را با محدودیت و سختی‌های زیادتری مواجه می‌کند. همچنین هیچ جایگزینی غذایی را قبول ندارد.

چگونه در دو هفته ۱۰ کیلو لاغر شوم؟

این قسمت درباره یک برنامه کاهش وزن بسیار سخت ۱۰ کیلوگرمی در دو هفته است. این رژیم، در واقع یک روش بسیار بی‌رحمانه و سخت برای کاهش وزن در مدت خیلی کوتاه دارد که طبیعتا برای هرکسی مضر است.

شما به حداقل ۱۵۰۰-۲۰۰۰ کالری در روز نیاز دارید. برای ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن در یک ماه، باید کالری دریافتی را به ۱۰۰۰ کالری در روز کاهش دهید. برای رسیدن به این کاهش کالری، شما باید خیلی کم غذا بخورید و زیاد ورزش کنید.در این کار هر چه را می‌خورید، یادداشت کنید و کالری‌اش را بشمارید تا بیشتر از حد مجاز کالری دریافت نکنید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، رعایت رژیم غذایی بسیار مهم است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع رژیم های غذایی برای لاغری سریع را بخوانید.

 • غذاهای فست فودی را حذف کنید!
  با این حساب، غذاهای فست فودی باید در این مدت ممنوع شوند؛ یا اگر قصد خوردن یک همبرگر را دارید باید هفته‌ای یک بار و آن هم در محدوده کالری مجاز باشد. توصیه می‌کنیم رژیم غذایی‌تان را با پروتئین بیشتری پر کنید که شما را سیر نگه دارد.
 • دور قند و شکر را خط بکشید!
  قند و شکر یک منبع انرژی آسان و سریع برای بدن است، بدن شما ابتدا از قند برای تامین انرژی، استفاده می‌کند و سپس هر قندی که در بدن شما برای انرژی استفاده نمی‌شود، به چربیِ ذخیره شده تبدیل خواهد شد. بنابراین با حذف قند و شکر، یک گام بزرگ به سمت هدف خود برمی‌دارید.
 • خوب بخوابید!
  تحقیقات نشان می‌دهند که در صورت کم خوابی، هورمون‌هایی که باعث تحریک اشتها می‌شوند، بسیار فعال خواهند شد. کم خوابی اغلب باعث می‌شود تا افراد بیشتر غذا بخورند و در نتیجه در طول زمان، چاق شوند. استراحت و خواب کافی همچنین به شما کمک می‌کند تا سطح انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید و تمایل به ورزش داشته باشید.
 • آب زیادی بنوشید!
  بدن ما به بقا به آب نیاز دارد. یکی از فواید بزرگ نوشیدن آب این است که می‌تواند به رفع گرسنگی کاذب کمک کند. وقتی احساس گرسنگی می‌کنید، یک لیوان آب بنوشید. احتمالا پس از نوشیدن یک لیوان آب، احساس گرسنگی را برای ۳۰ دقیقه یا بیشتر تحمل خواهید کرد. این یک راه عالی برای طولانی کردن زمان بین وعده‌های غذایی و تحمل گرسنگی است.
بیشتر بخوانید  متخصص ترمیمی و زیبایی کیست؟ + بررسی وظایف متخصص جراح زیبایی

رژیم کانادایی برای چند روز تنظیم شده است؟

این برنامه غذایی نهایتا برای ۱۵ روز قابل اجرا است و در آن غذاهای ناسالم و محصولات شیرین، حذف می‌شوند. رژیم کانادایی کالری بسیار پایینی دارد و این موضوع یک مشکل بزرگ است. شما نمی‌توانید برای مدت طولانی با زیر ۱۰۰۰ کالری در روز دوام بیاورید، نه تنها دیگر لاغر نمی‌شوید، بلکه این شرایط، شما را مریض هم خواهد کرد. یک مشکل بزرگ دیگر برنامه غذایی کانادایی، این است که فاقد یک سری مواد غذایی مهم است (یا در یک سری مواد غذایی فقیر است) و ادامه دادن به این روند، قطعا برای سلامتی مضر و خطرناک است.

ویژگی‌های رژیم کانادایی چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌ رژیم کانادایی، کاهش وزن سریع است؛ اما این موضوع یک “اما” دارد. رژیم غذایی کانادایی به افراد کمک می‌کند تا تنها در دو هفته تا ۲۲ پوند (حدود ۱۰ کیلوگرم) وزن کم کنند. کالری دریافتی معمول روزانه در این رژیم حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری (یا فقط کمی بیشتر) است. شما در این رژیم باید سطح فعالیت خود را افزایش دهید و مواد غذایی سالم، مغذی و کم کالری مصرف کنید. درباره رژیم بنتینگ بیشتر بخوانید.

همان‌طور که این رژیم، باعث کاهش وزن سریع می‌شود، از طرفی بازگشت وزن پس از آن هم به سرعت اتفاق میفتد. یک ویژگی دیگر این رژیم غذایی، سخت‌گیری بیش از حد آن است و میان وعده‌ها و وعده‌ها باید طبق موارد گفته شده باشد و لاغیر. این رژیم فاقد میان وعده است و هیچ کس مجاز نیست غذای دیگری را به این رژیم اضافه کند.

بیشتر بخوانید  هالوکس والگوس را چگونه درمان کنیم؟

اجتناب از فعالیت بدنی شدید و نوشیدن آب فراوان نیز بخشی از رژیم غذایی کانادایی است. رژیم غذایی کانادایی ادعا می کند که متابولیسم فرد را برای همیشه تغییر می‌دهد تا کاهش وزن آسان تر شود و نتایج در آینده حفظ شود؛ اما تحقیقات این ادعا را ثابت نکرده است.

میزان کالری دریافتی روزانه در رژیم کانادایی چقدر است؟

کالری دریافتی روزانه در این رژیم زیر ۱۰۰۰ تاست. شما بیشتر از ۱۰۰۰ کالری در روز اجازه ندارید دریافت کنید. اگر بیشتر از این مقدار، مصرف کنید، در واقع رژیم خود را خراب کرده‌اید. این درحالی است که یک مرد بالغ به حدود ۲۵۰۰ کالری به صورت روزانه و یک زن بالغ به حدود ۲۰۰۰ کالری در روز فقط برای تأمین انرژی اولیه بدن و سرپا ماندن نیاز دارد.

کاهش افراطیِ میزان کالریِ دریافتی ممکن است شما را به مشکلات جدی سوءتغذیه و اختلالات گوارشی مبتلا کند. البته عدد هزار را دست بالا گفتیم. برخی روزهای رژیم فقط ششصد کالری برای شما در نظر می‌گیرد.

قوانین رژیم غذایی کانادایی چیست؟

همان‌طور که توضیح دادیم، در رژیم کانادایی هیچ‌گونه تخلف و سهل انگاری مجاز نیست و باید طبق برنامه و قانون پیش بروید. قوانین این رژیم عبارت است از:

 • آب کافی بنوشید؛
 • اگر رژیم را برهم زدید باید ۶ ماه صبر کنید و بعد دوباره رژیم بگیرید؛
 • بعد از پایان ۱۳ روز می‌توانید برنامه غذایی روزانه قبلی‌تان را در پیش بگیرید؛
 • اگر ۱۳ روز پشت سرهم این رژیم را گرفتید، دیگر تا ۲ سال نباید از این برنامه غذایی استفاده کنید؛
 • در طول مدت رعایت رژیم کانادایی از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز کنید. زیرا مجموع کالری دریافتی‌تان بی‌نهایت کم است و توان و انرژی برای انجام تمرینات سنگین برای‌تان نخواهد ماند.
بیشتر بخوانید  یائسگی عاملی برای چاقی؟

محدودیت‌های رژیم کانادایی ۱۵ روزه

گاهی خوردن یک حبه قند یا یک تکه ماهی یا یک تکه ژامبون یا ماست در برخی از روزهای رژیم، امکان پذیر است، اما باید در برنامه قید شود و کالری اضافی مصرف نکنید. محدودیت‌ها و نبایدهای این رژیم را در زیر می‌آوریم.

 • نباید آدامس بجوید؛
 • مصرف هیچ‌گونه روغن سرخ‌کردنی مجاز نیست؛
 • مصرف انواع شیرین‌کننده‌ها ممنوع است؛ شکر یا حتی عسل؛
 • در برنامه غذایی‌تان می‌توانید از سیر، فلفل و دیگر ادویه‌ها استفاده کنید، ولی به هیچ‌وجه مجاز به مصرف نمک نیستید؛
 • اگر در حین رژیم، هرگونه خوردنی شیرین یا حتی یک شکلات خوردید، باید از اول شروع کنید؛
 • هیچ غذایی به‌جز غذاهایی که در جدول برنامه غذایی ذکر شده نباید مصرف کنید (هیچ انعطافی در فهرست غذاها نیست)؛
 • به هیچ‌وجه انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی مثل تمرینات قدرتی، HIIT و هوازی را همراه با رژیم‌تان توصیه نمی‌کنیم.

رژیم کانادایی برای چه کسانی ممنوع است؟

رژیم کانادایی برای برخی ممنوعیت جدی دارد. اگر شرایط شما با موارد لیست زیر مطابقت دارد، اصلا نباید سراغ این برنامه بروید؛ چراکه برای سلامتی شما قطعا خطرناک است.

 • اگر در سن میان‌سالی قرار دارید؛
 • اگر نوجوانید و در سن رشد هستید؛
 • اگر در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارید؛
 • اگر وضعیت سلامتی عمومی بدن شما مشکل دارد؛
 • اگر مشکلات فشارخون و بیماری قلبی زمینه‌ای دارید؛
 • اگر دستگاه گوارشی شما ضعیف است و زخم معده دارید؛
 • اگر ورزشکارید یا شغلی دارید که باید فعالیت‌های جسمی سخت و سنگین انجام دهید.

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی هر گونه فست فود و شیرینی‌جات را ممنوع کرده است. به طور کلی شما در این برنامه غذایی، فقط مجاز به مصرف منابع غذایی زیر هستید و غیر از این موارد، همه غذاها غیر مجازند.

رژیم کانادایی
 • مرغ
 • قهوه
 • غلات
 • ماهی
 • تخم‌مرغ
 • چای سبز
 • بوقلمون
 • سبزی‌جات
 • گوشت کم‌چرب
 • آجیل و خشکبار
 • مرغ بدونِ پوست
 • حبوبات لبنی کم چرب یا بدون چربی

ورزش در کنار رژیم کانادایی

هیچ برنامه کاهش وزنی بدون ورزش، یک برنامه کامل و خوب تلقی نمی‌شود. یک برنامه موفق برای کاهش وزن، شامل ۸۰ درصد رژیم غذایی و ۲۰ درصد ورزش است. از آنجایی که در این رژیم کالری دریافتی بسیار پایین است، نمی‌توان چندان سراغ ورزش رفت؛ حتی اگر بخواهید ورزش کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که قادر به انجامش نیستید. اما چند نمونه فعالیت بدنی ساده که ممکن است بتوانید حین رژیم کانادایی، انجام دهید را معرفی می‌کنیم:

 • یوگا
 • پیاده روی
 • شنای سبک
 • دوچرخه سواری
بیشتر بخوانید  آشنایی با مفهوم بهترین رژیم لاغری + اصول رژیم لاغری چیست؟

عوارض و معایب رژیم لاغری کانادایی چیست؟

پروسه کاهش وزن یک کار تخصصی است و باید برای هر فردی باتوجه به شرایط جسمانی و سلامتی مخصوص خودش تنظیم شود. اما رژیم کانادایی شرایط شحصی افراد را در نظر نمی‌گیرد. به طور رژیم غذایی کانادایی معایب زیر را دارد.

۱. برای همه کارامد نیست

درحالی‌که رژیم کانادایی برای همه افراد با هر شرایطی یک نسخه یکسان ارائه کرده که آن برای همه کارآمد نیست. با توجه به علوم تغذیه‌ای جدید، دیگر رژیم بدون ورزش برای کاهش وزن به کلی رد شده و ممکن است تناسب اندام‌تان را برهم بزند.

۲. سوخت‌وساز بدن را با مشکل مواجه می‌کند

در این رژیم غذایی استفاده از نمک به کلی رد شده که این می‌تواند سوخت‌وساز بدن را با مشکل روبه‌رو کرده و در طولانی‌مدت دچار مشکلات تیروئید شوید.

۳. به صبحانه بی‌اعتنا است

همچنین در رژیم کانادایی سهم خیلی کمی برای صبحانه در نظر گرفته‌شده. درحالی‌که وعده صبحانه اصلی‌ترین وعده غذایی روز است و باید غنی از مواد مغذی باشد.

صبحانه خیلی کم یا خیلی سبک در طول روز می‌تواند کل روز شما را خراب کند. حتی اگر قصد لاغری سریع راهم دارید، تحت فشار قرار دادن بدن به این صورت صحیح نیست و نتیجه‌ای هم نخواهد داشت.

۴. باعث عضله سوزی می‌شود

ما در این رژیم کربوهیدرات و شکر را جایگزین چربی می‌کنیم تا غذاها طعم و مزه بهتری داشته باشد. درحالی‌که باعث کمبود مواد مغذی در بدن می‌شود و تبعات بدی به همراه دارد. همچنین باعث عضله‌سوزی در بدن شما می‌شود. درحالی‌که با روش‌های صحیح لاغری می‌توان هم‌زمان چربی‌سوزی و عضله‌سازی داشته باشیم.

۵. برای‌تان دردسر درست می‌کند

درنهایت ممکن است رژیم کانادایی باعث ابتلا به این بیماری‌ها شوید: ریزش مو، بیماری عفونی، کم‌خونی، کمبود ویتامینB، سنگ کیسه صفرا، پوکی استخوان، یبوست، به‌هم‌خوردنِ خلق‌وخو، به‌هم‌خوردنِ دوره پریود

بیشتر بخوانید  ویتامین k را بیشتر بشناسید

پس کدام رژیم غذایی مناسب است؟

برای کاهش وزن، رژیم کانادایی را هرگز پیشنهاد نمی‌کنیم. شما برای لاغرشدن به یک برنامه جامع تخصصی که به‌طور ویژه برای خودتان طراحی شده باشد نیاز دارید. این رژیم و رژیم‌هایی شبیه به آن، که به شکل افراطی بدن شما را در شرایط قحطی قرار می‌دهند نه درست است، نه نتیجه‌بخش. روش‌های صحیح و تضمینی برای لاغرشدن وجود دارد که تا این حد سخت و طاقت‌فرسا نیست و بدن شما را هم در معرض آسیب قرار نمی‌دهد.

ما به شما رژیم غذایی فیتامین را پیشنهاد می‌کنیم؛ برنامه غذایی سالمی که هم شامل همه مواد مغذی و ضروری‌ست، هم متناسب با شرایط و تیپ بدنی‌تان طراحی شده و شما را لاغر و متناسب می‌کند.

کارشناسان متخصص فیتامین برای شما رژیم غذایی و برنامه بدنسازی خاصِ خودتان را طراحی می‌کنند تا به‌صورت اصولی و با حفظ سلامت بدن به هدفتان برسید. همچنین در طول دوره می‌توانید با مربی خصوصی در ارتباط باشید و راهنمایی بگیرید. شما با ۴۰ روز رعایت رژیم غذایی و برنامه بدنسازی فیتامین می‌توانید ۵ تا ۷ کیلو لاغر شوید و ۴ سایز هم کم کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با رژیم کانادایی آشنا شدید. همچنین از اصول و قوانین آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا رژیم گیاه خواری در دراز مدت به فرد آسیبی وارد نمی کند؟

افرادی که می خواهند رژیم گیاه خواری داشته باشند باید دقت کنند که نیازهای بدن در رژیم های گیاه خواری، به صورت مطلق تامین نمی شود. یک رژیم غذایی اصولی باید متشکل از تمامی گروه های غذایی مورد نیاز برای بدن باشد، تا بتواند پاسخ گوی نیاز های ضروری بدن باشد، گرفتن رژیم گیاه خواری به صورت مطلق و بدون متخصص تغذیه توصیه نمی شود و لازم است تا فرد علاوه بر مصرف مقدار زیادی گیاه و سبزی و میوه از مواد غذایی حیوانی هم مصرف نماید.

آیا می توان در عرض یک ماه ۱۰ کیلو لاغر کرد؟

شاید این امر امکان پذیر باشد اما می تواند برای شما عوارض دیگری را به همراه داشته باشد.در صورتی که شما رژیم غذایی اصولی داشته باشید با مرور زمان و معقولانه وزن خود را کم خواهید کرد.

پاسخ دهید