مشاوره پزشکی

بهترین سن جراحی لیفت صورت

داشتن پوستی سالم، شاداب و جذاب یکی از ارکان مهم زیبایی ظاهری است و همین موضوع، انجام مراقبت‌ها و رعایت روتین‌های پوستی را الزام می‌بخشد. راه‌های تهاجمی و غیرتهاجمی متعددی برای حفظ شکل و حالت پوست وجود دارند و خصوصا با پیشرفت علم پزشکی این راه‌ها نیز پیشرفته‌تر شده‌اند. اما همچنان هیچ راهی به اندازه جراحی لیفت صورت، نمی‌تواند چین و چروک‌های عمیق را برطرف ساخته و پوست شل و آویزان شده در نواحی گردن، گونه، چانه و کنار چشم را بهبود بخشد. بهترین سن جراحی لیفت صورت سنی است که در آن فرد متوجه شل شدن خفیف پوست صورت خود شود و پیش از وخیم شدن شرایط، به پزشک متخصص مراجعه نماید.

 ( انواع روش های جراحی لیفت صورت )

درواقع تعیین دقیق بهترین سن جراحی لیفت صورت ممکن نمی‌باشد. چراکه ژنتیک، وضعیت هورمونی و سبک زندگی افراد مختلف، متفاوت است. و به عنوان مثال اگر خانمی در ۴۰ سالگی دچار افتادگی پوست و چین و چروک‌ شده، لزوما فرد دیگر، نیازی به لیفتینگ در این سن ندارد. ممکن است فردی دچار یائسگی زودرس شود و یا از لحاظ ژنتیک زودتر علائم پیری را در چهره خود نمایان سازد که در این شرایط، بهترین سن جراحی لیفت صورت برای افراد پایینتر است… به‌طورکلی بازه سنی ۴۰ تا ۶۵ سال، بهترین بازه سنی برای انجام جراحی لیفت محسوب می‌شود.

نگاهی بر شیوه انجام جراحی لیفت صورت

افزایش سن، تغذیه نامناسب، استرس و فشارهای روانی زیاد و عدم مراقبت صحیح از پوست، همه از عواملی هستند که موجب کاهش کلاژن سازی می‌شوند و سن جراحی لیفت صورت را کاهش می‌دهند. کلاژن‌ها رشته‌های پروتئینی هستند که در لایه میانی پوست قرار دارند و موجب استحکام و قابلیت ارتجاعی آن می‌شوند و وقتی مقدار آن‌ها کاهش یابد، پوست دچار افتادگی و شل شدگی می‌شود.

بیشتر بخوانید  انواع رایج جراحی های گوش کدامند؟

در جوانی، انجام روتین‌های پوستی، انجام بوتاکس و تزریق فیلرهای پوستی کمک می‌کند تا افراد پوست با کیفیت‌تری داشته باشند و کمتر دچار افتادگی پوست شوند. اما درصورتیکه این مراقبت‌ها انجام نشد و به هر دلیل پوست فرم خود را از دست داد، انجام جراحی لیفت صورت به سفت شدن پوست و برآمده‌تر شدن گونه‌ها کمک می‌کند.

جراحی لیفت صورت یک جراحی ۱ تا ۳ ساعته برای کشیدن پوست صورت و گردن است که تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌پذیرد. و برحسب وضعیت پوست هر فرد، ممکن است لیفت صورت به طور سطحی یا عمقی نیاز باشد؛ در لیفت صورت به‌طور سطحی، تنها لایه‌های بالایی پوست کشیده می‌شوند و در لیفت عمقی، لایه‌های زیرین و عضلات صورت نیز تغییر می‌کنند.

بهترین سن برای جراحی لیفت صورت

اطلاع از بهترین سن جراحی لیفت صورت، کمک می‌کند که افراد تصمیم بهتری را در این مورد اتخاذ کنند و از عمل خود، بیشترین بازدهی را داشته باشند‌. برای انجام مراقبت‌های پوستی، لیفتینگ صورت به وسیله بوتاکس و فیلر، بهترین سن، بازه ۲۰ تا ۳۰ و حتی ۴۰ سال است. اما عموم افرادی که برای انجام جراحی لیفت صورت به پزشک مراجعه می‌کنند، بیش از ۵۰، ۶۰ سال سن دارند‌. این افراد معمولا صبر می‌کنند تا دچار چین و چروک‌های عمیق و افتادگی شدید پوست در نواحی گردن شوند و سپس در جهت رفع آن اقدام کنند.

اما باید بدانید که هرچه سن فرد در هنگام انجام جراحی لیفت صورت کمتر باشد، بازدهی عمل بیشتر خواهد بود و عوارض احتمالی کمتر بروز پیدا می‌کنند. بازه ۴۰ تا ۶۵ سال بهترین دوران برای جراحی لیفت صورت است. اما ممکن است افراد کمتر از ۴۰ سال نیز، به دلیل سبک زندگی ناسالم یا ژنتیک خاص، دچار افتادگی پوست شوند و نیاز به جراحی داشته باشند.

بیشتر بخوانید  راهکار فوق‌العاده برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست

 همچنین افراد بالای ۶۰ سال (حتی ۸۰ ساله‌ها) هم به شرط برخورداری از سلامت عمومی می‌توانند از جراحی لیفت صورت بهره ببرند. یکی از عواملی که در وضعیت پوست بانوان بسیار موثر است، سن یائسگی می‌باشد. چراکه در اثر این پدیده هورمون‌های جنسی که روی فرم پوست نیز تاثیرگذار هستند، افت شدیدی پیدا می‌کنند و در نتیجه پوست درخشش و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

کاندیدای مناسب جراحی لیفت صورت

اگر قصد انجام جراحی لیفت صورت را دارید، افزون بر بهترین سن جراحی لیفت صورت، باید از شرایط دیگر آن نیز مطلع باشید. از جمله:

 • جراحی لیفت برای افرادی کاربردی دارد که در نواحی کنار بینی تا کنار لب، گونه‌ها و گردن خود دچار چین و چروک و افتادگی پوست هستند‌.
 • کاندیدای مناسب جراحی لیفت صورت انتظار واقع بینانه‌ای از جراحی خود دارند و می‌دانند قرار نیست با این عمل، چهره متفاوت و رویایی داشته باشند‌ و شبیه سلبریتی‌ها شوند!
 • از لحاظ جسمی و روحی سلامت و تندرست هستند و بعد از جراحی، دوره نقاهت را، به خوبی پشت سر می‌گذارند. (توجه داشته باشید که بیماری‌هایی چون دیابت می‌توانند روند بهبود را کندتر کنند.)
 • سبک زندگی سالمی دارند و با پرهیز از استعمال دخانیات، زمینه بهبود سریع و آسان خود را فراهم می‌کنند.
 • افرادی که به دلیل ابتلا به سرطان، در حال انجام شیمی درمانی هستند و یا از بیماری‌های پوستی شدیدی رنج می‌برند، کاندیدای خوبی برای جراحی لیفت صورت نیستند و باید در این مورد با پزشک مشورت کنند.
 • داروهای ضد انعقادی و رقیق‌کننده خون، شرایط انجام جراحی را سختتر می‌کنند. اگر قصد انجام جراحی لیفت صورت را دارید، باید تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک معرفی کنید و در مورد مصرف آن‌ها از ایشان راهنمایی بخواهید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی لیفت صورت…

 1. بهتر است تا ۴۸ ساعت بعد از عمل، زخم را مرطوب نکنید و پس از این مدت استحمام کنید.
 2. برای خوابیدن، با گذاشتن دو بالش در زیر سر، سر را بالاتر از بدن قرار دهید‌.
 3. بهتر است پیش از عمل با شخصی از دوستان و نزدیکان هماهنگ کنید تا در روز عمل کنار شما باشد و در برگشت به خانه همراهی‌تان کند.
 4. برای بهبود ورم، قرمزی و درد احتمالی در محل جراحی، می‌توانید از کمپرس یخ بهره ببرید. البته در انجام این کار نباید، یخ را مستقیما روی پوست قرار دهید‌.
 5. برای انجام میکاپ و آرایش روی صورت، تا کشیدن بخیه‌ها صبور باشید و بعد از این اقدام نیز، مواد آرایشی را مستقیما روی زخم نکشید.
بیشتر بخوانید  بارداری خارج از رحم

سخن پایانی

هرآنچه که در مورد بهترین سن جراحی لیفت صورت خواندیم، به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از عمل خود داشته باشید. با انجام مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل، عوارض عمل خود را کاهش دهید و به بهبود سریع خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا