پزشکی سلامتمشاوره پزشکی

درمان قطعی استرس و اضطراب با نوروفیدبک

استرس و اضطراب از واکنش‌های طبیعی افراد برای مقابله با تنش‌های زندگی هستند. استرس به انسان کمک می‌کند تا در لحظات حساس زندگی بتواند برای عملکرد بهتر تلاش کند.

نکته قابل توجه در رابطه با اضطراب این است که اختلالات اضطرابی را نباید با واکنش‌های عادی عصبی یکی بدانیم.

اختلالات عصبی باعث ترس و اضطراب بیش از حد می‌شوند که زندگی روزمره افراد را مختل می‌کنند و نوعی بیماری روانی به‌حساب می‌آیند.

درمان‌های مختلفی برای اختلالات اضطراب وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به دارو و روان‌درمانی اشاره کرد.

درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک، امروزه به‌دلیل سرعت در جواب‌گیری و همچنین نداشتن عوارض جانبی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

انواع اختلال اضطراب

اختلال اضطراب خود به انواع مختلفی ممکن است بروز کند.

با مراجعه به متخصص، در مرحله اول پزشک سعی می‌کند تا نوع اضطراب شما را تشخیص دهد و بهترین درمان را برای آن در پیش گیرد. در ادامه با انواع اختلال اضطراب آشنا می‌شویم:

  • اختلال اضطراب عمومی
  • اختلال هراس
  • اختلال اضطراب اجتماعی
  • ترس افراطی
  • آگورافوبیا یا بازار هراسی
  • اختلال اضطراب جدایی
  • اختلال سکوت انتخابی
  • اختلال اضطراب ناشی از دارو

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک در واقع نوعی از بیوفیدبک است که به‌صورت غیرتهاجمی و از طریق EEG، فعالیت الکتریکی در مغز را اندازه می‌گیرد.

الکتروانسفالوگرافی( EEG) که به آن نوروفیدبک گفته می‌شود، روشی برای کنترل و اندازه‌گیری امواج مغزی است که به متخصصان کمک می‌کند تا با تجزیه و تحلیل اطلاعات به‌دست آمده، بازی ویدیویی را برای شرکت‌کننده اجرا کنند.

در حین بازی برای افراد پاداش یا امتیاز ثبت می‌شود و به این ترتیب مغز یاد می‌گیرد که چگونه در سطح مطلوب عمل کند.

بیشتر بخوانید  چرا دست میلرزد

قرارگرفتن مغز در سطح مطلوب، باعث می‌شود تا بسیاری از علائم آزاردهنده، ناشی از مغزی که قبلا تنظیم نشده بود، از بین رود.

در واقع در حین نوروفیدبک، ذهن آموزش می‌بیند تا امواج و فعالیت‌های مغزی را که به‌صورت طبیعی انجام می‌شود، کنترل کند.

درمان اضطراب با نوروفیدبک از جمله کاربردهای این روش درمانی غیرتهاجمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از روانشناسان قرار گرفته است.

درمان استرس با نوروفیدبک

درمان‌های مختلفی برای استرس پیشنهاد شده است. روان‌درمانی، دارودرمانی و نوروفیدبک از جمله راه‌های درمان این اختلال هستند.

از میان این درمان‌ها، روش نوروفیدبک می‌تواند درمان را به‌صورت ریشه‌ای انجام دهد و علاوه­بر نداشتن عوارض جانبی، اثرات ماندگاری را نیز به‌همراه داشته باشد؛ زیرا در این روش، مغز آرامش را یاد گرفته و در این حالت باقی می‌ماند.

این درمان به‌دلیل نداشتن هیچ عارضه‌ای، قابل اجرا برای کودکان، افراد مسن و خانم‌های باردار است. همین امر باعث­شده تا نگران عوارض و تداخلات دارویی نباشیم.

پس از درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک، نیازی به تکرار جلسات وجود ندارد و به­همین، دلیل فرد به‌سرعت به زندگی طبیعی خود برمی‌گردد.

علاوه‌بر این، با استفاده از نوروفیدبک می‌توان چند مشکل را درمان کرد.

به‌عنوان مثال اگر شما در کنار اضطراب دارای مشکلات خواب، افسردگی، وسواس یا نقص توجه هستید، می‌توانید با استفاده از روش نوروفیدبک و تنها در یک دوره، به درمان کل این مشکلات بپردازید.

تعداد جلسات نوروفیدبک

جلسات درمانی نوروفیدبک معمولا 2 الی 3 بار در هفته انجام می‌شود و برای درمان اضطراب نیز به‌طور معمول به 30 الی 40 جلسه نیاز است.

بیشتر بخوانید  درباره زخم معده بخوانید

روند درمان نوروفیدبک معمولا کمتر از 4 ماه طول می‌کشد و دیگر نیازی به تکرار ندارد.

درمان اضطراب با نوروفیدبک در شیراز

درمان با نوروفیدبک در شیراز به‌وسیله بهترین متخصصین روانشناختی در مراکز این شهر انجام می‌شود.

کلینیک‌ها و مراکز درمانی زیادی در شیراز فعالیت می‌کنند که انتخاب بهترین مرکز روانشناسی، در نتیجه‌بخش بودن درمان بسیار موثر است.

مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک، در زمینه تشخیص و درمان مشکلات روانشناختی، با برترین متخصصین روانشناسی در زمینه استرس و اضطراب در خدمت شماست.

جمع بندی

اضطراب یکی از واکنش‌های طبیعی بدن در برابر تنش‌های زندگی است که وقتی از حد معمول بیشتر می‌شود، زندگی روزمره افراد را دچار مشکل می‌کند.

درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک یکی از شیوه‌های درمانی نوین است که با کنترل­کردن امواج مغزی از طریق تعلیم­دادن مغز، می‌تواند واکنش نامطلوب را کمتر کند و بدون نیاز به مصرف دارو، فرد را به زندگی عادی بازگرداند.

منبع: https://bayatco.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا