پزشکی سلامت

علت سر درد پشت سر

سردرد می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد و می‌تواند در هر ناحیه‌ای بر روی سر، خود را نشان دهد. سردردهای همراه با درد پشت سر می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بسیاری از این علل را می‌توان با علائم دیگر تشخیص داد. این علائم شامل نوع دردی که فرد تجربه می‌کند و سایر نقاطی است که ممکن است درد در آن وجود داشته باشد. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که انواع علل درد پشت سر چیست و چگونه درمان می‌شوند؟

آیا درد پشت سر خطرناک است ؟

سردردهای پشت سر می‌توانند دلایل زیادی داشته باشند و با توجه به دلایل از اهمیت برخوردار می‎‌شوند. در این صورت باید علائم دیگر را نیز بررسی کرد. اگر سردرد‌های ناگهانی با علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن قدرت در بازو‌ها و پا‌ها و غش همراه باشد، ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. عادات زندگی مانند استرس عاطفی، کار طولانی مدت تحت استرس، غذا خوردن نامنظم و بی‌خوابی نیز می‌تواند باعث سردرد‌های خطرناک شود.

علت درد پشت سر چیست؟

درد پشت سر به دلیل عوامل مختلفی از جمله اختلالات عضلانی – اسکلتی ، مشکلات در ستون فقرات ، ترشحات عصبی و حتی فشار روانی ( استرس ) رخ می دهد . همچنین التهاب پوشش مغزی و ترشح عصب اسکولیس نیز از عوامل درد پشت سر می باشد . بهترین راه برای تشخیص دقیق علت درد  در ناحیه پشت سر ، مراجعه به پزشک است.

انواع درد ، محل و علائم دیگری که احساس می کنید ، می تواند به پزشک معالج شما در تشخیص علت سردرد و نحوه درمان آن کمک کند.

علت درد پشت سر چیست؟

علت درد پشت سر و گردن

درد سرو گردن برای همه نگران کننده و آزاردهنده است وافراد مبتلا به دنبال یافتن علت درد پشت سر و گردن هستند.باید در نظر داشت برای یافتن علت دقیق و قطعی درد قبل از هرکاری و در جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

زیرا همه ی علت هایی که ما به آن میپردازیم عمومی بوده و شما برای یافتن علت دردتان به صورت اختصاصی نیازمند مراجعه سریع به ارتوپد هستید.با این وجود آگاهی از علت درد پشت سر و گردن سودمند می باشد. ما در این مقاله به بررسی 12 علت درد پشت سر و گردن میپردازیم.

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد و ممکن است شما در برهه ای از زندگی یک شکل یا فرم دیگری را تجربه کرده باشید. این شرایط از میگرن به تنش ، سردردهای مهره ای و تنشی متفاوت است. در صورتی که از خود می پرسید آیا آسیب گردن می تواند باعث سردرد شود ، حق با شماست. آسیب گردن دلیل اصلی بروز انواع مختلف سردرد است.

12 علت درد پشت سر و گردن

12 علت درد پشت سر و گردن

1.سردرد تنشی

سردرد تنشی از عضلات زیر سر نشات می گیرد. این عضلات، عضلات چهار جفت را تشکیل می دهند و عملکرد آنها برای تسهیل حرکت جمجمه در مهره های گردن است. وقتی عضلات زیر سر شما حساس می شوند ، منجر به سردرد می شوند. این ماهیچه ها می توانند هنگام استفاده از عینک های جدید ، فشار برای دیدن اشیا دور یا تمرین در شرایط نامناسب ، تنش پیدا کنند. هنگامی که از آسیب رنج می برید یا اغلب دندان های خود را ساییده می کنید ، ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

این عضلات ممکن است عصب های شما را روی پایه جمجمه شما فشرده کنند که به نوبه خود می تواند منجر به درد در ناحیه سر شود. اگر این درد ادامه دار وشدیدتر شد باید به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

2.سردرد ورتبروژنیک و تنشی

سردرد ورتبروژنیک متداول ترین نوع سردرد است. این نوع سردردها می توانند به دلیل درد در ناحیه پس سری و گردن ایجاد شوند. آنها از ناحیه پیشانی سر شما سرچشمه می گیرند. سردرد مهره ای نیز ممکن است هنگامی رخ دهد که دچار تحلیل رفتن ستون فقرات گردنی شوید. اغلب می توانید درد دائمی در هر دو طرف سر را تجربه کنید. این نوع سردرد همچنین ممکن است در اثر ضربه ، استرس جسمی یا داشتن وضعیت های نشسته ضعیف و نامناسب باشد. درمان این مشکل نیز با مراجعه به پزشک ارتوپدی امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید  علائم و نشانه های پنهان بیماری های قلبی - شایع ترین علائم بیماری قلبی

3.میگرن

میگرن به دلیل گردن درد رخ نمی دهد. با این حال ، اگر میگرن دارید ، یکی از علائمی که باید به دنبال آن باشید ، درد گردن و در بعضی مواقع سفتی گردن است.

4.وضعیت بد (نحوه قرارگیری بدن هنگام ایستادن یا نشستن)

قرار دادن بدن در شرایط نامناسب در هنگام ایستادن، نشستن و خوابیدن میتواند منجر به درد پشت سر و گردن شود.درمان این علت با ملاحظه نحوه قرار گیری بدن امکان پذیر است.

5.آسیب دیدگی مانند کشیدگی عضله و ضربه

کشیدگی عضلات گردن و یا وارد شدن ضربه به آن میتواند منجر به درد گردن و سر شود که با استراحت و رعایت کردن قابل درمان است.اما اگر بعد از چند روز بهبود نیافت ضروریست به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

6.استفاده طولانی مدت از رایانه رومیزی یا لپ تاپ

اگر کار شما شرایطی دارد که نیاز است روزانه ساعات زیادی را پشت رایانه بنشینید حتما حواستان به نحوه ی نشستنتان باشد.خم نشوید صاف بنشینید و مدام گردن خود را نرمش دهید.

7.ساییدگی استخوان های گردن

ساییدگی استخوان های گردن که بخشی طبیعی از پیری است میتواند منجر به درد گردن شود. بهبود این نوع گردن درد با مراجعه به پزشک و برخی از مسکن های تجویز شده توسط متخصص ارتوپدی امکان پذیر است.

سر درد مزمن

8.آسیب به مهره ها ، نخاع یا اعصاب گردن

آسیب به مهره ها ، نخاع یا اعصاب گردن از دیگر علت های درد گردن و پشت سر می باشد.این مورد بسیار خطرناک است زیرا میتواند نخاع را تحت شعاع قرار دهد.در این حالت ضروریست به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری و آسیب به نخاع به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

9.فشردگی عصب

فشردگی عصب علت درد پشت سر و گردن میتواند شود.در این حالت برای بهبود درد باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

10-عفونت

عفونت استخوان میتواند باعث درد پشت سر و گردن شود.تشخیص دقیق این مشکل توسط تست های تشخیصی که متخصص ارتوپدی تجویز مینماید امکان پذیر است.لازم به ذکر است هرگونه اقدام دیر هنگام برای رفع این مشکل تبعات بران ناپذیر و خطرناکی را به بار می آورد.

11.آسیب استخوان یا شکستگی مربوط به پوکی استخوان

آسیب استخوان یا شکستگی مربوط به پوکی استخوان علت دیگر درد پشت سر و گردن است.پوکی استخوان به دلیل کمبود کلسیم رخ میدهد و عدم رسیدگی به موقع به آن باعث شکستگی استخوان ها میشود.

12.آرتروز

آرتروز گردن منجر به درد گردن میشود.این درد آزاردهنده است و نیازمند درمان منظم و اصولی توسط متخصص ارتوپدی می باشد.

آرتروز گردن

علت سر درد از ناحیه ای گیجگاه

چنانچه در طرفین سر (گیجگاه) درد دارید علت آن می‌تواند موارد زیر باشد:

چنانچه درد ایجاد شده همراه با حالت تهوع باشد به گونه‌ای که با تحرک تشدید شود، می‌تواند از نوع میگرن باشد. بطور معمول سر درد میگرنی یک ساعت قبل از رسیدن به ماکزیمم مقدار آن شروع می‌شود. این نوع درد ناگهانی نیست. این نوع دردها اصطلاحا سردرد فشاری (تنشی) نامیده می‌شوند.

نوع دیگری از دردهای گیجگاهی در اثر مشکل در مهره‌های گردن ایجاد می‌شود. این درد می‌تواند از بالای چشم‌ها تا اطراف گوش و پشت آن امتداد داشته باشد. در بعضی افراد بصورت یک نوار درد از سر تا ناحیه گیجگاه احساس می‌شود. این درد معمولا بسیار شدید است، اما ویژگی‌های میگرن مانند تهوع یا عدم تحمل نور را ندارد. معمولا این درد گیجگاهی بعد از خواب تشدید می‌شود.

از جمله دیگر سردردهای گیجگاهی حالتی است که در آن درد به صورت شدید و تیز احساس می‌شود. شبیه به زمانی که با ضربات چاقو یخ را سوراخ کرده و برش دهند. این نوع سر درد از جمله رایج‌ترین دردهای گیجگاه است.

سردردهای گیجگاهی

این دردها در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد. با افزایش سن به علتی نامعلوم رگ‌های خونی گیجگاه دچار تورم می‌شود و آرتریت موقتی ایجاد می‌کند. این امر منجر به دردهای شدید گیجگاه می‌شود. از جمله نشانه این درد این است که رگ‌های مربوطه در جلوی گوش‌ها نسبت به لمس حساس می‌شود.

این دردها که به صورت حمله‌های ناگهانی شدید و کوتاه مدت است. تفاوت این درد با سایر انواع دیگر در مدت کوتاه آن است. این دردها حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه طول کشیده و ممکن است در یک روز ۵ مرتبه یا بیشتر تکرار شوند. این درد عمدتا چشم‌ها یا صورت را نیز درگیر می‌کند اما در گیجگاه نیز حس می‌شود.

بیشتر بخوانید  آشنایی با مفهوم بهترین رژیم لاغری + اصول رژیم لاغری چیست؟

دردهای ناشی از کالبد شکافی شاهرگ‌ها. کالبد شکافی شاهرگ‌ها می‌تواند منجر به اختلال در بر هم نهی پلک‌ها شود. همچنین عوارض عصبی (اختلالات بینایی، گفتاری و ضعف) که در نتیجه کاهش جریان خون به مغز ایجاد می‌شود. این درد در ناحیه پیشانی و گیجگاه احساس می‌شود. این درد شروعی سریع و ناگهانی داشته و در بعضی افراد ملایم و در بعضی شدید است.

علت سر درد اطراف چشم

چه دلایلی موجب سردرد چشمی میشود؟

سردرد یک مشکل رایج است که افراد زیادی را روزانه درگیر می‌کند و می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای ساده تا خطرناک باشد. با این حال شاید کمتر پیش بیاید که افراد علت سردرد خود را به چشمان خود نسبت دهند. سردرد چشمی زمانی ایجاد می‌شود که مشکلات مرتبط با چشم موجب ایجاد درد در سر از جمله قسمت پیشانی می‌شوند. این نوع دردها ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی در چشم باشند. از جمله دلایل ایجاد سردرد چشمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سردرد بیشتر در نواحی جلوی سر ، جمجمه و اطراف چشم‌ ها احساس می‌ شود. برخی از پزشکان و متخصصین معتقد هستند که سردرد یک نشانه و یا هشدار برای بیماری‌ های خطرناک است. به طور کلی ، بیشتر سردردها بی‌ خطر و موقتی هستند که گاهی به تنهایی و گاهی هم همراه با دیگر نشانه‌ ها رخ می‌ دهند و باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌ های روزانه فرد می‌ شوند.

علل مختلفی برای این عارضه وجود دارد. در این بخش قصد داریم تا چند علت سردرد پیشانی و چشم ارائه کنیم. علل سردرد به شرح زیر است:

 • استرس و اضطراب
 • نور بیش از حد
 • کمبود آب
 • خستگی
 • آنفولانزا
 • احتقان بینی
 • میگرن
 • عفونت سینوس
 • آلرژی فصلی
 • خستگی چشم
 • ضعیف شدگی چشم
 • ناراحتی معده
 • گرسنگی
 • سردرد ناشی از وارد شدن ضربه به سر
 • مصرف نوشیدنی‌ های الکلی
 • استعمال دخانیات

در مطالب فوق ، علت سر درد پیشانی و شقیقه به طور خلاصه ارائه شده است. اغلب موارد بالا باعث بروز سردردهای موقت و زودگذر می‌ شود. در صورتی که سردردهای شما به صورت مکرر رخ می‌ دهد و فعالیت‌ های روزمره شما را مختل می‌ کند ، لازم است که برای معاینات چشم به یک متخصص مراجعه نمایید. زیرا چشم‌ های ضعیف و یا خستگی چشم‌ ها می‌ تواند علت سردرد مداوم پیشانی شما باشد.

علت سر درد اطراف چشم

پبرچشمی ، آستیگماتیسم و دوبینی از رایج‌ ترین علل سردرد پیشانی و چشم است. عدسی و قرنیه وظیفه فوکوس تصویر را بر روی شبکیه بر عهده دارند. هنگامی که این وظیفه به خوبی انجام نشود ، عضلات چشم مجبور به فعالیت بیشتر خواهند شد که نتیجه آن افزایش فشار بر روی چشم است. این فشار اضافی منجر به خستگی و تاری دید همراه با سردرد در نواحی پیشانی و چشم‌ها می‌ شود.

برای درمان این نوع سردرد و چشم در اثر عیوب چشم ، باید از عینک یا لنز مناسب استفاده نمود. همچنین ، استفاده از موبایل ، کامپیوتر شخصی و مطالعه را محدود کرد.

برخی اوقات هم ممکن است که فرد مبتلا به عیوب چشمی نشده است و علت سردرد در قسمت پیشانی ، کار چشمی زیاد است. به همین خاطر ، بهتر است در میان کارهای روزانه کمی به چشم‌ ها استراحت دهید تا از خستگی چشم‌ ها پیشگیری شود و مانع از بروز دوبینی ، انحراف چشم ، سردرد و دیگر عوارض جانبی شوید.

علت سر درد بالای سر

علت سردرد بالای سر چیست؟

چندین بیماری مختلف می توانند باعث سردرد بالای سر شما شوند. اینها می تواند شامل انواع مختلف سردرد، مشکلات عصبی و علل نادرتر باشد.

علت سر درد بالای سر

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد در بالای سر شود.

سردردهای تنشی:

سردردهای تنشی باعث ایجاد فشار مداوم یا درد در اطراف سر می‌شوند که ممکن است احساس شود که یک نوار سفت در اطراف سر قرار گرفته است.

همچنین ممکن است در ناحیه گردن و در نزدیکی پشت سر یا شقیقه ها احساس درد کنید. درد کسل کننده است و ضربان ندارد و اغلب بسیار کمتر از درد میگرن است. اگرچه این سردردها ناراحت کننده هستند، بسیاری از افراد مبتلا به سردرد تنشی می توانند فعالیت های معمول خود را از سر بگیرند.

بیشتر بخوانید  کمبود چه ویتامینی باعث خوردن شیرینی میشود؟ + راهکارهای جلوگیری از میل به خوردن شیرینی چیست؟

میگرن:

میگرن یک بیماری عصبی است که باعث سردردهای شدید و ناتوان کننده می شود. ممکن است باعث سردرد در بالای سر شود، اگرچه ممکن است در یک طرف سر یا پشت گردن نیز ظاهر شود یا به آن برسد.

سردردهای محرک سرماخوردگی

سردردهای محرک سرماخوردگی – که معمولاً به عنوان “یخ زدن مغز” شناخته می شود – به سرعت ظاهر می شود و در نزدیکی بالای سر احساس می شود. آنها شدید خواهند بود و معمولاً فقط چند ثانیه طول می کشند. آنها ممکن است بعد از خوردن یا نوشیدن چیزی سرد مانند آب یخ یا بستنی ایجاد شوند.

سردرد بالای سر چگونه درمان می شود؟

سردرد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و راه‌های درمان آن نیز وجود دارد می تواند متفاوت باشد. نوع سردرد درمان را تعیین می کند.

برخی از انواع سردرد را می توان در خانه مدیریت کرد. درمان های خانگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رفتن به اتاق تاریک برای استراحت
 • آب آشامیدنی و هیدراته ماندن
 • با استفاده از یک پارچه خنک روی سر
 • تمرین تکنیک های تمدد اعصاب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

هر سردردی نیاز به مراقبت پزشکی از یک متخصص مراقبت های بهداشتی ندارد. اما با توجه به موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، شرایطی وجود دارد که در آن تحقیقات پزشکی بیشتر ضروری است.

علت سردرد پشت چشم

تجربه داشتن سر درد یک تجربه متعارف است. هر فرد در طول زندگی ممکن است بارها در قسمت هایی از سر خود درد هایی را احساس کند. سردرد به عنوان درد در هر ناحیه از سر تعریف می شود و می تواند از شقیقه ها و پیشانی تا قاعده گردن یا پشت چشم شما متغیر باشد.

علت سردرد پشت چشم چیست؟

در حالی که سردرد از هر نوع آن یک امر شایع است، دانستن علت آن می تواند به درمان خانگی کمک کند. همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دقیق برای انجام موثرترین درمان انجام دهد.

فراموش نکنید که اگر به طور ادامه دار از این درد رنج می برید، برای تشخیص به موقع به یک پزشک متخصص مراجعه و یا از طریق مشاوره آنلاین پزشکی برای رفع آن اقدام کنید.

سردردهای تنشی:

سردردهای تنشی شایع ترین شکل سردرد هستند. هر کسی مستعد ابتلا به این نوع سردرد است، اگرچه در زنان شایع تر است.

سردردهای تنشی اغلب به صورت اپیزودیک در نظر گرفته می شوند و می توانند یک تا دو بار در ماه رخ دهند. با این حال در مواردی نیز می توانند مزمن شوند و هر ماه 15 روز و تا مدت سه ماه یا بیشتر رخ دهند.

سردردهای تنشی باعث ایجاد احساس سفتی یا فشار در اطراف پیشانی می شوند؛ درد پشت چشم نیز ممکن است در این حالت رخ دهد. سایر علائم سردرد تنشی عبارتند از:

 • سر درد مبهم
 • حساسیت پوست سر
 • درد گردن و پیشانی

سردرد خوشه ای:

سردردهای خوشه ای مجموعه ای از سه یا چهار سردرد کوتاه اما دردناک هستند. آنها به اندازه سردردهای تنشی رایج نیستند.

سردرد خوشه ای می تواند از 15 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. آنها موجب ایجاد احساس دردناک سوزش یا سوراخ کننده معمولاً در پشت یک چشم می شوند. علائم دیگری که ممکن است با سردردهای خوشه ای تجربه کنید عبارتند از:

چشمان قرمز

چشم های متورم

سینوزیت:

عفونت سینوسی یا سینوزیت، التهاب یا احتقان بافت های پوشاننده سینوس های شما است. احتقان بینی می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود.

این گرفتگی معمولاً با فشاری همراه است که اغلب در سرتاسر پیشانی، گونه ها و پشت چشم احساس می شود. علاوه بر درد و فشار، علائم زیر را ممکن است تجربه کنید:

بینی گرفته

درد در دندان های بالایی شما

خستگی

بدتر شدن درد هنگام دراز کشیدن

درمان سردرد پشت چشم:

مسکن‌های رایج بدون نسخه، مانند آسپرین و ایبوپروفن می‌توانند سردرد را درمان کنند. با این حال، این داروها باید برای جلوگیری از سردرد بازگشتی به مقدار کم استفاده شوند. همچنین ممکن است پس از عادت کردن بدن شما به دارو، درد را تشدید کنند.

بیشتر بخوانید  پرخوری قبل از پریودی چه دلیلی دارد و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

در موارد سردرد شدیدتر، پزشک ممکن است شل کننده های عضلانی را برای متوقف کردن انقباضات عضلانی تجویز کند. داروهای ضد افسردگی برای تثبیت سطح سروتونین در مغز نیز از گزینه های درمان است.

سایر درمان های موثر برای بهبود علائم درد ناشی از سردرد عبارتند از:

 • اجتناب یا کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده
 • اجتناب یا محدود کردن مصرف الکل
 • ورزش روزانه
 • حذف مصرف دخانیات
 • اجتناب یا محدود کردن مصرف کافئین

اگر وضعیت شما پس از اجرای این روش‌های درمانی بدتر شد، یا اگر شروع به تجربه علائم نامنظم همراه با سردرد کردید، فوراً به پزشک مراجعه و درصورت عدم امکان با دکتر آنلاین در تماس باشید. این می تواند نشانه ای از یک مشکل بینایی جدی تر باشد که نیاز به اصلاح دارد یا یک مشکل پزشکی باشد که نیاز به درمان دارد.

علت سردرد پشت سر و چشم درد

الگوی حملات سردرد و چشم درد

سردردهای خوشه ای عمدتا روزانه رخ می دهند و قبل از اینکه به طور کامل برطرف شوند ممکن است طی چند هفته معمولا بین 4 تا 12 هفته، روزانه چند بار به این نوع سردرد ها دچار شوند.

اغلب افراد پس از یک دور سردرد و چشم درد طولانی ممکن است ماه ها و یا حتی سال ها در دوره بهبودی به سر ببرند و هیچگونه علامتی از سردرد نداشته باشند و مجددا دچار آن شوند.

بیماران معمولا سردرد را در یک زمان مشخص در روز تجربه می کنند. به عنوان مثال در بعضی از افراد به گونه ای است که پس از خواب با سردرد بیدار می شوند و ممکن تا چند ساعت درگیر باشند.

بعضی از افراد سالانه دچار سردرد و چشم درد مانند سردرد های خوشه ای می شوند و در بعضی افراد ممکن است همیشگی باشد. در بعضی از افراد نیز ممکن است که در فصل خاصی از سال مانند بهار و یا پاییز دچار سردرد شوند.

چه موقع می توان به پزشک مراجعه کرد؟

در اولین فرصت که دچار سردرد و چشم درد شدید به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا در مورد علائم و میزان درد در سر و چشم از شما سوال می پرسد و در صورت نیاز برای شما آزمایش یا عکسبرداری از سر را تجویز می کند.

عکسبرداری یا اسکن از مغز کمک می کند که بیماری های دیگری که علائم آن ها شبیه به سردرد های خوشه ای است کنار گذاشته شوند.

اغلب موارد اسکن مغز افرادی که تنها سردرد دارند و بیماری دیگری ندارند، طبیعی است. برای تشخیص دقیق تر می توان با استفاده از علائم شما به نتیجه قطعی رسید و نیازی به انجام آزمایشات بیشتری نباشد.

در صورت تایید سردرد شما، معمولا بایستی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا روش ها درمانی معتبر را از پزشک خود دریافت کنید.

سردرد هایی مانند سردرد های خوشه ای مشکلی برای زندگی شما ایجاد نمی کنند، اما ممکن است به دلیل درد شدیدی که تجربه می کنید، تاثیر قابل توجهی روی کیفیت زندگی شما داشته باشد.

از مسکن های بدون نسخه استفاده نکنید. مسکن هایی مانند پاراستامول برای این مدل سردردها موثر نیستند.

برای درمان بایستی یک یا تعدادی درمان تخصصی را انجام دهید.

درمان های اصلی که عمدتا در جهت تسکین سردرد و چشم درد استفاده می کنند سه نوع هستند:

با هر یک از این روش ها معمولا سردرد طی یک ربع تا نیم ساعت تسکین خواهد یافت.

1) آمپول های سوماتریپتان: این آمپول ها را می توانید در صورت نیاز تا دو بار در روز استفاده کنید.  
2) اسپری بینی سوماتریپتان یا زولمیتریپتان: اگر تمایل به استفاده از آمپول ندارید می توانید به جای آن از اسپری بینی استفاده کنید.  
3) اکسیژن درمانی: اکسیژن را می توانید از طریق ماسک مخصوص اکسیژن دریافت کنید.  

علت سردرد پیشانی و حالت تهوع

سردرد دردی یا ناراحتی است که در یا اطراف سر، از جمله پوست سر، سینوس ها یا گردن شما رخ می دهد. حالت تهوع نوعی ناراحتی در معده است که در آن احساس می کنید نیاز به استفراغ دارید.

سردرد و حالت تهوع از علائم بسیار شایع هستند. آنها می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند.

بیشتر بخوانید  جراحی بینی زیبایی یا ترمیمی ؟

سردرد و حالت تهوع گاهی با هم بروز می کنند. در برخی موارد، ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی پزشکی باشد که نیاز به درمان فوری دارد. یاد بگیرید که چگونه یک موقعیت بالقوه پزشکی اورژانسی را تشخیص دهید.

علت سردرد و حالت تهوع چیست؟

علت سردرد و حالت تهوع چیست؟

سردردهای میگرنی یکی از علل شایع سردرد و حالت تهوع هستند. میگرن می تواند علائم مختلفی از جمله حالت تهوع، سرگیجه، حساسیت به نور و سردرد شدید ایجاد کند. اغلب قبل از آنها یک اختلال بینایی یا حسی به نام هاله وجود دارد.

سایر شرایط مرتبط با سردرد و حالت تهوع شامل کم آبی بدن و قند خون پایین است. زمانی که مایعات کافی ننوشید، کم آبی ممکن است رخ دهد.

قند خون پایین می تواند به دلایل مختلفی از جمله مصرف بیش از حد الکل، عوارض جانبی دارو، بیماری شدید کبدی یا کلیوی، گرسنگی طولانی مدت و کمبودهای هورمونی ایجاد شود. اگر دیابت دارید، مصرف بیش از حد انسولین نیز می تواند باعث کاهش قند خون شود.

سایر شرایطی که می تواند منجر به سردرد و حالت تهوع شود عبارتند از:

 • استرس یا اضطراب
 • مسمومیت غذایی
 • حساسیت غذایی
 • فشار خون بالا
 • کتواسیدوز دیابتی
 • مخملک
 • گلودرد استرپتوکوکی
 • هذیان ترک الکل
 • لابیرنتیت
 • اوایل بارداری
 • عفونت ها، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • عفونت های مغزی، مانند مننژیت یا آنسفالیت
 • شکستگی های جمجمه
 • تب کنه کلرادو
 • فشار خون بدخیم (نفروسکلروز شریانی)
 • مسمومیت ناشی از سم عنکبوت بیوه سیاه (نیش عنکبوت بیوه سیاه)
 • فلج اطفال
 • سیاه زخم
 • ویروس ابولا و بیماری
 • سارس (سندرم حاد تنفسی)
 • تب زرد
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • مرحله نهایی بیماری کلیه
 • مالاریا
 • بحران آدیسون (بحران حاد آدرنال)
 • بیماری کیستیک مدولاری
 • عفونت ویروس نیل غربی (تب نیل غربی)
 • تومور مغزی بزرگسالان
 • آبسه مغزی
 • نوروم آکوستیک
 • اندومتریوز
 • ورم لوزه
 • ژیاردیازیس
 • بیماری پنجم
 • آسیب های تروماتیک مغز، مانند ضربه مغزی یا هماتوم ساب دورال
 • لپتوسپیروز (بیماری ویل)
 • خونریزی زیر عنکبوتیه
 • سدیم خون پایین (هیپوناترمی)
 • آنوریسم مغزی
 • تب دنگی
 • سندرم HELLP
 • پره اکلامپسی
 • هپاتیت A
 • شیگلوز
 • سندرم شوک سمی
 • بیماری حاد کوهستان
 • گلوکوم
 • آنفولانزای معده (گاستروانتریت)
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • دوره قاعدگی

سردرد و حالت تهوع چگونه درمان می شود؟

برنامه درمانی توصیه شده شما برای سردرد و حالت تهوع به علت علائم شما بستگی دارد.

اگر یک بیماری زمینه ای دارید، پزشک سعی می کند آن را درمان یا مدیریت کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تغییرات سبک زندگی، داروها یا سایر درمان ها را برای کمک به پیشگیری یا تسکین علائم میگرن توصیه کنند.

در برخی موارد، تغییر شیوه زندگی یا درمان های خانگی ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند. مثلا:

اگر سردردهای میگرنی را تجربه کردید و احساس کردید که میگرن شروع می شود، در یک اتاق تاریک و ساکت بمانید و یک کیسه یخ پوشیده از پارچه را در پشت گردن خود قرار دهید.

اگر فکر می‌کنید سردرد و حالت تهوع شما ناشی از استرس است، شرکت در فعالیت‌های کاهش استرس، مانند پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش را در نظر بگیرید.

اگر مشکوک به کم آبی هستید یا قند خونتان پایین است، کمی استراحت کنید تا چیزی بنوشید یا بخورید.

مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن ممکن است به تسکین سردرد شما کمک کنند. آسپرین ممکن است برای معده شما خیلی سفت باشد و باعث ناراحتی معده شود.

علت سردرد پیشانی و شقیقه

علت سردرد پیشانی و شقیقه

اکثر اوقات افراد از نوعی سردرد شکایت می‌کنند که درد آن پیشانی و شقیقه‌ها را دربرمی‌گیرد. درد پیشانی و شقیقه ممکن است تمام پیشانی یا نقطه ‌خاصی از آن را درگیر کند. این درد همچنین ممکن است به سمت پایین و چشم‌ها نیز کشیده شود و منجر به ایجاد درد در چشم‌ها شود. همچنین احتمال دارد این درد تمام صورت را احاطه کند و شاید تا زمان برطرف شدن سردرد همراه با بیمار باشد.

سردرد در پیشانی و شقیقه‌ها معمولا برای یک مدت کوتاه شاید چند ساعت طول بکشد اما احتمال شروع دوباره آن وجود دارد. به‌ندرت دیده می‌شود این نوع سردرد بی‌وفقه و برای چند روز ادامه داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که علت درد پیشانی و شقیقه‌ها ناشی از وجود عوامل دیگری نظیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش آفتاب باشد. استفاده از عینک‌ آفتابی و کرم ضد آفتاب می‌تواند از بروز چنین سردردهایی پیشگیری کند.

در صورتی‌ که علائم سردرد شقیقه‌ها باعث آزار فرد شود، بهتر است جهت تشخیص و درمان زود هنگام به یک دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا