پزشکی سلامتچاقی

چگونه در کمترین زمان وزن بگیریم!؟ + بررسی راه‌های چاق شدن سریع کل بدن

کمبود وزن نیز همانند اضافه وزن ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد و حتی باعث کاهش اعتماد به نفس این افراد شود. از این رو برخی افراد به دنبال راه‌های چاق شدن سریع کل بدن هستند و در این راه ممکن است با موارد گوناگونی روبه‌رو شوند. اما باید بدانیم ایمن‌ترین روش‌ها برای افزایش وزن اصولی کدامند؟ افرادی که در افزایش وزن با مشکل مواجه هستند بهتر است قبل از هر اقدامی، به پزشک متخصص مراجعه کرده و علت را دریابند. چرا که با دانستن مشکل احتمالی و راه‌های رفع آن، چاق شدن سریع کل بدن نیز امکان پذیر خواهد بود.

چاق شدن سریع کل بدن با تغذیه مناسب، داشتن رژیم غذایی متناسب، داشتن برنامه ورزشی و دیگر مواردی که در ادامه بیان می‌شود، امکان پذیر است. اما این موضوع مستلزم دانستن علت این لاغری و رفع آن است. برخی افرادی به دلیل مشکلات مختلفی همچون تیروئید، دیابت، عدم مصرف غذای کافی و مقوی، مصرف داروهای خاص، افسردگی و دیگر موارد، ممکن است شاهد افزایش وزن خود نباشند.همین عوامل در روند انتخابی برای افزایش وزن اصولی، بسیار مهم است. چرا که تمام این عوامل بر نوع رژیم غذایی، نوع تمرینات ورزشی و نوع فعالیت‌های فرد موثر است.

با توجه به مطالب بیان شده و جهت آگاهی هر چه بیشتر شما، قصد داریم در ادامه در خصوص راه‌های چاق شدن سریع کل بدن به همراه‌ لیستی از غذاهای مناسب برای افزایش وزن سالم، نکاتی را بیان کنیم.


فهرست مطالب


دلایل عدم افزایش وزن یا لاغری افراد چیست؟

برخی دلایل عدم افزایش وزن شامل موارد زیر است:

  • عوامل ژنتیکی
  • فعالیت زیاد
  • استرس‌های زیاد
  • ابتلا به بیماری
  • سوخت و ساز بالای بدن
  • تغذیه نامناسب
  •  و غیره

بررسی راه های چاق شدن سریع کل بدن

توجه داشته باشید بهتر است انجام تمام این روش‌ها با توجه به نظر متخصص این حوزه و با توجه به شرایط بدنی شما صورت گیرد. چرا که متخصص شما، ممکن است برخی راه‌‌های دیگر را نیز با توجه به شرایط شما، توصیه کند. همانطور که بیان شد، هر فرد با توجه به بیماری‌ یا شرایط خاصی که دارد، باید بهترین انتخاب را داشته باشد. در ادامه متداول‌ترین راه‌ها برای چاق شدن سریع کل بدن را بیان خواهیم کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان چاقی به روش بالون معده را بخوانید.

بیشتر بخوانید  داروی آسپرین چیست؟

1.بیشتر از آنچه بدن می سوزاند کالری مصرف کنید

دلیل این نکته، یک محاسبه سادۀ ریاضی است. سیستمی را در نظر بگیرید که میزان ورودی آن بیش از خروجی آن باشد. بدن نیز به همین شکل است، اگر میزان کالری وارد شده به بدن بیش از میزان سوخت و ساز بدن باشد، باعث افزایش وزن خواهد شد.

البته در نظر داشته باشید مصرف بی رویۀ کالری نیزاشتباه است و باید طبق یک رژیم غذایی مناسب، میزان کالری سالم بدن خود را افزایش دهید. منظور از کالری سالم، مصرف مواد غذایی پرکالری و مغذی است، نه موادی که صرفا کالری بی ارزش دارند.

2.از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین استفاده کنید

پروتئین باعث ساخت توده‌‌های عضلانی بدون چربی می‌شود. به همین دلیل مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین باعث افزایش وزنی سالم خواهد شد. برخی مواد پروتئینی شامل سویا، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، آجیل و این قبیل مواد است.‌ 

3.افزایش کربوهیدرات و غذاهای پرچرب و سالم

مصرف غذاهایی که کربوهیدرات بالایی داشته باشند و شامل چربی سالمی برای بدن هستند باعث چاق شدن سریع کل بدن خواهند شد.

موز، جو دوسر، کینوآ، زغال اخته، سیب زمینی شیرین، پنیرو غیره موادی با کربوهیدرات و چربی بالا و سالم هستند. ‌درباره مزایای جراحی چاقی چه می دانید؟

4. ورزش وزنه برداری یا بدنسازی که در آن از وزنه ها استفاده کنید 

با انجام ورزش وزنه برداری باعث می‌شوید، میزان چاقی مد نظر شما در کل بدن پخش شده و این اضافه بدن، عضلات بدن شما را تشکیل دهند. البته توصیه می‌کنیم حتما انجام ورزش را تحت نظر یک مربی حرفه‌ای آغاز کرده و انجام دهید.

چاق شدن سریع

چرا که نحوه انجام تمرینات وزنه برداری و بدنسازی، نیاز به مهارت داشته و اگر حرکات را اصولی انجام ندهید، ممکن است باعث آسیب به بدن خود شوید. همچنین در کنار ورزش حتما یک رژیم غذایی مناسب با شرایط خود داشته باشید.

5. مکمل های پروتئینی و افزایش وزن 

مصرف برخی مکمل‌های پروتئینی برای چاق شدن کل بدن، کاری است که اکثر افراد انجام می‌دهند. درست که این مکمل‌ها خیلی سریع به چاق شدن کل بدن کمک می‌کنند، اما مصرف ناصحیح یا طولانی مدت آنها نیز عوارضی به دنبال دارد. پیشنهاد می‌شود مکمل‌های پروتئینی صرفا با نظر متخصص و در کنار یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی مدون، مصرف شود تا تاثیر هر چه بیشتر آن را مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید  هر آنچه که باید در مورد دیسپلازی رحم بدانید

‌6.خواب و یوگا

خواب نه تنها باعث آرامش ذهنی شما در طی روز می‌شود؛ بلکه طی تحقیقات علمی اثبات شده است که عاملی کمک کننده برای هضم غذا و فرآیند متابولیسم بدن است. باید توجه داشته باشید برخی راه‌کارها به تنهایی کمکی به چاق شدن سریع کل بدن نمی‌کنند؛ بلکه باید این راه‌کارها مکمل یکدیگر باشند. عامل دیگری که در کنار خواب، بر چاق شدن سریع کل بدن موثر است، ورزش یوگا است. ورزش یوگا باعث کاهش استرس و ثبیت الگوی خواب شما شده و اینگونه باعث حفظ سلامت روانی شما خواهد شد.

 تمام این عوامل در کنار یکدیگر باعث ایجاد ذهنی آرام‌تر شده و از کاهش وزن غیر ضروری و ناشی از ذهنی خسته و پر استرس جلوگیری خواهد کرد. همین آرامش ذهنی، اشتهای فرد را افزایش داده و اینگونه به صورت غیر مستقیم بر چاق شدن سریع کل بدن موثر است.

7.الگوی صحیح غذا خوردن

بهتر است برای چاق شدن سریع کل بدن یک الگوی صحیح غذاخوردن را مد نظر قرار دهید. اینگونه که در انتخاب غذاهای خود دقت کنید و سعی کنید ابتدا غذاهایی غنی از کربوهیدرات، کالری و پروتئین را کرده و سپس سبزیجات را مصرف کنید.

چاق شدن سریع

این گونه معده ابتدا غذاهای حاوی کربوهیدرات و پروتئین و کالری را هضم کرده و سپس به سراغ مواد معدنی خواهد رفت. اینگونه شما سریع‌تر احساس گرسنگی خواهید کرد و میل به خوردن غذای بیشتری خواهید داشت. 

8. از سیگار کشیدن خودداری کنید

متاسفانه در دنیای امروز شاهد مصرف بی رویۀ سیگار توسط افراد مختلف هستیم. با توجه به اینکه اکثر افراد از عوارض سیگار مطلع هستند، اما باز هم به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. باید بدانید سیگار علاوه بر اینکه بر سلامت ریه‌های شما موثر است، بدن شما را به سمت کاهش وزن برده و این خلاف خواستۀ افرادی است که به دنبال چاق شدن سریع کل بدن هستند.

9. اندازه بشقاب بزرگتر 

شاید این عبارت کمی برای شما عجیب باشد؛ اما باید بدانید علاوه بر خوراک، عوامل ذهنی نیز بر کاهش یا افزایش وزن موثر هستند. اینکه بشقاب بزرگی برای غذا خوردن انتخاب کنید، روشی است که باعث می‌شود ناخواسته، حجم غذایی که برمی‌دارید به اندازۀ بشقاب شما باشد. از این طریق باعث افزایش اشتهای خود شده و حجم غذای بیشتری میل می‌کنید. همین راه ساده، عاملی برای چاقی سریع کل بدن است.

بیشتر بخوانید  آشنایی با خواص دارویی، درمانی و زیبایی عسل + چگونه از عسل براي كم كردن وزن استفاده كنيم؟ + عکس

10. کراتین مصرف کنید

کراتین یک مکمل عضله ساز است که اگر به صورت اصولی و منظم در برنامه غذایی شما گنجانده شود، باعث ساخت توده عضلانی خواهد شد. چرا که چاق شدن به معنای افزودن چربی‌های ناسالم به بدن نبوده و باید با ساخت عضلات، چاقی مد نظر بدن را بدست آورد. باز هم خاطر نشان می‌کنیم هر گونه ماده شیمیایی را تحت نظر متخصص مصرف کنید تا در مقابل هر گونه عوارض احتمالی آن، مصون باشید.

11. میان وعده های سالم را به برنامه غذایی خود اضافه کنید

مصرف میان وعده‌های سالم در طی روز، باعث افزایش کالری مصرفی شما شده و در نهایت نیز باعث چاق شدن سریع کل بدن خواهد شد و اینگونه پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز بدن شما تامین خواهد شد. برخی میان وعده‌های مغذی شامل آجیل و انواع توت‌ها، تخم‌مرغ پخته شده و کراکرهای بدون گلوتن با کره بادام‌زمینی، انواع میوه و غیره، باعث چاق شدن سریع کل بدن می‌شوند. سعی کنید میان وعده‌هایی انتخاب کنید که شامل کالری سالم بوده و برای بدن مفید باشند.

12.آب آشامیدنی 

 قبل از هر وعده غذایی باید از نوشیدن آب خودداری شود. این کار، فقط معده را پر کرده و جایی برای غذا باقی نمی‌گذارد. نوشیدن منظم آب، اما فقط بعد از غذا را به عادت تبدیل کنید.

13.مصرف غذاهای پرانرژی 

  • حتماً غذاهای پر انرژی مانند آجیل: از جمله بادام، گردو، بادام زمینی
  • میوه‌های خشک شده از جمله: کشمش یا آلو
  • لبنیات پرچرب مانند: شیر پر چرب خامه پرچرب، پنیر مصرف کنید.

معرفی برخی غذاها برای چاق شدن سریع کل بدن 

یک اشتباهی که اکثر افراد مرتکب می‌شوند این است که برای چاق شدن سریع کل بدن، سعی بر خوردن غذاهایی با کالری بالا، اما فاقد ارزش غذایی دارند. اما این کار کاملا اشتباه بوده و بهتر است مواد غذایی با کالری سالم و مغذی را در برنامه غذایی خود قرار دهند. 

توجه کنید شما باید در کنار چاق شدن، مراقب سلامتی بدن خود نیز باشید. غذاهایی با کالری ناسالم صرفا باعث بروز مشکلاتی همچون کبد چرب و دیگر بیماری‌ها خواهد شد. برخی مواد غذایی که می‌توانید در برنامه غذایی خود گنجانده و شاهد چاق شدن سریع بدن خود باشید را در ادامه بیان کرده‌ایم. 

1.شیر

بسیاری از قدیمی‌ها شیر را عاملی برای کمک به عضله‌سازی و افزایش وزن می‌دانستند. شیر مقدار مناسبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی را در اختیار شما قرار می‌دهد و منبع خوبی برای دریافت کلسیم و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز روزانه بدن است.

برای افرادی که با جدیت سعی در چاق شدن سریع کل بدن دارند، شیر منبع عالی پروتئین خواهد بود.  

بیشتر بخوانید  افزایش احتمال دوقلوزایی به چه عواملی وابسته است؟

2. برنج

برنج یک غذای ضروری در رژیم غذایی شما است که حاوی کربوهیدرات‌های فراوان است. از این رو برنج مطمئنا به افزایش وزن شما کمک می‌کند. فقط یک فنجان برنج پخته شده حدود 44 گرم کربوهیدرات، 204 کالری و حداقل مقدار چربی را برای بدن شما فراهم می‌کند. برنج یک غذای پر کالری است، به این معنی که بدن شما می‌تواند به سرعت کالری و کربوهیدرات زیادی را از یک کاسه برنج دریافت کند. 

3. آجیل و کره آجیل

آجیل و کره آجیل، منبع عالی برای افزایش وزن است. اگر یک مشت بادام مصرف کنید، 15 گرم چربی سالم، 4 گرم فیبر، 6 گرم پروتئین و 170 کالری دریافت خواهید کرد. همانطور که همه ما می دانیم، آجیل پر کالری است. بنابراین تنها دو مشت آجیل در روز، می‌تواند به سرعت صدها کالری به بدن شما اضافه کند. اگر می‌خواهید آجیل با طعمی عالی داشته باشید، می‌توانید کره آجیل، مثل کره بادام زمینی را با تنقلات یا غذاهای مختلف مثل مانند کراکر، اسموتی و غیره میل کنید تا ارزش غذایی بیشتری داشته باشد.

4. شیک های پروتئینی

شیک از دسته از مواد غذایی است که به راحتی در منزل آماده شده و سرو می‌شود. شیک‌‌های پروتئینی خانگی یک مکمل خوشمزه، مغذی و راهی سریع برای افزایش وزن هستند. تهیه شیک در خانه می‌تواند سودمندتر باشد.

زیرا اگر شیک‌های آماده استفاده کنید، ممکن است آن ارزش غذایی مد نظررا برای بدن شما تامین نکنند. به این ترتیب، می‌توانید محتویات شیک را خود انتخاب کرده و دقت نظری بر ارزش غذایی و طعم شیک خود داشته باشید.

5.میوه های خشک

شما باید انواع مختلفی از میوه‌های خشک که به طور طبیعی دارای قند بالایی هستند را برای چاق شدن سریع کل بدن مصرف کنید. همین موضوع میوه‌های خشک را به یک مکمل عالی برای افزایش وزن تبدیل می‌کند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند میوه‌ها با خشک شدن مواد مغذی ضروری خود را از دست می‌دهند، اما این درست نیست. میوه‌های خشک حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. بنابراین، بیشتر ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی آنها دست نخورده باقی می‌مانند و آنها را به مکمل خوبی برای افرادی تبدیل می‌کند که خواهان چاق شدن سریع کل بدن هستند. 

بیشتر بخوانید  عوارض تزریق ژل‎های نامرغوب چیست؟ بهترین راه تخلیه ژل پاژ

6. تخم مرغ کامل

تخم مرغ سرشار از پروتئین و سایر مکمل های مهم برای بدن است. در حالی که سفیده تخم مرغ کم کالری است، زرده تخم مرغ سرشار از چربی است و کالری بالایی دارد.

7. آووکادو

آووکادو به عنوان یک غذای فوق العاده شناخته می‌شود، زیرا سرشار از چربی و فیبر سالم و منبع عالی پروتئین است. آوو کادو یک انتخاب عالی برای رژیم غذایی چاق شدن سریع کل بدن است.

8.گوشت قرمز

گوشت قرمز حاوی پروتئین‌های بسیاری است که در عضله سازی نقش موثری دارد. لوسین موجود در گوشت باعث تحریک افزایش حجم عضله خواهد شد.

از این رو مصرف گوشت قرمز برای افرادی که به دنبال چاق شدن سریع کل بدن هستند، مفید است.

9.سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از نشاسته است و نشاسته نیز سرشار از فیبر، کالری سالم و گلیکوژن است. تمام این موارد باعث افزایش وزن خواهد شد. بنابراین برای افرادی که به دنبال چاق شدن سریع کل بدن هستند، توصیه می‌شود بعد از تمرینات ورزشی خود سیب زمینی مصرف کنند.

10.ماهی

انواع ماهی‌ سرشار از امگا3 و پروتئین بوده و مصرف آن کمکی برای چاق شدن سریع کل بدن است.

سخن پایانی 

شما در این مقاله با راه‌های چاق شدن سریع کل بدن آشنا شدید. همچنین با انواع تغذیه های سالم چاق کننده آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا کربوهیدرات برای چاقی خوب است؟

در رژیم‌های چاقی کربوهیدرات اهمیت زیادی دارد. اگر به رژیم افرادی که به دنبال لاغری هستند، توجه کنید، می‌بینید که مصرف کربوهیدرات در رژیم آنها کاهش پیدا کرده است. اما برای چاق شدن باید مواد غذایی مانند سیب‌زمینی، پاستا و برنج که سرشار از کربوهیدرات هستند، در رژیم چاقی قرار دهید. کربوهیدرات منبع اصلی انرژی بوده و در بدن به گلوکز تبدیل می‌شود.

برای چاقی صورت چه باید خورد؟

هیچ نوع رژیمی وجود ندارد که تنها صورت یا ناحیه خاصی را چاق کند. اما به‌طورکلی غذاهای سالم با کالری بالا می‌توانند به چاق شدن صورت کمک کنند. انواع مغزها، آجیل، شیر و ماهی پرچرب را در رژیم غذایی خود قرار دهید. این نوع مواد چربی‌های سالمی داشته که به پرشدن صورت کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا