پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

بلفاروپلاستی چیست؟ + هر آنچه که باید درباره عمل بلفاروپلاستی بدانید

یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در کشور ما بعد از جراحی بینی، عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک است. موارد زیادی مشاهده شده که به عنوان بخشی از روند پیری یا به صورت ارثی پلک های بالایی و برخی اوقات پلک های پایینی از چشم شما دچار افتادگی شوند. پلک ها ممکن است با ضعیف شدن و شل شدن افتادگی پیدا کرده و با آویزان شدن حالت نامناسبی داشته باشند. این فرایند را افتادگی ‌پلک می گویند.

به طور کلی با افزایش سن ممکن است در ناحیه چشم شما حالت ظاهری با تغییراتی مواجه شود. این حالت می تواند به یک عارضه تبدیل شده و به طور کلی تبدیل به یک حالت کسل کننده، خسته کننده و گاهی اوقات موجب عصبانیت فرد می شود. این شرایط موجب شده که با نگاه کردن در آینه افراد اعتماد به نفس خود را از دست داده و به دنبال راه حلی جهت رفع این مشکل بیفتند. پیشرفت تکنولوژی موجب شده که روش مناسبی جهت برطرف کردن این مشکل ابداع شود.

بلفاروپلاستی

درباره هیرتامین بهترین گزینه های درمان ریزش مو  بیشتر بخوانید.

با توجه به اینکه از چشمها به عنوان دریچه ای به احساسات درونی انسان نام می برند مراقبت از پزشکی زنان آن ها نزد افراد بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از افراد خصوصا خانم ها از اینکه چهره شان غمگین، خسته و خشن به نظر می ‌رسد ناراضی هستند. شما با انجام جراحی می ‌توانید افتادگی پلک، ناهمواری های ناشی از برجستگی، نمای پف آلود و سایر مشکلات پلک و اطراف چشم را برطرف کنید. به همین منظور امروزه با استفاده از بلفاروپلاستی تمام مشکلات این حوزه برطرف می ‌شوند.


فهرست مطالب


بلفاروپلاستی چیست؟

دلیل اصلی برای بسیاری از متقاضیان جراحی پلک، افتادگی و پوست اضافه پلک‌ها است. این جراحی می‌تواند پوست نواحی پیرامون چشم را سفت و لیفت کند و ظاهری جذاب‌تر، جوان‌تر و هوشیارتر به صورت شما هدیه دهد. گاهی اوقات هم از بلفاروپلاستی برای رفع موانع بینایی ناشی از پلک‌های افتاده استفاده می‌شود. در فرآیند درمانی، پوست اضافی، عضلات و گاهی اوقات بافت چربی از نواحی پلک بالایی و پایینی برداشته می‌شوند. گاهی هم تنها پوست اضافی از پلک برداشته می‌شود.

البته بلفاروپلاستی پلک بالا که گاهی به آن لیفت پلک یا بالا بردن پلک هم می‌گویند، نباید با جراحی رفع افتادگی پلک (جراحی پتوز) اشتباه گرفته شود. در جراحی افتادگی پلک، عضلات و تاندون‌های پلک بالا که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند، سفت می‌شوند تا مشکل برطرف شود. بلفاروپلاستی زمانی باعث رفع افتادگی پلک می‌شود که پوست اضافی باعث سنگین شدن و افتادن پلک شده باشد. پس این دو جراحی با هم متفاوت‌اند ولی هردو می‌توانند افتادگی پلک را برطرف کنند.

بلفاروپلاستی زیبایی:

بلفاروپلاستی زیبایی به کاربردی از این عمل جراحی اشاره دارد که از نظر پزشکی ضرورتی برای انجام آن نیست ولی می‌تواند موجب زیبایی و جوانی صورت شما شود.

بلفاروپلاستی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: تزریق چربی به سینه چگونه انجام می شود؟

متاسفانه پلک بالایی و گاهی پلک پایینی شما در اثر افزایش سن و تجمع چربی، پف کرده و متورم شده و دچار افتادگی می‌شوند. همین فرآیند پیری گاهی موجب افتادگی و تورم پلک ها هم می شود. با افزایش سن به مرور زمان پوست پلک شما شل، عضلاتش ضعیف  و بالشتک‌های چربی مربوط به آن‌ دچار تورم شده و بیشتر به چشم می‌آیند. از دید زیبایی، این موارد می‌توانند جذابیت و زیبایی چشم‌ها و صورت شما را کاهش دهند و باعث می شود که پیرتر و خسته به نظر برسید.

بیشتر بخوانید  معرفی 5 متخصص برتر جراح زیبایی بینی تهران به انتخاب مجله پزشکی سلامت

متخصصان مختلفی مجاز به انجام جراحی زیبایی پلک هستند. متخصصان چشم، جراحان پلاستیک و متخصصان گوش و حلق و بینی می‌توانند این جراحی را انجام دهند.

بلفاروپلاستی درمانی:

منظور از بلفاروپلاستی درمانی آن دسته از جراحی‌های پلک هستند که به سبب وجود مشکلی در پلک‌ها یا ساختارهای آن انجام می‌شوند. این دسته از جراحی‌ها از دیدگاه پزشکی ضروری یا مهم هستند.

درباره کمبود کدام ویتامین باعث هوس شیرینی می شود بیشتر بدانید.

در بیشتر موارد بلفاروپلاستی درمانی زمانی انجام می‌شود که پوست اضافی پلک‌ها به حدی آن‌ها را سنگین کرده‌اند که دید فرد متخل شده باشد. گاهی هم تورم پلک بالا یا پایین عینک زدن یا قرار دادن لنزهای طبی را دشوار می‌کند که در آن صورت هم می‌توان از جراحی پلک برای رفع مشکل استفاده کرد. درمان التهابات پوستی ناشی از قرار گرفتن چین‌های پلک روی هم، از دیگر کاربردهای این عمل جراحی است. گاهی اوقات پوست اضافی پلک‌ها به حدی پلک را سنگین می‌کند که فرد مجبور می‌شود برای بالا نگه داشتن پلک از عضلات پیشانی استفاده کند. در این حالت خستگی و ناراحتی عضلات پیشانی پیش می‌آید که با جراحی پلک قابل درمان است.

همانند بلفاروپلاستی زیبایی، جراحی درمانی پلک هم می‌تواند توسط متخصصان چشم، جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی انجام شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هیرفیلر حاوی چیست  را بخوانید.

چرا به عمل بلفاروپلاستی نیاز داریم؟

همانگونه که بیان کردیم وجود عواملی می تواند بر روی ظاهر و بینایی چشم تاثیر گذار باشند. بلفاروپلاستی برای درمان و رفع مشکلات به خوبی می تواند به شما کمک کند. بروز مشکلاتی در اطراف چشم می توانند موجب آزردگی افراد شوند. بلفاروپلاستی به خوبی نیازهای شما را در این حوزه برطرف می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رژیم برای لاغر شدن را بخوانید.

ار دلایلی که ما را ملزم به انجام عمل بلفاروپلاستی می کند می توان به وجود کیسه هایی زیر چشم اشاره کرد. علاوه بر این رسوبات چربی در چشم موجب می ‌شوند که شکل پف کرده ای در پلک ها ایجاد شود. در برخی موارد با وجود پوست اضافه چین و چروکی در پلک پایین چشم ایجاد می شود. علاوه بر این با افتادن پلک پایین و نمایش سفیدی زیر قرنیه چشم ممکن است حالت ظاهری نا مناسبی برای افراد ایجاد کند.

بلفاروپلاستی

تمام این شرایط موجب می ‌شوند که لزوم استفاده از بلفاروپلاستی را درک کنیم. یادآور می شویم گاهی اوقات می توان عمل بلفاروپلاستی را با انجام روش های دیگر مانند لیفت صورت، جوانسازی پوست یا لیفت ابرو انجام داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عکس گوارش غذا را بخوانید.

 • پوستی که بر روی پلک بالا قرار دارد حالت کش آمدگی پیدا می‌کند و بر روی چشم می‌افتد.
 • پلک بالا در بعضی از مواقع از سمت گوشه پوست اضافه پیدا می‌کند و همان پوست اضافه آویزان می‌شود.
 • شل شدن عضلات پلک و ایجاد اختلال در تحمل وزن پلک
 • ایجاد چین و چروک در اطراف پلک و چشم
 • حالت پف کردگی زیر چشم یا پلک بالا که به دلیل تجمع بافت‌های چربی پوست است.
 • در برخی از مواقع افتادگی ابرو نیز نشان دهنده افتادگی پلک است.
بیشتر بخوانید  بررسی کامل هورمون استروژن، هورمونی با نقش سیاه و سفید در بدن

توجه داشته باشید که هر یک از مواردی که برای شما ذکر کردیم، نتایجی را به همراه خواهند داشت. از بارز و شایع ترین نتایج این موارد می‌توان به کوچک و جمع شدن چشم‌ها، کاهش میدان دید، خستگی چشم و پلک و همچنین پیرتر به نظر رسیدن شما می‌شود.

کاربردهای جراحی پلک چیست؟

روی هم رفته کاربردهای جراحی پلک را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث ایجاد چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی (کانتور) پلک را با مشکل مواجه کند.
 • درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود.
 • برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها؛
 • برطرف کردن پف و تورم زیر چشم؛
 • رفع افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.
 • برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.

بررسی چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی یکی از عمل‌های مهم و حساس محسوب می‌شود که انجام آن با استفاده از لیزر صورت می‌گیرد و برش‌هایی که بر روی پلک زده می‌شود برش‌های ظریفی هستند؛ همچنین بخیه‌هایی که برای عمل بلفاروپلاستی استفاده می‌شود باید بسیار ظریف و دقیق باشد، از طرفی توصیه می‌شود از بخیه‌های جذبی نیز برای این جراحی استفاده نشود، چرا که پلک یکی از قسمت‌های پر تحرک در صورت محسوب می‌شود و از همین جهت امکان دارد بخیه‌ها شل شوند و مشکلات بسیاری را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که عمل بلفاروپلاستی یک عمل حساس و دقیق به حساب می‌آید، از همین جهت شما باید برای انجام آن یک متخصص که مهارت و تجربه کاف دارد را انتخاب کنید. بسیاری از افراد به دلیل آنکه هزینه کمتری را در جهت عمل بلفاروپلاستی بپردازند، به پزشکانی که تخصصی در این زمینه ندارند مراجعه می‌کنند و به دلیل انتخابی که داشته اند دچار مشکلات جبران ناپذیری می‌شوند.

بلفاروپلاستی

اگر بخواهیم چگونگی عمل پلک بالا را برای شما بازگو کنیم، باید بگوییم که برش‌های لیزری در محلی که پلک شما چین می‌خورد اتفاق می‌افتد، این موضوع به دلیل آن است که جای بخیه‌ها بر روی پلک نمایان نشود، بنابراین اگر شما با افتادگی پلک چشم مواجه شده اید، می‌توانید به راحتی و با انجام این عمل از این موضوع رهایی پیدا کنید و نگرانی از بابت جای بخیه‌ها نداشته باشید.

در رابطه با جراحی پلک پایین نیز باید گفت که پزشک در ابتدا میزان بافت چربی جمع شده در زیر پوست را بررسی می‌کند، اگر میزان چربی جمع شده بیش از حد نباشد، پزشک پشت پلک پایین را برش می‌دهد و سپس بافت چربی را از برش ایجاد شده خارج می‌کند.

این شیوه از شیوه‌هایی محسوب می‌شود که جای هیچ بخیه‌ای بر روی پوست شما به جا نمی‌گذارد؛ اما ممکن است بافت چربی جمع شده بر زیر پوست بیش از حد معمول باشد و در اطراف چشم نیز چین و چروک‌های بسیاری دیده شود، در چنین حالتی شیوه ذکر شده کارآمد نخواهد بود و پزشک ترجیح می‌دهد در چنین حالتی قسمتی از پوست پلک را کوتاه کند و برای این کار برشی را زیر محل رویش مژه پلک پایین ایجاد می‌کند و سپس مشکل پف را برطرف می‌کند.

بیشتر بخوانید  آیا راهکاری برای حفظ زیبایی صورت در رژیم وجود دارد؟ + بررسی راه‌های جلوگیری از لاغری صورت حین رژیم+ عکس

بلفاروپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

به طور معمول عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که بیش از 30 سال سن دارند صورت می‌گیرند، اما گاهی اوقات عوامل ارثی که منجر به افتادگی پلک می‌شوند، پزشک را مجاب می‌کنند که جراحی بلفاروپلاستی را برای افراد با سن کمتر نیز انجام دهند.
اگر شما به دلیل افزایش سن دچار افتادگی پلک شده اید و تصمیم دارید اقدامی را در جهت جوانسازی پلک انجام دهید، ما به شما عمل بلفاروپلاستی را پیشنهاد می‌دهیم.
اگر پلک‌های شما شل و عضله‌های پلک شما برای نگهداری و کنترل خود پلک دچار مشکل شده اند، می‌توانید بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین را انجام دهید. با انجام این دو عمل، شل بودن و افتادگی پلک شما برطرف می‌شود.
اگر از دسته افرادی هستید که شیار پلک بالایی شما به درستی شکل نگرفته است و چشم‌هایی به اصطلاح کشیده و بادامی شکل دارید، می‌توانید با انجام این جراحی اقدام کنید، چرا که پس از انجام این جراحی چشم‌های شما درشت تر دیده می‌شود و چهره شما را زیبا و جذاب تر می‌کند.

فواید جراحی پلک یا عمل بلفاروپلاستی چیست؟

افزایش سن و وجود عوامل ارثی ممکن است در پلک افراد مشکلاتی ایجاد کند. این مشکلات گاهی اوقات علاوه بر ایجاد ظاهری پف آلود و نامناسب می ‌توانند بینایی افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهند. عمل بلفاروپلاستی به افراد کمک می‌کند تا بتوانند مشکلات این ناحیه از بدن را برطرف کنند.

از فواید و مزایای این عمل می توان به جلوگیری و رفع سنگین شدن پلک اشاره کرد. وجود پوست و چربی بیش از حد در پلک های فوقانی ممکن است با ایجاد ظاهری پف کرده در بینایی افراد اختلال ایجاد کنند. این مشکل با استفاده از عمل بلفاروپلاستی به راحتی قابل حل خواهد بود.

بلفاروپلاستی

علاوه بر این زیر چشم ما دارای بخش های جداگانه جهت نگهداری چربی ها هستند. به مرور زمان و افزایش سن ممکن است این چربی ها کاهش یافته و موجب آویزان شدن پوست شوند. عمل بلفاروپلاستی به خوبی می‌ تواند با رفع چروک اطراف چشم موجب سفت شدن پوست نیز شود.

به طور کلی از مزایا عمل بلفاروپلاستی علاوه بر زیبایی و آرامش روانی که به همراه دارد می‌توان گزینه های زیر را نام برد.

 • این عمل موجب می شود چشم شما جوان تر و شاداب تر به نظر برسد.
 • به افراد کمک می ‌کند تا بدون آرایش نیز ظاهری زیبا تر و شاداب تر داشته باشند.
 • با بازگرداندن بینایی شما که به دلیل افتادگی پلک دچار مشکل شده موجب تقویت گستره بینایی شما می شود.
 • با افزایش اعتماد به نفس به افراد کمک می کند که بتوانند کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

 نکات قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی

همانطور که گفته شد بلفاروپلاستی یک عمل حساس و دقیق محسوب می‌شود؛ البته این عمل سختی برای شما نخواهد داشت و تنها باید اقداماتی را پیش از آن انجام دهید تا پروسه‌ی عمل به خوبی طی شود. در این بخش شما را با نکاتی که باید در این راستا رعایت کنید، آشنا می‌کنیم تا به خوبی تصمیم درستی بگیرید و به سرعت پروسه درمان را طی کنید.

بیشتر بخوانید  معرفی بهترین کرم ضد آفتاب و روشن کننده پوست

عمل بلفاروپلاستی نزدیک به یک ساعت تا یک ساعت و نیم از شما زمان می‌گیرد و امکان انجام آن در کلینیک و مطب با بی‌حسی وجود دارد؛ البته لازم است بدانید که برخی از افراد بی هوشی را به بی حسی ترجیح می‌دهند و از پزشک خود برای انجام بلفاروپلاستی درخواست بی هوشی می‌کنند.

از جمله اقداماتی که شما باید پیش از انجام این عمل انجام دهید، می‌توان به مصرف نکردن دخانیات اشاره کرد. اگر شما از دسته افرادی هستید که مصرف دخانیات دارید، بهتر است چند روز پیش از عمل از مصرف آن‌ها خودداری کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. از طرفی دیگر پزشک از شما درخواست انجام برخی از معاینات را نیز دارد؛ از جمله این معاینات می‌توان به مواردی چون آزمایش میدان دید، سنجش بینایی و اندازه گیری میزان ترشح اشک اشاره کرد. تمام این موارد سبب می‌شوند احتمال موفقیت عمل افزایش پیدا کند و مشکل شما به خوبی برطرف شود.

مراقبت‌های بعد ازبلفاروپلاستی چگونه است؟

عمل بلفاروپلاستی یکی از عمل‌هایی محسوب می‌شود که پس از انجام آن بیمار می‌تواند کارهای خود را انجام دهد؛ اما به هر حال بهتر است فردی در کنار بیمار باشد تا بتواند مراقبت‌های اولیه را انجام دهد. علاوه بر این موضوع، شرایط دیگری نیز امکان دارد برای شما رخ دهد که می‌توان به مواردی چون ورم، کبودی، درد، احساس کشیدگی پلک، بسته نشدن پلک به طور کامل و مواردی از این دست اشاره کرد؛ اما توجه داشته باشید که هیچ کدام از شرایط، غیر طبیعی نیستند و جای نگرانی نخواهند داشت و پس از گذشت مدتی این شرایط نیز برطرف می‌شود.

 • از جمله اقداماتی که باید پس از انجام عمل انجام دهید، مربوط به تعویض پانسمان می‌شود. اگر پزشک برای شما پس از جراحی از پانسمان استفاده کرد، شما باید دو روز بعد برای معاینه و برداشتن آن به پزشک خود مراجعه کنید.
 • اگر از جای جراحی خونابه جاری شد نگران نشوید، چرا که این موضوع یک موضوع طبیعی است.
 • بخیه‌هایی که در جای برش‌های ایجاد شده وجود دارد را نخارانید، حتی سعی کنید آن‌ها را لمس نیز نکنید تا مشکلی پیش نیاید.
 • اگر با شرایطی چون عدم قرینگی چشم و پلک، خشکی چشم یا اشک زیاد، دور یا تار بینی و مشکلاتی از این دست مواجه شدید، نترسید و نگران نشوید. تمام این شرایط با گذشت زمان و برطرف شدن ورم‌ها و کبودی‌ها درست می‌شوند، اما اگر این مشکلات پس از گذشت چند روز همچنان پابرجا بودند، باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید و او را از این موضوعات مطلع سازید.
 • برای آنکه ورم و کبودی اطراف چشمتان برطرف شود، می‌توانید 3 روز در ابتدا از کمپرسور آب سرد و 3 روز بعدی از کمپرسور آب گرم استفاده کنید. این ترتیب به شما کمک می‌کند تا مشکل ورم و پف چشمتان را در مدت زمان کمتری برطرف کنید.
 • در زمان خواب از بالش نرم استفاده کنید و سعی کنید سر خود را به گونه‌ای قرار دهید که سرتان بالاتر از بدنتان قرار گیرد.
 • عموما باید ده روز پس از انجام عمل به پزشک خود مراجعه کنید تا بخیه‌هایی که وجود دارد را برای شما بکشد.
 • به طور معمول دوره‌ی نقاهت برای این جراحی چیزی بین 3 تا 5 روز است؛ اما توصیه می‌شود تا مدتی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید تا مشکلی برای چشم شما پیش نیاید.
 • شست و شو صورت و حمام کردن از دیگر مواردی محسوب می‌شوند که باید تا سه روز از آن خودداری کنید و اجازه ندهید بخیه‌های چشم شما خیس شود.
بیشتر بخوانید  انواع روش‌های لیفت صورت با جراحی

همچنین پزشک پس از اتمام عمل به شما مواردی را تجویز و توصیه می‌کند که باید آن‌ها را نیز انجام دهید. برای مثال می‌توان به مواردی چون استفاده از قطره چشم برای برطرف کردن خشکی، مصرف آنتی بیوتیک، مصرف مسکن و همچنین کرم‌های مخصوص برای از بین بردن جای بخیه نیز اشاره کرد.

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟

شاید برای شما سوال پیش آید که آیا این عمل عوارضی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هر عمل و جراحی امکان رخ دادن خطای انسانی وجود دارد و نمی‌توان در هیچ زمینه‌ای تضمین کرد که عوارضی ندارد؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت تا به حال موارد زیادی در رابطه با عوارض عمل بلفاروپلاستی گزارش نشده است؛ این موضوع می‌تواند یک موضوع آرامبخش برای افرادی محسوب شود که تصمیم به انجام آن دارند.

در برخی از شرایط امکان دارد عوارضی در اثر اشتباه پزشک رخ دهد. از جمله این عوارض می‌توان به مواردی چون احساس کشیدگی پوست به دنبال بریده شدن بیش از اندازه پوست پلک، متصل نشدن پلک‌های چشم به یکدیگر در زمان بستن چشم و عدم تقارن پلک‌ها با یکدیگر اشاره کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با عمل بلفاروپلاستی آشنا شدید. همچنین از چگونگی انجام عمل و مزایا و عوارض های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا انجام عمل بلفاروپلاستی مجاز است؟

افتادگی پلک یکی از موضوعاتی محسوب می‌شود که می‌تواند جلوی دید افراد را بگیرد و از آنجایی که این موضوع مشکلات بسیاری را به همراه دارد، باید اقدامات لازم برای برطرف کردن آن صورت گیرد؛ از همین جهت این جراحی نه تنها مشکلی ندارد بلکه یک عمل مجاز نیز محسوب می‌شود و بسیاری از کلینیک و درمانگاه‌ها به انجام آن می‌پردازند و مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید. تنها توجه داشته باشید که پزشک انتخابی شما مدارک کاملی از تخصص خود داشته باشد تا بتواند اعتبار خود را به شما نشان دهد.

آیا جراحی بلفاروپلاستی جراحی دردناکی است؟

انجام این جراحی به صورت کلی جراحی دردناک و سختی نیست، چرا که شما تنها سوزش دو تزریقی که توسط پزشک در جهت بی حسی به دو طرف چشم انجام می‌شود را حس خواهید کرد و از آن پس دیگر شما هیچ دردی از برش‌هایی که ایجاد می‌شود را نخواهید فهمید.
البته در برخی از شرایط، بیمار بسیار استرس دارد و نا آرام است؛ به همین علت پزشک برای آرام کردن بیمار خود، از آرامبخش های مخصوصی استفاده می‌کند. آرامبخش هایی که برای این موضوع مورد استفاده قرار می‌گیرند، عموما از نوع خوراکی و تزریقی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا