پزشکی سلامتدندانپزشکی

دلایل اصلی بروز درد دندان چیست؟ + معرفی انواع درد دندان

درد دندان یکی از علائمی است که ما را از بروز آسیب و بیماری در ناحیه دهان و فک آگاه می‌سازد. و در تشخیص به موقع و درمان سریع تیز موثر خواهد بود. در این مقاله با ما همراه باشید تا ابتدا با بررسی میزان دندان درد ، علائم و نوع درد علت درد دندان و در نهایت درمان لازم جهت کاهش درد شدید دندان مشخصص گردد. علاوه بر این درمان های خانگی جهت رفع درد دندان به صورت موقت را بررسی می نماییم.


فهرست مطالب


دلایل اصلی بروز درد دندان چیست؟

درد دندان معمولاً دارای شدت مختلف (از خفیف تا شدید) می‌باشد. دندان‌درد امکان دارد به طور ناگهانی ایجاد شود در حالی که دلیل اصلی بروز درد دندان ممکن است از مدت‌ها قبل وجود داشته باشد. در صورت وجود درد طولانی‌مدت، انجام معاینه دندان‌ها الزامی می‌باشد.شدت و ویژگی‌های درد مانند محل و منشأ بروز درد دارای اهمیت زیادی می‌باشد. با ارزیابی درد و اطلاع از علل متداول بروز درد دندان، شخص سریع‌تر می‌تواند زمان مراجعه به دندان‌پزشک را  تشخیص دهد. ارائه جزئیات مربوط درد می‌تواند به دندان‌پزشک جهت تشخیص علت اصلی ایجاد درد دندان‌های جلویی و عقبی کمک کند.

درد دندان- حفره یا پوسیدگی دندان 

با گذشت زمان، پوسیدگی دندان می‌تواند باعث ایجاد یک حفره در یک یا چند دندان شود. در صورتی که این حفره به بعضی از اعصاب در دندان‌ها نزدیک باشد، درد ایجاد خواهد شد.

بهترین روش جلوگیری از بروز حفره‌های جدید دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان شامل استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان طبق دستور دندان‌پزشک می‌باشد. جهت رفع درد دندان ناشی از حفره‌های دندانی، دندان‌پزشک می‌تواند از روش پر کردن دندان استفاده کند. در برخی از مواقع عصب‌کشی جهت درمان مؤثر حفره‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چه درمان سریع‌تر انجام شود، تأثیر درمان افزایش پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره عمل ایمپلنت دندان  را بخوانید.

درد دندان- آسیب‌دیدگی یا افتادن پُرکردگی دندان

علت درد دندان‌ می‌تواند افتادگی یا آسیب‌دیدگی پرکردگی دندان باشد. وجود پوسیدگی زیر محل پُرکردگی می‌تواند باعث شل شدن آن شود. جهت رفع این درد، بایستی جهت ارزیابی آسیب‌دیدگی و انتخاب بهترین گزینه درمانی به دندان‌پزشک مراجعه شود.

درد دندان- ساییدگی دندان 

ساییدگی دندان زمانی ایجاد می‌شود که اسید سبب سایش مینای محافظ دندان می‌شود. مقداری از ساییدگی با افزایش سن ایجاد می‌شود ولی عواملی مانند مصرف نوشیدنی‌ها اسیدی مثل قهوه و سودا سبب افزایش سرعت روند ساییدگی دندان می‌شوند. ساییدگی مینای دندان می‌تواند سبب ایجاد درد دندان‌های جلویی و عقبی شود.

درد دندان

بر طبق تحقیقات انجام شده، شرکت‌کنندگان در ورزش‌های سه‌گانه بیشتر در معرض ساییدگی دندان قرار دارند. یکی از دلایل می‌تواند این باشد که دهان این ورزشکاران در اثر تنفس از راه دهان بیشتر خشک می‌شود. در صورت تمایل به انجام ورزش‌های استقامتی مانند دو یا دوچرخه‌سواری، بایستی از تأمین آب بدن اطمینان حاصل شود و همچنین باید با دندان‌پزشک در ارتباط با روش‌های کاهش احتمال سایش دندان مشورت شود.

با توجه به این که هر نوع سبک زندگی که باعث قرار گرفتن دندان در معرض اسید شود باعث افزایش سرعت ساییدگی دندان می‌شود، بایستی در این مورد جهت جلوگیری از ساییدگی از راهنمایی دندان‌پزشک استفاده شود. برای مثال تغییر در رژیم غذایی یا بهداشت دهان و دندان مانند کاهش مصرف نوشیدنی‌های اسیدی مثل سودا سبب کاهش احتمال ساییدگی دندان می‌شود.

درد دندان- ساییدن دندان‌ها در اثر دندان‌قروچه 

بسیاری از افراد در اثر استرس دندان‌های خود را به هم ساییده و فشار می‌دهند. این حالت معمولاً در زمان خواب نیز ایجاد می‌شود. این عارضه منجر به بروز درد در دهان، فک و یا دندان شود. تنش عضلانی ناشی از دندان‌قروچه نیز می‌تواند باعث ایجاد سردرد و درد در فک شود. دندان‌قروچه سبب ساییدگی مینای دندان شده و در برخی از موارد می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی‌هایی مانند ترک خوردن دندان یا افتادن پُرکردگی دندان شود.

بیشتر بخوانید  آیا جراحی لیپوساکشن خطرناک است؟

در بعضی از مواقع جهت رفع این حالت می‌توان از روش‌های رفع استرس و محافظ دهان در زمان خواب استفاده کرد. در موارد دیگر امکان دارد مشکلاتی مانند ناهم‌راستایی دندان‌ها باعث بروز این حالت شود و به درمان توسط دندان‌پزشک نیاز داشته باشد.

درد دندان- آسیب‌های ناشی از وارد شدن ضربه 

آسیب‌دیدگی ناشی از تصادفات یا ورزش می‌تواند بلافاصله یا با گذشت زمان باعث بروز درد دندان‌ شود. همچنین جویدن اشیاء سفت نیز می‌تواند باعث بروز آسیب‌دیدگی شود. زمانی که بافت حساس داخلی ورم کند، درد ایجاد می‌شود. این نوع آسیب‌دیدگی ممکن است به مرور زمان بهبود پیدا کرده و یا امکان دارد به درمان نیاز داشته باشد.

درد دندان- رشد دندان‌های عقل 

در ارتباط با افرادی که در اواخر دوران نوجوانی تا اواسط دهه دوم زندگی قرار دارند، دندان‌های عقل نهفته یا رشد این دندان‌ها  می‌تواند باعث ایجاد دندان‌درد شود. در این صورت، در ارتباط با رفع دندان‌درد بایستی به دندان‌پزشک مراجعه شود. چنانچه دندان‌های عقل باعث بروز درد یا دیگر مشکلات دندانی شده باشند، امکان دارد دندان‌پزشک کشیدن دندان عقل را توصیه کند.

درد دندان- التهاب یا عفونت لثه

دندان‌پزشک‌ها به دلایل مختلفی استفاده مداوم از نخ دندان را به طور روزانه به افراد توصیه می‌کنند. ورم یا التهاب لثه معمولاً باعث بروز درد شده و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند افتادن دندان و تحلیل زودهنگام استخوان شود.

درد دندان

در ارتباط با جلوگیری از بروز مشکلات مرتبط با لثه بایستی به دندان‌پزشک مراجعه شود. دندان‌پزشک روش صحیح استفاده از نخ دندان را به شخص آموزش می‌دهد. با رعایت بهداشت دهان و دندان جلوگیری از بروز بیماری لثه امکان‌پذیر می‌باشد. البته بخش زیادی از آسیب ناشی از بیماری پیشرفته لثه قابل جبران نمی‌باشد، ولی درمان بیماری می‌تواند به کاهش درد و حفظ دندان‌ها کمک کند.

درد، حساسیت یا عفونت سینوس 

در برخی از مواقع حساسیت فصلی یا عفونت سینوس می‌تواند سبب ایجاد درد دندان سالم و لثه شود. سینوس‌ها به ریشه‌های بعضی از دندان‌ها نزدیک می‌باشند. التهاب سینوس‌ها ممکن است بر ریشه‌های این دندان‌ها فشار وارد کرده و منجر به ایجاد درد شود. در صورتی که مشکلات مرتبط با سینوس باعث درد دندان سالم شود، پزشک می‌توان عارضه مربوطه را درمان کند.

معرفی انواع درد دندان  

 • درد ضربانی در دندان یا ناحیه اطراف آن
 • درد به شکل تیر کشیدن در زمان جویدن غذا یا مصرف نوشیدنی های سرد و گرم
 • حساسیت دندان
 • درد به صورت سوزش 
 • درد مداوم دندان 

بررسی علائم درد دندان و درمان دندان درد

بعضا بسیاری از افراد تنها بیان می‌کنند ” دندان درد شدید دارم” و محل و نوع دقیق درد برای آنها مبهم است، چرا که درد خاصیت پخش شندن دارد و به اطراف یا گوش و گلو نیز سرایت کرده و موجب حساسیت و ناراحتی در این نواحی می‌گردد. اما با مشخص کردن نوع درد و محل آن تشخیص علت درد دندان به مراتب راحت تر خواهد شد.

1. حساسیت دندان به سرما و گرما پس از پر کردن دندان

این درد گاها پس از پر شدگی های عمیق پیش می‌آید که نزدیک به عصب می‌باشند، و چنانچه پر شدگی جدید باشد ممکن است این حساسیت تا 2الی4 ماه ادامه داشته باشد، البته باید میزان این حساسیت روبه کاهش باشد.بهتر است طی این مدت از غذا ها و نوشیدنی های خیلی داغ و یا خیلی سرد استفاده نشود، و در صورت امکان و قابل تحمل بودن درد، با این درد مدارا کنید و در صورت بیشتر شدن و تداوم این حساسیت و درد دندان باید به دندان پزشک مراجعه کنید. تا پرشدگی و میزان آن و بررسی و در صورت نیاز اصلاح شود.

 و اگر پر شدگی مربوط به قبل است و بر روی دندان عصب کشی شده قرار گرفته است،  احتمال دارد دندان شما دچار پوسیدگی مجدد شده به درمان ریشه مجدد (ری اندو) نیاز داشته باشد.

2.درد کوتاه و لحظه ای هنگام خوردن و آشامیدن مواد سرد و گرم 

این نوع از درد دندان ناشی از عوامل مختلفی است، ممکن است علت این درد ایجاد پوسیدگی کوچکی در دندان شما باشد. که باید سریعا و قبل از پیشرفت میزان پوسیدگی به دندان پزشک مراجعه نمایید؛ و جهت برداشتن پوسیدگی و پر کردن دندان اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید  معرفی 5 متخصص برتر جراح زیبایی بینی تهران به انتخاب مجله پزشکی سلامت

 و چنانچه دندان شما قبلا درمان شده است، ممکن است پر کردگی قبلی دچار مشکل شده و نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد، و اگر میزان پوسیدگی پیشرفت کرده و به اصطلاح دندان به عصب رسیده باشد، نیاز حتمی به  درمان ریشه دندان وجود دارد. 

 یکی دیگر از عوامل ایجاد این درد، تحلیل لثه اطراف دندان می‌باشد. که حتما برای بررسی علت و درمان باید به دندان پزشک مراجعه نمایید. و در صورت نیاز و با تشخیص ایشان چنانچه تحلیل لثه شما ناشی از جرم دندان ها باشد جرم گیری و اگر میزان تحلیل لثه بیشتر باشد جراحی لثه انجام شود.

3. درد به مدت 10 تا 20 ثانیه پس از مصرف مواد غذایی سرد و شیرین

ممکن است علت این درد ناشی از پوسیدگی دندان شما باشد که بهتر است قبل از پیشروی میزان پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان به دندان پزشک مراجعه نمایید. و جهت ترمیم و پرکردن دندان اقدام نمایید.

4. درد تیز و تیر کشنده دندان هنگام جویدن

علت این درد ممکن است ناشی از پوسیدگی، شکستگی یا ترک در دندان باشد و چنانچه دندان شما قبلا تحت درمان قرار گرفته باشد، ممکن است درد دندان شما ناشی از پوسیدگی مجدد دندان یا لق شدن پرشدگی قبلی باشد. که باید سریعا و قبل از پیشروی میزان پوسیدگی و یا آسیب بیشتر به دندان، جهت ترمیم، درمان ریشه یا درمان ریشه مجدد اقدام نمایید. که این بستگی به میزان آسیب وارده بر دندان و پیشروی عفونت دارد. 

5. درد پس از مصرف مواد غذایی 

اغلب این درد ناشی از افزایش میزان پوسیدگی دندان شما می‌باشد،  و ممکن است عفونت به پالپ و یا ریشه دندان رسیده باشد و اصطلاحا بیان می‌کنند دندان به عصب رسیده است. این نوع از درد  معمولا در هنگام شب میزان افزایش می‌یابد. و این درد دندان در شب باعث بی‌خوابی و ناراحتی در شب می‌گردد، در این صورت باید سریعا جهت درمان به دندان پزشک مراجعه کنید، چنانچه پوسیدگی سطحی باشد، پوسیدگی دندان برداشته شده و  ترمیم دندان انجام می‌گردد. و اگر دندانتان به عصب رسیده باشد، جهت درمان ریشه (عصب کشی) اقدام نمایید.

6. درد ضربانی پس از مصرف مواد غذایی داغ 

این نوع از درد که معمولا در هنگام شب افزایش می‌یابد. ممکن است به علت پوسیدگی دندان شما باشد و حتی امکان دارد پوسیدگی به پالپ دندان رسیده باشد، در این صورت باید سریعا جهت درمان به دندان پزشک مراجعه کنید، چنانچه پوسیدگی سطحی باشد، پوسیدگی دندان برداشته شده و  ترمیم دندان انجام می‌گردد. و اگر دندانتان به عصب رسیده باشد، جهت درمان ریشه (عصب کشی) اقدام نمایید.

7. درد مداوم و طولانی دندان 

این درد معمولا مربوط به عفونت دندان است و در ابتدا باید علت عفونت دندان شما مشخص شود، چنانچه عفونت دندان شما ناشی از پوسیدگی دندان باشد جهت ترمیم و اگر پوسیدگی شدید تر باشد باید جهت درمان ریشه اقدام نمایید. و اگرعلت عفونت دندان مربوط به لثه باشد، باتوجه به نظر متخصص پریو (لثه) و شرایط لثه باید جهت درمان لثه و جراحی لثه اقدام نمایید.

 8. درد ثابت و شدید همراه با فشار و تورم لثه 

علت این درد آبسه ی دندان و عفونت بافت اطراف استخوان فک می‌باشد؛ و ابتدا باید تحت نظر دندان پزشک با مصرف آنتی بیوتیک عفونت و التهاب دندان را کاهش داده و سپس درمان مربوطه اعم از درمان ریشه، درمان لثه و در صورت پیشروی عفونت و عدم توانایی در نگه داری دندان، کشیدن و جراحی دندان و سپس ایمپلنت را شروع کنید.

 9. درد گنگ و احساس فشار در دندان های فوقانی فک بالا 

بیشتر این درد ها به علت از سردرد ناشی از سینوزیت است. و چنانچه دندان پزشک شما تشخیص دادند درد شما ناشی از سینوزیت می‌باشد؛ باید جهت درمان به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

 10. درد های ناحیه مفصل و عضلات فک که صبح ها احساس می‌شود. 

تجربه این درد مخصوصا هنگام صبح به علت دندان قروچه شبانه است که ناآگاهانه صورت می‌گیرد. و جهت درمان ابتدا باید علت دندان قروچه مشخص شود . اما به طور کلی جهت درمان دندان قروچه باید استرس ، اضطراب و فشار های روحی روانی را کاهش داده و با تجویز دندان پزشک از محافظ شبانه (نایت گارد) استفاده کنید، که این محافظ هنگام خواب استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره کیست بارتولن

11. احساس درد مداوم و بازه ای در فک، گلو و گوش 

ممکن است احساس این نوع درد همراه با سوزش گلو و درد در سایر نقاط و اعلائمی اعم از:

 • درد، التهاب و عفونت درخود دندان عقل، دندان های مجاور یا فک
 • مشکل در بلع یا باز کردن دهان
 • درد گلو ، گوش، سر و قسمت چپ یا راست صورت و گردن 

احساس این نوع درد اغلب مربوط  به دندان عقل باشد، که با ویزیت و یا عکس گرافی و تحت نظر دندان پزشک مشخص می‌گردد.چرا که ممکن است دندان عقل به صورت نهفته یا نیمه نهفته بوده و علائم ظاهری نداشته باشد و تنها درد و تورم لثه احساس گردد. از این رو بهتر است برای جلوگیری از آسیب ها و عوارض احتمالی اقدام به کشیدن و یا جراحی دندان عقل نمایید. چرا که علاوه بر درد و عفونت باعث آسیب به سایر دندان ها نیز می‌گردد.

12. شل یا کج شدن دندان به مرور زمان

ممکن است این درد به علت بیماری پریودنتال(بیماری لثه) باشد، که باعث تورم و التهاب لثه و از دست رفتن بافت اطراف دندان و شل شدن آن می‌شود. از این رو باید جهت تشخیص علت درد به دندان پزشک و در نهایت برای درمان به متخصص پریو(لثه) مراجعه نمایید.

در این شرایط و با توجه به موقعیت دندان و اگر دندان قدامی (دندان های جلو) باشد، با استفاده از پودر استخوان و جراحی لثه سعی بر حفظ کردن و نگه داشتن دندان ها می‌شود. و چنانچه دندان ها ی خلفی (دندان های انتهایی) دچار عارضه شده باشد ممکن است با توجه به شرایط دندان اقدام به کشیدن دندان و یا جراحی دندان نمایند.

 13. زخم دهان و دندان

زخم های دهان می‌تواند انواع و علل مختلفی داشته باشد؛ اعم از حالت های معمول مثل آفت و تبخال که عوامل مختلفی در بروز این دسته از عارضه های دهانی دخیل می‌باشد. اعم از:

 •  عوامل ژنتیکی
 •   استرس
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 •  آلرژی به مواد غذایی یا استفاده از مواد غذایی آلوده
 •  کمبود ویتامین b12 و اسید فولیک در بدن
 •  وجود ویروس تبخال در بدن
 •   برخی بیماری ها
 • و …

چنانچه  دلیل آفت دهان میکروب و یا استفاده از مواد غذایی آلوده باشد؛ استفاده از پرتو های کم توان لیزر می‌تواند باعث بهبودی سریع و از بین بردن علت ایجاد آفت باشد. چنانچه علت آفت موارد دیگری باشد استفاده از لیزر جهت کاهش درد، سوزش و التهاب موثر خواهد بود.

اصولا زخم های ناحیه دهان باید طی دو هفته برطرف شود. چنانچه زخم های این ناحیه طی مدت دو هفته برطرف نشود مشخص میگردد که علت و نوع زخم درست تشخیص داده نشده است و باید علت آن مشخص و درمان لازم صورت گیرد. در این شرایط بهتر است شما به متخصص بیماری های دهانو دندان  مراجعه نمایید تا علت و درمان آفت دهان مشخص گردد.

14. احساس درد در تمام فک، دهان و دندان ها

گاها ممکن است فرد احساس درد مستمر و یا به صورت بازه ای بعد از مصرف مواد غذایی داغ و سرد و یا در هنگام شب در کل فضای دهان و دندان داشته باشد، در این صورت بیشترین احتمالی که وجود دارد:

 •  پوسیدگی و عفونت در برخی از دندان ها
 • به عصب رسیدن دندان
 • درد دندان عقل 
 • درددندان درمان شده ( عصب کشی شده، روکش شده، و …)
 • و … می‌باشد.

و با توجه به این که ماهیت درد به گونه ای می‌باشد که پخش شده و باعث احساس درد در اطراف محل اصلی درد می‌شود. تشخیص منشا درد و دندان آسیب دیده مشکل است و این امکان وجود دارد که ظاهر دندان سالم و عاری از پوسیدگی باشد. در نتیجه تنها با عکس گرافی و بررسی شرایط دندان ها و ریشه توسط دندان پزشک و یا متخصص می‌توان منشا و علت اصلی درد را مشخص و درمان لازم را انجام داد.

بیشتر بخوانید  نکات پس از عمل کاشت مو؛ راهنمایی برای مراقبت و نتایج بهتر

خودمان برای تسکین درد چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم؟ 

چنانچه به دندان پزشکی دسترسی نداشتید می‌توانید با انجام این فعالیت ها درددندان خود به صورت موقت تسکین دهید:

 • شستوشوی دهان و دندان با اب گرم.
 • استفاده از نخ دندان،برای خارج کردن باقیمانده غذای موجود بین دندان‌ها.
 • استفاده از مسکن
 • استفاده از دهان شویه جهت ضدعفونی کردن فضای دهان و دندان
 • استفاده از تسکین دهنده های طبیعی

معرفی تسکین دهنده های طبیعی برای درد دندان

توجه داشته باشید که موارد زیر تنها التیام دهنده است و به طور موقت باعث کاهش درد می‌شود و برای درمان نهایی و از بین بردن علت باید به دندان پزشک مراجعه نمایید.

1.شست و شوی دهان با آب نمک:

در اغلب موارد، شستشو با آب نمک یک درمان موثر و در خط اول درمان های خانگی است. آب نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است و به کاهش التهاب و التیام هر گونه دردو زخم دهان و دندان کمک کند چراکه به کاهش عفونت که عامل بسیاری از دردهای دندان است کمک میکند.

2. چای کیسه ای:

چای در هر شکل خود، از جمله داروهای سنتی تسکین درد دندان می‌باشد. چرا که دارای خواص ضدباکتری، ضدالتهاب، تسکین دهنده و ضدعفونی کننده. و از انجایی که عفونت که عامل درد دندان است، به علت باکتری هایی در ساختار دندان می‌باشد، این دسته از مواد طبیعی که خواص ضد باکتریایی دارند به کاهش عفونت و تسکین موقتی دررد دندان کمک میکند. جهت استفاده از چای بهتر است ابتدا اجازه دهید سرد شود و سپس پنبه آغشته به چای را در محل درد قرار دهید.

چای کیسه ای نعناع را نیز می توان برای بی حس کردن درد و تسکین لثه های حساس استفاده می‌گردد. بگذارید چای کیسه ای استفاده شده کمی خنک شود و قبل از اینکه آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. هنوز هم باید کمی گرم باشد.اگر چای کیسه ای در دسترستان نبود، میتوانید یک قاشق چای‌خوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. و بعد از خنک‌شدن چای، آن را در دهان خود غرغره کنید.

3. کمپرس سرد:

می توانید از کمپرس سرد برای تسکین هر گونه دردی که تجربه می کنید استفاده کنید، چرا که باعث انقباض رگ های خونی می‌شود. و می تواند تورم و التهاب را کاهش دهد.  علاوه بر این برای کنترل خونریزی دندان نیز موثر خواهد بود. برای استفاده از این روش یک کیسه یخ پیچیده شده با حوله را هر بار به مدت 20 دقیقه در ناحیه آسیب دیده نگه دارید. می توانید این کار را هر چند ساعت یکبار تکرار کنید.

4. سیر:

سیر به دلیل خواص دارویی و خواص ضد باکتریایی که دارد نه تنها می تواند باکتری های مضری را که باعث ایجاد پلاک دندانی می شوند از بین ببرد، بلکه می تواند به عنوان یک مسکن نیز عمل کند. برای استفاده از سیر برای دندان درد، یک حبه سیر را له کنید تا خمیری ایجاد شود و آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. ممکن است بخواهید کمی نمک اضافه کنید. از طرف دیگر، می توانید به آرامی یک حبه سیر تازه را بجوید.

5. عصاره وانیل:

عصاره وانیل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد، می تواند به کاهش درد کمک کند. جهت استفاده مقدار کمی از عصاره وانیل را روی انگشت خود یا یک گلوله پنبه چند بار در روز مستقیماً روی ناحیه آسیب قرار دهید.

6. میخک:

این روغن دارای خواص ضدعفونی کننده و ضدباکتری است و بنابراین در برابر عفونت بسیار مفید عمل می کند. برای استفاده از این روش، روغن میخک را با روغن حامل مانند روغن آفتابگردان یا جوجوبا رقیق کنید به نسبت حدود 15 قطره روغن میخک به یک قطره روغن حامل استفاده کنید.سپس، مقدار کمی از روغن رقیق شده را روی یک گلوله پنبه بمالید و آن را چند بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

بیشتر بخوانید  اسپری تاخیری چیست و چه تاثیری روی بدن می‌گذارد؟

7. آویشن:

آویشن  دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند به درمان دندان درد و مبارزه با باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شود کمک کند. برای استفاده از آن، روغن آویشن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. همچنین می توانید یک قطره از روغن را به یک لیوان کوچک آب اضافه کنید و دهانشویه درست کنید.

8. استفاده از پودر فلفل قرمز و زنجبیل:

فلفل قرمز و زنجبیل بی حس کننده طبیعی هستند و باعث کاهش درد دندان می‌شوند .مقدار مساوی از پودر فلفل قرمز و زنجبیل را با آب مخلوط نمایید تا جایی که یک ترکیب غلیظ ایجاد شود. سپس مقداری از مخلوط تهیه شده را با استفاده از پنبه دقیقا روی دندانی که درد می کند، قرار دهید و آنقدر صبر کنید که درد کم شود. زمانی که پنبه را به دهان خود می برید، دقت کنید که زبان و لثه شما با آن برخوردی نداشته باشد.

9. اعمال فشار:

روش طب سوزنی را امتحان کنید تا سریع دندان درد متوقف شود. با انگشت شست خود، نقطه‌ی پشت دست دیگر خود را فشار دهید که پایه‌ی انگشت شست و انگشت اشاره شما در آن قرار دارد. برای حدود دو دقیقه فشار وارد کنید. این امر به آزادسازی اندروفین‌ها یعنی هورمون‌هایی برای کاهش درد می‌کند. (در صورت باردار بودن، محدودیت‌هایی برای انجام این روش وجود دارد.)

10. بالا قرار دادن سر نسبت به بدن:

اغلب درد های دندان هنگام شب افزایش می‌یابند، چرا که هنگام خواب جریان خون و فشار خون شما بیشتر میشود،در نتیجه احساس درد نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل بهتر است سر خود را بالا نگه دارید قرار دادن سر بالاتر از بدن می تواند از هجوم خون به سر شما جلوگیری کند. اگر خون در سرتان جمع شود، ممکن است، دندان درد را تشدید کند و احتمالاً شما را تمام شب بیدار نگه دارد.

چه زمانی برای درد دندان به دندان پزشک مراجعه کنیم؟

 • درد طولانی مدت یا مداوم 
 • عفونت و ترشحات عفونی و بدبو در دهان و دندان
 • تب 
 • التهاب و قرمزی لثه 
 • مشکلات بلع و تنفسی
 • علائم ظاهری اعم از لکه، تورم، نقاط سفید یا قهوه ای روی دندان 
 • ترک یا شکستگی دندان 
 • لق شدن شدن دندان

سخن پایانی

شما در این مقاله با علت دندان درد آشنا شدید. همچنین از علائم و راههای درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دندان درد چیست؟

این دردی مزمن است که شدت آن با گذشت زمان افزایش است. این مورد یکی از حادترین و شدیدترین نوع دردی است که می توانید احساس کنید باشید. نوشیدنی های سرد، غذاهای گرم یا جویدن می توانند شدت درد را افزایش دهند. اگر دندان شما درد می کند، باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود و درمان مناسب انجام شود. دندانپزشک نسبت به علت دندان درد روش درمانی متفاوتی را توصیه می کند. گاهی منشاء اصلی این مشکل دندان است، اما در موارد دیگر درد ناشی از دلایل دیگری است که باید در کلینیک دندانپزشکی معاینه شود.

چند نوع پالپیت یا التهاب عصبی دندان وجود دارد؟

ما دو مرحله احتمالی پالپیت را تجربه می کنیم: برگشت پذیر و غیر قابل برگشت
اولین مورد شامل درد و حساسیت موقت ناشی از گرما، سرما و غذاهای شیرین است. زمانی که پالپ هنوز زنده است و می توان عامل تحریک کننده را خارج کرد، دندانپزشکان به این حالت برگشت پذیر می گویند. به طور کلی درمان این نوع دندان درد شامل از بین بردن پوسیدگی ها و ترمیم دندان است، پالپ دوباره سالم می شود.
در حالت دوم علائم دندان همراه درد مداوم و درد خود به خود است. در این صورت درمان از طریق عصب کشی دندان بهترین روش درمانی است و در صورت لزوم ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا