دندانپزشکی

5 روش سفیدکردن دندان‌ها در دندانپزشکی

واقعیت این است که حتی اگر تمام مراقبت‌های مربوط به دندان و دهان را مو به مو اجرا کنید، باز هم دندان‌هایتان در معرض کدری و زردی هستند. تغییر رنگ دندان‌ به دلایل مختلفی از جمله مصرف برخی داروها، ابتلا به بیماری‌ها، عدم رعایت مراقبت دندان ها، مسواک نزدن، مصرف زیاد قهوه و چای، مصرف زیاد خوراکی‌های رنگی و حتی بالارفتن سن رخ می‌دهد. در واقع می‌توان گفت که تغییر رنگ دندان مساله‌ای است که دیر یا زود شما را هم درگیر می‌کند.

البته جای هیچ نگرانی نیست، زیرا امروزه با روش‌های خانگی و کلینیکی می‌توان زردی و تغییر رنگ دندان‌ها را به طور چشم‌گیری درمان و کنترل کرد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با 5 روش سفیدکردن دندان‌ها در دندانپزشکی بهتر آشنا شوید.

لمینت سرامیکی دندان: کاربرد، مزایا و معایب

لمینت سرامیکی یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان تغییر رنگ و لکه‌های دندانی است. در این روش دندان‌ها توسط یک روکش نازک سرامیکی کاور می‌شوند. به این ترتیب می‌توان نواقص دندانی همچون شکستگی، ترک خوردگی و .. را در کنار اصلاح رنگ دندان‌ها، درمان کرد.

برای انجام مراحل لمینت دندان، دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را به خوبی معاینه کرده و تمام عفونت‌ها و پوسیدگی‌های موجود را درمان می‌کند. سپس دندان‌ها برای نصب روکش آماده می‌شوند. ابتدا دندان‌ها کمی تراشیده می‌شوند تا بتوانند اتصال محکم‌تری با روکش دندان برقرار کنند. سپس به کمک خمیر قالب گیری از دندان‌ها یک قالب تهیه شده و برای ساخت روکش اختصاصی، به لابراتوار فرستاده می‌شود. پروسه درمان زردی و سفیدکردن دندان‌ها به روش لمینت سرامیکی حدودا 2 هفته و بیشتر طول می‌کشد.

بیشتر بخوانید  سفید کردن دندان ها با دندانپزشکی دیجیتال

استحکام بالا، ماندگاری مناسب، مقاومت در برابر ایجاد لکه و تنوع رنگی زیاد از جمله مهم‌ترین مزایای سفیدکردن دندان به روش لمینت سرامیکی است. از مهم‌ترین معایب این روش هم می‌توان به تراشیدن زیاد و تغییر ساختار مینای دندان اشاره کرد. در این روش به دلیل تراش زیاد مینا، ساختار دندان تغییر کرده و نازک‌تر از حالت عادی می‌شود. بنابراین لمینت سرامیکی، بدون بازگشت بوده و نمی‌توان از دندان‌ها بدون داشتن روکش استفاده کرد.

عکس قبل و بعد از لمینت دندان

کامپوزیت ونیر: کاربرد، مزایا و معایب

از دیگر روش‌های پرطرفدار برای سفیدکردن دندان کامپوزیت ونیر است. در این روش، زردی دندان‌ها با استفاده از مواد خمیرمانند کامپوزیتی برطرف می‌شود. مواد کامپوزیتی پس از قرارگرفتن روی دندان‌ها، شکل داده شده و در نهایت با لایت کیور، سفت و سخت می‌شوند.

در روش کامپوزیت ونیر مینای دندان تنها به اندازه چند میلی‌متر تراشیده می‌شود. این مقدار در مقایسه با روش لمینت سرامیکی بسیار کمتر بوده و ساختار دندان را تغییر نمی‌دهد. در نتیجه مهم‌ترین تفاوت کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی، برگشت‌پذیر بودن این روش است.

از کامپوزیت ونیر می‌توان برای از بین بردن فاصله بین دندانی، ترمیم ترک خوردگی، شکستگی و ترمیم اندازه دندان استفاده کرد. کامپوزیت ونیر یک روش مقرون به صرفه، سریع و بسیار موثر برای سفیدکردن دندان‌ها است. دوام و ماندگاری پایین، حساسیت در برابر لکه و تغییر رنگ از جمله مهم‌ترین معایب سفیدکردن دندان‌ها به روش کامپوزیت ونیر است. 

عکس قبل و بعد از کامپوزیت دندان برای سفید کردن دندانها

بلیچینگ دندان، انواع، مزایا و معایب

یکی دیگر از روش‌های سفیدکردن دندان‌ها در دندانپزشکی، بلیچینگ دندان است. سفید کردن دندان با بلیچینگ دندان روشی کاملا ایمن، غیرتهاجمی، بدون درد و خونریزی است که به دو روش انجام می‌شود. بلیچینگ هوم و بلیچینگ آفیس دو روش انجام بلیچینگ دندان است که هر کدام طرفداران خود را دارند.

بیشتر بخوانید  ویژگی‌های ایمپلنت کره ای

در روش بلیچینگ خانگی، دندانپزشک پس از معاینه دندان‌ها و شدت لکه‌ها، غلظت ماده هیدروژن پراکساید را تعیین می‌کند. سپس شما باید با استفاده از یک تری آماده هر روز به مدت چند ساعت این ماده سفیدکننده را روی دندان‌هایتان قرار دهید. بیشتر دندانپزشکان توصیه می‌کنند این کار را در شب‌ها و به هنگام خواب انجام دهید. سفیدکردن دندان‌ها به روش هوم بلیچینگ معمولا 2 هفته طول می‌کشد.

آفیس بلیچینگ روش دیگر بلیچینگ دندان است که در کلینیک دندانپزشکی و توسط دندانپزشک انجام می‌شود. سفیدکردن دندان‌ها در این روش تنها در یک جلسه صورت می‌گیرد. غلظت مواد سفیدکننده در بلیچینگ آفیس بسیار بیشتر از هوم بلیچینگ است.

هزینه به صرفه، سفیدشدن دندان‌ها تا 12 درجه و روند سریع درمان از مهم‌ترین مزایای سفیدکردن دندان‌ها به روش بلیچینگ است. از معایب این روش هم می‌توان به ماندگاری پایین نتایج آن اشاره کرد.

پولیش دندان

پولیش دندان روشی است که در آن مینای دندان‌ها صاف و براق می‌شود. پولیش دندان نه تنها با هدف زیبایی و سفیدترکردن دندان‌ها، بلکه با هدف درمانی و حذف پوسیدگی‌های دندانی انجام می‌شود. البته به این نکته توجه کنید که میزان سفیدشدن دندان‌ها در پولیش دندان نسبت به روش‌های دیگر همچون کامپوزیت ونیر، لمینت سرامیکی و بلیچینگ دندان بسیار کمتر است. در فرآیند پولیشینگ دندان، دندانپزشک با استفاده از یک خمیردندان ساینده فوق العاده قوی، لکه‌های سطحی دندان را حذف کرده و در نهایت دندان‌ها صاف و صیقلی‌تر می‌شوند.

جرمگیری و پولیش دندان

جرمگیری دندان‌ها

جرم گیری دندان تا حدود زیادی شبیه به پولیش دندان است، البته این دو روش تفاوت‌هایی هم با هم دارند. جرم گیری دندان با استفاده از ابزارهای دستی و التراسونیک منجر به حذف تاتارها و پلاک‌های دندانی می‌شود. میزان سفیدشدن دندان‌ها بعد از جرمگیری دندان کمتر از روش‌های دیگر است. دندانپزشکان توصیه می‌کنند هر 6 ماه یک بار جرم گیری دندان‌ها انجام شود تا از بروز عفونت و پوسیدگی دندان جلوگیری شود. لازم است بدانید که پولیش دندان معمولا بعد از جرم گیری انجام می‌شود تا دندان‌ها بعد از جرم گیری، ظاهری صیقلی و درخشان‌تر داشته باشند.

بیشتر بخوانید  پروتز دندان چیست؟+ پروتز دندان مناسب چه کسانی است؟

کدام روش بهتر است؟

یکی از سوالات مهم افراد متقاضی سفیدکردن دندان، این است که با کدام روش بهتر است دندان‌های خود را سفید کنند؟ کدام روش بهتر است؟

باید گفت که پاسخ این سوال تا حدود زیادی به نظر دندانپزشک و همچنین شما و شرایطی که دارید بستگی دارد. برای مثال برای فردی که دندان‌هایش به شدت فرسوده شده و تغییر شکل داده اند، انجام لمینت سرامیکی روش مناسب‌تری است. زیرا در این روش می‌توان با انجام لمینت شکل و ساختار دندان‌ را در کنار رنگ آن، به خوبی اصلاح کرد.

در مقابل فرد دیگری وجود دارد که دندان‌هایی سالم، بدون کجی و منظم دارد و تنها مشکل وی تغییر رنگ دندان‌ها است. دندانپزشک به فردی با این شرایط انجام بلیچینگ دندان یا جرمگیری را توصیه می‌کند. زیرا این روش‌ها غیرتهاجمی بوده و بدون به خطر انداختن سلامت دندان‌ها باعث اصلاح رنگ آن‌ها می‌شوند. بنابراین برای دانستن پاسخ این سوال که چه روشی برای سفیدکردن دندان‌های شما بهتر است، فقط و فقط باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد

برای انجام خدمات مربوط به زیبایی و سلامتی همچون لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر، مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی مجهز و دندانپزشک مجرب اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از هر کاری، حتما درباره کلینیک‌های دندانپزشکی و بهترین دندانپزشک در حوزه مربوطه تحقیق کنید.

یکی از کلینیک‌های مدرن و مجهز در تهران که می‌توانید با خیال راحت به آن مراجعه کنید، بدون شک کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد است. دکتر نیکزاد در حوزه دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دندان، بیش از 20 سال سابقه درخشان دارند و به عنوان یکی از بهترین دندانپزشکان در سطح کشور شناخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید  ایمپلنت دندان، لبخندی به زیبایی الماس

در کلینیک دکتر نیکزاد انواع مختلف خدمات مربوط به دندان از جمله لمینت، کامپوزیت، اصلاح طرح لبخند، اوردنچر و روکش دندان ارائه می‌شوند. شما می‌توانید قبل از شروع درمان خود، از خدمات مشاوره رایگان کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد استفاده کنید. برای آشنایی با خدمات و دریافت مشاوره رایگان کلینیک دکتر نیکزاد، به آدرس https://drnikzad.com/ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا