مشاوره پزشکی

پرستار کودک کیست و چه وظایفی دارد؟

با افزایش تعداد زنان شاغل در کشور، نیاز به نگهداری از نوزادان و کودکان افزایش یافته است. مهدکودک‌ها و پرستاران کودک به عنوان مراکز و افرادی که این نیاز را برآورده می‌کنند، برای مراقبت از کودکان، آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند.

برخی از والدین ترجیح می‌دهند به جای فرستادن فرزندان خود به مهد کودک، پرستاری را به صورت اختصاصی برای او استخدام کنند. والدین گاهی به صورت ساعتی و گاهی هم به صورت شبانه‌روزی، پرستار را از مراکز ارائه دهنده این خدمات درخواست می‌کنند.

مسئولیت‌ها و وظایف پرستار کودک بسته به سن و تعداد کودکان متفاوت است. به عنوان مثال فردی که از یک نوزاد مراقبت می‌کند، باید به او غذا دهد، پوشک نوزاد را تعویض کرده و او را بخواباند، اما برای یک کودک بالای 5 سال این وظایف در بازی کردن، غذا دادن، به گردش بردن و آموزش خلاصه می‌شود.

برای انجام این کار، پرستار کودک باید عاشق کودکان باشد و از بودن کنار آن‌ها لذت ببرد. او باید مهربان، صبور، با حوصله و خلاق باشد و بتواند فعالیت‌های جذابی را برای کودکان تدارک ببیند. پرستار کودک در خانه شخصی شما کار می‌کند و میزان ساعت کار و نحوه زندگی مشترک او با شما، می‌تواند بر اساس نیازتان متغیر باشد.

ویژگی‌های یک پرستار کودک خوب

انتخاب بهترین پرستار، به دلیل آنکه کودک شما بخش زیادی از زندگی خود را در کنار او می‌گذراند، بسیار مهم است. او باید مسئولیت‌پذیر بوده و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. ممکن است شما به عنوان والدین فرزندتان با روش‌ها و تصمیماتی که این افراد دارند، مخالف باشید، اما در نهایت این پرستار است که باید خودش را با نظر شما همسو کند.

بیشتر بخوانید  بهبود روابط زناشویی

پرستاران باید مسئولیت مراقبت از کودکان را برعهده گرفته و به سلامت و رشد آن‌ها کمک کنند. همچنین، باید بتوانند وظایف خود را به صورت منظم و سازماندهی شده انجام داده و انگیزه و انرژی کافی را برای بهتر کردن رابطه خود با فرزند شما داشته باشند.

همچنین، آن‌ها باید بداند که در برخورد با شرایط اضطراری و موقعیت‌های مختلف چگونه عمل کرده و سعی کنند با خلاقیت خود، ذهن کودک را درگیر و به پرورش او کمک کنند. به جز این پرستار انتخاب شده باید توانایی برقراری ارتباط مؤثر با کودکان را داشته باشد و بتواند محیطی آرام و بدون تنش را برای آن‌ها فراهم کند.

از دیگر توانایی‌هایی که پرستار بچه باید داشته باشد، مدیریت زمان قوی، توانایی مدیریت استرس، مهارت‌های ارتباطی قوی، مهارت‌های تعاملی قوی با کودکان، مهارت‌های تحلیلی و مشاهده و مواردی از این قبیل هستند.

وظایف اصلی پرستار کودک

وظایف پرستار کودک در منزل شامل موارد زیر است:

  1. امنیت کودک: مهم‌ترین کاری که یک پرستار باید انجام دهد، حفظ ایمنی کودک است. او باید ایمنی منزل و امکاناتی که برای مراقبت از فرزند شما نیاز دارد را به خوبی بررسی کرده و در صورت نیاز، از شما بخواهد تا آن‌ها را فراهم کنید. پرستار در هنگام نگهداری از کودک، باید از وجود خطراتی مانند اشیای تیز، مواد شیمیایی قابل دسترس و مکان‌های خطرناک آگاهی داشته باشد و اقدامات لازم را برای جلوگیری از وقوع حوادث انجام دهد.
  2. برقراری ارتباط با کودک: دومین وظیفه اصلی پرستار برقراری ارتباط مثبت با کودک است تا او حس راحت و مطمئنی را در کنار پرستار داشته باشد. پرستار می‌تواند با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و جذاب، توجه به علایق کودک، انجام بازی‌های سازنده و انجام فعالیت‌های مشترک با کودک، ارتباط خود را با او بهبود ببخشد.
  3. بهداشت شخصی کودک: پرستار باید به بهداشت کودک هم رسیدگی کرده و وظایفی مانند استحمام، تمیز کردن و تعویض لباس‌ها، مراقبت از دندان‌ها و مراقبت از پوست و موهای کودک را به درستی انجام دهد. همچنین، باید در صورت نیاز داروهای کودک را مدیریت کرده و در زمان‌های مورد نیاز آن‌ها را به بدن او برساند.
  4. تغذیه کودک: پرستار مسئولیت تهیه غذاهای سالم و متناسب با نیازهای کودک را هم به عهده دارد. او باید با ترجیحات غذایی کودکان آشنا بوده و بتواند غذاهای متنوع و مغذی را برای آن‌ها آماده کند. همچنین، پرستار باید دستورات پزشک معالج را در مورد رژیم غذایی کودک رعایت کرده و اگر ممنوعیت یا درمان غذایی خاصی برای او وجود داشته باشد، آن‌ها را رعایت کند.
  5. نظارت بر سلامت کودک: پرستار باید به صورت مرتب و دقیق وضعیت سلامت کودک را بررسی کند. این فرایند شامل اندازه‌گیری دمای بدن، نظارت بر علائم بیماری، گزارش دادن از هر تغییر در وضعیت کودک به والدین یا پزشک مربوطه است.
  6. انجام فعالیت‌های آموزشی و سرگرمی: پرستار باید فعالیت‌های آموزشی و سرگرمی را بداند و از آن‌ها در طول ساعاتی که در کنار کودک شما است، استفاده کند.
بیشتر بخوانید  بالا بودن wbc در بارداری نشانه چیست؟ + علت افزایش تعداد گلبول های سفید چیست؟

مهم است که پرستار کودکی که شما انتخاب می‌کنید، از تمام وظایف خود آگاهی داشته و از تجربه خوبی در این زمینه برخوردار باشد. تنها در این صورت است که می‌تواند رابطه خوبی را با فرزند شما برقرار کرده و آرامش او را در مدت زمانی که شما در کنار کودک نیستید، فراهم کند.

چه زمانی به پرستار کودک نیاز داریم؟

استفاده از پرستار کودک در مواقع خاصی که والدین قادر به مراقبت از فرزندان خود نیستند، مفید و ضروری است. در واقع، در زمان‌های حضور در مهمانی‌ها، سفرها، بستری شدن در بیمارستان، مراقبت از چند قلوها و شاغل بودن پدر و مادر، نیاز به یک پرستار احساس می‌شود. همچنین گاهی با وجود پدر و مادر در کنار کودک، باز هم یک پرستار می‌تواند گزینه مناسبی برای آموزش کودکان و ورود آن‌ها به جامعه‌ای بزرگتر و درک آموزش‌های علمی بهتر باشد.

استفاده از پرستار کودک در این موارد به والدین کمک می‌کند تا برنامه ریزی خود را با فکری بازتر انجام داده و مطمئن باشند که یک فرد باتجربه از کودک آن‌ها مراقبت می‌کند. بنابراین ذهنشان برای انجام فعالیتی که در نظر دارند بازتر خواهد بود.

دریافت خدمات پرستار کودک از سایت سلامت اول

شرکت پرستاری پرستار اول یک مرکز پرستاری است که فعالیت‌های گسترده‌ای را در تمام زمینه‌های خدمات پرستاری مخصوص به سالمندان، کودکان و بیماران ارائه می‌دهد. این مجموعه در تمام روزهای سال و به صورت 24 ساعته فعال بوده  و پرستاران مجرب و دلسوز را به منزل افراد اعزام می‌کند.

قیمت خدمات پرستاری ارائه شده توسط این شرکت بسیار مناسب بوده و پشتیبانی سریعی را در طول مدت زمان قرارداد به مشتریان خود ارائه می‌دهد. همچنین امکان درخواست فوری پرستار از این مجموعه نیز وجود دارد؛ تنها کافی است فیلدهای مورد نظرتان را در سایت پر کرده و روی درخواست پرستار کلیک کنید تا فرایند ثبت و اعزام پرستار انجام شود.

بیشتر بخوانید  مراحل عمل آرتروسکوپی مچ دست

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا