پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

هرپس یا تبخال تناسلی چیست؟ + آیا تبخال تناسلی خطرناک است و باعث سرطان می شود؟

هرپس یا تبخال تناسلی، بیماری مقاربتی است که با تاول های دردناک همراه می باشد. برقراری رابطه جنسی باعث پخش عفونت و ویروس می شود. بعد از عفونت اولیه، ویروس در بدن پنهان و چند سال بعد ظاهر مجدد ظاهر می شود. تبخال تناسلی، منجر به بروز درد و خارش در ناحیه تناسلی می شود. البته در برخی موارد، فرد متوجه هیچ گونه نشانه ای نخواهد شد. در ادامه با درباره پزشکی زنان همراه باشید.


فهرست مطالب


هرپس یا تبخال‎‌‌ تناسلی چیست؟

تبخال دستگاه تناسلی یک عفونت شایع جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس با عبارت مخفف شده (HSV) ایجاد می شود. مهمترین راه انتشار ویروس هرپس سیمپلکس را می توان تماس جنسی دانست. بعد از عفونت اولیه، ویروس در بدن شما پنهان می شود و می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود. این بیماری می تواند باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شما شود؛ اما ممکن است هیچ علائم و نشانه ای از تبخال دستگاه تناسلی نداشته باشید. ذکر این نکته مهم است که در صورت آلودگی، حتی اگر هیچ زخم قابل مشاهده ای نداشته باشید، این بیماری می تواند در رابطه جنسی و راه های مقاربتی، مسری باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هیرتامین بهترین گزینه های درمان ریزش مو را بخوانید. هیچ درمانی برای تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد؛ اما استفاده از برخی داروها می توانند علائم را کاهش دهند و همچنین خطر ابتلا به دیگران را نیز کاهش دهند.

بیشتر بخوانید  کاربردهای بایوفیلر در جوان سازی و زیبایی پوست

معرفی انواع تبخال تناسلی

تبخال یا هرپس تناسلی از طریق یک نوع ویروس به نام هرپس سیمپلکس (HSV:Herpes simplex viruses) به وجود می‌آید. این ویروس به دو نوع تقسیم می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

 1. ویروس هرپس نوع اول (HSV-1)
 2. ویروس هرپس نوع دوم (HSV-2)
هرپس یا تبخال تناسلی

نوع اول این ویروس باعث به وجود آمدن تبخال‌های معمولی و نرمال در نواحی لب و دهان فرد می‌شود. نوع دوم هرپس یا HSV-2 منجر به بروز تبخال تناسلی می‌شود و همانطور که در بالا اشاره شد، از طریق روابط جنسی با فرد آلوده منتقل می‌گردد. زخم‌های ایجاد شده‌ اغلب دردناک و عفونی و پر از مایع هستند.

علل تبخال تناسلی چیست؟

سایر مواردی که خطر ابتلا به تبخال تناسلی را افزایش می‌دهد:

 • رابطه جنسی با شخصی که رابطه جنسی پرخطر دارد.
 • تغییرات زیاد یا مکرر شرکای جنسی
 • استفاده نکردن از کاندوم یا استفاده نادرست از آن
 • عفونت‌های مقاربتی قبلی (STI)
 • عفونت اچ آی وی یا سایر مشکلات سلامتی که مقاومت بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش می‌دهند.
 • رابطه جنسی در سنین پایین
 • تبخال تناسلی به‌ راحتی تشخیص داده نمی‌شود. از آنجا که اکثر مردم نمی‌دانند که آیا به این ویروس آلوده هستند یا خیر، بنابراین ممکن است ویروس هرپس تناسلی بدون اطلاع آنها به فرد دیگر منتقل شود.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

بیشتر افراد مبتلا به هرپس تناسلی به علت نداشتن هیچگونه علائمی از آلوده بودن خود اطلاعی ندارند. درباره تزریق چربی به سینه چگونه انجام می شود بیشتر بخوانید. علائم در صورت بروز عبارتند از:

 • درد یا خارش که 2 تا 10 روز بعد از تماس با شریک جنسی آلوده شروع می‌شود.
 • برجستگی‌های کوچک قرمز یا تاول‌های سفید ریز که چندین روز بعد بروز می‌کند.
 • زخم هنگامی ایجاد می‌شود که تاول‌ها می‌ترکند و به بیرون تراوش می‌کنند یا خونریزی می‌کنند.
 • دلمه هنگام بهبود یافتن تاول‌ها ایجاد می شود.
 • تاول‌ها سبب دردناک شدن ادرار می‌شوند. همچنین شما تا زمان برطرف شدن عفونت، احساس درد و حساسیت در نواحی تناسلی دارید. در اوایل شروع بیماری شما علائمی شبیه آنفولانزا و علائمی مانند غدد لنفاوی ملتهب در کشاله‌ی ران، سردرد، درد ماهیچه و تب دارید.
بیشتر بخوانید  معرفی بهترین کرم ضد آفتاب و روشن کننده پوست

آیا تبخال تناسلی خطرناک است؟

ابتلا به هرپس تناسلی باعث ایجاد استرس روانی، کاهش اعتمادبنفس و مشکلات عاطفی بین زوجین می شود. همچنین ابتلا به این بیماری با خطرات دیگری نیز همراه است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دارو برای عفونت تتو را بخوانید. مهمترین خطرات هرپس تناسلی در زنان عبارت است از:

 • ریسک ابتلا به دیگر عفونت های مقاربتی
 • التهاب و تورم در اطراف مجرای ادرار
 • انسداد مسیر ادرار و نیاز به کاتتر برای تخیله مثانه
 • التهاب در راست روده

همچنین ممکن است به ندرت عفونت مربوط به ویروس هرپس باعث التهاب و عفونت در غشاهای مغزی و ابتلا به بیماری خطرناک مننژیت شود.

آیا تبخال تناسلی باعث سرطان می شود؟

ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی به طور مستقیم جزء عوارض هرپس تناسلی در زنان نیست. اما ویروس تبخال می تواند با افزایش ریسک ابتلا به بیماری هایی مثل زگیل تناسلی که علت ۹۵% از سرطان های دهانه رحم است، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.

مکان بروز تبخال تناسلی

 • زخم و تبخال‌ها در جایی که آلودگی وارد بدن شما شده است، ظاهر می‌شوند. شما با لمس تبخال و بعد مالیدن یا خاراندن ناحیه‌ای دیگر از بدنتان مانند چشم‌ها باعث گسترش عفونت می‌شوید.
 • مردان و زنان در نواحی باسن، مقعد و دهان تبخال را بروز می‌دهند.
 • زنان همچنین در نواحی واژن، اندام تناسلی خارجی و دهانه‌ی رحم تبخال را می‌توانند بروز دهند.
 • مردان نیز احتمال بروز تبخال در آلت تناسلی ، کیسه‌ی بیضه، ران‌ها، مجرای ادرار را دارند.

روشهای کاهش ریسک ابتلا به تبخال تناسلی چیست؟

تنها راه اجتناب از ابتلا به این بیماری نداشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. اگر فعال جنسی هستید، می‌توانید اقدامات زیر را برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری انجام دهید:

 • در رابطه بلند مدت با فردی باشید که مبتلا به تبخال تناسلی نیست. (شریکی که آزمایش داده است و نتیجه تست وی منفی است).
 • استفاده صحیح از کاندوم در هر بار برقراری رابطه جنسی. البته زخم همه تبخال‌ها در ناحیه پوشیده شده با کاندوم لاتکس ایجاد نمی‌شود. ویروس تبخال می‌تواند از قسمت‌هایی از پوست انتقال یابد که هیچ زخم تبخال قابل‌رؤیتی در آنجا نیست. به همین دلیل، کاندوم‌ها نمی‌توانند به‌طور کامل مانع از ابتلای شما به بیماری شوند.
بیشتر بخوانید  ماسک صورت مخصوص شب برای داشتن پوستی رویایی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: کپسول دفع سنگ کیسه صفرا

چنانچه با فردی که دارای این مشکل است رابطه برقرار می‌کنید، می‌توانید در شرایط زیر، خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش دهید:

 • شریک شما روزانه داروی ضد تبخال استفاده کند. این چیزی است که شریک شما باید با پزشک خود در میان بگذارد.
 • زمانی که علائم تبخال در شریک شما شیوع پیدا می کند، از برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با وی خودداری کنید.

درمان تبخال تناسلی چگونه است؟

اصول کلی تشخیص، معمولاً با دیدن تاول‌ها داده می‌شود؛ اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولاً در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر (Acyclovir) استفاده می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت بالا بودن گلبول سفید در بارداریه را بخوانید.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار می‌تواند از آب گرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود. در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

بیشتر بخوانید  آیا بلفاروپلاستی برای من مناسب است؟!

در صورت ابتلا به تبخال تناسلی در دوران بارداری چه باید کرد؟

در دوران بارداری، آگاهی یافتن از سلامت مادر و جنین و عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی اهمیت ویژه ای دارد. ویروس ها و عفونت ها از طریق لوله واژنی به راحتی به جنین منتقل می شوند. به همین خاطر در صورت ابتلا به تبخال تناسلی و بارداری، این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید تا با در نظر گرفتن بهترین گزینه درمان، سلامت جنین نیز حفظ شود.

هنگام رابطه جنسی، رعایت بهداشت و استفاده از کاندوم، جهت پیشگیری ازبروز تبخال تناسلی و انتقال بیماری های مقاربتی توصیه می شود.
درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما امکان کنترل علائم با مصرف دارو وجود دارد. این ویروس به صورت نهفته در بدن باقی می ماند و با استرس، بیماری و یا خستگی مجدد ظاهر خواهد شد

سخن پایانی

شما در این مقاله با تبخال تناسلی آشنا شدید. همچنین از علل و علائم و راههای درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

علائم تبخال تناسلی چند روز طول میکشد تا بروز کند؟

دوره نهفته بودن ویروس هرپس تناسلی بین ۱۲-۲ روز است و اگر علائم ایجاد کند، بعد از ۲ تا ۷ روز علائم آن بروز می کند.

آیا تبخال تناسلی واگیردار است؟

بله. این بیماری واگیردار بوده و از طریق نزدیکی منتقل می شود، حتی اگر تبخال شما بدون علائم و زخم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا