دندانپزشکی

چه عواملی بر دوام و طول عمر لمینیت دندان تأثیر می‌گذارد؟

لمینیت دندان اساساً پوسته‌های نازکی هستند که روی جلوی دندان‌ها اعمال می‌شوند و باعث می‌شوند یکدست و بدون آسیب، دیده شوند. آن‌ها می‌توانند عیوب دندان‌های شما را پنهان کنند و ظاهر لبخند شما را بهبود بخشند. یکی از فاکتورهای مهمی که در انتخاب روکش مناسب دندان خود باید به آن توجه کنید، مدت زمان ماندگاری روکش است. در این مقاله، ما به پاسخ به این سؤال کمک می‌کنیم.

طول عمر ونیرهای مختلف

یکی از عوامل موثر به مدت زمان دوام و ماندگاری لمینیت دندان، نوع و جنس روکش مورد استفاده است. در خصوص ونیر حتماً از بهترین دندانپزشک تهران در مورد گزینه‌های خود سؤال کنید. دریابید که چه نوع روکش‌هایی را ارائه می‌دهند و توصیه می‌کنند.

در اینجا آنچه باید در مورد انواع مختلف روکش‌ها بدانید، آورده شده است. ضمن مطالعه مطالب بیان شده در ادامه، جهت دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در خصوص لمینیت دندان می‌توانید به بهترین دندانپزشکی غرب تهران مراجعه نمایید.

روکش‌های چینی

پرسلن(Porcelain) شاید رایج‌ترین ماده مورد استفاده برای لمینیت دندان باشد. دلیل آن مواد نازک و شفافی است که نتیجه‌ای بسیار واقعی ایجاد می‌کند. ونیرهای پرسلن ماندگاری بسیار خوبی دارند. یک بررسی در سال 2018 از منبع مورد اعتماد مطالعات متعدد، نشان می‌دهد که این روکش‌ها در اکثر موارد می‌توانند 10 سال یا بیشتر دوام بیاورند. یک مطالعه منبع مورد اعتماد از 84 نفری که روکش‌های چینی داشتند حتی متوجه شدند که روکش‌ها تا 20 سال دوام آورده‌اند. طبق همین تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ مشخص شد که برخی از منابع ماندگاری و دوام کم‌تری را برای روکش‌های چینی مشاهده کرده‌اند. این ممکن است نتیجه استفاده از روکش‌های چینی بر روی دندان‌هایی باشد که از قبل به درستی آماده نشده‌اند. ونیرهای چینی می‌توانند از نظر قیمت متفاوت باشند. برای این روکش‌ها لازم است بین 925دلار تا 2500دلار هزینه کنید.

بیشتر بخوانید  اطلاعات مهمی که پیش از عمل ایمپلنت دندان می‌بایست نسبت به آنها آگاهی داشته باشید!

ونیرهای کامپوزیت

یکی دیگر از مواد رایج مورد استفاده برای روکش‌ها، کامپوزیت بر پایه رزین است. بر اساس بررسی انجام شده در سال 2018منبع مورد اعتماد که در بالا ذکر شد، احتمالاً 5 سال یا بیشتر از ونیرهای کامپوزیت ماندگاری و دوام را دریافت خواهید کرد. نسخه کامپوزیت روکش‌ها در مقایسه با پرسلن هزینه کمتری دارند، اگرچه دوام چندانی ندارند. بر اساس راهنمای دندانپزشکی مصرف‌کنندگان، شما لازم است برای ونیرهای کامپوزیت بین 250دلار تا 1500دلار برای هر دندان هزینه کنید. ونیرهای کامپوزیت به یک ارائه دهنده بسیار ماهر (دندانپزشک یا متخصص پروتز دندان) نیاز دارند، در حالی که ونیرهای پرسلن برای یک نتیجه موفق به یک تکنسین آزمایشگاهی عالی نیاز دارند.

ونیرهای بدون تراش

 ونیرهای بدون تراش روکش‌هایی هستند که قبل از نصب آن‌ها نیازی به کار آمادگی فشرده‌ای ندارند. ونیرهای بدون تراش می‌توانند ظاهر دندان‌های شما و لبخندتان را بهبود بخشند، در عین حال کمترین آسیب به مینای دندان وارد شود. از آنجایی که این روند کمتر تهاجمی است، زمان کمتری برای اعمال این روکش‌ها نیاز است. برخی از مارک‌های معروف عبارتند از:

 • Lumineers
 • Vivaneers
 • Veneers durathin

 به گفته تولید کننده لومینرها، آن‌ها می‌توانند تا 20 سال عمر کنند، اما منابع دیگر طول عمر آن‌ها را تا 10 سال نشان می‌دهند. برای لمینیت دندان با روکش‌های بدون تراش از 800 دلار تا 2000 دلار در هر دندان هزینه لازم است.

چه کسی کاندیدای مناسب دریافت ونیرهای دندان است؟

اگر با دیدن لبخند خود در آینه ناراحت می‌شوید، ممکن است از خود بپرسید که آیا لمینیت دندان انتخاب مناسبی برای شما می‌باشد یا خیر. ونیرها بهترین راه حل برای دندان‌های آسیب دیده جدی نیستند. تاج‌ها احتمالاً گزینه بهتری برای آن موقعیت‌ها هستند. در صورت شرایط زیر، ونیرها می‌توانند برای دندان شما مناسب باشند:

 • خرد شده
 • تغییر رنگ داده است
 • شکسته شده
 • کم اندازه
بیشتر بخوانید  معرفی انواع بیماری‌های دهان + بررسی درمان انواع بیماری‌ های دهان و دندان

 همچنین باید از دندانپزشک خود مطلع شوید که آیا روکش‌ها تحت پوشش بیمه هستند یا خیر.  بسته به موقعیت، ونیرها ممکن است به عنوان یک درمان زیبایی انتخابی در نظر گرفته شوند. اگر این‌طور باشد، بیمه بخشی از هزینه را پوشش نمی‌دهد.

 با دندانپزشک خود در مورد بهترین گزینه‌ها، بودجه و ظاهری که می‌خواهید به دست آورید، صحبت کنید. همچنین می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا تصویر دیجیتالی دندان‌ها و لبخندتان را برای شما ترسیم کند.

آیا ماندگاری ونیرها بیش‌تر از تاج‌ها می‌باشد؟

با توجه به میزان آسیب و وضعیت دندان‌هایتان، دندانپزشک شما تصمیم می‌گیرد که کدام نوع روکش برای شما مناسب خواهد بود. یکی از عوامل مورد توجه در انتخاب روکش مناسب، دوام و طول عمر روکش انتخابی خواهد بود.

انواع مختلفی از لمینیت دندان وجود دارد، اما همه آن‌ها اساساً یک کلاهک برای دندان آسیب دیده هستند. آن‌ها تمام یا بیشتر دندان را می‌پوشانند و می‌توانند از چندین ماده مختلف ایجاد شوند، از جمله:

 • ظروف چینی
 • فلز
 • رزین کامپوزیت
 • ترکیبی از مواد

تاج‌ها ضخیم‌تر از ونیرها هستند. تاج‌ها دارای دو میلی‌متر  ضخامت هستند، در حالی که ضخامت ونیرها، یک میلی‌متر است. از آنجایی که آن‌ها بیش‌تر از یک ونیر، دندان شما را می‌پوشانند، کم‌تر دندان در معرض پوسیدگی جدید قرار می‌گیرد. ونیرها فقط جلوی دندان شما را می‌پوشانند و اغلب روی هشت دندان جلو اعمال می‌شوند.

طول عمر یک تاج می‌تواند متفاوت باشد. به گفته کالج آمریکایی پروتزها، بسته به ماده‌ای که استفاده می‌شود، روکش می‌تواند به طور متوسط 5 تا 10 سال دوام بیاورد.

چه عوامل و رفتارهایی بر طول عمر روکش‌های دندان، اثر می‌گذارند؟

 عوامل و رفتارهای مختلفی می‌توانند بر طول عمر و دوام روکش‌های دندانی مورد استفاده اثر می‌گذارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به آن‌چه می‌تواند بر طول عمر تأثیر بگذارد بیندازیم:

 • وضعیت دندان پیش از نصب روکش: وضعیت دندان‌های شما قبل از گرفتن روکش ممکن است بر طول عمر لمینیت دندان تأثیر بگذارد.
 • مواد روکش: ونیرهای چینی و بدون آماده سازی بیشتر از ونیرهای کامپوزیت دوام دارند. با این حال، این گزینه ها گران‌تر هستند، بنابراین باید هزینه را با طول عمر مورد انتظار سنجید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. استفاده مداوم از نخ دندان و مسواک نیز بسیار حائز اهمیت است. همچنین لازم است که هر 6 ماه یک بار چکاپ دندان‌ها صورت گیرد.
 • استفاده از محافظ دندان در صورت نیاز: اگر ورزش یا فعالیت‌هایی انجام می‌دهید که امکان ضربه و آسیب به دندان هست، برای محافظت از ونیرها حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 • دندان قروچه: دندان قروچه می‌تواند فشار زیادی بر روی روکش‌های شما وارد کند. اگر در هنگام خواب مستعد دندان قروچه هستید، برای محافظت از روکش‌های خود از محافظ دهان شبانه استفاده کنید.
 • از دندان خود به عنوان ابزار استفاده نکنید: از شکستن و خرد کردن مواد سفت با دندان پرهیز کنید.
 • از غذاهای سفت پرهیز کنید: از گاز زدن غذاهایی مانند آب نبات سفت، یخ یا آجیل خودداری کنید.
بیشتر بخوانید  دلایل اصلی بروز درد دندان چیست؟ + معرفی انواع درد دندان

سخن پایانی

لمینیت دندان و سایر پیشرفت‌های حوزه مهندسی و دندانپزشکی، تجربه لبخندی زیبا و دندان‌هایی سفید و مرتب را برای شما امکان پذیر می‌‌سازد. عوامل متعددی بر دوام و طول عمر ونیرهای دندان مؤثر هستند. انجام لمینیت دندان برای رفع برخی مسائل موجود در آسیب‌های دندانی و تغییرات سطحی آن بسیار مفید است. در این روش می‌توانید علاوه ‌بر زیباسازی ظاهری، از شر برخی مشکلات مانند پلاک‌ها و ترک‌های موجود در دندان خود رها شوید.

برای انجام لمینیت دندان می‌توانید از دکتر عطیه ملک محمدی اطلاعات کافی را کسب نمایید و معاینات اولیه دندان خود را انجام دهید. این کار باعث بهتر شدن وضعیت دهان و دندان شما می‌شود و درد‌های احتمالی در آینده در اثر فساد و تخریب دندان‌ها را بسیار کاهش می‌دهد. در نهایت پس از انجام لمینیت باید مواردی را نیز رعایت کنید که هم عمر این مواد افزایش یابند هم شما کیفیت بهتری را در زندگی خود تجربه نمایید.

برای انجام ویزیت و مشاوره تخصصی بابهترین دندانپزشک سعادت آباد از طریق شماره تلفن‌های مطب 02122377110 ، 09222696412 اقدام به تعیین نوبت نموده و یا به مطب ایشان واقع در سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو غربی، ساختمان پزشکان سینا، طبقه همکف، واحد 1 مراجعه نمایید.

برای مشاهده نمونه کار‌هایانجام شده توسط دکتر عطیه ملک محمدی به آدرس سایت شخصی ایشان drmalekmohammadi.com مراجعه نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

تبلیغات پزشکی با طب مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا