پزشکی سلامت

معرفی راه حل‌های اصولی و عملی برای افزایش وزن سریع کودک + معرفی بهترین مواد غذایی برای افزایش وزن

علی رغم تمرکز اکثر افراد بر کاهش وزن کودکان، گاهی برخی والدین برای افزایش وزن کودک خود در تکاپو هستند. همانطور که افزایش وزن بی رویۀ کودک باعث بروز مشکلاتی برای او می‌شود، کاهش وزن بیش از حد نیز اثرات سوئی بر سلامت و رشد کودک خواهد داشت. چرا که این کودکان با کمبود پروتئین‌ها و مواد مغذی لازم برای رشد بدن، مواجه شده و در پی آن ممکن است شاهد بروز برخی بیماری‌ها باشند. از این رو، والدین به دلیل نگرانی‌هایی که دارند که دنبال‌ راه های افزایش وزن سریع کودک خود هستند.


فهرست مطالب


معرفی 4 راه حل اصولی و عملی

1.شناسایی علل 

برای اینکه بتوانید راه های افزایش وزن سریع کودک خود را عملی کنید ابتدا باید علل عدم افزایش وزن کودک را بررسی کرده و سپس نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام نمایید. در امر شناسایی علل افزایش وزن ضعیف کودک نیز مراحلی وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

به دنبال مسائل اساسی باشید

برخی کودکان همچون بزرگسالان به طور طبیعی لاغر بوده و در افزایش وزن با مشکل مواجه می‌شوند. با این حال باید سعی کنید با مراجعه به متخصص کودکان، دلایل دیگر مشکل کودک در افزایش وزن ضعیف را دریابید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چاقی کودکان و عوارض آن را بخوانید.

 • کودکان با توجه به اینکه در سن رشد هستند، اشتهای زیادی به غذا خودرن دارند. اما اگر کودک شما علاقۀ کمی به غذا خوردن دارد، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از نوعی مشکل پزشکی یا روانشناختی باشد. 
 • یک مشکل هورمونی یا متابولیک مانند دیابت یا پرکاری تیروئید، می‌‌تواند دلیل افزایش وزن ضعیف کودک باشد.
 • مشکلات گوارشی، مصرف برخی داروها و برخی آلرژی‌های تشخیص داده نشده نیز ممکن است باعث کم اشتهایی کودک و در نتیجه، عدم افزایش وزن کودک شود.
 • متاسفانه مشکل فشار خون در برخی کودکان نیز بروز می‌کند، از این رو بیماری فشار خون هم دلیلی بر کم اشتهایی و عدم افزایش وزن کودک است.
 • در برخی کودکان بیش فعال نیز به دلیل فعالیت زیاد، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و بیش از آنچه که دریافت می‌کنند، کالری سوزی دارند.

با پزشک کودک مشورت کنید

اگر کودکی دارید که به دلایلی تحت نظر متخصص کودکان است، بهتر است تمام علائم کودک خود را با ایشان در میان گذاشته و توصیه‌های او را عملی کنید.

 • مشورت با پزشک متخصص کودک باعث می‌شود تشخیص و درمان مشکلاتی که در بخش قبل از همین مطلب اشاره شده، خیلی سریع‌ و به موقع انجام شود.
 • از طریق مشورت با پزشک و انجام توصیه‌های او، اکثر مشکلات کودک رفع شده و اینگونه به افزایش وزن سریع کودک خود کمک کرده‌اید.

توصیه های متخصصان برای نوزادان را پیگیری کنید

نحوه رفتار با نوزادی که نیاز به افزایش وزن دارد نسبت به کودکان بزگتر، متفاوت است. دلایل جدی افزایش وزن ضعیف نوزادان نیز نادر است. علل اصلی و شایع افزایش وزن ضعیف در نوزادان، نوع تغذیه، تولید شیر مادر و مشکلات گوارشی است. آیا مقاله کبد چرب چیست را مطالعه کرده اید؟

 • در نظر داشته باشید افزایش وزن و جبران کمبود‌های بدن نوزادان امری بسیار مهم بوده و در سلامت آینده فرزندان نیز تاثیر گذار است. از این رو با رعایت نکات مهم در افزایش وزن نوزاد، از بروز برخی مشکلات در آینده نیز جلوگیری خواهید کرد.
 • بهترین اقدام در مواجه با نوزادی که وزن کمی دارد، مراجعه به پزشک متخصص و مشورت با وی است. در این شرایط ممکن است پزشک متخصص آزمایشاتی را توصیه کند یا شما را به یک متخصص تغذیه (برای دریافت رژیم غذایی مناسب) یا متخصص گوارش ارجاع دهد.

راه های افزایش وزن سریع برای نوزادن متفاوت است و در حالت کلی شامل موارد زیر است:

 • مصرف شیر مادر با شیر خشک در صورت عدم کافی بودن شیر مادر
 • اجازه به نوزاد برای مصرف شیر، تا جایی که تمایل به خوردن شیر دارد.
 • مصرف غذاهای جامد زودتر از سن 6 ماهگی (با دستور پزشک متخصص)
 • تجویز داروهایی برای رفلاکس معده (با دستور پزشک متخصص)

2. تغییر رفتارها

برخی عادات کودکان نیز در عدم افزایش وزن مناسب آنها موثر است. بنابراین توجه به این رفتارها و رعایت اصولی هریک، باعث افزایش وزن سریع کودک خواهد شد. درباره رژیم پالئو بیشتر بخوانید.

به کودکان کم وزن بیشتر غذا بدهید

در برخی شرایط مشکل کودکان نوع مواد غذایی مصرفی نیست؛ بلکه میزان خوراک کودک است. در نظر داشته باشید کودکان، معده کوچکی دارند؛ اما با توجه به اینکه در سن رشد هستند، نیاز به مواد غذایی بیشتری دارند.

 افزایش وزن سریع کودک
 • کودکان نیاز دارند تعداد وعده‌های غذایی آنها بیشتر و حجم هر وعده کم باشد. به طور معمول هر کودک به پنج تا شش وعده غذایی با چندین میان وعده در روز نیاز دارد.
 • برای افزایش وزن سریع کودک، هر زمان که او احساس گرسنگی کرد، به او غذا دهید.
بیشتر بخوانید  درمان قطعی استرس و اضطراب با نوروفیدبک

به زمان مصرف غذا اهمیت دهید

سعی کنید زمان مصرف وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها را منظم کرده و به کودک خود انگیزه دهید که هر وعده غذایی را با لذت میل کند. 

 • سعی کنید وعده‌های غذایی را به یک روال عادی تبدیل کنید.
 • برای صرف وعده‌های غذایی، کودک خود را تحت فشار قرار نداده یا او را تنبیه یا تهدید (با استفاده از جملاتی همچون، “اگر غذاتو نخوری، از بازی خبری نیست”!) نکنید. این کار پاسخی کاملا عکس خواهد داشت و کودک به کلی از غذا خوردن اجتناب خواهد کرد. می‌توانید او را مورد تشویق قرار داده یا پاداشی برای او در نظر بگیرید. 

تغذیه مناسبی برای کودک اتخاذ کنید

داشتن یک برنامه مناسب غذایی تاثیر بسزایی در افزایش وزن سریع کودک خواهد داشت. مصرف غذاهایی غنی از مواد مغذی برای افراد کم وزن ضروری است. خود شما سعی کنید غذاهای سالمی همچون میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را مصرف کنید تا اینگونه کودک نیز به تقلید از شما، این نوع برنامه غذایی را ا میل خود انتخاب کند.

کودک خود را به ورزش منظم عادت دهید

علاوه بر تغذیه مناسب، ورزش نیز بر افزایش وزن سریع کودک موثر است. 

 • در نظر داشته باشید در کودکان نیز مانند بزرگسالان، داشتن یک رژیم غذایی مناسب به همراه برنامه ورزشی مناسب، می‌تواند در افزایش وزن یا کاهش وزن موثر باشد.
 • توجه داشته باشید افزایش وزن سریع در کودکان به منزله افزایش چربی بدن آنها نیست، بلکه جبران کمبودهای بدن، تقویت قوای بدنی و عضله سازی مناسب است. اینگونه علاوه بر حفظ سلامت بدن کودک، به افزایش وزن او نیز کمک کرده‌اید.
 • ورزش باعث تحریک و افزایش اشتهای کودک خواهد شد. از این رو سعی کنید قبل از وعده‌های غذایی، کودک خود را به ورزش کردن تشویق کنید. 

3. انتخاب غذاهای پرکالری و مغذی

نوع و میزان مواد مصرفی برای افزایش وزن سریع کودک بسیار حائز اهمیت است. از این رو در این بخش برای انتخاب مواد غذایی لازم برای افزایش وزن سریع کودک، نکاتی را بیان خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لاغر شدن با اسلیو معده را بخوانید.

مصرف غذاهای ناسالم را از برنامه کودک خود حذف کنید

درست است که مصرف مواد غذایی همچون کیک، کلوچه، نوشابه، وعده‌های غذایی فست فود و از این قبیل مواد غذایی، باعث افزایش وزن خواهند شد. اما مصرف این مواد غذایی بدون محدودیت باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری همچون دیابت و بیماری‌های قلبی شده و بر سلامت دندان‌ها، متابولیسم بدن، رشد ماهیچه‌ها و مغز نیز تاثیر گذار خواهد بود.

 افزایش وزن سریع کودک

در نظر داشته باشید که مصرف غذاهای پرکالری، اما فاقد مواد مغذی، همچون نوشیدنی‌های شیرین، روش مناسبی برای افزایش وزن کودک نیست. مواد غذایی که علاوه بر کالری از نظر مواد مغذی نیز غنی هستند، بهترین گزینه برای افزایش وزن سریع کودک هستند. چرا که اینگونه علاوه بر افزایش وزن سریع کودک، شاهد تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودکان نیز هستیم.

سعی کنید به جای تحت فشار گذاشتن کودک برای مصرف غذاهای مغذی، خود شما نیز با او همراه شده و به اون نشان دهید مصرف این غذاها مفید است.

انواع غذاهای غنی از مواد مغذی را در برنامه غذایی کودک قرار دهید

تنوع در مصرف مواد غذایی مفید علاوه بر اینکه باعث می‌شود طیف وسیعی از مواد مقوی را برای کودک خود سرو کنید، باعث جذابیت وعده‌های‌غذایی کودک نیز خواهد شد. اینگونه، غذاها برای کودک تکراری نشده و میل بیشتری برای صرف غذا دارد. 

یک رژیم غذایی با کالری و مواد مغذی مناسب، برای افزایش وزن سریع کودک الزامی است. این رژیم غذایی باید شامل موارد زیر باشد.

 • کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای (پاستا، نان، غلات) 
 • حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز 
 • پروتئین (گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا)
 • محصولات لبنی (شیر، پنیر، غیره)

تمام کودکان زیر دوسال باید شیر پرچرب مصرف کنند. اما پزشک کودک شما ممکن است مصرف شیر پرچرب را بیش از دو سال توصیه کند.

مصرف غذاهای حاوی فیبر در یک رژیم غذایی سالم، ضروری است. اما مصرف بیش از حد آن برای افزایش وزن سریع کودکان توصیه نمی‌شود. چرا که غذاهای حاوی فیبر همچون ماکارونی، غلات کامل و به طور کل این گروه از مواد غذایی، باعث می‌شود کودک برای مدت طولانی احساس سیری کند و تمایلی به غذاخوردن نداشته باشد.

از چربی های سالم استفاده کنید

بر خلاف فکر اولیه که پس از بیان چربی به ذهن افراد خطور می‌کند، تمام چربی‌‌ها مضر نبوده و حتی برخی از آنها همچون چربی‌های گیاهی، جزئی از یک رژیم غذایی سالم برای افزایش وزن سریع کودک است. جالب است بدانید چربی‌های سالم برای افزایش وزن کودک مفید است؛ چرا که هر گرم از چربی سالم شامل 9 کالری است که 4 کالری آن شامل کربوهیدرات‌ها یا پروئتین‌ها است.

چربی‌های سالم شامل موارد زیر هستند:

 • روغن بذر کتان و روغن نارگیل  مناسب هستند و می‌توان در طیف وسیعی از غذاها از آنها استفاده کرد. روغن بذر کتان طعمی خنثی دارد که در غذا احساس نخواهد شد. اما روغن نارگیل طعم شیرینی را به انواع سبزیجات سرخ شده و اسموتی‌ها می‌دهد.
 • زیتون و روغن زیتون نیز بسیار مناسب است.
 • انواع مغز همچون مغز پسته و بادام، سرشار از چربی سالم برای افزایش وزن سریع کودکان است.
 • آووکادو نیز بافتی خامه‌ای برای طیف وسیعی از غذاها ایجاد می‌کند و درعین حال میان چربی‌های مفیدی برای بدن به همراه دارد.
بیشتر بخوانید  همه چیز درباره سقط جنین

وعده های مناسب انتخاب کنید

برای افزایش وزن سریع کودکان باید همچون وعده‌های غذایی، به میان وعده‌ها نیز دقت کرده و خوراکی‌هایی که علاوه بر کالری، مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز به همراه دارند، در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید. برای انتخاب میان وعده‌ها علاوه بر کالری و مواد مغذی، به تهیه آسان و سرو آن نیز دقت کنید.

میان وعده‌های مناسب شامل موارد زیر هستند:

 • کرده بادام زمینی و ژله را روی نان سبوس دار امتحان کنید.
 • آجیل ومیوه‌های خشک
 • کلوچه سبوس دار
 • گرانولا و ماست

مراقب باشید کودک شما چه چیزی را چه زمانی می ‌نوشد

توجه داشته باشید مصرف آب کافی برای کودکان الزامی است. اما مصرف بیش از حد آن باعث سیری شده و میل به غذا خوردن را در کودکان کاهش می‌دهد.

 • مصرف نوشیدنی‌هایی همچون نوشابه و آبمیوه‌های غیر طبیعی که هیچ ارزش غذایی ندارند، صرفا باعث سیری کاذب شده (شرایطی که معده گنجایش مصرف غذا دارد، اما فرد احساس سیری داشته و تمایلی برای مصرف مواد غذایی ندارد) و مصرف بیش از حد آنها بر سلامت بدن از جمله دندان‌ها، تاثیر سوء خواهد داشت. برای افزایش وزن سریع کودک می‌توانید از شیر، اسموتی یا نوشیدنی‌های مکمل غذایی استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که برای مصرف مکل‌های غذایی برای کودکان باید بدانید این است که به هیچ وجه بدون تجویز پزشک متخصص، هیچ نوع مکملی به کودک خود ندهید. علاوه بر این، توصیه ما بر این است با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که از یک متخصص تغذیه دریافت کرده‌اید و با استفاده از مواد غذایی طبیعی، به افزایش وزن سریع کودک خود کمک کنید.

 شاید در این مسیر و برای افزایش وزن کودک، برخی افراد مصرف داروهای اشتها آور را به شما توصیه کنند. اما باید بدانید هر داروی شیمیایی به موازات اثرات مطلوبی که برای بدن دارد، عوارضی نیز به همراه دارد. بنابراین اکیدا توصیه می‌شود تنها در صورت نیاز و با توجه به صلاحدید متخصص کودک خود، از مکمل‌ها استفاده کنید. در غیر اینصورت نیازی به استفاده از مکمل‌های غذایی برای کودک نبوده و به صورت طبیعی و طبق موارد بیان شده در این مطلب به افزایش وزن سریع کودک خود کمک کنید.

سعی کنید به کودک خود یاد دهید قبل و حین غذا، مصرف مایعات را کنار گذاشته و نوشیدنی خود را بعد از غذا میل کند. اینگونه از احساس سیری او جلوگیری کرده و باعث می‌شوید وعده غذایی خود را به خوبی میل کند.

4. افزایش میزان کالری در غذاها

میزان کالری در رژیم غذایی برای افزایش وزن سریع کودک، حائزاهمیت است. از این رو سعی کنید به صورت اصولی میزان مصرف کالری مفید را افزایش دهید. در ادامه راه‌های افزایش کالری مفید بدن را بیان خواهیم کرد.

شیر را جزء جدایی ناپذیر رژیم کودک قرار دهید

سهولت در افزودن محصولات لبنی مانند شیر و پنیر به طیف گسترده‌ای از غذاها، آنها را به گزینه‌های عالی برای افزایش محتوای کالری (و مواد مغذی) تبدیل می‌کند. موارد زیر می‌توانند راه‌های مناسبی برای افزودن شیر به مواد غذایی کودکان باشد.

 • اسموتی‌ها و میلک شیک‌ها موادی مناسب برای تامین کالری مورد نیاز بدن هستند. از طرفی با افزودن میوه‌های تازه به آنها میزان مواد مغذی آنها را افزایش خواهید داد.
 • پنیر نیز کالری مناسبی دارد. پنیر را می‌توانید روی تخم مرغ، سالاد و سبزیجات بخارپز امتحان کنید.
 • سعی کنید در طبخ سوپ، به جای آب از شیر استفاده کنید. همچنین خامه ترش، پنیر خامه‌ای یا ماست را با میوه‌ها و سبزیجات سرو کنید.

کره بادام زمینی را در برنامه غذایی کودک قرار دهید

در صورتی که کودک شما نسبت به کره بادام زمینی آلرژی نداشته باشد، می‌توان ازآن در وعده‌های غذایی کودکان استفاده کرد. چرا که علاوه بر کالری سالم، پروتئین قابل توجهی را برای بدن تامین می‌کند. کره بادام زمین را می‌توانید به روش‌های زیر سرو کنید.

 • کره بادام زمین را روی نان سبوس دار، موز، سیب، کراکر چند دانه و چوب شور بریزید.
 • کره بادام زمینی را در اسموتی‌ها و شیک‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.
بیشتر بخوانید  درمان خانگی خارش سر با 11 راهکار بسیار موثر و امتحان شده

اگر کودک شما به کره بادام زمینی حساسیت دارد، می‎توانید از جایگزین‌هایی همچون دانه‌های کتان و روغن بذر استفاده کنید. این مواد نیز علاوه بر کالری، مواد مغذی کافی را برای بدن فراهم می‌کنند.

دستورالعمل های غذایی سالم را دنبال کنید

ممکن است با سرچ در اینترنت، با موارد بسیار گوناگونی از انواع رژیم غذایی برای افزایش وزن سریع کودک مواجه شوید. اما در نظر داشته باشید این برنامه‌ها صرفا نمونه‌ای از صدها برنامه غذایی کودکان هستند. همچنین یک برنامه غذایی برای تمام کودکان مناسب نیست.

 بهترین کار این است که با یک متخصص تغذیه مشورت کرده و با توجه به شرایط جسمانی کودک خود همچون وزن، سن، بیماری‌ یا بیماری‌هایی همچون دیابت یا تیروئید و غیره که کودک به آنها مبتلا است، رژیم متناسب با فرزند خود را دریافت نمایید. اینگونه علاوه بر رعایت اصول صحیح برای افزایش وزن سریع کودک، از بروز هر گونه مشکل احتمالی برای کودک خود نیز جلوگیری خواهید کرد. 

بررسی و معرفی جدول برنامه غذایی برای افزایش وزن

اگر می‌خواهید وزن خود را بالا ببرید و به دنبال رژیم غذایی برای چاق شدن هستید، این غذاها را در برنامه خود بگنجانید:

1- شیر

همه ما اولین ماه‌های زندگی خود را با خوردن شیر سپری کردیم. شیر بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز ما را در خود دارد: پروتئین، قند، چربی و برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی. خوب است که در یخچال شیر داشته باشید. بعضی وقت‌ها که تشنه هستید، می‌توانید بجای آب از شیر استفاده کنید. می‌شود با شیر انواع اسموتی طبیعی را درست کرد و به عنوان میان‌وعده خورد.

همچنین درست کردن چای و قهوه با شیر مرسوم است. به این ترتیب قادر خواهید بود مقداری کالری اضافه، خارج از برنامه رژیم چاقی دریافت کنید. محققین بیشتر توصیه می‌کنند که از شیر کم‌چرب استفاده کنید. زیرا شیر مقدار زیادی چربی اشباع دارد که ممکن است برای بدن مفید نباشد. اگر نسبت به شیر حساسیت دارید، می‌توانید شیر بدون لاکتوز تهیه کنید. حواستان باشد که شیر به شما احساس سیری می‌دهد. بهتر است که قبل از غذا شیر ننوشید تا بتوانید بشقاب خود را تمام کنید.

2- شیک پروتئین را در برنامه غذایی برای چاق شدن قرار دهید

لازم نیست از مغازه شیک پروتئین گران‌قیمت بخرید. به خصوص که این شیک‌ها دارای قند، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و در مواردی مواد نگه‌دارنده هستند. به کمک شیر، بادام، موز، کره بادام‌زمینی و یک پیمانه پودر مکمل پروتئین می‌توانید برای خودتان در خانه یک شیک خوشمزه و مقوی درست کنید که بدون شکر و سرشار از خاصیت باشد.

این شیک‌ها را بین صبحانه و ناهار یا عصرانه برای رژیم چاقی نوش جان کنید. اگر می‌خواهید شیک آماده بخرید، مطمئن شوید که در آن شکر و مواد مضر مثل نگه‌دارنده وجود نداشته باشد.

3- برنج

در یک رژیم چاقی یا برنامه غذایی برای چاق شدن برنج نقش مهمی بازی می‌کند. برنج به راحتی به هر وعده غذایی اضافه می‌شود. می‌توانید در یخچال مقدار مناسبی برنج بگذارید و هر وقت گرسنه شدید، نوش جان کنید. چرا که مهم است در زمان گرسنگی حتما به غذا دسترسی داشته باشید.

اگر در خانه چیزی برای خوردن ندارید و برای آشپزی هم زیادی خسته هستید، درست کردن یک قابلمه برنج کاری بسیار راحت و سریع است. برنج مقدار زیادی کربوهیدرات دارد که می‌تواند به افزایش وزن شما کمک کند. برای صبحانه و عصرانه هم می‌توانید از شیر برنج استفاده کنید. بهتر است بجای شکر، شیر برنج خود را با عسل شیرین کنید.

4- گوشت قرمز

اگر می‌خواهید وزن خود را بالا ببرید، اما بجای چربی شکم، عضله بسازید می‌توانید از گوشت قرمز استفاده کنید. گوشت قرمز هم لوسین دارد و هم کراتین که هر دو برای عضله سازی و قرارگرفتن در رژیم چاقی مناسب هستند.

گوشت قرمز مقدار زیادی پروتئین و چربی دارد که هر دو از عوامل مناسبی برای بالا بردن وزن هستند. توجه کنید که بهتر است همراه گوشت قرمز مقدار مناسبی سبزی مصرف کنید. همچنین زیاده‌روی در مصرف گوشت قرمز، به خصوص گوشت چرب برای سلامتی خیلی خوب نیست. معمولا برش‌هایی که چربی کم‌تری دارند بهتر هستند تا تکه‌های چرب مثل دنده. ترکیب مصرف گوشت قرمز با تمرین قدرتی با وزنه، می‌تواند رشد عضلات را سریع‌تر و بیشتر کند.

5- آجیل را در برنامه غذایی برای چاق شدن قرار دهید

اگر وزن شما پایین است، یعنی قادر نیستید بیشتر از مقدار کالری‌ای که می‌سوزاندی، غذا مصرف کنید. اما این نصیحت که «بیشتر بخور» خیلی به کار شما نمی‌آید. در برنامه غذایی برای چاق شدن لازم است غذاهایی گنجانده شود که خوردن آن‌ها ساده باشد و در حجم کم بتوانند کالری و مواد غذایی زیادی را به بدنتان برسانند.

آجیل‌ها یکی از همین خوراکی‌ها هستند. به سادگی می‌شود یک کاسه آجیل را تمام کرد، حتی اگر خیلی گرسنه نباشید. می‌توانید آجیل را در صبحانه، با شیر یا ماست ترکیب کنید. همچنین مصرف آجیل در بین وعده‌های غذایی ممکن است. وقتی کار می‌کنید، کتاب می‌خوانید یا فوتبال می‌بینید، یک ظرف آجیل کنار خود بگذارید و از آن لذت ببرید. البته توجه کنید که مصرف آجیل بدون تحرک کافی، ممکن است بجای عضله‌سازی به شکم بزرگ منجر شود. نکته دیگر آن که آجیل خشک شده یا بو داده نیز برای شما مفید است. اما سعی کنید برای رژیم چاقی از آجیل بدون نمک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  عوارض چاقی و راه های پیشگیری از آن

می‌توانید از کره بادام یا کره بادام‌زمینی بدون شکر هم استفاده کنید. سعی کنید کره طبیعی و بدون طعم‌دهنده پیدا کنید. یک راه دیگر مصرف، خرد کردن آجیل‌ها مثل گردو، بادام و فندق و ترکیب آن با شیر، پنیر یا ماست است.

6- نقش غذاهای نشاسته‌دار در برنامه غذایی برای چاق شدن

سیب‌زمینی یک گزینه خیلی خوب برای افزایش وزن شما است. سیب‌زمینی شیرین از آن هم بهتر است. همچنین ریشه‌های زمستانی مثل لبو و شلغم هم برای بالا بردن وزن خوب هستند. یک گزینه خیلی خوب دیگر رژیم چاقی ، حبوبات است. عدس، لوبیا و نخود پخته برای صبحانه، عصرانه یا میان‌وعده عالی هستند. اگر از طعم عدس خوشتان می‌آید، برای صبحانه خود عدسی درست کنید.

دقت کنید که به محض بیدار شدن از خواب، اشتهای بیشتری دارید. برای همین بهتر است عدسی از روز قبل آماده شود. اگر نتوانستید صبحانه خود را کامل کنید، یک یا دو ساعت بعد دوباره سراغ آن بروید. می‌توانید در عدسی خود گوشت قرمز و سیب‌زمینی هم بریزید تا تاثیر آن را بیشتر کنید.

ذرت، جوی دو سر، نان و پاستا هم از دیگر غذاهای نشاسته‌ای هستند که به افزایش وزن کمک می‌کنند. این خوراکی‌ها علاوه‌بر تامین کالری بیشتر برای بدن شما، باعث می‌شوند که گلیکوژن بیشتری دسترسی داشته باشید. گلیکوژن به توان بیشتر در هنگام تمرین کمک می‌کند.

به‌خصوص برای میان‌وعده می‌توانید روی یک ذرت کبابی، یا یک ذرت مکزیکی خانگی حساب کنید. توجه کنید که ذرت مکزیکی بیرون با کره گیاهی (چربی ترانس) و پنیر نامرغوب و سس‌های حاوی شکر درست می‌شوند و سالم نیستند. درست کردن یک ذرت مکزیکی سالم در خانه کار سختی نیست.

7- ماهی تازه

سعی کنید دست کم چهار وعده در هفته را به ماهی‌ تازه اختصاص دهید. ماهی کنسرو شده معمولا مقدار زیادی نمک و چربی‌های ناسالم دارد. سعی کنید از ماهی‌های چرب استفاده کنید. چربی سالم ماهی گزینه‌ای مناسب برای افزایش وزن است. برخی از افراد می‌گویند ماهی دوست ندارند. اولا چون از بچگی مقدار زیادی ماهی مصرف نکرده‌اند، به طعم و بوی آن عادت ندارند. بعد از مدتی به این مزه عادت می‌کنید و می‌توانید مقدار زیادی ماهی مصرف کنید.

در ثانی بیش از 32 هزار گونه ماهی در جهان وجود دارد که طعم‌های شبیه به هم ندارند. در ویکی‌پدیا بیش از 250 گونه ماهی حلال فهرست شده است. تنوع ماهی‌ها به قدری بالا است که بالاخره می‌توانید دو یا سه گونه را پیدا کنید که از طعم آن خوشتان بیاید.

دقت کنید که برای انتخاب گوشت، معمولا مجبورید بین گاو و گوسفند یا مرغ و بوقلمون انتخاب کنید. در حالی که یک ماهی‌فروشی معمولی تعداد زیادی ماهی برای فروش دارد. میگو نیز یک گزینه خوشمزه و مقوی است که می‌شود از آن در سالاد، برنج، خورشت یا به صورت سرخ‌شده استفاده کرد.

در نهایت شما باید گزینه دلخواه خود را پیدا کنید. آن گزینه‌ای که مصرف مقدار زیادی از آن برایتان آسان باشد. میوه خشک را در برنامه غذایی برای چاق شدن قرار دهید. میوه خشک یکی از گزینه‌های خیلی خوب در برنامه غذایی برای چاق شدن است. این میوه‌ها علاوه بر کالری زیاد و مواد غذایی بسیار مفید، خیلی خوشمزه هم هستند و می‌توانید مقدار زیادی از آن‌ها را مصرف کنید. آناناس، سیب، پرتقال، موز و گیلاس از جمله میوه‌های خشک خوشمزه هستند. همچنین آلو، برگه زردآلو، انجیر خشک، آلبالو خشک و دیگر تنقلاتی که بدون طعم‌دهنده و نمک باشند، به وزن گرفتن شما کمک می‌کنند.

می‌توانید خودتان در خانه از انواع آلو، هلو، زرد‌آلو و دیگر میوه‌های هسته‌دار برگه سالم و طبیعی درست کنید. این خوراکی‌ها را معمولا بچه‌ها هم دوست دارند. خوراکی‌هایی که خیلی بهتر از هله‌هوله‌های سوپرمارکتی هستند.

بیشتر بخوانید  بی اشتهایی چیست؟ بررسی راه های درمان و مقابله با آن

8- تخم‌مرغ

تخم‌مرغ یک منبع غذایی ارزان است که پروتئین و چربی کافی را به بدن شما می‌رساند. همچنین تخم‌مرغ یک انتخاب خوب برای صبحانه است. از طرف دیگر می‌توانید همیشه چند تخم‌مرغ آب‌پز در یخچال داشته باشید و هر وقت که اشتها داشتید یکی از آن‌ها را بخورید.

بسته به شرایط فرد، ممکن است توصیه شود که تخم‌مرغ را کامل بخورید. چون بیشتر ارزش غذایی تخم‌مرغ در زرده آن است. همچنین می‌توانید یک تخم‌مرغ سرخ‌کرده را به وعده غذایی خود اضافه کنید. بچه‌ها هم معمولا از مزه تخم‌مرغ خوششان می‌آید. در نتیجه می‌توانید برای افزایش وزن آن‌ها هم از این ماده غذایی استفاده کنید.

یک خوبی دیگر تخم‌مرغ این است که می‌شود آن را به روش‌های مختلف درست کرد. به این ترتیب از مزه آن خسته نخواهید شد. تخم‌مرغ آب‌پز، نیمرو، هم‌زده، املت‌های متنوع و ترکیب آن با دیگر مواد غذایی باعث می‌شود که بتوانید هر روز یک تجربه جدید و خوشمزه با تخم‌مرغ داشته باشید.

9- پنیر

پنیر هم از گروه غذاهای بسیار متنوع است. پنیر را می‌شود در صبحانه یا عصرانه مصرف کرد. همچنین پنیرهای پروسس نشده مثل موتزارلا، پارمزان، پنیر آبی یا بلوچیز و پنیر گودا از جمله انتخاب‌های سالم هستند. وقتی بشقاب غذای خود را کشیدید، به سادگی می‌توانید مقدار مناسبی پنیر روی آن اضافه کنید تا برای افزایش وزن کالری دریافتی غذای خود را بالا ببرید.

یک پنیر با کیفیت و کم‌نمک می‌تواند راه خوبی برای دریافت پروتئین باشد. شاید فکر بدی نباشد که به کمک خمیر تمام غله، گوشت پروسس نشده، پنیر سالم و سبزیجات برای خودتان پیتزای خانگی درست کنید. چنین پیتزایی نه تنها ناسالم نیست، بلکه ارزش غذایی زیاد و کالری بالایی را به بدن شما می‌رساند. از طرفی پیتزا خوشمزه است و احتمالا شما هم از خوردن آن لذت ببرید. به دیگر غذاهای خود نیز می‌توانید پنیر اضافه کنید. اما مهم است که پنیرهای سالم، بدون نگه‌دارنده و با نمک کم پیدا کنید.

10- ماست

ماست حالت مایع دارد. مصرف کالری مایع خیلی ساده‌تر است تا کالری جامد. یعنی اگر مقدار مشخصی غذا بتوانید بخورید، افزودن یک کاسه ماست معمولا از حجم غذای شما کم نمی‌کند. بهتر است که ماست‌های طعم‌دار نخرید. این ماست‌ها معمولا شکر و طعم‌دهنده مصنوعی دارند.

ماست یونانی یک انتخاب خوب با پروتئین و چربی سالم بالا برای افزایش وزن است. از طرفی ماست یونانی خیلی مزه خوبی دارد و به سادگی می‌شود حجم زیادی از آن را مصرف کرد. ماست تنها به کنار غذا محدود نمی‌شود. ترکیب ماست با تکه‌های میوه، یا آجیل خرد شده هم یک میان‌وعده سالم، مقوی و پرکالری است. درست مثل پنیر، خرید ماست کم‌نمک، بدون نگه‌دارنده و پروسس نشده انتخاب عاقلانه‌ای برای افزایش وزن است. اگر امکانش را دارید، خودتان در خانه ماست درست کنید.

11- پاستا در رژیم چاقی

برای کسی که به دنبال برنامه غذایی برای چاق شدن می‌گردد، احساس گرسنگی نعمت بزرگی است. اگر شما هم با غذا خوردن مشکل دارید (و به همین دلیل است که لاغر هستید)، باید قدر لحظاتی که در آن حس می‌کنید اشتها دارید را بدانید.

یک مشکل این است که تا درست شدن غذا ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید. برای همین داشتن گزینه‌هایی که سریع حاضر شوند، یک استراتژی مناسب برای افزایش وزن است. پاستا یکی از همین غذاها است. کالری پاستا زیاد است و می‌توانید با انواع و اقسام سس‌ها، پاستاهای متنوعی درست کنید و در رژیم چاقی استفاده کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راه حل‌های اصولی و عملی برای افزایش وزن سریع کودک آشنا شدید. همچنین از بهترین مواد غذایی برای افزایش وزن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اگر شیر کم‌چرب را زیاد مصرف کنیم، باعث اضافه وزن و چاقی خواهد شد؟

بله، در علم تغذیه در نظر گرفتن مقدار مواد غذایی مصرفی و ایجاد اعتدال در مصرفشان بسیار مهم است. هر گرم چربی، 9 کیلوکالری انرژی دارد. شیر کم‌چرب، یک‌ونیم درصد چربی دارد. حال اگر میزان مصرف شیر کم‌چرب زیاد شود، میزان کالری دریافتی هم افزایش خواهد یافت و قطعا کالری بیش از حد نیاز بدن باعث اضافه وزن و چاقی خواهد شد.

آیا ورزش بدنسازی تاثیری در چاق شدن افراد لاغر دارد؟

بدنسازی، ورزشی است که باعث افزایش حجم عضلات می‌شود. اگر فرد لاغری بدون در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب فقط به ورزش بدنسازی بپردازد، انرژی مصرفی‌اش بیشتر می‌شود و بدن نمی‌تواند انرژی مورد نیازش را از ذخایر خودش تامین کند، بنابراین فرد به‌تدریج دچار تحلیل عضلانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا