پزشکی زنانپزشکی سلامتمشاوره پزشکی

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

یکی از محصولات بهداشتی بانوان که در دوران قاعدگی استفاده می‌شود، تامپون است.  تامپون یعنی چه؟ عوارض استفاده از تامپون چیست؟ آیا با تامپون می‌شود استخر رفت؟ تامپون یا نوار بهداشتی؟ طرز استفاده از تامپون و هر آنچه بخواهید را در این مطلب خواهیم گفت. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


تامپون قاعدگی چیست؟

دو نوع تامپون داریم. تامپون قاعدگی و تامپون بینی. تامپون قاعدگی یک لوله پنبه‌ای کوچک است که در دوران قاعدگی برای جذب خون در داخل واژن استفاده می‌شود. از تامپون قاعدگی برای چندین ساعت می‌توان استفاده کرد و محدودیت سنی هم برای استفاده از آن وجود ندارد. کافی است برای استفاده از آن احساس راحتی داشته باشید. در این صورت به راحتی می‌توان آن را جایگزین نوار بهداشتی کرد. تامپون بینی چیست؟ لوله‌های پنبه‌ای بسیار کوچک که بعد از جراحی بینی در داخل آن گذاشته می‌شود. این دو با هم متفاوتند.

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

انواع تامپون

تامپون هم مانند نوار بهداشتی انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. قیمت تامپون قاعدگی با توجه به اینکه تامپون ایرانی انتخاب کنید یا خارجی و نوع آن متفاوت است:

تامپون انگشتی

این تامپون‌ها، لوله‌های کوچک پنبه‌ای هستند که به آرامی و با فشار انگشت وارد واژن می‌شوند. برای خارج کردن آن هم با انگشت، نخ تامپون را گرفته و آن را خارج می‌کنیم.

تامپون همراه با اپلیکاتور

این نوع تامپون هم همان شکل لوله پنبه‌ای را دارد اما با کمک یک اپلیکاتور وارد واژن می‌شود.در انتخاب هر تامپون یک نخ کوچک قرار دارد که با کشیدن آن، تامپون از بدن خارج می‌شود. به دلیل راحت بودن این نوع تامپون، استفاده از آن طرفداران بیشتری دارد.تامپون‌ها از نظر قدرت جذب هم انواع مختلفی دارند. در واقع عددی که روی این تامپون قرار دارد که میزان جذب خون روی آن ثبت شده است. انواع این تامپون شامل ضعیف با میزان جذب ۶ گرم، معمولی بین ۶ تا ۹ گرم، خوب از ۹ تا ۱۲ گرم، خیلی خوب ۱۲ تا ۱۵ گرم و عالی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم است. به همین منظور فرد می‌تواند در روزهای مختلف دوران قاعدگی و با توجه به مقدار خونریزی یکی از این تامپون‌ها را انتخاب کند. ممکن کسی از شما این سوال را بپرسد که تامپون مردانه چیست؟ جواب ساده است. چیزی به این نام اصلا وجود ندارد.

روش استفاده از تامپون

قبل از هر کار باید آموزش قرار دادن تامپون را بلد باشید. گفتیم که تامپون‌ها یا اپلیکاتور دارند یا ندارند. در نوع اول، بعد از شستن دست، تامپون را از لایه پلاستیکی روی آن جدا کرده و داخل اپلیکاتور قرار دهید. دقت کنید که انتهای تامپون، نخ داشته باشد. اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کرده و بعد از اطمینان از ورود کامل آن، پمپ آن را به آرامی فشار دهید. بعد از خارج شدن تامپون و حس آن در داخل بدن، اپلیکاتور را به آرامی خارج کنید. نخ تامپون باید خارج از واژن گرفته باشد. پیش از انجام این کار خوب است که آموزش تصویری استفاده از تامپون را ببینید.ممکن است دفعات اول انجام این کار کمی سخت باشد اما به مرور جای اصلی اپلیکاتور و محل قرار گرفتن تامپون را یاد خواهید گرفت. اگر تامپون در جای درست خود قرار بگیرد هم به آسانی بیرون نمی‌آید و هم اصلا به عنوان یک جسم خارجی شما را اذیت نمی‌کند. از طرف دیگر امکان کثیف شدن لباس و نشت خون هم وجود ندارد.درمورد تامپون‌های بدون اپلیکاتور هم به همان ترتیب اما بدون وسیله عمل می‌کنیم. ابتدا دست‌ها را تمیز شسته و تامپون را به آرامی در حالی وارد واژن کنید که نخ انتهای آن بیرون باشد.نکته مهم این است که تامپون نباید بیشتر از ۸ ساعت در داخل واژن بماند. بهتر است در کمتر از این زمان آن را تعویض کنید. قبل و بلافاصله بعد از خواب آن را تعویض کنید. ماندن زیادتر از حد تامپون در داخل واژن ممکن است باعث ایجاد شوک سمی شود.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره کهیر پوستی
تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

مزایا و معایب تامپون

هر وسیله‌ای مزایا و معایب خاص خودش را دارد. تامپون نسبت به نوار بهداشتی مزایای بیشتری دارد. اول اینکه حمل و نقل آن راحت‌تر است و جای کمی می‌گیرد. مزیت دیگر آن این است که در هنگام ورزش به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. آیا می‌توان با تامپون استخر رفت؟ بله. به دلیل آسانی استفاده از تامپون در استخر این محصول مورد علاقه ورزشکاران است.علاوه بر تامپون قاعدگی و استخر، مزیت دیگر استفاده از تامپون برای لیزر است. اگر نمی‌خواهید جلسات لیزر را جابه‌جا کنید با استفاده از تامپون قاعدگی، جلسات خود را کامل کنید. اما در مورد استفاده از تامپون در بارداری می‌توانید.

نکته‌‌ای که به عنوان یکی از معایب تامپون می‌توان گفت این است که چیزی به اسم تامپون دخترانه نداریم.  تامپون‌ها ممکن است به پرده بکارت آسیب برسانند. بنابراین استفاده از تامپون برای دخترها توصیه نمی‌شود. البته این موضوع با توجه به فرهنگ کشورها و جوامع مختلف متفاوت است. اما در کشور ما استفاده از تامپون برای باکره‌ها و استفاده از تامپون برای مجردها توصیه نمی‌شود.از طرف دیگر تامپون می‌تواند در بعضی افراد ایجاد سندرم شوک عفونتی یا TTS کند. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که فرد تامپون را برای ساعت‌های طولانی استفاده کرده و آن را عوض نکند. در این صورت حمله باکتری‌های جمع شده در تامپون می‌تواند ایجاد یک شوک سمی کند. البته این موضوع خیلی نادر است.

بعضی از افراد از گم شدن تامپون در بدن هراس دارند. ممکن است در هنگام استفاده از تامپون نخ انتهای آن جدا شود. در این صورت البته می‌توان به آرامی دو انگشت را وارد واژن کرده و تامپون را بیرون بکشید اما بسیاری از افراد این کار را دوست ندارند و اذیت می‌شوند.تامپون ممکن است باعث خشکی واژن شود. این موضوع زمانی اتفاق میوفتد که از تامپون با قدرت جذب بالا در مواقعی که خونریزی زیاد نیست استفاده شود. تامپون هم مانند نوار بهداشتی می‌تواند ایجاد خارش یا سوزش یا حساسیت کند. این موضوع را بیشتر در تامپون‌های عطردار می‌توان دید.

آیا استفاده تامپون بهتر از نوار بهداشتی است؟

اگر از تامپون درست استفاده شود، محصولی بی‌دردسر و انتخابی خوب است. اینکه آیا استفاده از تامپون بهتر از نوار بهداشتی است یا نه را باید هر فرد با توجه به تجربه خود به آن پاسخ بدهد. بسیاری از افراد با قرار گرفتن جسمی خارجی در واژن خود مشکل دارند. به این افراد معمولا استفاده از تامپون پیشنهاد نمی‌شود. به علاوه تامپون را برای دخترها هم توصیه نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید  پوکی استخوان "بیماری خاموش اما قابل پیشگیری"

تامپون بر اساس قدرت جذب

پنبه‌های قاعدگی را می‌توان بر اساس سنگینی جریان پریودی با جذب متفاوتی دسته‌بندی کرد. این دسته‌بندی بر اساس میزان جذب میلی‌گرمی خون شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضعیف (6 گرم)
 • معمولی (6 تا 9 گرم)
 • خوب (9 تا 12 گرم)
 • فوق‌العاده (12 تا 15)
 • فوق جاذب (15 تا 18)

بهتر است در روزهای اول و دوم قاعدگی که خونریزی سنگینی دارید از پدهای پنبه‌ای و استوانه‌ای فوق‌العاده و فوق جاذب استفاده کنید. در صورتی که میزان خونریزی شما کاهش پیدا کرد، می‌توانید به سراغ نوع خوب، معمولی و ضعیف آن بروید.

تامپون بر اساس اندازه و سایز

پنبه‌های قاعدگی به دو سایز کوچک و بزرگ تقسیم می‌شوند. اگر میزان خونریزی شما بسیار زیاد است و معمولا هر دو ساعت پد بهداشتی خود را تعویض می‌کنید، از پنبه قاعدگی بزرگ استفاده کنید. اما در صورتی که هنگام قرار دادن پنبه قاعدگی دچار درد می‌شوید یا دفعه اولی است که از آن استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما به شما قرار دادن نوع کوچک آن در واژن است.

کاربرد تامپون در قائدگی

این محصول توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) به عنوان یک وسیله پزشکی شناخته می‌شوند و در بخش‌های مختلف کاربرد دارند. اما مهمترین کاربرد تامپون در قائدگی است که می‌تواند جریان خونریزی را در دوران پریودی مدیریت کند. در واقع استفاده از پد استوانه‌ای پنبه‌ای برای ترشحات عادی واژن و قبل از شروع دوره پریود کار درستی نیست. زیرا پنبه قاعدگی به راحتی بین دیواره‌های واژن قرار می‌گیرد و پس از آغشته شدن به خون منبسط می‌شود. از همین رو می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین کاربردهای تامپون استفاده از آن در دوران قائدگی است.

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

زمان تعویض تامپون

استفاده از پنبه‌های قاعدگی بیش از 4 تا 8 ساعت توصیه نمی‌شود. زیرا قرار دادن این وسیله کاربردی بیش از 8 ساعت خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) ناشی از نفوذ باکتری به بخش داخلی بدن را افزایش می‌دهد. اگر پس از قرار دادن آن با علائم زیر مواجه شدید حتما پس از خارج کردن آن به پزشک فوق تخصص زنان یا مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سرگیجه
 • تب
 • اسهال و استفراغ
 • احساس خستگی و ضعف شدید
 • بدن درد
 • گلو درد

در اغلب موارد توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت  و بروز علائم TSS از پنبه‌های قاعدگی با جذب پایین استفاده کنید. در این صورت با فاصله زمانی کوتاه آن را تعویض خواهید کرد.

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

از دیگر مواردی که نشان می‌دهد زمان تعویض تامپون فرا رسیده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پنبه قاعدگی قبل از زمان مشخص شده اشباع شود.
 • در صورتی که پنبه بهداشتی قاعدگی شروع به نشت کرد یا نخ آن به رنگ قرمز و قهوه‌ای درآمد.

نحوه خارج کردن تامپون از بدن

بیرون کشیدن پنبه بهداشتی قائدگی کار دشواری نیست. زمانی که نخ آن تغییر رنگ داد به معنی آن است که اشباع شده و باید پنبه قاعدگی را از واژن خارج کنید. 

در ادامه مراحل انجام این کار را توضیح می‌دهیم:

 1. در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید تا ماهیچه‌های اطراف واژن منقبض نشوند.
 2. دست‌های خود را بشویید تا از نفوذ میکروب و باکتری به داخل بدن جلوگیری شود.
 3. بدون استرس بر روی توالت بنشینید یا یکی از پاهای خود را بر روی سطح بلندتر قرار دهید.
 4. با کشیدن نخ رشته‌ای به راحتی از واژن خارج می‌شود.
 5. به منظور عملکرد بهتر از خم شدن یا با زاویه ایستادن خودداری کنید.
 6. اگر نخ پنبه قاعدگی را پیدا نمی‌کنید می‌توانید انگشت خود را به درون واژن وارد کنید تا اتصال نخ به پایه پد استوانه‌ای و پنبه‌ای را حس کنید.
 7. در صورتی که پنبه بهداشتی قاعدگی خارج نمی‌شود با زور این کار را انجام ندهید. احتمالا به‌خاطر خشکی این مشکل پیش آمده است. می‌توانید از کمی آب برای مرطوب کردن واژینال و خروج راحت‌تر استفاده کنید.
 8. اگر نتوانستید تحت هیچ شرایطی آن را از بدن خارج کنید بهتر است به سراغ مراکز بهداشتی بروید.
 9. لازم به ذکر است که پنبه قاعدگی در بدن گم نمی‌شود. نگران ورود آن به دهانه رحم نباشید، زیرا اندازه آن بزرگ است و در واژن باقی می‌ماند.
 10. پس از خروج، آن را درون تکه‌ای کاغذ یا دستمال توالت بپیچید و در سطل آشغال بیاندازید. از انداختن پنبه قاعدگی درون توالت و کشیدن سیفون خودداری کنید، زیرا باعث گرفتگی سیستم لوله‌کشی ساختمان می‌شود.
بیشتر بخوانید  بهبود روابط زناشویی

تامپون قاعدگی برای دختران

همانطور که گفته شد تامپون وارد واژن می شود و در بین زنان مثل نوار بهداشتی عمل می کند. هر چند در وب سایتهای خارجی اشاره شده که دختران با رسیدن به سن بلوغ سراغ تامپون می روند اما باید توجه داشته باشید که در جوامع غربی مسئله باکره بودن دختران با جوامع شرقی مثل جامعه ما در ایران متفاوت است.

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

بنابراین تامپون برای دختران مجرد توصیه نمی شود چون به پرده بکارت آنها آسیب می زند. در ضمن تامپون با جذب خون حجمش چند برابر شده و به اندازه ای بزرگ می شود که موقع خروج حتما به پرده بکارت آسیب می زند. بنابراین مراقب تبلیغات و توصیه های اشتباه باشید.

شایعات درباره استفاده تامپون برای دختران مجرد

شاید شما هم شنیده باشید که پرده بکارت ارتجاعی است و می تواند کشیده شود. بنابراین استفاده از تامپون باعث کشیدگی پرده بکارت شده ولی باعث پارگی آن نمی شود و پرده بکارت تنها موقع رابطه جنسی پاره می شود و بکارت از بین می رود.این شایعات کاملا غلط هستند. رابطه جنسی واژینالی و دخول هر چیزی به واژن باعث پارگی پرده بکارت می شود. برای استفاده از تامپون نیز باید آن را از راه دهانه واژن داخل کنید و بدون شک دوشیزگی خود را از دست می دهید. تا زمان ازدواج خود باید از نوار بهداشتی برای دوران قاعدگی استفاده کنید.

آقایان چرا و چگونه از نوار بهداشتی مردانه استفاده می‌کنند؟

شاید در ذهن شما این سوال شکل بگیرد که نوار بهداشتی مردانه چیست، این محصول با توجه به آناتومی ناحیه تناسلی مردان طراحی شده و کاربرد متفاوتی با نوار بهداشتی زنانه دارد و معمولا در مواقع بی‌اختیاری یا نشتی ادرار یا منی استفاده می‌شود تا این ترشحات باعث خیس شدن لباس زیر نشوند و هیچ ارتباطی با پریود مردانه ندارد.

نوار بهداشتی مردانه چسب‌دار چیست

نوار بهداشتی یا پد بهداشتی یک پد جذب کننده بوده که برای جذب ترشحات آلت تناسلی استفاده می‌شود. معمولا نوار بهداشتی از پنبه تهیه می‌شود تا مانع از ایجاد تحریک پوستی شود. نوار بهداشتی در انواع و اندازه‌های مختلف تهیه شده تا بتوانید با توجه به میزان ترشحات آلت تناسلی ، نوار بهداشتی با طول ، ضخامت و قدرت جذب مناسب انتخاب کنید. نوار بهداشتی‌ها اصولا چسب‌دار هستند تا به راحتی در جای خود ثابت شوند و باعث آزار و اذیت نشوند.

بیشتر بخوانید  اطلاعات مهمی که پیش از عمل ایمپلنت دندان می‌بایست نسبت به آنها آگاهی داشته باشید!

انواع نوار بهداشتی مردانه

یک نوع نوار بهداشتی به نام نوار بهداشتی مشبک وجود دارد که روی لایه پنبه‌ای یک لایه پلیمری از پلی‌اتیلن دارد که ترشحات را به لایه‌های زیرین منتقل کرده و روی نوار بهداشتی هیچ و لک و خیسی باقی نمی‌ماند و برای مواقعی که مدت زمان طولانی نمی‌توانید نوار بهداشتی را تعویض کنید و قرار است فعالیت روزانه زیادی داشته باشید مناسب‌تر هستند.

نوار بهداشتی مخصوص آقایان چیست؟

نوار بهداشتی مخصوص آقایان یا پد بهداشتی آقایان برای جلوگیری از پخش شدن ترشحات مردانه روی لباس زیر استفاده می‌شود. طراحی نوار بهداشتی مردانی بر اساس آناتومی آلت تناسلی مردان بوده تا هنگام استفاده احساس راحتی بیشتری داشته باشند.نوار بهداشتی مخصوص آقایان برای افرادی که بی‌اختیاری متوسط تا شدید دارند یا هنگام خواب استفاده می‌شود.

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

برخی مردان به دلیل اوامری از جمله سردی بدن یا نفخ بیش از حد دچار بی‌اختیاری ادرار یا بی‌اختیاری ترشحات منی می‌شوند که با وجودی که مقدار آن کم است ولی احتمال این که خیسی آن در طول روز به لباس برسد وجود داشته و در این گونه موارد برای این که خیالتان از این بابت راحت شود تا زمانی که درمان نشده‌اید می‌توانید از نوار بهداشتی آقایان استفاده کنید.

فیلم استفاده از تامپون

نحوه استفاده از تامپون چگونه است؟

بسیاری از افراد به دلیل عدم اطلاع از طرز استفاده از تامپون قاعدگی ، آن را انتخاب نمی‌کنند. اما روش استفاده از این محصول بسیار ساده است. اگر می‌خواهید از تامپون استفاده کنید، کافیست طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید و خشک کنید سپس لایه پلاستیک تامپون را بردارید.
 2. در حالت راحتی قرار بگیرید و قسمت نازک تامپون را با انگشت بگیرید.
 3. با انگشت‌های دست دیگر، لب‌های واژن را باز کرده و تامپون را درون این ناحیه بگذارید. این کار را می‌توانید به کمک اپلیکاتور نیز انجام دهید.
 4. در آخرین مرحله نیز مطمئن شوید که تامپون در جای درستی قرار گرفته باشد و نخ آن بیرون از بدن باشد، چرا که هنگام خارج کردن این محصول باید از نخ کمک بگیرید.

تامپون از چه قسمت‌هایی تشکیل شده؟

بیایید تمام قسمت‌های این محصول را مرور کنیم و معنی آنها را تعریف کنیم. اجزای تامپون قاعدگی عبارتند از:

 • اپلیکاتور: این بخش لوله‌ای شکل حاوی هسته جاذب داخل آن است. اپلیکاتور از پلاستیک یا مقوا ساخته شده‌ است که در قسمت بالایی آن یک دهانه برای لیز خوردن قسمت پارچه‌ای دارد.
 • پیستون: این قسمت لوله‌ای شکل کوچکتر نیز از پلاستیک یا مقوا ساخته شده است. هنگامی که اپلیکاتور را وارد واژن خود می‌کنید، پیستون به سمت بالا به داخل اپلیکاتور می‌لغزد و تامپون پنبه‌ای را به داخل واژن شما فشار می‌دهد.
 • هسته جاذب: این تکه پارچه استوانه‌ای معمولاً از پنبه و یا ابریشم مصنوعی ساخته شده است. این قسمتی است که در واژن شما باقی می‌ماند و خون را جذب می‌کند.
 • رشته: یک رشته نرم و بافته شده به هسته جاذب متصل شده و توسط پیستون محصور شده است. هنگامی که تامپون را وارد می‌کنید، رشته از واژن شما آویزان می‌شود تا بتوانید در زمان لازم با کشیدن نخ، آن را درآورید. (1)

بهترین برند تامپون کدام است و آن‌ها را از کجا بخریم؟

بهترین برندهای تامپون به شرح زیر هستند:

 • تامپون‌های ارگانیک Lola
 • Tampex
 • Walmart
 • رائل
 • کورا
 • تامپون‌های Ob
بیشتر بخوانید  کلینیک فیزیوتراپی مانا در خیابان مطهری: مجموعه کامل درمان های روز دنیا در حوزه فیزیوتراپی

سوالات متداول

آیا با تامپون می‌توان به استخر رفت؟

بله. با این حال، مهم است که بلافاصله پس از شنا تامپون خود را عوض کنید، حتی اگر مدت زیادی در استخر نبوده باشید. معمولاً تامپون‌ها مقداری آب را جذب می‌کنند و این باعث می‌شود که در جذب جریان قاعدگی شما موثر نباشد و حتی می‌توانند باکتری را وارد واژن کنند.

آیا تامپون باعث پاره شدن پرده بکارت می‌شود؟

پرده بکارت یکی از بخش‌های دستگاه تناسلی زنان است که در صورت پارگی قابل ترمیم نیست. همانطور که می‌دانید پرده بکارت یک شاخصه مهم در ازدواج اسلامی در ایران است. تامپون‌ها نمی‌توانند پرده بکارت را به طور کامل پاره کنند، اما می‌توانند به آن آسیب وارد کنند. بنابراین توصیه می‌شود دختران مجرد از آن استفاده نکنند.

آیا تامپون باعث عفونت واژن می شود؟

گذاشتن تامپون برای مدت طولانی می‌تواند منجر به عفونت شود و به ندرت باعث سندرم شوک سمی می‌شود. البته علل جدی‌تری از قرار دادن تامپون وجود دارد که می‌تواند باعث عفونت واژن شما شود.

آیا تامپون‌ها می‌توانند باعث عفونت قارچی واژن شوند؟

خیر. هنگامی که عفونت‌های قارچی رخ می‌دهد، معمولا درست قبل از شروع قاعدگی است، بنابراین ممکن است به اشتباه فکر کنید که تامپون‌شما عامل عفونت قارچی است. اما اینطور نیست. عفونت قارچی واژن توسط نوعی از مخمر ایجاد می‌شوند که معمولاً در واژن به نام کاندیدا یافت می‌شوند. استفاده از آنتی بیوتیک‌ها، می‌تواند عاملی در ایجاد  عفونت قارچی باشد.

هر چند وقت یک بار باید تامپون را عوض کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم هر تامپون باید قبل از رسیدن به هشت ساعت باید تعویض شود، اما شما سعی کنید آن را بعد از ۶ ساعت تعویض کنید.

اگر روی نخ تامپون ادرار کنیم ممکن است عفونت کنیم؟

ادرار روی نخ کاملا طبیعی است و مطمئنا عفونت را گسترش نمی‌دهد. مگر اینکه عفونت ادراری (UTI) داشته باشید. ادرار شما کاملاً عاری از باکتری است، بنابراین جای نگرانی نیست.

آیا می‌توان با تامپون رابطه جنسی داشت؟

بهتر است از قبل برقراری رابطه جنسی تامپون خود را بردارید. اگر در حین رابطه جنسی این محصول را برندارید، ممکن است بیشتر به داخل کانال واژن فرو برود و باعث ناراحتی احتمالی شود. اگر علاقه‌ای به رابطه جنسی با دخول ندارید اما می‌خواهید شریک جنسی خود را راضی نگه دارید، فعالیت‌های جنسی غیر دخول، مانند تحریک دهانی و دستی مشکلی ندارد.

آیا تامپون می‌تواند باعث اندومتریوز یا سرطان شود؟

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی شبیه به لایه داخلی رحم در مکان‌های دیگر مانند تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ شروع به رشد می‌کند. استفاده از تامپون به طور گسترده توسط پزشکان به عنوان یک شکل ایمن محافظت از قاعدگی پذیرفته شده است و مطلقاً هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد این محصول منجر به ایجاد اندومتریوز یا سرطان می‌شود.

سخن پایانی

به صورت کلی به نظر می‌رسد استفاده از تامپون قاعدگی به عنوان یکی از روش‌های مهار خونریزی در دوران قاعدگی خطر خاصی برای بدن خانم‌ها نداشته باشد. هرچند یک سری نکات وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن‌ها ممکن است بدن با خطراتی مواجه شود اما اگر تمام نکات را رعایت کنید، تامپون‌ها ابزاری عالی برای دوران پریودی خواهند بود چون درون واژن قرار می‌گیرند و دید ندارند، کوچک و قابل حمل هستند و آزادی بیشتری به شما می‌دهند. هرچند باز هم از لحاظ بهداشتی و ایمنی، پدها بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا