پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

آیا شیردهی پس از پروتز سینه امکان پذیر است؟ + تأثیر پروتز سینه روی شیردهی چیست؟

شیردهی با پروتز سینه یکی از دغدغه های افرادی که قصد انجام عمل ماموپلاستی افزایشی با گذاشتن پروتز سینه دارند این است که آیا با وجود ایمپلنت سینه در شیردهی اختلالی ایجاد می شود یا خیر. در پاسخ به این سؤال باید گفت که اکثر زنانی که ایمپلنت سینه دارند می توانند شیردهی داشته باشند ، هرچند موارد استثنا وجود دارند. اینکه شما می توانید با وجود پروتز سینه شیردهی داشته باشید یا خیر بستگی به وضیعت طبیعی سینه های شما قبل از جراحی و همچنین نوع برشی که برای جراحی پروتز سینه استفاده می شود دارد.

ایمپلنت سینه ممکن است روی میزان شیر تولید شده توسط سینه ها تأثیرگذار باشد. با این حال در برخی موارد ، مقدار شیر تولیدی به هیچ وجه تحت تأثیر عمل جراحی گذاشتن ایمپلنت سینه قرار نمی گیرد.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: هیرفیلر حاوی چیست و چه مزایایی دارد؟

علاوه بر این، ممکن است شما نگران تأثیر شیردهی روی ظاهر سینه ها پس از عمل جراحی پروتز سینه باشید. باید این نکته را در نظر داشت که در هر صورت ، سایز و شکل سینه ها در دوران شیردهی و بارداری دچار تغییر می شود. شیردهی تأثیری روی ایمپلنت نمی گذارد اما ممکن است به طور کلی روی ظاهر و شکل کلی سینه ها تأثیرگذار باشد. در این مطلب با ما همراه باشید چون قصد داریم در مورد تأثیر متقابل جراحی پروتز سینه و شیردهی صحبت کنیم.


فهرست مطالب


تاثیر پروتز سینه بر شیردهی چیست؟

پروتز سینه می تواند تولید شیر مادر را کاهش دهد. میزان این آسیب بستگی به:

۱. محل برش جراحی

محل برش سینه برای جاگذاری پروتز می تواند میزان آسیب به غدد شیری، مجرای لنف، اعصاب یا جریان خون را مشخص کند. اگر این برش در اطراف نوک و هاله سینه باشد، می تواند بر حس نوک سینه اثر گذاشته و موجب قطع عصبی شود که مسئول واکنش نوروهورمونی لازم برای تولید و آزاد شدن شیر مادر می باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هرپس یا تبخال تناسلی چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید  علت خشکی واژن چیست؟ + چگونه درمان می‌شود؟

۲. محل و موقعیت قرارگیری پروتز

محل قرارگیری و اندازه پروتز بر میزان فشار درون سینه اثر می گذارد. سینه از یک بافت غددی (تولید شیر)، روی لایه ماهیچه ای تشکیل شده است. اگر کیسه پروتز بین بافت غددی و لایه ماهیچه ای قرار گیرد، به احتمال زیاد به غدد و مجرای شیری فشار وارد می کند و در نتیجه جریان یافتن شیر دچار اختلال شده و تولید شیر کاهش می یابد. با اینکه مطالعات قابل استناد چندانی در این زمینه در دست نیست، اما گفته می شود که قرارگیری پروتز زیر لایه ماهیچه ای ممکن است تاثیر کمتری روی تولید شیر مادر بگذارد.

۳. جای زخم و تورم سینه

جای زخم ممکن است موجب درد، کج و سفت شدن سینه شود و با رسیدن تا مجرای شیری، بر تولید شیر مادر تاثیر گذارد. در صورتی که شیر آزادانه از سینه خارج نشود،  مادرانی که قبل تر پروتز سینه انجام داده اند بیشتر مستعد آماس و ورم پستان می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بلفاروپلاستی چیست را بخوانید.

۴. بافت عملکردی سینه

هرگاه جراحی های زیبایی یا بازسازی کننده سینه، به منظور بزرگ کردن پستان هایی که رشد غیرطبیعی داشته اند انجام می گیرد، ممکن است طی آن فقدان بافت های عملکردی سینه وجود داشته باشد.

شیردهی پس از پروتز سینه

در اینگونه مواقع، مشکلات شیردهی می تواند مربوط به فقدان بافت عملکردی باشند نه جراحی پروتز سینه. اما طبق نظر محققان؛ این مشکلات می تواند با حضور پروتز سینه، پیچیده تر شوند.

۵. حساس شدن

سینه های برخی مادران پس از جراحی پروتز سینه، حتی نسبت به یک برخورد یا لمس جزئی بسیار دردناک و حساس می شوند. همین امر، شیردهی را برای آنان به شدت دشوار می سازد. سایر مادران ممکن است احساس کمتری در نوک سینه داشته باشند که بر واکنش نوروهورمونی مورد نیاز برای تولید شیر اثر می گذارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله میکروبلیدینگ خط مو چیست را بخوانید.

۶. تولید نامنظم شیر

گاهی مادرانی که پروتز سینه انجام داده اند، از سینه شان شیر ترشح می شود بدون اینکه ربطی به شیردهی طبیعی یا گالاکتوسل (تومور کیستیک حاوی شیر) داشته باشد. ترشح شیر معمولا ناشی از ورم سینه بعد از پروتز است که در این صورت پروتز باید برداشته شود. درباره علائم عفونت تاتو بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید  آموزش آرایش چشم عربی برای چشم های ریز و درشت!

تاثیر سایر جراحی های زیبایی سینه بر شیردهی چیست؟

روش های دیگر جراحی زیبایی سینه، تاثیر متفاوت تری بر بافت سینه دارد و ممکن است به دلیل تغییراتی که بر بافت سینه ایجاد می شود، شیردهی را مختل نماید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت هوس شیرینی کمبود کدام ویتامین را بخوانید. در ادامه به توضیحات این موارد خواهیم پرداخت. لیفت سینه و جراحی کوچک کردن سینه، این امکان را دارد، که به دلیل جراحی بر روی اعصاب و مجاری داخل پستان بر شیرسازی  وبه طبع آن شیردهی تاثیر گذاراست.

تفاوت نتایج جراحی های سینه بر شیردهی چیست؟

تفاوت این جراحی ها و تاثیرآن ها بر شیردهی به دلیل برشی است که در زمان انجام جراحی های زیبایی سینه مانند لیفت سینه وجراحی کوچک کردن سینه است که در زمان جراحی، برش هایی در اطراف نوک سینه زده می شود و تا حدودی میزان تولید شیر را کم می کند.

با این حال با گذشت زمان مسیر ها بازسازی می شود و یا مسیر های جدیدی تشکیل می شود واعصاب همچنین این روند را دارند و این امکان را به مادر می دهد که شیردهی را انجام دهد. این موارد همه بستگی به بدن مادردارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گلبول سفید بالا در بارداری را بخوانید.

میزان شیر ساخته شده درسینه ها به تعداد مجاری متصل وعملکرد عصبی فعال، هورمون ها، بدن مادر وعوامل دیگر بستگی دارد. ممکن است افزایش وزن یکی از این عوامل باشد. مادرانی که قبل از بارداری و شیردهی تحت جراحی سینه قرار گرفته اند، باید زیر نظرمتخصص بوده و از افزایش وزن ناگهانی جلوگیری نمایند.

ممکن است خانمی به دلیل داشتن برخی از بیماری ها، بخشی از بافت سینه اش برداشته شود و عدم تقارن در سینه ها ایجاد شود، انجام جراحی ترمیمی سینه دراین گروه از مادران تا حدودی میزان تولید شیر را می دهدو باید از روشهای کمک کننده برای شیردهی استفاده کند.

آیا شیردهی با پروتز سینه بیخطر است؟

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر تأثیر منفی شیردهی روی نوزادانی که مادر آن ها ایمپلنت سیلیکونی در سینه های خود دارد ارائه نشده است. هیچ روشی برای اندازه گیری و تشخیص دقیق میزان سیلیکون موجود در شیر مادر وجود ندارد. هر چند در پژوهشی که در سال 2007 انجام شده است، هیچ گونه شواهدی مبنی بر وجود مقادیر قابل توجه سیلیکون در شیر مادرانی که عمل جراحی پروتز سینه انجام داده اند مشاهده نشده است. علاوه بر این، هیچ گونه شواهدی مبنی بر نقص های مادرزادی در نوزادانی که از مادران دارای پروتز سینه متولد شده اند مشاهده نشده است.

شیردهی پس از پروتز سینه

با این حال، ایمپلنت های سینه ممکن است برخی ریسک ها برای خود فرد به همراه داشته باشند که این ریسک ها عبارتند از:
• امکان نیاز به جراحی های تکمیلی برای اصلاح یا حذف پروتز سینه
• ایجاد کپسول های زخم
• تغییرات در سینه و حساسیت نوک آن
• دردهای ناحیه سینه و زیر بغل
• احتمال پارگی ایمپلنت و جابجایی آن

بیشتر بخوانید  راهنمای کامل کشیدن سایه چشم برای تازه کارها

نکاتی برای شیردهی در مادرانی که پروتز سینه دارند

شیردهی با پروتز سینه معمولاً با مشکل مواجه نمی شود. هر چند راهکارهایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند میزان شیر تولیدی در سینه های خود را افزایش دهید و از رسیدن مواد مغذی کافی به نوزاد خود اطمینان حاصل کنید. در ادامه به برخی از این راهکارها می پردازیم:

1. به طور مکرر شیردهی را انجام دهید.

شیردهی به نوزاد بین هشت الی ده بار در روز می تواند تولید و خروج شیر از پستان ها را تحریک و حفظ کند. تحریکی که به واسطه مکیدن نوک سینه توسط نوزاد ایجاد می شود ، می تواند تولید شیر را افزایش دهد. به هر میزان که شما تعداد دفعات شیردهی خود را افزایش دهید ، سینه های شما شیر بیشتری تولید می کنند.

حتی اگر مقدار شیر تولید شده توسط سینه های شما اندک است، بازهم به شیردهی نوزاد خود ادامه دهید زیرا آنتی بادی و مواد مغذی موجود در شیر شما به نوزاد منتقل می شود و همین مقدار اندک تأثیر بسزایی در رشد و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نوزاد شما می شود. شیردهی از هر دو سینه می تواند به افزایش تولید شیر در سینه ها کمک بیشتری کند.

2. سینه های خود را به طور مرتب تخلیه کنید.

خالی کردن سینه ها نقش مهمی در تولید شیر ایفا می کند. می توانید از شیردوش های مخصوص و فشردن سینه پس از هر بار شیردهی برای افزایش تولید شیر توسط سینه ها استفاده کنید. نتایج یک پژوهش در سال 2012 نشان می دهد که تخلیه همزمان دو سینه تأثیر بسزایی در افزایش شیردهی داشته است. علاوه بر این، این تکنیک میزان کالری و چربی موجود در شیر مادر را افزایش می دهد. اگر نوزاد شما تمایلی به مکیدن سینه ندارد ، می توانید سینه های خود را با استفاده از دست و یا شیردوش های مخصوص تخلیه کنید و با پستانک شیردهی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید  بلفاروپلاستی چیست؟ + هر آنچه که باید درباره عمل بلفاروپلاستی بدانید

3. از مکمل های گیاهی تقویت کننده شیردهی استفاده کنید

برخی از داروهای گیاهی هستند که باور رایج در طب سنتی این است که به شیردهی و افزایش شیر تولید شده در سینه ها کمک می کنند. هرچند ، تأثیر این گیاهان بر افزایش شیردهی هنوز به طور علمی اثبات نشده است. این داروهای گیاهی عبارتند از:

  • شنبلیله
  • زیره
  • دانه رازیانه

برخی از افراد نیز از بیسکوییت و کوکی های مخصوص شیردهی استفاده می کنند. شما می توانید این بیسکوییت ها را به طور آنلاین خریداری کنید و یا در منزل درست کنید. این بیسکوییت ها معمولاً از ترکیباتی مانند جو دوسر کامل، دانه کتان، مخمر آبجو، جوانه گندم و داروهای گیاهی تحریک کننده شیردهی تولید می شوند.

4. از مکیدن صحیح نوک سینه توسط نوزاد خود مطمئن شوید.

مکیدن درست نوک سینه توسط نوزاد می تواند به تغذیه کامل او توسط شیر مادر کمک زیادی کند. نکته مهم در مکیدن درست نوک سینه توسط نوزاد این است که مطمئن شود نوزاد شما مقدار کافی از سینه های شما را در دهان خود قرار می دهد. در واقع ، سینه مادر باید به شکلی در دهان نوزاد قرار گیرد که حداقل دو الی سه اینچ از نوک سینه به طور کامل در دهان نوزاد قرار داشته باشد.

برای شیردهی صحیح ، موقعیت نوزاد خود را برای شیردهی به درستی تنظیم کنید. نگه داشتن سینه درست پشت آرئول با استفاده از قرار دادن انگشت شست زیر سینه می تواند به راحت تر مکیدن نوک سینه توسط نوزاد کمک زیاده کند. پیشنهاد ما این است که در خصوص وضعیت مناسب شیردهی حتماً با پزشک زنان خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید  جوانسازی و تنگ کردن واژن با لیزر

5. از مکمل های غذایی مخصوص نوزاد استفاده کنید.

اگر مقدار تولید شیر در سینه های شما کم است، در مورد استفاده از مکمل های شیردهی یا شیر خشک با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. برخی از نشانه هایی که نوزاد شما تغذیه کاملی از شیر مادر دارد عبارتند از:

  • مکیدن آهسته و ثابت با حرکات عمیق فک
  • مرطوب شدن پوشک بیش از شش بار در روز و کثیف شدن آن بیش از سه بار در روز
  • رنگ مدفوع (زرد و منجمد)

وزن کودک شما نیز یکی دیگر از شاخص های ارزیابی کافی یا ناکافی بودن شیر مادر است. اغلب نوزادان در دو تا چهار روز اول زندگی 7 الی 10 درصد از وزن خود را قبل از شروع به افزایش وزن از دست می دهند که این امر کاملاً طبیعی است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با شیردهی پس از پروتز سینه آشنا شدید. همچنین از تأثیر پروتز سینه روی شیردهی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا پروتز سینه در طعم و کیفیت شیر مادر تاثیر می گذارد؟

برخی از مادران نگران این هستند که کیفیت شیر ​​آنها ممکن است تحت تأثیر پروتز سینه قرار گیرد. هیچ مدرکی مبنی بر وجود سیلیکون در شیر مادر وجود ندارد یا اینکه نوزاد در صورت وجود پروتز سینه در دوران شیردهی با عوارض جانبی مواجه خواهد شد.

آیا بعد از شیردهی تغییری در سینه های پروتز شده ایجاد می شود؟

پروتزها پس از شیر دادن به نوزاد، شکل یا حجم خود را تغییر نمی دهند. با این حال، پوست سینه بعد از شیردهی شل می شود و تمام مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند اگر پروتز داشته باشند، ممکن است باعث تغییر محل قرار گیری پروتز سینه شوند. بارداری و شیردهی بر سینه های طبیعی برای زنان مختلف تأثیر متفاوتی دارد و همین امر در مورد زنانی که پروتز سینه دارند نیز صدق می کند. برخی از زنان پس از شیردهی تغییر کمی می بینند، اما اغلب موقعیت پروتز پس از شیردهی تغییر زیادی نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا