مشاوره پزشکی

کمک به درمان سرطان ریه با داروی اپدیوو

نقش داروی اپدیوو در درمان سرطان ریه و تاییده وزارت بهداشت کانادا

وزارت بهداشت کانادا داروی  اوپدیوو / نیوولوماب (OPDIVO®/  nivolumab) را همراه با شیمی درمانی به عنوان درمان نئوادجوانت یا کمکی برای بیماران بزرگسال مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک قابل جراحی تأیید می کند.

بریستول مایرز اسکوییب کانادا ، تاییدیه داروی اوپدیوو (نیوولوماب) با دوز 360 میلی گرم (تزریق داخل وریدی) در ترکیب با شیمی درمانی دابل پلاتینیوم را هر سه هفته به مدت سه دوره برای بیماران بالغ مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) با قابلیت برداشتن تومور (تومورهای 4 ≥ سانتی متری یا گره مثبت) در محیط نئوادجوانت را اعلام کرد.

دکتر جاناتان اسپایسر، دانشیار بخش جراحی، دپارتمان جراحی (جراحی قفسه سینه و دستگاه گوارش فوقانی)، دانشگاه مک گیل ، می‌گوید: «تأیید شیمی‌درمانی دابل پلاتینیوم اوپدیوو در محیط نئوادجوانت نشان‌دهنده یک تحول اساسی در روشی است که ما می‌توانیم به بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک قابل برداشت کمک کنیم». “به عنوان جراحان قفسه سینه، علیرغم تلاش های ما برای حذف کامل سرطان های ریه، می بینیم که بیماران ما اغلب عود بیماری را تجربه می کنند. هدف من درمان سرطان است و این ترکیب درمانی جدید قبل از عمل جراحی اکنون نشان داده که باعث افزایش بقا و افزاش تعداد بیمارانی شده که بعد از جراحی هیچ نشانه ای از سرطان در بافت های خود ندارند.

درباره سرطان ریه و میزان بقا

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان برای مردان و زنان در کانادا است و بیش از 25 درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان را شامل می شود. سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) شایع ترین نوع سرطان ریه است که بیش از 85 درصد از کل موارد را تشکیل می دهد.

  • در NSCLC، 30 تا 40 درصد سرطان های قابل برداشت هستند، از جمله اغلب مرحله I-IIIa و بخش کوچکی از سرطان های ریه مرحله IIIb  .
  • برای بیماران NSCLC قابل برداشت که تحت عمل جراحی مراقبتی استاندارد قرار می‌گیرند، 30 تا 45 درصد علیرغم برداشتن، دچار عود شده و به دلیل بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
بیشتر بخوانید  معرفی دکتر های گوش و حلق و بینی در کرمان و قم

شم سینگ، مدیر اجرایی سرطان ریه کانادا گفت: «با نرخ بالای عود بیماری در بیماران مبتلا به NSCLC قابل برداشت، این رویکرد درمانی منحصر به فرد قبل از عمل برای جمعیت بیماران ما خبر بسیار خوشایندی است.» این گام مهمی در جهت بهبود زندگی هزاران کانادایی است که در حال حاضر و در آینده با سرطان ریه زندگی می کنند.

داده های بالینی در مسیر تایید

وزارت بهداشت کانادا بر اساس چک میت- 816 که یک کارآزمایی با برچسب باز و تصادفی فاز 3 است که شیمی درمانی اوپدیوو ® به علاوه دابل پلاتینیوم را در مقایسه با شیمی درمانی به تنهایی به عنوان درمان نئوادجوانت در بیماران بزرگسال مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک قابل برداشت (NSCLC)، بدون توجه به بیان PD-L1 ارزیابی می کند. این مطالعه که در مجله پزشکی نیوانگلند (NEJM) منتشر شد، نشان داد که در بیماران مبتلا به NSCLC قابل جراحی، درمان با نئوادجووانت اوپدیوو به همراه شیمی‌درمانی منجر به بقای به طور قابل‌توجهی طولانی‌تر و درصد بالاتری از بیماران با پاسخ کامل پاتولوژیک (pCR) نسبت به شیمی درمانی به تنهایی شد.

این مطلب توسط تیم ترجمه و محتوا وبسایت سامانه جامع سلامت سین سا گردآوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا