پزشکی سلامتمشاوره پزشکی

چرا دست میلرزد

لرزش دست در بین افراد مسن شایع تر است اما گاهی برخی از جوانان نیز به آن دچار می شوند. باید دید این لرزش در چه سنی از فرد بروز پیدا کرده است و دلیل آن چیست. گاهی دلیل این که چرا دست میلرزد می تواند بیماری زمینه ای باشد و گاهی نیز تحریک بیش از حد دست سبب بروز آن می شود. در کل باید برای یافتن دلایل لرزش دست ابتدا آن را شناخت و سپس با توجه به علل ایجاد آن به دنبال راهی برای درمان بود. در این مقاله به بررسی علت لرزش دست و درمان آن می پردازیم.

لرزش دست و انواع آن

لرزش دست حالتی است که فرد موقع انجام کار یا استراحت دستانش قرار ندارند و می لرزند. این مشکل ممکن است موقتی یا دائمی باشد. بسته به سنی که فرد در آن قرار دارد معمولا این لرزش می تواند دلیل بر بیماری زمینه ای یا یک اختلال حرکتی قلمداد شود.

انواع لرزش دست

لرزش فعالیتی دست

این حالت زمانی است که فرد در هنگام کار دستش دچار لرزش شده و نمی تواند کارش را درست انجام دهد.

لرزش استراحتی دست

این حالت به زمانی گفته می شود که فرد در استراحت است اما دستش می لرزد، مثلا در زمانی که جایی نشسته یا دراز کشیده است.

گاهی لرزش بصورت ارثی به افراد منتقل می شود که به آن لرزش اساسی می گویند. در اساس این لرزش بصورت ژن بروز کرده و فرد در هر سنی که باشد دچار آن است.

علل شایع لرزش دست

بیماری MS

بیماری ام اس که در آن سلول های عصبی مورد حمله قرار می گیرد، باعث اخلال در حرکت صحیح شده و با آسیب تارهای عصبی اندام ها دچار لرزش می شوند.

بیشتر بخوانید  ویژگی‌های مردان و زنان ترنس!

عارضه آسیب به مغز و سکته مغزی

آسیب دیدن مخچه انسان به دلیل ضربه باعث اختلال در حرکت یا کنترل دست می شود که لرزش دست را امکان پذیر می نماید. در سکته مغزی نیز لخته های خون مسیر رگ های مغزی را مسدود می کند و کم کم به دلیل نرسیدن غذا و اکسیژن برخی سلول های مغزی می میرند و حرکات مختل می شود.

پارکینسون

در بیماری پارکینسون لرزش دست کاملا طبیعی است زیرا در این بیماری، فرد کاملا کنترل قوای حرکتی خود را از دست می دهد.

درمان لرزش دست

عوامل دیگری نظیر اضطراب، تیروئید پرکار و مصرف برخی داروها باعث لرزش دست می شود. باید برای درمان این مشکل یا بیماری های زمینه ای به پزشکان متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد. در اپلیکیشن دکتر دکتر می توان نوبت اینترنتی از بهترین متخصصان دریافت کرد و بصورت آنلاین مشاوره گرفت و ویزیت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا